|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: پيوندتان مبارك!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5407
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 13 (زندگي) > متن
 
      


پيوندتان مبارك!
در اين گزارش با فوت و فن پيوند كاكتوس آشنا مي شويد

نويسنده: زينب خزايي

«يعني مي شه منم يه روزي از اين گلدون هاي قشنگ داشته باشم؟» «چه خوب! اينا رو چه كارشون كردي كه اين طور شدند؟» «كاش مي شد يه دونه گلدون منم چند تا مي شد و يه كلكسيون كاكتوس داشتم!» «مگه كاكتوس هم پيوند مي شود؟» «مي شه به منم پيوند كاكتوس رو ياد بدي؟» اينها پرسش هاي متداولي هستند كه شايد هر كدام از ما بعد از ديدن چند گلدان كاكتوس زيبا در منزل دوست و آشنا يا در گلخانه ها از خودمان پرسيده ايم. البته گاهي پرسيدن همين سوالات جرات هم مي خواهد چون به نظر كار سختي مي آيد و ما با جواب «من كه اين كاره نيستم» بي خيال داشتن چنين گلداني مي شويم. در صورتي كه مي شود با يادگرفتن روش كار، ما هم به سادگي و البته با چاشني كمي زحمت، چند گلدان زيباي كاكتوس داشته باشيم.

بيشتر كاكتوس ها بعد از چهار پنج سال گل مي دهند ولي اگر روي پايه مناسب پيوند زده شوند مي توان سن گل دهي شان را خيلي پايين آورد و حتي به سه تا چهار ماه رساند. به علاوه پيوند زدن خودش يك هنر است كه با آن مي توان شكل هاي نو توليد كرد. همچنين با اين كار مي توانيم كاكتوس هاي بيمار را هم درمان كنيم. يعني قسمت بيمار را برش زده و از قسمت سالم به عنوان پايه يا پيوندك استفاده كنيم.

 اول با چند واژه پيوندي آشنا شويم

پايه: همان كاكتوسي است كه در گلدان به عنوان قسمت پاييني و ريشه دار شناخته مي شود و در واقع عضو گيرنده پيوند است. كارش هم تغذيه بخش بالايي گياه است. استفاده از كاكتوس هاي استوانه اي (خياري پايه آبي يا نقره اي) و مخروطي براي پايه، زيبايي ظاهري بهتري دارند.

پيوندك: همان قسمت بالايي است كه روي پايه قرار مي گيرد و عضودهنده يا اهداكننده پيوند به حساب مي آيد. پيوندك مي تواند از جوانه هاي جديد يا همان بچه كاكتوس هاي خودمان باشد يا برش بخشي از گياه مادري.

حلقه آوندي: اگركاكتوس را يك برش بزنيد وسطش يك حلقه دايره اي مي بينيد كه مثل قلب آن است. موقع پيوند بايد قلب پايه و پيوندك كاملا با هم ميزان شوند. البته در همه كاكتوس ها لزوما حلقه آوندي گرد نيست و گاهي به صورت دو خط موازي است.

برويم سراغ ابزار كار پيوندكاري

اگر مي خواهيد از تيغ هاي كاكتوس در امان باشيد حتما با دستكش كار كنيد. براي اطمينان بيشتر از پنس يا يك انبر كوچك هم استفاده كنيد چون مي توانيد با آن خارهاي ريزي را كه در دستتان فرو مي رود، درآوريد. موچين مي تواند همان كار پنس را بكند به شرطي كه فقط مخصوص اين كار باشد نه براي كارهاي ديگر. براي برش هم از يك چاقوي تيز يا تيزبر (كاتر) بايد استفاده كرد، آن هم هر چه تيزتر بهتر. كش لاستيكي مرغوب هم به عنوان نگه دارنده پيوند از ابزار اصلي كار است. يادتان باشد تيغ يا كاتر را با حرارت ضدعفوني كنيد. الكل هم براي اين كار مناسب است.

... و حالا شروع پيوند

قبل از هر چيز چاقو يا تيزبر را ضدعفوني كنيد. فراموش نكنيد براي هربار پيوند بايد اين كار را انجام دهيد تا بيماري از كاكتوسي به كاكتوس ديگر منتقل نشود. پايه بايد سالم باشد تا بتواند پيوندك را تحمل كند.

كاكتوس پايه را سيراب كنيد. مي توانيد دو روز قبل گلدان آن را در ظرف آب بگذاريد تا كاملا سيراب شود. اگر در ظرف، 5/1 تا دو سانت آب باشد كافي است.

قسمت انتهايي سر پايه را به صورت افقي برش بزنيد. اگر چاقو كند باشد اين بخش موقع برش كمي لهيده مي شود و ممكن است پيوند، خوب نگيرد.

بعد لبه هاي كناري پايه را از بغل به صورت اريب برش بزنيد. حالا ديگر سطح مقطع پايه كه اول گرد بود چيزي شبيه هشت وجهي شده است. اگر اين لبه ها را نزنيد چند روز بعد كه سطح برش خشك و چروكيده مي شود، پيوندك پس مي زند.

دوباره چاقو يا تيزبر را ضد عفوني كنيد و بعد برويد سراغ انتخاب و برش پيوندك.

