|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: پوتين هاي گلي دوست داشتني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 18 (جامعه) > متن
 
      


پوتين هاي گلي دوست داشتني
گزارش جام جم از حضور سربازهاي وظيفه در مناطق سيل زده كه كمك رساني را آسان تر كرد

نويسنده: ليلا شوقي

زمان اينجا اهميت ندارد. فرقي ندارد شب است يا روز، همه در مقر فرماندهي شان در تكاپو هستند. گروهي از سربازان، اقلامي را كه از طرف مردم، مستقيم يا غيرمستقيم به دستشان رسيده است در انبار دسته بندي مي كنند. يكي از فرماندهان، با تلفن با فهرست خانواده هايي كه قبلا تهيه شده تماس مي گيرد تا براي دريافت بسته غذايي شان اقدام كنند. آن طرف در شهر، سربازان و درجه داران دست به بيل شده اند و خانه ها را پاكسازي مي كنند. بازكردن راه هاي ارتباطي و ارائه خدمات پزشكي و درماني از كارهاي ديگري است كه سربازان فارغ از رنگ لباسشان، پلنگي، خاكي، سبز و خاكستري انجام مي دهند. همه نيروهاي مسلح آمده اند تا پاي كار باشند و با دشمن جديدشان سيل بجنگند. بسياري از يگان هاي نيروي نظامي ازحضور نيروهاي مسلح درمناطق سيل زده آمار و ارقام دقيقي ارائه نداده اند. در اين ميان اما سردار حسين اشتري فرمانده نيروي انتظامي از حضور 30 هزار نيروي كمكي در مناطق سيل زده گفته است. او توضيح داده كه نيروي انتظامي جز اولين امدادرساناني بوده كه در مناطق سيل زده حضور يافته است. از نظر اشتري، برقراري امنيت مناطق سيل زده مهم ترين نكته حضور نيروهاي انتظامي بوده كه بخوبي هم انجام گرفته است. به گفته يكي از منابع آگاه نيروهاي ارتش1200 نفر از نيروي زميني ارتش در مناطق سيل زده حاضر شده اند. به گفته او اولين ماموريت ارتش، برقراري دوباره راه ها بوده است. تخليه گل و طبخ روزانه 2500 پرس غذا هم از ديگر كارهايي است كه انجام شده است.

حضور در دو منطقه سيل زده

ستوان دوم وظيفه روح ا... بكان، جمعي يگان عقيدتي مركز آموزش تكاور 33 ابوالفضل شبان و 29 ساله است. روح ا... ده ماه خدمت است و زماني كه سيل استان هاي غربي را برد به صورت ماموريتي در پلدخترحاضر شد. او اما قبل تر در تعطيلات نوروزي، در زمان مرخصي، در نقش يك نيروي جهادي كنار مردم سيل زده گلستان، در آق قلا حضور پيدا كرد. در آق قلا همراه يك گروه آشپز، كارش رساندن غذاي گرم به مردمي بود كه در سيل مانده بودند. در پلدختر اما نقشش طور ديگري بود. او به ما مي گويد: از صبح تا ظهر از خدماتي كه در مناطق سيل زده انجام مي شد، عكس و گزارش تهيه مي كردم. بكان، بعدازظهرها بعد از اين كه كارش با قلم و دوربين تمام مي شد، دست به بيل مي شد و خانه هاي مردم را از گل خالي مي كرد. روح ا... توضيح مي دهد كه عمق بعضي از گل ها حتي به دو متر هم مي رسيد. در ذهن بكان، تصاوير زيادي از سيل باقي مانده است. سه تصوير اما از همه درخشان تر است: «تصوير اولي كه دارم همت و همياري و حضور چشمگير مردم در كنار هم است.» ستوان دوم وظيفه گزارش ما تصوير ديگري هم دارد. او به كرات شاهد مردمي بوده است كه همه چيز خود را از دست داده اند، اما با كمترين داشته هايشان هم از سربازان پذيرايي مي كردند. تصوير سوم در ذهن روح ا... از همه درخشان تر است: با وجود همه از دست دادن ها، بچه ها لبخند به لب داشتند و بازي مي كردند. اين يعني؛ زندگي جريان دارد.

