|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: راديو كتاب با پيام معاون صداي رسانه ملي روز گذشته افتتاح شد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5409
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 7 (رسانه: شبكه) > متن
 
      


راديو كتاب با پيام معاون صداي رسانه ملي روز گذشته افتتاح شد
صداي كتاب بالاخره درآمد!

نويسنده: فاطمه عود باشي

هر روز تا چه ميزان زمان براي مطالعه مي گذاريد؟ سرانه مطالعه كشور چقدر است؟ و... اينها سوالات آشنايي است كه بارها شنيده ايم و مسلما هر سال با برپايي نمايشگاه كتاب اين سوالات از رسانه هاي جمعي همچون راديو، تلويزيون، خبرگزاري، روزنامه و... بيشتر از زمان هاي ديگر، ديده، شنيده و خوانده مي شود. اما با تدبير معاونت صدا براي دومين سال متوالي از روز گذشته راديو كتاب به مدت 24 ساعته و همزمان با پريايي سي و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با مجموعه اي از برنامه هاي متنوع راه اندازي شد تا هم پاسخگوي چنين سوالاتي باشد و هم اين كه مردم را به خواندن كتاب تشويق كند. بنابراين مردم مي توانند به مدت 14 روز راديوهايشان را روي موج اف ام رديف 5/89 تنظيم كنند تا شنونده برنامه هاي كاربردي و مفيد راديو كتاب باشند. البته امسال براي اين شبكه راديويي نسبت به سال قبل برنامه هاي متنوع تري تدارك ديده و علاوه بر اطلاع رساني و معرفي كتاب هاي داخلي و خارجي و گفت وگو با ناشران، مولفان و مترجمان، برنامه هايي در حوزه كودك تدارك ديده تا بچه ها در كنار نويسندگان هم كتاب بخوانند و هم اين كه سوالاتشان را در حوزه داستان، تصويرگري و... از نويسنده بپرسند. در واقع اين شبكه راديويي قصد دارد از اين طريق به ترويج كتابخواني بپردازد، به همين دليل در سه نوبت برنامه هاي زنده با نام هاي گلستانه، صداي كتاب و راديو كتاب را روانه موج راديو كتاب مي كند. در واقع راديو كتاب همسو و همراه با دوستداران كتاب مي خواهد به انعكاس تلاش هاي يك ساله توليد كنندگان كتاب بپردازد و مردم را هم به خواندن كتاب علاقه مند كند.

نيلوفر زنديان، مدير گروه كتاب راديو فرهنگ كه مسووليت برنامه هاي راديو كتاب را هم به عهده دارد، درباه هدف از راه اندازي اين راديو به جام جم گفت: امسال براي دومين بار راديو كتاب به صورت 24 ساعته راه اندازي شده است. اين راديو به مدت 14 روز در خدمت مخاطبان است و آنچه ما را ملزم به راه اندازي اين راديو كرد اين بود كه همراه با رويداد بزرگ نمايشگاه بين المللي كتاب باشيم و همزمان با اين نمايشگاه اطلاع رساني مستمر داشته باشيم.

وي ادامه داد: يكي از رسالت هاي راديو، معرفي و ترويج كتاب و كتابخواني است. ما بايد مرتب كتاب را تبليغ كنيم تا بتوانيم سرانه مطالعه را افزايش بدهيم. به همين دليل تلاش داريم با جشن و گردهمايي كتاب و كتابخوانان، دانايي و آگاهي را در ميان مخاطبان پررنگ تر كنيم. البته ما در گروه كتاب راديو فرهنگ اين رسالت را به شكل ويژه و مستمر انجام مي دهيم و برنامه هاي متنوعي در قالب اين گروه تهيه و روانه آنتن مي شود و در حال حاضر راديو كتاب هم به شكل ويژه اين رسالت را انجام مي دهد.

زنديان در پاسخ به اين سوال كه چرا راديو كتاب به مدت 14 روز فعال است، در حالي كه ضرورت دارد اين شبكه به شكل مستقل و در تمام سال فعاليت كند، توضيح داد: اميدوار هستيم در آينده با تصميم مديران رسانه اين اتفاق خجسته بيفتد و ما راديو كتاب را به عنوان يك شبكه مستقل داشته باشيم. راديو مناسبتي كتاب بر اساس تصميم و سياست هاي رسانه ملي راه اندازي شده است. مدير گروه كتاب راديو فرهنگ درباره اين كه چه بخش از برنامه هاي اين راديو به معرفي كتاب هاي داخلي و چه ميزان به كتاب هاي خارجي اختصاص دارد؟ عنوان كرد: سياست اصلي و اولويت اول ما ترويج كتاب هاي تاليفي در كشور است و در كنارش نبايد ارتباط با جهان را ناديده بگيريم و بايد به ادبيات داستاني، شعر و... دنيا هم توجه كنيم. اما بخش عمده برنامه اختصاص به معرفي كتاب هاي داخلي و مصاحبه با ناشران و مولفان دارد. همچنين با مترجمان هم گفت وگو مي كنيم.

