|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: رقابت باهوش ها در تلويزيون
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5414
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 6 (رسانه: راديو و تلويزيون) > متن
 
      


رقابت باهوش ها در تلويزيون
فصل هفتم برنامه هوش برتر از فروردين روي آنتن شبكه نسيم رفته است

نويسنده: نوشين مجلسي

 قدرت ذهن، حافظه، سرعت عمل و هوش عملي شركت كنندگان در رقابتي تلويزيوني محك مي خورد و در پايان هر فصل هوش برتر شناخته مي شود. تاكنون شش سري از اين مسابقه توليد و روانه آنتن شده و حال مدتي است سري هفتم اين مسابقه كه در 31 قسمت 60 دقيقه اي تصويربرداري شده است، از شبكه نسيم پخش مي شود. سري تازه هوش برتر در سال جديد با تغيير در ساعت پخش، هر شب ساعت 20 مهمان علاقه مندانش مي شود و بازپخش آن هم روز بعد ساعت 7 و 13 خواهد بود.

طراحي، تهيه كنندگي و كارگرداني برنامه را همچون فصول پيشين پيمان پورمقيمي بر عهده دارد و اجراي برنامه هم با افشين زي نوري، دوبلور و بازيگر است. اين برنامه قرار بود رمضان 98 روي آنتن برود اما با تغييراتي در كنداكتور پخش شبكه نسيم، پخشش از 17 فروردين آغاز شد و تا اوايل ماه رمضان ادامه خواهد داشت. در اين فصل رقابت ميان چهار گروه، 16 نفره برگزار مي شود و شركت كنندگان جديد، قديمي و همچنين برنده هاي دوره هاي گذشته مسابقه در اين سري حضور دارند. آنچنان كه شنيده مي شود فصل هشتم اين برنامه نيز با 128 شركت كننده در دستور ساخت قرار دارد و احتمالا ماه محرم روي آنتن مي رود. درباره تغييرات اين سري از برنامه و روندي كه هوش برتر در اين سال ها طي كرده است با پورمقيمي، تهيه كننده آن گفت وگو كرديم و از زي نوري هم در مورد حال و هواي اجراي اين برنامه پرسيديم.

اين مسابقه مثل يك ليگ تلويزيوني است كه شركت كنندگان با حداقل هفت هشت ماه كار و تمرين، خود را براي بالا رفتن يا حضور در دوره هاي بعد آماده مي كنند.  به گفته پيمان پورمقيمي، تهيه كننده برنامه، اين ويژگي برخلاف بسياري از مسابقه هاي تلويزيوني است كه شركت كننده به راحتي مي تواند به فضاي مسابقه ورود پيدا كند.

در فصل هفتم چه مي گذرد؟

اين فصل از مسابقه در همان دكور قبلي تصويربرداري شده است، اما تفاوت آن با سري هاي پيشين، تغيير برخي بازي هاست. تهيه كننده برنامه مي گويد پنج مرحله هوش ساختار كلي مسابقه را تشكيل مي ‎دهند كه در تمام فصول آن ثابت بوده اند اما بخش بازي ها هر بار دستخوش تغييراتي مي شود. در اين فصل نيز در مرحله ديداري و شنيداري يك سري بازي هاي جديد اضافه شده است.

باهوش يا تيزهوش؟ مساله اين است

هوش برتر و مراحل هوش پنج گانه اش از اين قرار است: در مرحله ديداري، هوش ديداري مورد سنجش قرار مي گيرد. يعني شركت كننده يك بازي را مي بيند و تجزيه و تحليل مي كند و پاسخ مي دهد. در مرحله عملي بايد از تمام حواس استفاده شود و بازي به صورت دستي انجام گيرد. در مرحله اطلاعات عمومي، حافظه و اطلاعات عمومي تك تك شركت كننده ها محك مي خورد. در مرحله شنيداري هم هوش شنيداري ارزيابي مي شود. به اين ترتيب كه سوال مسابقه را مي شنوند و پس از تجزيه و تحليل در ذهن، جواب مي دهند. در نهايت بخش سرعت عمل است كه در آن فرق بين انسان هاي باهوش و تيزهوش مشخص مي شود و عبور از اين مرحله بسيار مهم و تعيين كننده است.