سربازاني با تخصص ويژه

 حضور سربازان و نيروهاي نظامي درمناطق سيل زده اين قدر چشمگير بوده كه رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد كل نيروهاي مسلح از برنامه ريزي آموزش هاي تخصصي به بيش از 240هزار سرباز وظيفه در امسال خبر داده است. سردار موسي كمالي در گفت وگو با ايسنا با اشاره به تداوم فعاليت قرارگاه مهارت آموزي سربازان اظهار كرده است: سال گذشته در تفاهم نامه اي كه ميان ستاد كل نيروهاي مسلح و تعدادي از دستگاه ها به امضا رسيد، براي ارائه آموزش هاي تخصصي و مهارت آموزي به حدود 200 هزار سرباز برنامه ريزي شد كه از اين تعداد به بيش از 187 هزار نفر اين آموزش ها ارائه و گواهي معتبر صادر شد. به گفته كمالي 110 هزار سرباز توسط سازمان فني و حرفه اي تحت آموزش هاي فني قرار گرفتند، 27 هزار نفر آموزش هاي كشاورزي را از طريق وزارت جهاد كشاورزي طي كردند، 20 هزار نفر از طريق وزارت ورزش و جوانان آموزش هاي سبك زندگي را فرا گرفته و حدود 30 هزار نفر از سربازان داراي تخصص پيش از اعزام مورد غربالگري و شناسايي قرار گرفته و گواهي معتبر دريافت كردند.

رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد كل نيروهاي مسلح همچنين گفته براي بيش از 800 سرباز دوره هاي مربيگري برگزارشده و آنان با توجه به مهارتي كه داشتند، مي توانند در اين دوره هاي مهارت آموزي با عنوان مربي حاضر شوند. كمالي همچنين از آغاز مشاركت ديگر نهادها و وزارتخانه ها با طرح مهارت آموزي سربازان خبر داده و گفت: بر اين اساس امسال 30 هزار سرباز نيز آموزش هاي تخصصي مربوط به فناوري اطلاعات را با مشاركت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات دريافت خواهند كرد. همچنين 20 هزار سرباز نيز در حوزه فرهنگي و تبليغاتي تحت آموزش سازمان عقيدتي سياسي قرار خواهند گرفت. به گفته كمالي تا پايان امسال بايد حداقل 200 هزار سرباز از 240 هزار ظرفيتي كه برايش برنامه ريزي شده، آموزش هاي تخصصي را فرا گرفته و گواهي دريافت كنند. علاوه بر آموزش هاي تخصصي براي ارائه آموزش هاي عمومي به 200 هزار سرباز نيز برنامه ريزي شده كه اين افراد درمحورهايي همچون امداد و نجات، سبك زندگي، امور مالي و اقتصادي و كسب و كار مورد آموزش قرار مي گيرند، اتفاقي كه مي تواند سربازان متخصصي را آموزش و براي حضور در مناطق بحران زده براي خدمات رساني بهتر آماده كند.

سونوگرافي در شهر فراموش شده

 شرايط كمك رساني به شهرستان معمولان مانند پلدختر نبود. اين را سرهنگ دكتر محمدكريم هروي، معاونت طب رزم اداره بهداشت و درمان قرارگاه هوايي پدافند ارتش به ما مي گويد. راه هاي ارتباطي معمولان كه باز شد، مهم ترين نياز مردم شهر، خدمات پزشكي تشخيص داده شد. به خاطر همين هروي با بيمارستان صحرايي مجهزش به معمولان رفت تا نياز مردم را اجابت كند. بيمارستان فوق تخصصي كه 32 تختخوابه است و در آن سامانه جراحي برقرار است. تخصص هاي چشم، راديولوژي و متخصصين قلب با گروه به معمولان مي روند. هروي به ما مي گويد: اكوكارديوگرافي، تصويربرداي، سونوگرافي و مامايي از خدماتي است كه در معمولان ارائه مي شود. نكته مهم درباره بيمارستان صحرايي معمولان، حضور راديولوژيست ها و ماماهاست. 20 تا 25 خانم باردار كه به خاطر شرايط بد جاده اي امكان تردد نداشتند در اين مركز تحت مراقبت پزشكي و تخصصي قرار گرفتند. هروي توضيح مي دهد كه از 20 هزار نفر سكنه شهرستان معمولان، بيش از ده هزار نفر از خدمات پزشكي آنها استفاده كرده اند. بيماران ديابتي، فشارخوني و كساني كه با بيماري هاي قلبي دست وپنجه نرم مي كردند، از خدمات تيم هروي استفاده كردند.

