|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/23: طعم گس توقيف
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3471
چهار شنبه 19 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3426 23/2/98 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


طعم گس توقيف
مواضع سياسي متفاوت بلاي جان رسانه ها شده است؟

نويسنده: وحيده كريمي

توقيف، مرگ زودرس يك رسانه است و اين روزها همان اندازه كه طعم گس توقيف هفته ها بر جان خبرنگاران بي كار و بي خانه شده مي ماند، شادي از به سرانجام رساندن پروژه حمله به رسانه هاي مستقل بر جان برخي ديگر از اصحاب رسانه كه شغلشان حمله به همكاران خود است  روحي تازه مي دمد. نبردي نابرابر ميان رسانه ها در حال شكل گيري است. برخي در امنيت كامل هرآنچه را ضروري بدانند، بر قلم جاري مي كنند و آنها كه پشتوانه اي ندارند اگر هرآنچه طرف مقابل تاب شنيدنش را نداشته باشد به رشته تحرير درآورند با چنان حمله اي مواجه مي شوند كه در نهايت بازنده چندباره اين نبرد مي شوند.  جوسازي سياسي و فشار رسانه اي براي برخورد با افراد و رسانه هاي مختلف در حال تبديل شدن به امري طبيعي است و گويي عده اي منبع درآمدشان از حمله توييتري و رسانه اي به ديگران تامين مي شود، هرچه خشن تر حمله كنند و بنويسند، موفق تر خواهند بود. از طرفي در ديگرسوي ماجرا رسانه هايي كه در خط مقدم حمله به ديگر رسانه ها به فراخور منافع سياسي خود هستند، زماني كه با اخبار كذب امنيت ملي را به مخاطره انداخته و به سلب امنيت و آرامش گسترده در جامعه مي پردازند همچنان به كار خود ادامه داده و براي يك احضار قانوني دستگاه قضا و تحقيقات مقدماتي قضائي، وامصيبتا سر مي دهند كه آزادي جريان اطلاعات از آنها سلب شده است. در آخرين رويارويي رسانه اي شاهد توقيف مجله صدا بوديم و ادامه فعاليت خبرگزاري هاي تسنيم و فارس، درحالي كه انتشار خبر كذب سهميه بندي بنزين تشنج اجتماعي به وسعت همه كشور داشت و امنيت ملي را به مخاطره انداخت، اما مطلب مجله صدا را بسياري هنوز نخوانده بودند كه خبر توقيف را شنيدند.

 انتقاد محمود صادقي از توقيف نشريه صدا

البته اين توقيف بدون واكنش نماند و محمود صادقي با انتقاد از توقيف صدا از نهادهاي ذي ربط درخواست كرد كه با رسانه ها برخورد مناسب تري داشته باشند. محمود صادقي كه در جلسه علني ديروز در مجلس شوراي اسلامي صحبت مي كرد، تذكر داد: ملت ايران با كوله باري از تجربيات تاريخي خود، به ويژه تجربيات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در صفي واحد همچون بنيان مرصوص در برابر متجاوزان ايستادگي خواهند كرد و هر دشمني را كه خيال خام تجاوز را در سر بپروراند پشيمان خواهند ساخت. اين عضو فراكسيون اميد مجلس با اشاره به اصل 9 قانون اساسي گفت: آزادي، استقلال، وحدت و تماميت ارضي كشور از يكديگر تفكيك ناپذير بوده و حفظ آنها وظيفه دولت و آحاد ملت است. در شرايط فعلي تقويت وحدت ملي ضرورتي انكارناپذير است. از نهادهاي ذي ربط انتظار مي رود كه رسانه ها را محدود نكرده و با رسانه ها برخورد مناسب تري داشته باشند؛ مثلا در مورد نشريه صدا به جاي اينكه اقدام سريع به توقيف آن شود، از طريق هيئت نظارت بر مطبوعات تذكرات لازم ارسال شود.

 انتقاد از سكوت در بلواي بنزين

همچنين عليرضا رحيمي، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، نيز با انتقاد از برخوردهاي دوگانه با رسانه ها، گفت نمي شود از بلواي بنزيني آفريده يك خبرگزاري به سكوت و نظاره عبور كرد و تصوير نشريه «صدا» را بهانه توقيف قرار داد. عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح كرد: در شرايطي كه صداي مديران روزنامه ها و نشريات از گراني كاغذ و نشر هنوز طنين انداز است، توقيف نشريه صدا چالشي جديد فراروي مديران و سردبيران نشريات و فعالان سياسي قرار داده كه اگر قانون فصل الخطاب است پس بايد مدام خط كشي نامرئي تنظيم شود تا مشمول توقيف يا توقف در نشر يا فعاليت نشويم.

