|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: مهار مهره هاي نفتي آمريكا در خليج فارس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5408
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي) > متن
 
      


مهار مهره هاي نفتي آمريكا در خليج فارس
جام جم در گفت و گو با دكتر سيد محمد مرندي، راه هاي مقابله با تحريم نفتي ترامپ را بررسي كرد

نويسنده: مصاحبه: مريم شريف زاده

پس از اعلام تصميم رئيس جمهور آمريكا مبني بر لغو معافيت هاي هشت كشور از تحريم هاي نفتي ايران، در همان ساعات اوليه اين اقدام مورد انتقاد برخي كشورها از جمله چين، تركيه و... قرار گرفت و البته اسرائيل و كشورهايي چون عربستان و بحرين از آن استقبال كردند. در كنار آن برخي كشورها نيز از جمله كره جنوبي و عراق درصدد اعزام هيات هايي به آمريكا براي رايزني در اين باره هستند. اروپايي ها نيز همچون هميشه به اظهار تاسف از اين ماجرا بسنده كرده اند. فارغ از اين گونه واكنش ها از سوي كشورهاي خارجي، مقامات كشورمان نيز نسبت به اين اقدام آمريكا واكنش داشته اند و طبيعتا راهكارهاي مقابله با اين تصميم آمريكا در دست بررسي است. در همين ارتباط سيدمحمد مرندي، استاد دانشگاه و كارشناس مسائل بين الملل مي گويد، براي مقابله با اين تصميم ترامپ و در جهت وارد كردن فشار به امارات و عربستان كه به استقبال اين تصميم آمريكا رفته اند و وعده جبران خلا نفت ايران را داده اند، بايد در تنگه هرمز، ايست بازرسي قرار داده و برخي كشتي هاي اين دو كشور مورد بازرسي قرار گيرد تا به اين ترتيب رفت و آمد نفتكش ها و كشتي هاي باري عربستان و امارات كند شود. مرندي در گفت وگو با جام جم مي افزايد با توجه به تهديدات علني مقامات سعودي عليه كشورمان در گذشته، اين اقدام ايران قانوني است و آمريكا نمي تواند خللي در اين كار ايجاد كند.
   با توجه به اين كه برخي كشورها از گذشته نيز به رغم معافيت هاي نفتي، صادرات شان به ايران را متوقف كرده بودند و از طرفي ايران نيز مي تواند از مسيرهاي غيررسمي به صادرات نفت خود ادامه دهد، اين اقدام آمريكا در عدم تمديد معافيت هاي نفتي در عرصه عمل چقدر مي تواند تاثيرگذار باشد؟

مطمئن نيستم كشورهاي خريدار نفت ايران تا چه ميزان از تصميم آمريكا تبعيت كنند، زيرا برخي از آنها نمي خواهند به متحدان آمريكا متكي باشند. چين با آمريكا داراي مشكلاتي است و تركيه نيز به دليل مشكلاتي نمي خواهد به عربستان و امارات متكي باشد. در ضمن همان طور كه در سوال مطرح كرديد ايران مي تواند بخشي از نفت خود را از مسيرهاي غيررسمي به فروش برساند.

نكته اي كه در اينجا بايد بر آن تاكيد كنم اين است كه تمام تلاش امارات و عربستان در كنار آمريكا و اسرائيل اين است كه مردم ايران را به فقر بكشانند و اين جنگ تمام عيار اقتصادي از سوي اين سه كشور به اضافه اسرائيل، عليه جمهوري اسلامي ايران است و ما در حال حاضر در جنگ با اينها هستيم.

در عين حال مي توانيم با كشورهاي دوست و خريدار نفت از جمله چين و... براي ادامه همكاري هاي نفتي مذاكره كنيم، اما در كنار آن بايد محدوديت هايي براي عربستان و امارات ايجاد كنيم.

    اين محدوديت ها را چگونه مي توانيم عليه اين دو كشور اعمال كنيم؟

با توجه به اين كه محمد بن سلمان سال قبل اعلام كرده بود كه جنگ را به داخل ايران خواهد كشاند و از سوي ديگر شاهد عمليات هاي  تروريستي متعددي در سيستان و بلوچستان، خوزستان و تهران با حمايت عربستان و امارات بوديم، خصومت هاي اين كشورها عليه ايران روشن است و دستگاه هاي امنيتي كشورمان نيز عمليات مختلف آنها را عليه كشورمان مورد تاييد قرار داده اند، بنابراين جمهوري اسلامي مي بايست همانند مقطع جنگ تحميلي، در تنگه هرمز ايست بازرسي قرار دهد.