جشن تولد در سيل

شايد يكي از زيباترين تصاويري كه از حضور نيروهاي مسلح در مناطق سيل زده وجود دارد، تصاوير برگزاري جشن تولد فاطمه باشد. داستان برگزاري جشن تولد فاطمه جالب است، داستاني كه سرهنگ رضا نجفي، سرپرست اكيپ پزشكي نيروي زميني ارتش براي ما تعريف مي كند. داستان فاطمه از دندان دردش شروع مي شود. به خاطر دندان درد به يكي از بيمارستان هاي سياري كه در پلدختر و در مناطق سيل زده مديريت مي شده است، مي رود. دندانپزشك تا فاطمه را مي بيند، متوجه مي شود كه چقدر ناراحت است. از او مي پرسد كه چه چيزي باعث ناراحتي اش شده است، فاطمه هم مي گويد كه امروز تولدش است. دندانپزشك، دندان فاطمه را با مهرباني مي كشد، فاطمه و مادرش هم به خاطر مهرباني پزشك، از سرپرست اكيپ پزشكي تشكر كرده و نيروهاي نظامي را به جشن تولد دعوت مي كنند. نجفي به ما مي گويد: فاطمه خانه خود را در سيل از دست داده بود و پدر هم نداشت. به اين فكر كردم كه چرا ما براي فاطمه جشن تولد نگيريم؟

 همين مي شود كه اكيپ پزشكي براي فاطمه جشن تولد مي گيرند، جشن تولدي كه هفت، هشت نفر از اعضاي خانواده فاطمه در آن حضور دارند و بقيه 50 40 نفر ديگر كه در جشن حضور دارند، همه از پزشكان و فرماندهان نيروهاي ارتش هستند. سربازها برايش كادو تهيه مي كنند و بهترين جشن تولد فاطمه برگزار مي شود، فاطمه اي كه تا چند ساعت پيش ناراحت بود و گريه مي كرد، خنده از لبش نمي افتد. روز بعد، فاطمه با دسته گلي از سربازان به خاطر جشن تولد خاطره انگيزش تشكر مي كند.

از مرخصي تا حضور در مناطق سيل زده

احمد شكوهي، سرباز وظيفه ناوبان يكم نيروي دريايي است. او به جز اين كه در شهر منجيل سرباز است، پزشك هم هست. شكوهي زماني كه در استان گلستان سيل آمد، اعلام آمادگي كرد تا به مناطق سيل زده برود، اين اما امكان پذير نشد. همين باعث شد تا خود دست به كار شود و براي رسيدن به حال بيماران، مرخصي بگيرد و براي حضور در پلدختر 12 ساعت از محل زندگي اش رشت در راه باشد تا خود را به پلدختر برساند. حضور در روستاهاي صعب العبور، ويزيت و تجويز دارو در سه روز مدت زماني كه او مرخصي داشته است، هدفش مي شود. شكوهي با آفرود و زيپ لاين خود را به مردم سيل زده مي رساند تا دردشان را درمان كند. او درباره شرايط بيماراني كه ويزيت كرده به ما مي گويد: روستاها از نظر بهداشتي در شرايط مساعدي نبودند. بسياري از روستاها آب و برق نداشتند. شكوهي مي گويد كه سرماخوردگي، عفونت زنان و عفونت هاي ناشي از زخم ها شايع ترين بيماري هايي است كه او آنها را درمان كرده است. 

پوتين هاي گلي دوست داشتني


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 18 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " ليلا شوقي"

  از خراسان جنوبي تا يونسكو / يك بانوي كارآفرين توانسته است با احياي يك هنر بومي اشتغالزايي كند
ليلا شوقي، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  شيفت ايثار / كارگران سراسر كشور امروز براي كار داوطلبانه سنگ تمام مي گذارند
ليلا شوقي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  دور ايران، با كاروان ايراني / گزارش جام جم از زوج جواني كه با كارواني كه خودشان ساخته اند به سفر مي روند
ليلا شوقي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رسانه و فرهنگ
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است