|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: شگردهاي غذايي براي رهايي از حساسيت هاي بهاري
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5409
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 14 (زندگي: سلامت) > متن
 
      


شگردهاي غذايي براي رهايي از حساسيت هاي بهاري
با رعايت بشقاب غذايي سالم مي توان بيماري هاي التهابي را كنترل كرد

نويسنده: فاخره بهبهاني

هر سال در فصل بهار يك سري علائم سراغش مي آيد. دچار آبريزش بيني مي شود و عطسه و سرفه امانش را مي برد. كهير مي زند و به شدت دچار خارش هاي پوستي مي شود. دليل بروز اين علائم را نمي داند و كنجكاو است بداند آيا با اصلاح تغذيه مي تواند اين علائم را مهار كند؟ شكي وجود ندارد كه رعايت برخي رژيم هاي غذايي مي تواند در كاهش شدت و پيشگيري از حساسيت فصلي موثر باشد كه ما در گفت وگو با دكتر سيد مهدي ميرغضنفري، متخصص فيزيولوژي و دكتر محمدباقر ملجايي، متخصص تغذيه مروري بر نكات مهم و كليدي در اين زمينه خواهيم داشت.

 متخصص تغذيه
دكتر محمدباقر ملجايي

سيستم ايمني به گونه اي تنظيم شده كه با ورود عوامل خارجي همچون انواع ميكروب ها و ذرات ناشناخته به بدن اقدام به سركوب آنها مي كند، اما برخي مواقع سيستم ايمني نسبت به عوامل خارجي واكنش بيشتري نشان مي دهد و علائمي تظاهر مي كند كه تحت عنوان حساسيت يا واكنش هاي ازدياد حساسيت نام برده مي شود كه نوعي نقص سيستم ايمني است. اين واكنش ها انواع و اقسام مختلفي دارند كه يكي از آنها آلرژي فصلي به خصوص در بهار است كه با ورود گرده يا ذرات گياهان از طريق سيستم تنفسي سبب فعال شدن سلول هايي خاص و ترشح تركيباتي در بدن با بروز علائمي نظير گرفتگي و آبريزش بيني، عطسه، سرفه، تنگي نفس، خارش، اگزما و... مي شود.

ارتباط آلرژي با ام اس!

در برخي وبگاه ها مطالبي منتشر شده كه افراد مبتلا به آلرژي بيش از ديگران مستعد ابتلا به بيماري هاي خود ايمني همچون ام اس هستند. دكتر ملجايي مي گويد برخي مواقع به دلايل ناشناخته سيستم ايمني نسبت به اندام هاي خود واكنش نشان داده و به عنوان عامل خارجي به آن حمله كرده و سبب بروز بيماري هاي خود ايمني همچون ام اس، لوپوس، ديابت نوع يك و... مي شود. لازم است بدانيد در بيماري هاي خود ايمني سلول هاي عامل بروز حمله به اندام هاي خاص با سلول هاي عامل ازدياد حساسيت تفاوت دارند و هر كدام مسوول ايجاد واكنش هاي متمايز هستند و در اين خصوص افراد نبايد نگراني خاصي داشته باشند.

نقش پر رنگ تغذيه در مهار آلرژي ها

در انواع آلرژي هاي ازدياد حساسيت و خود ايمني كه سبب وضعيت التهابي در بدن مي شوند علائم بيماري مي تواند با مصرف يك سري مواد غذايي ضد التهابي، مهار و برعكس با استفاده از برخي غذاهاي التهاب زا عود و تشديد شود. هدف از مهار و كنترل التهاب كمك به بهبود فعاليت سيستم ايمني بدن است كه اغلب در افراد با اضافه وزن بالا و چاق كه به دلايلي تركيبات التهاب زا در آنها سبب افزايش استعداد به اين بيماري ها مي شود، بيشتر بايد مورد توجه قرار گيرد.

غذاهاي ضد التهاب كدامند؟

رژيم غذايي حاوي غلات كامل شامل نان و برنج سبوس دار، مواد غذايي حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 نظير گردو، روغن كانولا و كلزا و زيتون، غذاهاي دريايي، ميوه و سبزيجات تازه يا مكمل هاي اسيد چرب امگا 3 و آنتي اكسيداني ويتامين E و سلنيوم با تعديل سيستم ايمني سبب كاهش التهاب مي شوند.