 جنگ سياسي و اقتصادي بلاي جان رسانه ها

دكتر نعمت احمدي، از منتقدان به  فضاي برخورد با رسانه هاي مستقل و غيردولتي نيز در گفت وگو با «شرق»، به آسيب شناسي وضعيت امروز مطبوعات و توقيف رسانه هاي اصلاح طلب پرداخت و گفت: آنچه امروز بر سر مطبوعات مي آيد، ريشه در گذشته دور و زمان حضور سعيد مرتضوي در دادسرا دارد. هرچند بعد از مرتضوي اوضاع كمي مساعدتر شد اما همچنان شاهد رفتارهاي دوگانه در فضاي سياسي امروز با رسانه ها هستيم. يكي از مطالب و گزارش هايي كه در يك روزنامه خاص منتشر مي شود اگر در هر يك از رسانه هاي اصلاح طلب منتشر مي شد، مطمئنا توقيف حداقل برخورد با اين رسانه ها بود اما شاهد سكوت هر روزه در قبال اخبار اين روزنامه هستيم. وي در مقابل اين پرسش كه «فرايند برخورد دوگانه با رسانه ها را چگونه ارزيابي مي كنيد» توضيح داد: آنچه مسلم است، اين است كه فقط بحث توقيف مطرح نيست. نبرد نابرابر در رابطه با رسانه ها در ابعاد گسترده تري در جريان است. در موضوع آگهي ها بارها شاهد بوده ايم  چند رسانه خاص با انبوهي از آگهي و تبليغات حمايت مي شوند و برخي محروم از هرگونه حمايت مالي هستند. يا در بحث محدوديت كاغذ كه رسانه اي مانند ايران مجبور به كاستن هشت صفحه خود مي شود، برخي رسانه ها بدون كوچك ترين چالشي در حال انتشار در تيراژ بالا هستند. عملا فضاي اقتصادي نبردي نابرابر را براي رسانه ها رقم زده است و همين كاستن تعداد صفحات يعني بي كارشدن چندين خبرنگار و تعطيلي چند سرويس خبري كه درنهايت منجر به كاستن كيفيت در كنار كاهش كميت اين رسانه ها شده است.اين استاد دانشگاه در ادامه با ابراز نااميدي از آينده رسانه هاي مكتوب گفت: همين روزنامه «شرق»، كه اتفاقا رسانه موفقي هم بوده و مخاطب بسيار دارد، در شرايط سخت اقتصاد رسانه اي امروز چگونه مي تواند به فعاليت خود ادامه دهد؟ با توجه به كمبود كاغذ، نشر اين روزنامه مطمئنا با مشكل مواجه خواهد شد. معتقدم اينكه همچنان روزنامه نگاران رسانه هاي مستقل همچون تحريريه «شرق» به رسالت رسانه اي خود در اين شرايط نامناسب اقتصادي ادامه مي دهند، يك فداكاري بزرگ مي كنند زيرا صداي جامعه هستند و بدون جانب داري از طيف خاصي به وظيفه خود عمل كرده اند و بارها مورد حمله رسانه هاي طرف مقابل  هم قرار گرفته اند اما همچنان آخرين سنگر در روزنامه نگاري را حفظ كرده اند. وي در پايان تاكيد كرد: هرچند اميد به حيات رسانه هاي مكتوب ندارم اما آرزو مي كنم معجزه اي شود تا مردم صداي خود را از دست ندهند.بر اساس آنچه گفته شد، رسانه هاي مستقل و اصلاح طلب در گوشه رينگي قرار دارند كه نگاه دوگانه سياسي و اقتصادي شرايط فعاليت و ادامه حيات آنها را با دشواري روبه رو كرده است. فضا براي بيان ديدگاه ها و نگرش هاي مختلف كه خاستگاه كار رسانه اي است، در حال محدودشدن است. حال اگر برخورد دوگانه سياسي اين رسانه ها را از پاي در نياورد، مشكلات اقتصادي و تبعيض در حمايت هاي اقتصادي راه ادامه حيات اين رسانه ها را سد خواهد كرد.

طعم گس توقيف


 روزنامه شرق، شماره 3426 به تاريخ 23/2/98، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 31)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است