وي بيان كرد: ما در قالب برنامه گلستانه كه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر پخش مي شود، اطلاع رساني گسترده اي خواهيم داشت و روي موضوعات كتاب ها كار مي كنيم. با مولفان، مترجمان و ناشران صحبت مي كنيم. يكي از برنامه هايي كه در نظر گرفته ايم اين است كه در برنامه يك كتاب كودك را در نظر مي گيريم از نويسنده و بچه هايي كه با رده سني كتاب همخواني دارند، دعوت مي كنيم كه بچه ها در حضور نويسنده كتاب را بخوانند و هر سوالي درباره داستان، تصويرگري و... دارند از نويسنده بپرسند. قصد داريم با اين كار بچه ها را علاقه مند به خواندن كتاب كنيم. فكر مي كنم اين بخش مورد توجه بچه ها قرار بگيرد.

زنديان با اشاره به برپايي استوديوي پخش زنده در محل برگزاري نمايشگاه كتاب در محوطه مصلاي تهران گفت: ما به واسطه اين استوديو مهم ترين رخداد فرهنگي كشور را در قالب گزارش هاي مختلف و متنوع به مخاطبان ارائه مي دهيم. در مجموع ما  18 ساعت برنامه توليدي و شش ساعت برنامه زنده در راديو كتاب با حضور كارشناسان و صاحب نظران داريم و به بررسي و تحليل كتاب ها مي پردازيم.

وي افزود: به غير از برنامه زنده گلستانه، برنامه هاي صداي كتاب و راديو كتاب هم زنده پخش مي شوند. اين راديو روي موج اف ام رديف 5/89 مگاهرتز است. همچنين مباحثي همچون كتاب و فضاي مجازي، معرفي نرم افزار هاي كتابخوان، كتاب هاي گويا و اخبار اين فضاي مدرن هم از چشم برنامه سازان ما دور نمانده است. اميدواريم بتوانيم نياز مخاطبان را در اين ايام پاسخگو باشيم.

مجيد قيصري، نويسنده درباره راه اندازي راديو كتاب نظر متفاوتي دارد و مي گويد:  دليل راه اندازي چنين راديويي فكر نمي كنم تاثيرگذار باشد. ضمن اين كه يك نگاه به يك كتاب يا مولف جواب نمي دهد، بلكه بايد صداهاي مختلف شنيده شود.

 تبليغ كتاب در راديو جوان

وجيهه ساماني، نويسنده در پاسخ به اين سوال كه آيا راه اندازي راديو كتاب تاثيري روي سرانه مطالعه مردم دارد يا نه، گفت: در شرايطي كه به سر مي بريم به لحاظ فرهنگي و اقتصادي، هر قدمي در حوزه كتاب ارزشمند است و مي تواند كمك زيادي كند. بنابراين بودن در چنين شرايطي بهتر از نبودن است و مي تواند به معرفي كتاب و ترويج كتابخواني كمك زيادي كند، اما بايد به مساله اي توجه كرد كه اهميت زيادي دارد و اين كه راديو كتاب براي عموم مردم ناشناس بوده و بهتر است شبكه هاي پرمخاطب براي تبليغ اين راديو گام هايي بردارند تا مردم با اين راديو و موج آن آشنا شوند.

وي ادامه داد: بنابراين راديو كتاب قبل از هر چيز نياز به تبليغ بسيار زيادي دارد. البته دوستداران كتاب و نويسندگان آشنا هستند و هميشه به سمت كتاب مي روند، بلكه منظورم عموم مردم هستند كه بايد نسبت به اين راديو آشنايي پيدا كنند و علاقه مند به كتابخواني شوند. بنابراين تبليغ مي تواند در اولين گام، مردم را متوجه چنين راديويي كند و بعد با علاقه به برنامه هاي اين راديو گوش بدهند. به نظرم شبكه شناخته شده اي مثل راديو فرهنگ مي تواند اين كار را انجام بدهد.