هوش بي انتها

اين كه برنامه اي تاكنون هفت فصل از حياتش گذشته و در تدارك توليد فصل هشتم است نشان از موفقيت و محبوبيت آن نزد مخاطب دارد اما قطعا رسيدن به چنين جايگاهي ساده به دست نمي آيد و حفظ نمي شود؛ زيرا همين تداوم گاه برنامه را به ورطه تكرار مي اندازد و بيننده را از تماشاي آن زده مي كند. پورمقيمي مي گويد براي دوري از تكرار، ترفندهايي انديشيده شده است. او بيان مي كند: اتفاقي كه در مسابقه هوش برتر مي افتد اين است كه همه چيز به صورت حرفه اي بررسي شده و در حال پيش رفتن است. در اين مسابقه ما هوش پنج گانه افراد را محك مي زنيم؛ اين شيوه تاكنون در برنامه ديگري به كار گرفته نشده است. ضمنا مي دانيم هوش، انتها ندارد، موضوعي نيست كه تمام يا كهنه شود. در اين برنامه بازي ها و تكنيك ها مدام در حال تغيير است. با تغيير نوع بازي ها سعي مي كنيم تازه بمانيم و رو به جلو حركت كنيم. به نظرم موفقيت برنامه در دو جشنواره قبلي صداوسيما، يعني نامزدي در هفت عنوان و دريافت سه تنديس اين عملكرد را تاييد مي كند. در اين دوره از جشنواره جام جم نيز در بخش توليد محتوا و بهترين پژوهش نامزد دريافت سرو زرين جشنواره بوديم اما تنديسي دريافت نكرديم كه برايم واقعا جاي تعجب دارد! چون بعيد مي دانم هيچ برنامه تلويزيوني اي اندازه ما پيش توليد و حجم بالايي از توليد محتوا داشته باشد. تك به تك بازي ها مدام در حال تغيير است و تعداد بالايي بازي داريم. خوشبختانه تا به حال در هيچ دوره اي صداي كسي درنيامده كه در طراحي اين بازي ها اشتباهي رخ داده است.

اتاق فكر هوش برتر

به گفته پورمقيمي، براي برنامه اتاق فكري تدارك ديده شده است كه در آن هفت كارشناس ارشد رشته هاي مختلف حضور دارند. تهيه كننده هوش برتر اضافه مي‎كند: اگر بيننده برنامه باشيد مي‎دانيد كه اين گروه با همه چيز مثل اسكناس، سكه و... در حدود 120 بازي كه طراحي كردند، شوخي و بازي مي كنند. در اين مورد تقسيم‎ بندي هم صورت گرفته است. آنهايي كه به درد بازي هاي شنيداري مي خورد به سمت بازي هاي شنيداري و آنهايي كه مناسب بازي هاي ديداري است را به سوي بازي هاي ديداري هل داده ايم. به اين ترتيب تنوع بازي ها بسيار بالاست و به ندرت در دو قسمت از يك بازي استفاده مي كنيم. اين ميزان از تنوع كار را دشوار و زمانبر مي كند، چون شركت كننده ها بايد روي آنها تمرين داشته باشند اما روزي كه به مسابقه مي آيند نمي دادند كدام يك قرار است روي آنتن برود.

هوش برتر، يك امتياز

از پورمقيمي در مورد سرنوشت هوش برترهاي برنامه مي پرسيم و او پاسخ مي دهد: اينها افراد نخبه جامعه هستند و حضورشان در اين برنامه از بعد شخصيت اجتماعي شان مثلا در محل كار يا شغلي كه قرار است به دست بياورند، خيلي برايشان مفيد بوده

 است.  آنچنان كه خودشان مي گويند آمدن به اين برنامه خيلي سخت است و دل كندن از آن سخت تر. شركت كننده هايي هستند كه سه چهار دوره بي آن كه به فينال برسند در برنامه شركت مي كنند تا بتوانند به مرور سرعت عمل خود را بالا ببرند. فكر مي كنم به آن متري كه مد نظر ما و شبكه براي سنجش هوش و به منصه ظهور گذاشتن توانايي هاي شركت كنندگان بود، رسيده ايم.

