|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/23: واقعيت هاي جنگ تمام عيار نفتي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3471
چهار شنبه 19 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3426 23/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


حرف اول 
واقعيت هاي جنگ تمام عيار نفتي


نويسنده: عليرضا سلطاني

در هفته هاي اخير و در شرايطي كه فشارها و محدوديت هاي تحريمي عليه صنعت نفت ايران افزايش يافته، هجمه هاي سياسي عليه آن نيز بالاگرفته است.در اينكه صنعت نفت ايران به دلايل مختلف اقتصادي و فني آسيب پذير است و اين آسيب پذيري به كليت اقتصاد نفتي ايران تسري يافته است، شكي نيست. در اين موضوع هم ترديدي نيست كه به دليل نبود تدبير و سرمايه گذاري لازم در ادوار گذشته و مواجهه دائمي اين صنعت با چالش هاي خارجي، قدرت مانور آن در عرصه بين المللي محدود است. صنعتي كه مي توانست در بيش از يك قرن فعاليت و تجربه، به درخت تنومندي تبديل شود تا تكيه گاه واقعي و پايدار اقتصاد ايران باشد، در نتيجه ناملايمات، بي مهري ها و سوءاستفاده برخي مسئولان به وضعيتي دچار شده كه بايد هدف ابتدايي و نخست هجمه هاي سياسي و اقتصادي قرار گيرد. آنچه اين سرنوشت را براي صنعت نفت رقم زده، مديريت سياسي آن در طول دهه هاي متمادي است؛ مديريتي كه مانع از توسعه طبيعي و پوياي اين صنعت و توانمندي مالي، فني و مديريتي آن در مواجهه با بحران هاي اقتصادي و سياسي شده است. صنعت نفت ايران در شرايطي درگير يك جنگ اقتصادي تمام عيار شده است كه بايد دوره پوست اندازي و نوسازي خود را براي جبران كاستي ها و نابساماني هاي گذشته و ايجاد زمينه ها و فرصت هاي توسعه اي كشور به عنوان موتور محركه اقتصاد ايران در آينده تجربه كند و در تدارك جوان سازي خود براي ايفاي نقش و رسالتي بزرگ براي توسعه كشور باشد. توانمندي و توسعه اين صنعت نيز در گرو تعامل با صنعت جهاني نفت و بهره گيري از فرصت هاي اقتصادي، فني و مديريتي بين المللي است. اين مهم نزديك به يك دهه نه تنها فراهم نشده بلكه در مقابل، صنعت نفت ايران آماج تهديدها و فشارهاي بين المللي است. در اين شرايط نه تنها صنعت نفت دچار ضعف و كرنش نشده بلكه از همه توان خود براي مقاومت در مقابل فشارها از يك سو و حتي گشايش ها بهره برده و جايگاه ايران را در معادلات جهاني نفت حفظ كرده است.واقعيت آن است كه جبهه گشوده شده در مقابل صنعت نفت ايران، جبهه اي اقتصادي يا فني نيست بلكه جبهه اي سياسي است كه جنگيدن در آن براي يك بازيگر اقتصادي مانند نفت بسيار سخت، نفس گير، پرهزينه و سنگين است.

