|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: ديواري كه با كتاب فرو مي ريزد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5416
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 9 (فرهنگ) > متن
 
      


ديواري كه با كتاب فرو مي ريزد
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به بررسي ارتباط ميان تحريم ها و كتاب پرداخت


سي و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران از روز گذشته فعاليت خود را در مصلاي تهران آغاز كرد؛ نمايشگاهي كه قرار بود حسن روحاني، رئيس جمهور كشورمان آن را افتتاح كند، اما غيبتش در اين رويداد حواشي و حرف و حديث هايي را ايجاد كرد. البته اين حاشيه ها چندان جدي نشد  و عمرشان كوتاه بود، چرا كه شنيده شد تحريم هاي تازه برنامه هاي روحاني را دستخوش تغييراتي كرده و طبيعي است كه مجبور به حل و فصل اين مسائل مهم تر شود و جايش در نمايشگاه كتاب خالي باشد.

اما حاشيه هاي ماجراي تحريم در غياب روحاني به نمايشگاه كتاب كشيده شد و سيدعباس صالحي در اين آيين مفصل از اين حرف زد كه كتاب چگونه مي تواند با تحريم ها روبه رو شود.

او در اين آيين بيان كرد: قصد دارم به دو نكته مهم درباره كتاب اشاره كرده و صحبت هايم را بر اساس آن ادامه دهم. نكته اول تاثير كتاب در حوزه اقتصاد است. رهبر معظم انقلاب اسلامي امسال را سال رونق توليد نامگذاري كرده اند و در اين زمينه نبايد صنعت نشر را ناديده گرفت. صنعت نشر در اقتصاد ملي جايگاه مهمي داشته و دارد و به شكل مستقيم و غيرمستقيم درآمدي را براي اقتصاد ملي ايجاد مي كند. آن طور كه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرد، طبق آمار سازمان مالكيت فكري، صنعت نشر در سال 2016 براي 11 كشور درآمدي بالغ بر 46 ميليارد دلار به همراه داشته است. او پس از بيان اين نكته توضيح داد: صنعت نشر از ناحيه اشتغال نيز به صورت مستقيم و غيرمستقيم سهم قابل توجهي داد. طبق آمار اين سازمان در كشور چين كه امسال مهمان ويژه نمايشگاه كتاب ماست 46 ميليون نفر در زمينه صنعت نشر به شكل هاي مختلف حضور دارند. صنعت نشر رقم قابل توجهي را در اشتغال مي تواند به خود اختصاص دهد.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سپس با اشاره به تاثير ديپلماسي عمومي نسبت به ديپلماسي رسمي براي روابط كشورها گفت: نكته ديگري كه مي خواهم بگويم اين است كه كتاب را بايد به عنوان سفير و سفارتخانه در نظر گرفت. امروزه همه ما مي دانيم كه ديپلماسي عمومي موثرتر از ديپلماسي رسمي است. در ديپلماسي عمومي نيز ديپلماسي فرهنگ در كتاب سهم مهمي را در اختيار دارد.

صالحي اظهار كرد: تصويري كه در جهان از ما وجود دارد و جهان ما را به آن مي شناسد كتاب است. ايران را به شاهنامه، مثنوي و گلستان و بوستان و نظامي و شفا و قانون بوعلي مي شناسند. ما را به كتاب مي شناسند. كتاب سفيري سيار و فعال است و ايران با اين نگاه بايد به مساله كتاب توجه داشته باشد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين بيان كرد: اگر بدخواهان مي كوشند ديوار ارتباطي ما با جهان را بلندتر كنند ديپلماسي كتاب، آجرهاي اين ديوار را يكي يكي برمي دارد و آن را فرو مي نشاند. كساني كه مي خواهند ملت بزرگ و با تمدن تاريخي ايران را منزوي كنند بايد توجه داشته باشند كه كتاب اين تخيل و توهم را از طريق تعامل با ديگران از بين مي برد. كتاب ديوار بي اعتمادي، تكفير و تحريم را فرومي ريزد و نابود مي كند.

او در ادامه تاكيد كرد: امروزه بدخواهان تلاش كردند و مي كنند تا كمربند تحريم را بر دور ما محكم تر كنند، اما كتاب اين كمربند را بازتر و بازتر مي كند. سال 98 چيزي كه پيش رو داريم و بايد مورد اهتمام جدي قرار بگيرد ديپلماسي فرهنگي به ويژه ديپلماسي كتاب است.

