|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/23: فروش كاغذ يارانه اي در بازار آزاد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3474
يك شنبه 23 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3426 23/2/98 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


فروش كاغذ يارانه اي در بازار آزاد
حضور غيرمتخصص ها، كسب وكارهاي مرتبط با چاپ و نشر را با اخلال مواجه كرد


شرق: كاغذ به كالايي ناياب در بازار تبديل شده و به گفته فعالان بازار كاغذ از روزي كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پا به عرصه توزيع كاغذ گذاشته و خود را جايگزين اتحاديه فروشندگان و توزيع كنندگان كاغذ كرده است، نه تنها اين كالا با كاهش قيمت مواجه نبوده، بلكه با رشد چندبرابري بهاي آن، بسياري از كسب وكارهاي مرتبط با اين كالا به مرز نابودي كشيده شده است. آن طور كه يك منبع مطلع به «شرق» مي گويد: از روزي كه معاونت سينمايي ارشاد به جاي معاونت مطبوعاتي درباره توزيع كاغذ تصميم مي‎گيرد، اين كالا آن گونه كه بايد، در اختيار مصرف كننده واقعي قرار نمي گيرد. سيدحسين ميرباقري مهرآبادي، رئيس اتحاديه كاغذ و مقوا نيز در گفت وگو با «شرق» از ناشراني سخن مي گويد كه كاغذ دريافتي از ارشاد را به اعضاي اين اتحاديه مي فروشند. به اعتقاد او، تصميم دولت براي حذف اتحاديه فروشندگان از چرخه توزيع كاغذ تصميم غلطي بوده و اگر به موقع اين تصميم غلط اصلاح شود، امكان بازگشت آرامش به بازار كاغذ وجود دارد.

چندي است كمبود كاغذ در بازار، صنعت چاپ و نشر را با مشكلات عديده مواجه كرده است. انتشار روزنامه ها مختل شده و اعضاي تحريريه نشرياتي كه نتوانسته اند با تحولات موجود در بازار كنار بيايند، خانه نشين شده اند اما موج بي كاري تنها به چند خبرنگار ختم نمي شود بلكه با كاهش انتشار روزنامه و كتاب، چاپخانه ها نيز با ركود فعاليت مواجه مي شوند و بالطبع بخشي از كارگران اين واحدها هم تعديل خواهند شد. موج بي كاري كه تا ديروز شامل حال روزنامه ها و هفته نامه هاي كوچك با تيراژ محدود مي شد، به روزنامه هاي بزرگ كشور هم رسيده است. دو روزنامه ايران و همشهري متعلق به دولت و ارگان شهرداري، هشت صفحه از تعداد صفحات خود كاستند و از ديروز به صورت 16صفحه اي منتشر شدند تا كمي از بار هزينه هاي خود بكاهند. اين كاهش صفحات فقط يك تصميم داخلي براي اين دو روزنامه نيست و قطعا تاثير خود را روي نيروي انساني زنجيره اي كه فعاليت هاي پشتيباني از اين دو روزنامه را انجام مي دادند، خواهد گذاشت و گروهي را به جمع بي كاران اضافه مي كند. در اين ميان، وزارتخانه هاي متولي هم گويا راهكاري براي بهبود شرايط ندارند و اگر راهكاري ارائه مي دهند، به قدري خام است كه بازار را آشفته تر از ديروز كرده است.

 معاونت سينمايي به جاي معاونت مطبوعاتي

با خروج آمريكا از برجام، اقداماتي براي مقابله با كمبود دلار در ايران انجام شد. كالاها تقسيم بندي شدند و به برخي از آنها از جمله كاغذ مطبوعات، ارز ارزان قيمت يا همان ارز چهارهزارو 200 توماني تعلق گرفت تا اثرات اقتصادي ناشي از فشارهاي آمريكا بر برخي اقشار و كالاها كاهش يابد. به دنبال اين مسئله كارگروه كاغذ هم در وزارت ارشاد تشكيل شد اما يك منبع مطلع به «شرق» مي گويد: از روزي كه اين كارگروه تشكيل شده و كاغذ را قيمت گذاري كرده است، اين محصول در بازار، با دو برابر قيمت مصوب به فروش رسيده است.

او ادامه مي دهد: كارگروه كاغذ در معاونت سينمايي تشكيل شده در حالي كه اين كارگروه بايد در معاونت مطبوعاتي تشكيل مي شد. جلسات نامرتب كارگروه كاغذ، فاصله زياد جلسات و عدم تخصيص ارز از سوي بانك مركزي براي واردكنندگان كاغذ، اصلي ترين دلايل گراني كاغذ هستند.