طرف هاي اين جنگ براي صنعت نفت نه شركت ها و بنگاه هاي اقتصادي و نفتي، بلكه نهادها و سازمان هاي سياسي و امنيتي قدرتمندي هستند كه با بهره گيري از توان اطلاعاتي و رسانه اي و استفاده از ابزار تهديد، زور و ارعاب به طور مستقيم و غيرمستقيم به جنگ صنعت نفت آمده اند. به طور طبيعي طرف مقابل اين نبرد بايد دستگاه سياسي و ديپلماسي ايران براي اقدام مقابله به مثل و خنثي كردن تهديدات و حملات سياسي باشد، اما واقعيت اين است كه توان سياسي داخلي براي مواجهه با تهديدات سياسي خارجي در اين جنگ، محدود است. گويي تمام تمركز طرف مقابل در اين نبرد از ابتدا بر تخريب و نابودي تاسيسات اقتصادي و صنعتي گذاشته شده است. صنعت نفت در اين نبرد نابرابر عملا بايد در دو جبهه بجنگد؛ هم جبهه اي كه قصد تحديد، تضعيف و تخريب آن را دارد تا مهم ترين منبع اقتصادي حاكميت را زمين گير كند و هم جبهه خنثي كردن تحريم ها. در جبهه نخست دست اندركاران صنعت نفت بايد همه توان خود را به لحاظ فني و اقتصادي براي حفظ توانمندي توليد نفت و گاز بگذارند تا در فرايند تامين نياز داخلي و همچنين حفظ مشتريان خارجي مشكلي پيش نيايد و در جبهه دوم بايد همه توان خود را براي دور زدن تحريم ها و حفظ و تداوم جريان عرضه نفت ايران در بازارهاي جهاني و حفظ مشتريان نفتي به خرج دهند. اين مهم نيازمند توسل به انواع شگردها و ترفندهاي تجاري و اقتصادي است تا مانع از تحقق سياست دولت آمريكا مبني بر صفر كردن صادرات نفت ايران و به دنبال آن كاهش قدرت مانور سياسي و اقتصادي ايران در عرصه بين المللي شوند.  آنانكه كه اين روزها دم از انتقاد از صنعت نفت و عملكرد آن در جنگ اقتصادي مي زنند بايد به اين سوالات پاسخ دهند كه در دوران غيرتحريم و حتي در دوره كوتاه اجراي برجام، چه اقدامي براي تقويت و توانمندي آن انجام دادند؟ آيا غير از اين بود كه همه سياست ها و اقداماتي را كه دست اندركاران صنعت نفت براي احياي صنعت نفت، بازگردان ايران به بازارهاي جهاني نفت و پيوند اين صنعت با صنعت جهاني نفت از طريق جلب و جذب شركت هاي بزرگ خارجي انجام دادند، به بن بست كشاندند و مانع از اين شدند تا صنعت نفت از فرصت ايجاد شده نفسي تازه كند؟ صنعت نفت در جنگ تمام عيار كنوني نيازمند حمايت قاطع سياسي حاكميت و جريان هاي سياسي داخلي است. اين حمايت در نگاه نخست، درك واقع بينانه شرايط اين صنعت، اعتماد به آن و نداشتن انتظارات و توقعات غيرواقعي و دوري از حاشيه سازي براي بهره برداري هاي اقتصادي و سياسي است. در سوي ديگر فعال شدن جبهه سياسي و ديپلماسي در عرصه بين المللي در تكميل جبهه نفتي و به موازات آن براي كاهش مخاطرات تحركات صنعت نفت و ايجاد بسترهاي جديد براي عمليات فروش نفت، اهميت زيادي دارد. در گام سوم بايد به صنعت نفت در اصلاح برخي روندهاي نادرست عرضه ارزان حامل هاي انرژي و نظام ناكارآمد و ضدتوسعه اي تامين يارانه نقدي كه هزينه هاي سنگيني را به اين صنعت تحميل كرده و مانع از پويايي و تحرك آن شده است، كمك كرد. در گام چهارم نيز اين صنعت به لحاظ اقتصادي و تامين منابع توسعه اي به ويژه از طريق بهره مندي از منابع صندوق توسعه ملي حمايت شود تا خلا بزرگ تامين منابع مالي اجراي طرح هاي توسعه اي خود را حداقل در كوتامدت جبران كند. اين صنعت به فرض پايان يافتن تحريم هاي اقتصادي، براي ورود به شرايط طبيعي، پايدار و باثبات در يك فرايند زماني پنج ساله حداقل نيازمند 200 ميليارد دلار سرمايه گذاري است.


*استاد دانشگاهواقعيت هاي جنگ تمام عيار نفتي


 روزنامه شرق، شماره 3426 به تاريخ 23/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از " عليرضا سلطاني"

  حركت مستانه دلار در سكوت دولت
عليرضا سلطاني *، شرق 9/5/97
مشاهده متن    
  آينده مبهم ترامپ و مواضع ما
عليرضا سلطاني، اعتماد 3/5/97
مشاهده متن    
  پيشنهاد روسيه، واكنش احتمالي اوپك
عليرضا سلطاني *، شرق 1/5/97
مشاهده متن    
  آيا ايران ثروتمند است؟
عليرضا سلطاني *، شرق 27/4/97
مشاهده متن    
  بورس از رويا تا واقعيت
عليرضا سلطاني *، دنياي اقتصاد 19/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است