برنامه هاي آينده

تهيه كننده هوش برتر به دنبال آن است كه پس از رايزني با شبكه، نرم افزار برنامه را راه اندازي كند. او در مورد لزوم اين كار بيان مي كند: شركت كننده ها براي تمرين بازي ها آنها را در خانه با كاغذ و مقوا بازسازي مي كنند. چه بهتر كه اين سنجش به صورت واقعي و از طريق يك نرم افزار باشد. ضمنا بسياري از اپ هاي موجود در بازار كپي است يا توليد محتواي خيلي قوي ندارد. هوش برتر توليد محتواي قوي دارد و از اين رو در بسط و گسترش آن مي توانيم كارهاي بيشتري انجام دهيم. ان شاءا... بشود براي سري محرم دوره آموزشي برنامه را هم ترتيب دهيم. نكته اي كه مي خواستم اضافه كنم اين است كه نمي دانم چرا خانم ها كمتر طالب شركت در برنامه هستند. نمي دانم مشكل از اعتماد به نفس آنان است يا كمتر در اين عرصه حضور دارند. به هر حال اميدوارم تعدادشان بيشتر شود چون همان تعدادي هم كه حضور داشتند بسيار توانمند بودند.

چرا افشين زي نوري؟

اجراي سري اول برنامه را اميرحسين مدرس بر عهده داشت و از فصول بعدي افشين زي نوري با هوش برتر همراه شد.

 پورمقيمي در مورد انتخاب زي نوري مي گويد: به دنبال كسي بوديم كه صدا و اطلاعات عمومي خوب داشته باشد و ضمن شوخي هاي زيرپوستي به سمت فان نرود چون فضاي برنامه و حتي پوشش در نظر گرفته شده براي مجري و شركت كنندگان چنين اجرايي را نمي پسند.

 كار آقاي زي نوري را در برنامه جادوي صدا ديدم و خوشم آمد. شخصيت ايشان و آقاي مدرس در اجرا به يكديگر شباهت دارد و دقيقا هماني بود كه ما مي خواستيم. ايشان پارسال به عنوان بهترين مجري انتخاب شدند.

درنگ

نيازي به چهره ها نداريم

در زماني كه بسياري از مسابقه ها و برنامه هاي تلويزيوني از بازيگران و چهره هاي مشهور براي اجراي برنامه استفاده مي كنند، هوش برتر از اين قاعده پيروي نمي كند. پورمقيمي استفاده نكردن از اين دست چهره ها را اين گونه توضيح مي دهد: زماني محتوا و ساختار مسابقه آن قدر قوي است كه نياز آنتن را برطرف مي كند اما گاهي بايد با حضور يك شخصيت به برنامه جلا و جذابيت دهي. مسابقه ما از نظر محتوا آن قدر قوي بود كه نيازي به حضور چهره ها نداشت. ضمن آن كه آقاي زي نوري خود چهره اي مثبت و شناخته شده دارند كه از نوجواني در كار دوبله، اجرا و بازيگري فعال هستند.

رقابت باهوش ها در تلويزيون


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 6 (رسانه: راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    آثار ديگري از " نوشين مجلسي"

  «صدا»ي پاي نور مي آيد / همه چيز درباره پايگاه مذهبي ايران صدا
نوشين مجلسي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  اجرا با چاشني نمايش / پرسش و پاسخ جام جم با حميد گودرزي، مجري برنامه 5ستاره
نوشين مجلسي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  سرسراي محبت / جام جم از برنامه تركيبي «سرسرا»ي شبكه 5 سيما گزارش مي دهد
نوشين مجلسي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  همه چي «ايرانيش» خوبه / روايت متفاوت «افق» از وضع توليدكنندگان ايراني
نوشين مجلسي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  راديو از انقلاب دفاع كند / گزارش جام جم از نشست هم انديشي مديران و برنامه سازان معاونت صدا به مناسبت 40 سالگي انقلاب
نوشين مجلسي، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش تاريخ
متن مطالب شماره 71، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است