براي اين كار نيازي به بستن تنگه هرمز نيست، بلكه ايران مي تواند كشتي هاي نفتي و غيرنفتي امارات و عربستان را مورد بازرسي قرار دهد. در عين حال كه با صادرات و واردات كشورهايي از جمله قطر، عراق و كويت مشكلي نداريم، اما بايد برخي كشتي هاي امارات و عربستان را كه با كشورهاي متخاصم و همكار تروريست ها در حال تجارت هستند مورد بازرسي و سختگيري هاي بيشتري قرار دهيم كه اين بازرسي مي تواند از يك روز تا چند هفته به طول بينجامد. شايد به دليل اين اقدام، صادرات نفتي امارات و عربستان در مجموع دو تا سه ميليون بشكه در روز كاهش يابد.

    اين گونه بازرسي چگونه مي تواند با عدم تمديد معافيت هاي نفتي از سوي آمريكا مقابله كند؟

در صورت انجام چنين بازرسي هايي، آهنگ صادرات اين دو كشور كند شده و به اين ترتيب شاهد ايجاد ترافيكي در رفت وآمد كشتي هاي آنها خواهيم بود. در اين صورت اگر هم كم و كسري در بازار نفت ايجاد شود ايران مي تواند آن را جبران كند تا بازار جهاني با مشكل مواجه نشود.

    در صورت انجام اين كار از سوي ايران، واكنش احتمالي آمريكا چه خواهد بود؟ آيا مي تواند در مقابل اين اقدام ايران ممانعتي ايجاد كند؟

اين اقدام ايران قانوني خواهد بود و به طور قطع آمريكا نمي تواند خللي در اين كار ايجاد كند. با تهديدهاي علني كه بن سلمان عليه ايران داشته است كار ما قابل توجيه است و از سوي ديگر، آمريكا به هيچ عنوان نمي خواهد با ايران درگيري و تنش نظامي پيدا كند به همين دليل نيز تلاش مي كند از طريق مكانيسم هاي مالي عليه ايران اقداماتي انجام دهد.

در صورت انجام اين كار از سوي ايران، قطعا اوضاع داخلي در كشورهاي امارات و عربستان به هم مي ريزد، چرا كه كوچك ترين اخلال در بازار نفتي، موجب ايجاد خلل در بازار و بازار بورس اين دو كشور مي شود. همان طور كه در ماجراي مرگ خاشقچي شاهد به هم ريختن بازار بورس عربستان بوديم.

    انجام ايست بازرسي در تنگه هرمز در عمل چقدر مي تواند تاثيرگذار باشد؟

يقين دارم كه در صورت انجام اين كار به مدت كوتاهي شاهد نگراني جدي در بازار نفتي جهان خواهيم بود و آمريكا به دنبال راه حل منطقي تري خواهد رفت و عربستان و امارات به تدريج در جنگ اقتصادي عليه كشورمان تجديد نظر خواهند كرد.

نكته اي كه در اين زمينه وجود دارد اين است كه ناوهاي جنگي ما اعم از سپاه و ارتش مي توانند صرفا برخي كشتي هاي مشكوك را در تنگه هرمز متوقف كنند و كشتي ها و بارهاي كشورهاي دوست را مي توانيم از اين مساله به طور كلي معاف كنيم.

    آيا همه كشورها با اقدام آمريكا براي تحريم نفتي ايران همراهي خواهند كرد؟

بايد با اين كشورها مذاكره كنيم، اما در عين حال اجازه ندهيم امارات و عربستان خللي در بازارهاي ما ايجاد كرده و در اين جنگ عليه ما توفيقي پيدا كنند. به راحتي مي توانيم سرعت تجارت آنها را متاثر كنيم و به دليل دارا بودن ظرفيت نفتي خود مي توانيم ثبات بازار نفتي را هم حفظ كنيم.

مهار مهره هاي نفتي آمريكا در خليج فارس


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "مصاحبه: مريم شريف زاده"

  نه ناجي نه ميانجي / گفت وگو با سفير سابق ايران در ژاپن به مناسبت سفر «آبه» به ايران
مصاحبه: مريم شريف زاده، جام جم 22/3/98
مشاهده متن    
  پيام سفر «عمران خان» / بررسي اهداف سفر نخست وزير پاكستان به تهران در گفت وگو با دستيار ظريف
مصاحبه: مريم شريف زاده، جام جم 31/1/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Family and Reproductive Health
شماره 4 (پياپي 1204)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است