|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/4: اليورتوئيست هاي شهرمان را دريابيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5408
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5366 4/2/98 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
      


كافه ميرداماد 
اليورتوئيست هاي شهرمان را دريابيم
گفت وگو با مريم سعادت كه اين روزها به فكر كمك به كودكان از طريق تئاتر افتاده است

نويسنده: طاهره آشياني

 داستان اليورتوئيست را بيشتر مردم مي دانند.از روي اين داستان كه چارلز ديكنز آن را 181 سال قبل نوشت، فيلم ها و سريال هاي زيادي ساخته شده است.اليورتوئيست با يك ديالوگ بين بيشتر ايراني ها شهرت دارد؛ لطفا يك ملاقه بيشتر ! پسربچه اي كه در يتيم خانه زندگي سختي را سپري مي كند، شبي زمان غذا خوردن به رئيس يتيم خانه مي گويد، هنوز گرسنه است و يك ملاقه بيشتر سوپ مي خواهد ! همين درخواست ساده جنجالي به پا مي كند كه بيا و ببين.اليور از يتيم خانه فرار مي كند اما بعد از ماجراهايي در دام فاگين مي افتد و روزگارش سياه مي شود.

در ايران اما فيلم يا سريالي بر اساس رمان معروف چارلز ديكنز ساخته نشده اما چند تايي تئاتر بر اساس آن روي صحنه رفته.سال گذشته را يادمان هست كه اليورتوئيستي به روي صحنه رفت كه نام اولين تئاتر اشرافي ايران را به نام خود زد و بليت هايش بيشتر از 200 هزار تومان به فروش رفت.تئاتري گران با بازيگراني كه دستمزدهاي نجومي گرفته بودند تا بازي كنند.

اما اين روزها نمايشي به نام اليورتوئيست روي صحنه رفته كه با آن اليورتوئيست سال قبل از زمين تا آسمان فرق دارد نه اشرافي است و نه بازيگران گران درآن ايفاي نقش مي كنند.اين نمايش كه نويسنده و كارگردان آن اسماعيل فيروزي است داستان چند اليورتوئيست ايراني است.شايد هم چندان به آن پسربچه داستان شباهت نداشته باشند اما در مخمصه اي افتاده اند كه شبيه مشكلات اليورتوئيست است، نوجواناني كه قرار بود زندگي خوبي داشته باشند اما يك اتفاق پيش بيني نشده، يك لحظه كه اي كاش هرگز نمي آمد، زندگي شان را زير و زبر كرده و از پشت نيمكت مدرسه و خانه پدري، آنها را پرت كرده به زنداني كه كانون اصلاح و تربيت نام دارد.جايي كه بزهكاران زير 18 سال در آنجا نگهداري مي شوند.بزهكاراني كه شايد اصلا نمي دانستند يا نمي خواستند اين لقب را بگيرند اما يك اتفاق و امان از اين اتفاق هايي كه يكباره پيش مي آيد، آن هم براي نوجواني كه هنوز آنقدر رشد عقلي و احساسي نكرده كه بتواند تمكيني بر خودش و واكنش هاي لحظه اي اش داشته باشد.

از نمايش اليور توئيست فيروزي هنرمندان زيادي حمايت مي كنند كه يكي از آنها مريم كاظمي، كارگردان باسابقه تئاتر است و ديگري مريم سعادت كه اين روزها مشغول بازي در نمايش سقراط است و قبول كرده كه سفيري باشد براي جمع آوري كمك به نوجواناني كه در نمايش اليورتوئيست نقش واقعي خودشان را بازي مي كنند.به روي صحنه مي آيند با صورت هاي گريم شده و اتفاقات زندگي خود را بازگو مي كنند تا آنهايي كه دستشان به جايي بند است يا نيت خيرخواهانه دارند يا دلشان رئوف است به آنها كمك كنند تا از اين ورطه اي كه در آن افتاده اند به در آيند.

آينده شان را بسازيم

مريم سعادت درباره نمايش اليورتوئيست، بازيگران و قصه آنها مي گويد: سال قبل اين نمايش را در جشنواره تئاتر كودكان ديديم،قصه نمايش به شدت ما را متاثر كرد و در صحبت هايي كه با ديگر دوستان داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه كمپيني راه اندازي كرده و به نوجواناني كه در اين نمايش بازي مي كردند كمك كرده و ديه اي كه بايد بپردازند را تامين كنيم چون بيشتر آنها ديه هاي سنگين و زيادي به عهده نداشتند.چون اگر آنها ديه را پرداخت نكنند به زودي و با رسيدن به سن قانوني از كانون اصلاح تربيت به زندان بزرگسالان منتقل مي شوند و در آنجا معلوم نيست چه برسرشان بيايد و چه چيز هايي آموزش ببينند كه الان حتي روحشان هم از آنها بي خبر است. اين نوجوانان در مقطعي بنا به يك اشتباه كه عمدي هم نبوده جرمي را مرتكب شده اند و حالا پشيمانند. ما به عنوان انسان بايد به وظيفه خودمان عمل و به آنها كمك كنيم تا به زندگي عادي برگردند.من از همه مردم و كساني كه خبر دارند اين نمايش روي صحنه است، مي خواهم به تماشاي آن بروند چون با خريد بليت مي توانند به اين بچه ها كمك كنند.