قطر پايه و پيوندك بايد متناسب و همسان باشد تا آوندهايشان خوب با هم چفت شود و درصد پيوند خوردن شان بالا برود. اين تناسب با چشم به راحتي قابل تشخيص است. حتي بهتر است پايه كمي بزرگ تر از پيوندك باشد. چون بعد از پيوند پايه رشد جزئي دارد و اين پيوندك است كه رشدش سريع تر است؛ پس بايد پايه توانايي نگهداري آن را داشته باشد. يكي از دلايل بدشكلي (دفرمه شدن) كاكتوس ها بعد از پيوند همين انتخاب غلط اندازه اين دو است.

پيوندك را از روي كاكتوس هايي كه به قول خودمان بچه كرده اند با پنس برداريد و لايه نازكي از كف آن را با چاقوي تيز يا تيزبر ببريد و آن را روي پايه بگذاريد. دقت كنيد بايد حلقه آوندي پايه و پيوندك را با هم ميزان كنيد و حتما كمي پيوندك را روي سطح پايه بلغزانيد تا هوا بين محل پيوند نرود.

در آخر كار هم، چند تا كش دور گلدان بيندازيد طوري كه از بالاي پيوندك رد شود و كل ارتفاع گلدان را در برگيرد. يك دانه كش جوابگو نيست بلكه بايد چند تا كش باشد تا از همه طرف پيوندك را محكم نگه دارد و سريع تر بتواند جوش بخورد. اين كش انداختن دور گلدان دقيقا مثل بخيه كردن است. خوب كه بخيه بخورد، پيوند هم خوب مي گيرد. براي گلدان هاي بزرگ مي توان به جاي كش از وزنه استفاده كرد. به اين صورت كه دو طرف نخ را وزنه ببنديد و از روي پيوندك آويزان كنيد.

بعد از پيوند چه كارهايي بايد بكنيم؟

 پاي گلدان را آبياري كنيد. چون پايه قوي است و نياز آبي اش نسبت به پيوندك بيشتر است. اگر پاي گلدان خشك باشد، پايه آب پيوندك را به خود مي كشد و آن را خشك مي كند؛ ولي در صورتي كه سيراب باشد براي آب سراغ پيوندك نمي رود. حواستان باشد موقع آبياري، آب روي محل پيوند نريزد. آبياري آن هم به دو شكل است. يا آبياري مستقيم با آبپاش يا گذاشتن گلدان در يك ظرف آب، كه روش دوم مطمئن تر است و خوب گلدان را سيراب مي كند.

چه زماني پيوند مي گيرد؟

اين زمان بستگي به نوع پايه كاكتوس دارد؛ ولي معمولا ظرف يك هفته پيوند مي گيرد و شما مي توانيد كش را از روي آن برداريد تا پيوندك آزاد شود. اگر كش بيش از حد بماند بر اثر فشار وارده به پيوندك، آن را خراب مي كند.

حالا گلدان را كجا بگذاريم؟

اگر در فصل زمستان پيوند مي زنيد گلدان را بعد از پيوند مي توان جلوي پنجره جنوبي گذاشت تا نور مناسب آن تامين شود؛ اما اگر در فصل گرم مي خواهيد اين كار را بكنيد بهتر است در چند روز اول آن را در جاي سايه و خنك با دماي حدودا 20تا 25درجه سانتي گراد بگذاريد، تا بافت هاي سطح بريده شده خشك نشود. پس از اطمينان از موفقيت پيوند، آن را به محل بهينه اي كه قبلا در آن جا بوده، انتقال دهيد.

اگر براي بار اول است كه پيوند مي زنيد بهتر است پايه از نوع ستوني يا عمودي (سرئوس) و پيوندك از نوع گرد و توپي (اچينوپيس) باشد. بعد كه ياد گرفتيد مي توانيد پيوند روي گونه هاي ديگر را هم امتحان كنيد. معمولا همه گونه هاي كاكتوس با هم قابل پيوندند.

نشانه گرفتن پيوند چيست؟

همين كه پيوندك محكم به پايه بچسبد و بين شان باز نشود، يعني پيوند موفق بوده است.

چه فصلي براي پيوند مناسب است؟

 در هر فصلي با ايجاد شرايط مطلوب مي توان پيوند زد؛ ولي بهترين زمان آن در هواي آزاد و گلخانه ها موقعي است كه گياه زنده باشد و بتواند فعاليت كند. معمولا اين شرايط در اوايل بهار تا اواخر تابستان اتفاق مي افتد. براي پرورش كاكتوس در خانه، چون شرايط در همه فصول بهينه است محدوديت زماني براي اين كار وجود ندارد به شرطي كه همه نكات گفته شده را رعايت كنيد. 

پيوندتان مبارك!


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 13 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " زينب خزايي"

  باغچه هاي عمودي / در اين گزارش با فوت و فن ديوارهاي سبز آشنا مي شويد
زينب خزايي، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  زندگي با گل هاي رونده / در اين گزارش با 8 گل آويزي آشنا مي شويد، گل هايي كه مي توانند زندگي شما را سبزتر كنند
زينب خزايي، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  سفر به ايوان سبز / با اين 13 نكته بالكن تان را پر از گل و زندگي كنيد
زينب خزايي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  فهم تشنگي يك گلدان / 20نكته كاربردي درباره نحوه آبياري گياهان آپارتماني
زينب خزايي، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  گلدان هاي شناور / با كشت گل در آب مي توانيد بسياري از محدوديت ها را براي داشتن خانه اي زيبا دور بزنيد
زينب خزايي، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياه پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4201)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است