اين منبع مطلع از توزيع ناعادلانه كاغذ مطبوعات سخن مي گويد. به اعتقاد او كاغذ به دست مصرف كننده واقعي نمي رسد و گاهي به يك دوهفته نامه، 20 تن كاغذ تحويل مي شود كه اين نشان مي دهد توزيع توسط يك مجموعه به صورت ناعادلانه در حال انجام است. به گفته اين منبع مطلع، فعاليت يك مجموعه غيرمتخصص سبب شده است كه برخي تاجرنماها وارد بازار نابسامان كاغذ شوند و از بانك مركزي ارز يارانه اي (چهارهزارو 200 توماني) دريافت كنند اما اين ارز هيچ گاه تبديل به كاغذ نشده است. آنها ارزها را گرفتند و فرار كردند.

او ادامه مي دهد: دولت در 25 فروردين 98، ارز حمايتي كاغذ مطبوعات را قطع كرد و واردكنندگان بايد از ارز نيمايي براي واردات كاغذ استفاده مي كردند. به دنبال اين تصميم، برخي اجناسي كه قبلا وارد شده بود، در گمرك دپو شده است و گمرك به تجار اجازه ترخيص نمي دهد. در حال حاضر تجار بين وزارت صمت و وزارت ارشاد سرگردان شده اند و فقط هزينه انبارداري پرداخت مي كنند. همه اين مسائل دست به دست هم داده و خروجي آن، اين شده است كه هر كيلوگرم كاغذ روزنامه حدود 17 تا 18 هزار تومان به فروش برسد.

 حذف اتحاديه كاغذ از چرخه توزيع

آن طور كه منابع آگاه مي گويند وزارت ارشاد كه تجربه اي در توزيع كالا ندارد، هدايت بازار كاغذ را بر عهده گرفته و حاصل كار اين وزارتخانه، چندبرابرشدن قيمت كاغذ است. سيدحسين ميرباقري مهرآبادي، رئيس اتحاديه كاغذ و مقوا در گفت وگو با «شرق» اعلام مي كند: از مرداد ماه سال گذشته، اين اتحاديه هيچ مشاركتي در زمينه توزيع كاغذ نداشته است. با حذف اتحاديه فروشندگان كاغذ و مقوا، نه تنها كاهش قيمت نداشتيم، بلكه با افزايش چندبرابري قيمت هم مواجه شده ايم.

او ادامه مي دهد: وزارت ارشاد وظيفه توزيع كاغذ تحرير و روزنامه را بر عهده گرفته است. واردكنندگان بايد جنس را در اختيار ارشاد بگذارند و ارشاد آن را توزيع كند. در 10 ماه گذشته حتي يك پالت كاغذ هم براي توزيع در اختيار اتحاديه قرار نگرفته و اين در حالي است كه كاغذ تحرير، مهم ترين كالاي كاغذفروشان است كه تغييرات قيمت آن، روي محصولات ديگر توزيع كنندگان اثر مي گذارد.

به گفته ميرباقري كاغذ تحرير فقط در چاپ مصرف نمي شود و صنايع بسته بندي، توليد دفتر، كتاب درسي و... نيز نياز به كاغذ تحرير دارند اما ارشاد اين كاغذ را فقط در اختيار ناشران قرار مي دهد. او اضافه مي كند: اتحاديه فروشندگان كاغذ و مقوا، 600 عضو دارد كه با اين سياست وزارت ارشاد، اشتغالشان دچار مشكل شده است.

رئيس اتحاديه فروشندگان كاغذ و مقوا يادآور مي شود: قبل از ورود وزارت ارشاد به كار توزيع كاغذ، هر بند كاغذ بين 130 تا 140 هزار تومان قيمت داشت در حالي كه امروز اين رقم به 500 هزار تومان رسيده است. درباره دليل حذف اتحاديه فروشندگان كاغذ، هيچ توضيحي ارائه نشده و گاهي گفته مي شود كه اين حذف با هدف كاهش قيمت ها بوده است.

او با تاكيد بر اينكه بايد روند توزيع كاغذ اصلاح شود، از ورود برخي ناشران به بازار آزاد كاغذ خبر مي دهد. ميرباقري اضافه مي كند: اعضاي من بايد بي كار بنشينند و تماشاگر كاري باشند كه اصلا شايسته نيست. البته نمي توان گفت همه ناشران ناسالم كار مي كنند. خيلي از ناشران واقعا زحمت كش هستند اما بر اساس آمارها، 14 هزار ناشر داريم كه به گفته آقاي محمود آموزگار، نايب رئيس اول اتحاديه ناشران، فقط چهار هزار ناشر فعال هستند. ناشران واقعي به كاغذ يارانه اي نياز دارند اما در كنار اين مسئله، خيلي ها سوء استفاده مي كنند.

او مي گويد: فعاليت هاي چاپ و نشر تاكنون ادامه داشته و اگر امروز بازار كاغذ دچار مشكل شده، يعني در چرخه توزيع اختلال ايجاد شده است. بازار را مي توان از اين شكل خارج كرد به شرط اينكه نگذاريم دير شود.

فروش كاغذ يارانه اي در بازار آزاد


 روزنامه شرق، شماره 3426 به تاريخ 23/2/98، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت خانواده
متن مطالب شماره 72، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است