اين نويسنده عنوان كرد: همچنين از همه مهمتر تبليغ راديو كتاب در شبكه پرمخاطبي همچون راديو جوان نقش به سزايي دارد، زيرا مردم خيلي شنونده اين راديو هستند و اين شبكه راديويي مي تواند هر 20 دقيقه يك بار اشاره اي به راديو كتاب داشته باشد و به نوعي مردم را دعوت كند تا شنونده راديو كتاب باشند. مسلما اين تكرار مي تواند براي عموم مردم تاثيرگذار باشد.

 تبليغ چيپس و پفك ممنوع!

ساماني با اشاره به اين كه راديو كتاب بهتر است به جاي 14 روز به شكل دائم راه اندازي شود، توضيح داد: به نظرم راديو مناسبتي كتاب مي تواند شروع خوبي براي يك راديو مستقل و دائمي باشد تا مردم به واسطه اين راديو در جريان تازه هاي نشر، گفت وگو با ناشران، نويسندگان و مترجمان باشند.

وقتي مرتب برنامه پخش شود، مي تواند نقش به سزايي در مطالعه عموم مردم داشته باشد. البته بعد از اين كه اين راديو به صورت دائم راه اندازي شد، لازم نيست 24 ساعته باشد، مي تواند هشت ساعت در طول روز باشد.

وي در ادامه افزود: البته پيشنهاد مي كنم بعد از راه اندازي دائمي راديو كتاب، تبليغ چيپس و پفك و... در اين شبكه نداشته باشيم. واقعا مردم از اين حجم تبليغات خسته شده اند. ضمن اين كه شان كتاب هم بالاست و نبايد با چنين تبليغاتي آن را خراب كنيم. در مجموع جاي چنين راديويي به صورت دائم در ميان شبكه هاي راديويي خالي است. متاسفانه دو هفته زماني نيست كه عموم مردم اين موج را پيدا كنند و شنونده برنامه هاي آن باشند.

مكث
نگذاريم موج كتاب تعطيل شود!

 علي اصغر عزتي پاك، نويسنده با اشاره به اين كه راه اندازي راديو كتاب اتفاق خوبي است، به جام جم گفت: ما ناچار هستيم حركتي كنيم تا به قول معروف مردم با كتاب آشتي كنند و كتاب بخوانند. بنابراين هر برنامه اي در راديو و تلويزيون در حوزه كتاب و كتابخواني پخش شود، موثر است و مي تواند تاثير بگذارد. فقط به شرطي كه ما به بهترين شكل و در يك بسته بندي درست جاذبه هاي كتاب را معرفي كنيم تا مردم علاقه مند شوند نه اين كه پس بزنند.

وي ادامه داد: البته من موافق با راه اندازي راديو كتاب هستم، اما نه در يك زمان محدود 14 روزه. اين زمان نمي تواند مردم را كتابخوان كند. بايد زمان بيشتري اختصاص بدهيم تا مردم با كتاب آشتي كنند. مسلما عموم مردم تا متوجه راه اندازي راديو كتاب شوند، موج اين راديو تعطيل مي شود.  نبايد بگذاريم اين طور شود و موج اين راديو قطع شود، بلكه بايد دائمي باشد تا بتوانيم آن را در ميان مردم جا بيندازيم. در غير اين صورت راديوي 14 روزه فايده اي نخواهد داشت.

البته نبايد يادمان برود بعد از دائمي شدن اين موج بايد به بهترين شكل جاذبه كتاب ها را معرفي كنيم.

راديو كتاب با پيام معاون صداي رسانه ملي روز گذشته افتتاح شد


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 7 (رسانه: شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " فاطمه عود باشي"

  ميانسالان هم درگير فضاي مجازي مي شوند
فاطمه عود باشي، جام جم 1/5/97
مشاهده متن    
  سبد خالي طنز در قاب جادويي
فاطمه عود باشي، جام جم 31/4/97
مشاهده متن    
  فيلمنامه هاي بي جان
فاطمه عود باشي، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  پليس هايي كه سوپرمن نيستند / گزارش جام جم از توليد سريال پليسي «گشت ويژه»
فاطمه عود باشي، جام جم 27/4/97
مشاهده متن    
  «جمعه من» روي موج راديو جوان
فاطمه عود باشي، جام جم 15/5/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافيايي در منابع طبيعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است