صالحي در پايان سخنان خود گفت: در نمايشگاه كتاب امسال بايد به اقتصاد نشر و درآمدي كه از اين صنعت فراهم مي شود توجه داشته باشيم و بكوشيم با ناشران خارجي و مهمان ويژه اين دوره از نمايشگاه رابطه اي با ديد تاريخي برقرار كنيم.

سي و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران از  4 تا 14 ارديبهشت در مصلاي تهران برگزار مي شود.  

مطبوعاتي هاي دست به قلم

هر سال در نمايشگاه كتاب تعدادي از اهالي رسانه هم كتاب هايي منتشر مي كنند و علاوه بر روزنامه نگار و خبرنگار، عنوان نويسنده، مترجم يا شاعر و پژوهشگر را هم كنار نام خود مي افزايند. امسال هم برخي همكارانمان كتاب هايي در نمايشگاه دارند كه پيشنهاد مي كنيم آنها را بخوانيد.

دايره ها
حميد نورشمسي / نشر نيستان

نورشمسي كه دانشجوي دكتراي ارتباطات هم هست، داستان بلند دايره ها را به نمايشگاه كتاب آورده است. او در اين كتاب با بياني ساده و قلمي روان داستان زندگي چهار نفر را از زاويه ديد آنها مطرح مي كند و هر چند به دنبال پيچيدگي هاي تكنيكي معمول در اين نوع داستان ها نيست، اما توانسته در عين سادگي روايت، كشش هاي لازم را ايجاد كرده و به نوعي ما را در برابر تصادف ها و غافلگيري هاي زندگي قرار دهد.

اسلام و موسيقي
محمد آسياباني/ نشر آنيما

اسلام و موسيقي نقد و پژوهشي است كه مرحوم شريعت سنگلجي نوشته بوده و حالا يكي از همكارانمان محمد آسياباني كه بطور تخصصي در حوزه انديشه و كتاب فعاليت دارد، آن را به دقت بازنويسي كرده و مقدمه مفصل و خوبي برايش نوشته است.

بود شد
حورا نژاد صداقت / نشر تناوش

نخستين اثر حورا نژادصداقت با عنوان «بود شد» هم به نمايشگاه كتاب امسال آمده است، اين كتاب كه در قالب نوشته هايي كوتاه منتشر شده نگاهي به درون انسان و خودباوري است.

پيراهني روي آب
ليلا باقري / نشر هيلا

رمان ليلا باقري توصيه به فانتزي بازهاست. رمان فضايي كاملا فانتزي داشته و سراغ افسانه ها و باورهاي بومي مي رود. خلاصه كه خواندنش هم فال است و هم تماشا. هم مي شود گوشه اي ايستاد و روايت ملموس نويسنده را باور كرد، گاهي هم دل به دريا زد و شد يكي از شخصيت هاي داستان. ضمن اين كه بازي هاي نويسنده با مقوله آب و خشكسالي و تبعات آن هم آنقدر ملموس هست كه خواندنش تا چند روز نبود آب را تبديل كند به كابوستان. 

دورهمي
آن انرايت/ مترجم: مينا صفار /  نشر جمهوري

دورهمي يك رمان است، رماني كه مينا صفار خبرنگار حوزه تئاتر براي ترجمه انتخاب كرده و حالا هم در نمايشگاه كتاب عرضه مي شود. آن ترزا انرايت كه در ايران با نام «آن انرايت» شناخته شده، نويسنده اي ايرلندي است و «دورهمي» چهارمين رمان او محسوب مي شود.

كوچه مرجاني ها
سپيده ابرآويز / نشر نيستان

توجه به مرگ و پيوند زدنش با عشق و دستاويز قرار دادن اين دو پديده ازلي و ابدي براي خلق داستاني بلند و استخدام كلمات براي اين منظور شايد مهم ترين اتفاقي باشد كه جداي از محتواي متن اين رمان، در آن رقم خورده است.

ديواري كه با كتاب فرو مي ريزد


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 9 (فرهنگ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام صادق
متن مطالب شماره 127، نوروز 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است