در واقع با رعايت بشقاب غذايي سالم كه نيمي از آن شامل سبزيجات و ميوه هاي تازه و نيمي ديگر حاوي غلات كامل، گوشت سفيد و حبوبات همراه با لبنيات كم چرب است، مي توان به كنترل بيماري هاي التهابي كمك كرد.

غذاهاي التهاب زا را بشناسيد

چربي هاي اشباع نظير روغن حيواني، كره، مارگارين، لبنيات پرچرب، گوشت قرمز و استفاده مستمر از غذاهاي حاوي اسيد چرب امگا6 همچون روغن آفتابگردان و كنجد و مواد غذايي حاوي افزودني و نمك سود شده مي تواند با برهم زدن تعادل سيستم ايمني بدن، سبب افزايش التهاب و بروز بيماري هاي خود ايمني و ازدياد حساسيت شود.

 متخصص فيزيولوژي
دكتر سيد مهدي ميرغضنفري

در طب سنتي، آلرژي با تظاهر علائمي تعريف مي شود و اغلب نوعي نقص در سيستم ايمني يا قوه مدبره بدن است كه به دليل اختلال در اخلاط و مزاج بروز مي كند و در برخي فصول همچون بهار كه مواد و اخلاط بدن تمايل به حركت دارند بيشتر از ساير فصول رخ مي دهد. در طب سنتي عقيده بر اين است كه با بروز علائم حساسيت، قوه مدبره بدن سعي بر پاكسازي و خروج مواد زايد و اخلاط نامطلوب دارد كه براي حفظ سلامت مفيد و علائم آن از فردي به فرد ديگر متفاوت است. درخصوص اين كه آلرژي در كدام مزاج بيشتر بروز مي كند تحقيقاتي صورت نگرفته اما به نظر مي رسد در مزاج هاي گرم و تر و سرد و تر بيشتر بروز كند.

در طب سنتي هدف از پيشگيري يا درمان آلرژي ها جلوگيري از آزاد شدن يا تجمع مواد آلرژن در بدن و دفع مواد زايد است. آلرژي در مزاج هاي گرم و سرد علائم مختلفي دارد و نسخه هر مزاج با ديگري متفاوت است.

آلرژي در گرم مزاجان

عامل محرك سيستم ايمني در مزاج هاي گرم، صفراست كه ماده اي سوزاننده و خورنده است و سبب بروز علائمي چون كهير، آبريزش و التهاب بيني، سرخي چشم ها، خونريزي بيني، دمل و... مي شود. پرهيز از چربي ها و شيريني ها، مصرف خنكي جاتي چون سكنجبين، سركه، آبغوره، اسفرزه، خرفه، تخم كتان، به دانه، چغاله بادام، گوجه سبز، كاهو، كرفس، ريواس، آش گشنيز، خورش سبزيجات، مصرف مسهل ها و ملين ها نظير آلومي تواند صفرا و حرارت خون را مهار و سبب بهبود علائم حساسيت شود. فصد و حجامت در كنار ورزش و پرهيز غذايي، تحت نظر متخصص مي تواند مفيد باشد.

آلرژي در سردمزاجان

حساسيت در سردمزاجان همراه با ترشحات آبكي گاهي غليظ به رنگ سفيد يا سبز و سنگيني در سر و صورت و پف آلودگي است كه بر اثر مصرف مواد رطوبي وخيم تر مي شود و هر چه علائم آبريزش بيشتر باشد ناشي از رطوبت مغز و معده است. باد سرد براي اين مزاج تشديد كننده است و بايد مصرف خنكي ها و تري افزاهايي چون ماست، دوغ و انواع غذاهاي آبكي را محدود كنند.

شگردهاي غذايي براي رهايي از حساسيت هاي بهاري


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 14 (زندگي: سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " فاخره بهبهاني"

  پاسخ به شايعه نمك نشناسي!
فاخره بهبهاني، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  دسرهاي پودري خاصيتي هم دارند؟
فاخره بهبهاني، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  وقتي رحم بزرگ مي شود / بزرگ شدن رحم، احتمال ناباروري و خطر سقط جنين را افزايش مي دهد
فاخره بهبهاني، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  فصل مراجعه به اطباي سنتي / چه زماني و در چه شريطي به متخصص طب سنتي مراجعه كنيم؟
فاخره بهبهاني، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  خون آشام هايي كه طبابت مي كنند! / اما و اگرهاي درمان بيماري ها با حشره درماني
فاخره بهبهاني، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت بازرگاني
متن مطالب شماره 40، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است