به سعادت مي گويم معمولا بچه هايي كه دچار خطا و لغزش مي شوند در خانواده هايي متولد شده و رشد كرده اند كه آسيب پذير بوده و نمي توانند به درستي از بچه هاي خود مراقبت كنند.در بين اين بچه ها چنين خانواده هايي وجود دارند كه اين بازيگر مي گويد: براي ما مهم خود بچه ها هستند نه خانواده يا شرايطي كه بزرگ شده اند.الان كمك به آنها و رها شدنشان در اولويت است.آنها آموخته اند چگونه زندگي سالمي داشته باشند، آنها الان مي دانند در زمينه هنر استعداد دارند و از اين طريق مي توانند زندگي و آينده خوبي براي خودشان بسازند.روز اولي كه براي افتتاح نمايش آنها به تالار هنر رفتم، مادر يكي از آنها را از نزديك ديدم، خانم شايسته اي بود و كاملا مشخص بود فرزندش بر اثر يك اتفاق دچار مشكل شده.معتقدم اين بچه ها زماني كه از بند رها شدند نبايد به حال خود رها شوند.اتفاقا بعد از آزادي است كه نهادهاي دولتي و مردمي بايد با آنها همراه شوند تا اين نوجوانان بتوانند مسير زندگي را به درستي رديابي كنند و آينده خوبي براي خودشان بسازند.نبايد طرد شده يا شرايطي فراهم شود كه آنها دوباره خطايي مرتكب شوند.

تاثير هنر را ناديده نگيريم

تا چند سال قبل كه سينما تا خرخره درگير فيلم هاي كمدي و سطحي نشده بود، بچه هاي كانون اصلاح تربيت گاهي محور يك داستان سينمايي مي شدند اما واقعيت اين است آثار تصويري چند سال است آنها را ناديده مي گيرد و از كنارشان رد مي شود. مريم سعادت معتقد است هنر مي تواند زندگي ها را دگرگون كند و گاهي نجات دهنده باشد.او مي گويد: اگر اين نوجوانان در نمايش اليورتوئيست بازي نمي كردند اصلا ديده نمي شدند و نظرها را به خود جلب نمي كردند.اين نمايش باعث شد، معاونت فرهنگي قوه قضاييه از آنها حمايت كند و خانه تئاتر و هنرمندان براي كمك به آنها پا پيش بگذارند.هنر باعث شد كه عزم و همتي براي كمك به آنها شكل بگيرد و الان خدا را شكر مشكل بيشتر انها حل شده و به زودي آزاد خواهند شد.

هنرمندان نه به عنوان  اين كه حرفه شان هنر است بلكه به اين دليل كه انسان هستند و همه ما در قبال ديگر همنوعان خود به خصوص بچه ها و نوجوانان مسئول هستيم بايد به فكر ديگران باشيم و در تنگناها به ديگران كمك كنيم. من آدم پولداري نيستم كه بتوانم خيريه اي راه اندازي كنم و به بچه هاي كار و نيازمند شخصا كمك كنم اما هر جا بدانم حضورم موثر است و مرهمي هرچند اندك بر زخمي هستم، حتما كمك خواهم كرد.

اليورتوئيست هاي شهرمان را دريابيم


 روزنامه جام جم، شماره 5366 به تاريخ 4/2/98، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " طاهره آشياني"

  از كرخه تا «خاك سرخ» / گفت و گو با منوچهر محمدي در سومين سالگرد درگذشت هما روستا
طاهره آشياني، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  حنجره اي نذر حنجره طفل رباب / گفت وگو با صديقه بحراني؛ خواننده لالايي حضرت علي اصغر(ع)
طاهره آشياني، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  امام حسين(ع) طلبيد تا در مختار بازي كنم / گفت وگو با رحمان باقريان، بازيگر نقش زربي در سريال «مختارنامه»
طاهره آشياني، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  آواي دشتي در دستگاه سيدالشهدا (ع) / گفت و گو با اكبر سلطانعلي كه بازي و صدايش در مختارنامه ماندگار شد
طاهره آشياني، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  كار شبيه خوان ها كار دل است / تعزيه خواني و پرده خواني ماه محرم به روايت جواد انصافي
طاهره آشياني، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش شيمي
متن مطالب شماره 124، زمستان 137را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است