|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/23: حق تابعيت به مادران ايراني رسيد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3468
يك شنبه 16 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3426 23/2/98 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


حق تابعيت به مادران ايراني رسيد
مهم ترين لايحه دولت در حوزه زنان در مجلس تصويب شد

نويسنده: اميرمحمد حسيني

خبر مهم ترين لايحه دولت در حوزه زنان همين قدر كوتاه است؛ حق تابعيت به مادران ايراني مي رسد. مصوبه ديروز مجلس موضوعي را كه بيش از يك دهه در ادوار مختلف بهارستان مطرح شده، تعيين تكليف كرد؛ اصلاح قانون اعطاي تابعيت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي. اين لايحه اولين دستور كار قرائت صحن بعد از جلسه غيرعلني بود. بايد دو موافق و دو مخالف با لايحه پشت تريبون صحن صحبت مي كردند. 188 نماينده اما موافق لايحه اي بودند كه دولت آبان سال گذشته به بهارستان فرستاد؛ همان زماني كه مريم ميرزاخاني، رياضيدان برجسته ايراني از دنيا رفت و گفته شد تا آخرين روزهاي عمرش دنبال تابعيت ايراني فرزندش بوده است. موضوعي كه ديروز معاون حقوقي رئيس جمهوري هم كه راهي بهارستان شده بود، به آن اشاره كرد. سخنگوي كميسيون قضائي مجلس هم از شش كشوري گفت كه در مقابل حدود 90 كشور ديگر تابعيت از راه خون مادر را به رسميت نمي شناسند. هنگام راي گيري فرياد چهار به معني موافقت بلند شده بود. صداي مخالفان اما نه بالا رفت و نه راه به جايي برد تا راه طولاني اعطاي تابعيت به فرزندان مادران ايراني در صحن مجلس به مقصد برسد. 

مادر من ايراني است من ايراني هستم

«مادر من ايراني است، من كجايي ام؟»؛ اين سوالي بود كه در شبكه هاي مجازي درباره موضوع تابعيت مطرح شده بود. نمايندگان اميدي در اين زمينه توييت هايي كرده بودند؛ آن هم پيش از آنكه لايحه در صحن به راي گذاشته شود. طيبه سياوشي، عضو كميسيون فرهنگي از تصميم مجلس نوشت كه مي تواند بخش مهمي از آسيب ديدگان آسيب هاي اجتماعي را به رسميت بشناسد و تبعيض را از سر راه مادران ايراني بردارد. سياوشي پيش تر به «شرق» از «نقدهاي بي اساس» مخالفان گفته بود. نقدهايي كه در سخنراني ديروز آنان هم مشهود بود. هرچند تعداد مخالفان در راي گيري در نهايت به 20 نفر رسيد. استدلال مخالفان محدود نبودن لايحه دولت بود. آنها مي گفتند كه نمي شود به فرزند هر دختر ايراني كه در هر نقطه از جهان با مردي خارجي ازدواج مي كند، تابعيت ايراني اعطا كرد. اين در حالي است كه در مقابل فرزندان مردان ايراني چنين محدوديتي ندارند. سياوشي در همين راستا گفته بود چرا بايد براي زنان ايراني تبعيض قائل شد. در ادامه بررسي ديگر مخالف لايحه، يعني فرهاد تجري، نماينده قصرشيرين گفت: «حرف ما اين است كه كشور ما اكنون با مشكلات بسياري به خصوص در مورد اشتغال جوانان مواجه است. اينكه بخواهيم درهاي كشور را باز كنيم و به افراد زيادي تابعيت دهيم، تنها مشكلاتمان را زياد مي كند. كساني كه تابعيت چندگانه دارند، از اين به بعد به راحتي مي توانند وارد كشور شوند». در مقابل اما موافقان تصويب نشدن اين لايحه و بي شناسنامه ماندن فرزندان مادران ايراني را مخل امنيت مي دانستند. به گزارش «خانه ملت» عبدالرضا مصري، نماينده كرمانشاه در موافقت با لايحه گفت: «ما گرفتار ماده 976 قانون مدني شده ايم، قانون مدني تابعيت ذاتي را صرفا از پدر نقل مي كند؛ در صورتي كه خداوند مي فرمايد ما شما را از زن و مرد آفريديم و نبايد تابعيت را منحصرا به حضور مرد تلقي كنيم؛ بنابراين در اين موضوع بايد تجديدنظر كرد». مصري گفت: «ازدواج پدر و مادر فرزنداني كه اوراق هويتي و تابعيت ندارند، شرعي است و نبايد به كودكان آنها ظلم شود و فرزندان بي هويتي را با خود يدك بكشند. نبايد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايران با مردان خارجي را مقابل جامعه قرار داد». نكته ديگري كه در صحبت هاي نماينده اصولگرا مطرح شد آمار پايين طلاق در اين خانواده ها طبق گزارش مركز پژوهش هاي مجلس بود. 

تغيير الگوي نظام هاي حقوقي دنيا

پروانه سلحشوري، نماينده تهران كه رئيس فراكسيون زنان هم بوده، مي گويد كه در همان سه ماه اول مجلس دهم طرحي از سوي مجلس درباره اعطاي تابعيت ارائه شد: «آن طرح مواد زيادي داشت و به دلايلي به صحن نرسيد. در دو سال اخير با آقاي احمد ميدري، معاون رفاه وزارت كار در اين زمينه ارتباط داشتيم. ايشان هم به ما كمك مي دادند. وقتي هم كه خانم جنيدي به دولت اضافه شدند، همراه ايشان اين موضوع را دنبال كرديم». لعيا جنيدي ديروز هم دقايقي براي حمايت از لايحه دولت پشت تريبون مجلس رفت. جنيدي كه مي خواست ابعاد مختلف موضوع را براي نمايندگان توضيح دهد، چند دقيقه اي هم بيشتر از زمان تعيين شده صحبت كرد. جنيدي در پاسخ مخالفان گفت: «جمعيتي در ايران از مادر ايراني متولد مي شوند اما ما آنها را ايراني نمي دانيم كه اين افراد به شدت احساس تبعيض مي كنند و ممكن است تحصيل آنها با مشكلات زيادي مواجه شود. افرادي كه احساس تبعيض مي كنند، خود به خود با گذشت زمان با نظم اجتماعي درگير مي شوند و در نقطه مقابل نظم اجتماعي قرار مي گيرند و حتي مي توانند خطر امنيتي ايجاد كنند». او ادامه داد كه قانون مدني ايران تحت تاثير نظام هاي حقوقي شاخه رومي مثل فرانسه بوده اما اين نظام ها با گذشت نزديك به يك قرن تغيير الگو داده اند: «اين نظام هاي حقوقي صد سال پيش به صورت محدود تابعيت از جانب مادر و به صورت مطلق تابعيت از جانب پدر را مي شناختند اما همان نظام ها با گذشت نزديك به يك قرن تغيير الگو داده اند و درحال حاضر قبول دارند كه سيستم خون، از جانب مادر و پدر كار مي كند اما ما همچنان آن الگوي قديمي را داريم». او در ادامه از تبعيضي گفت كه مي تواند از بين برود: «اكنون ما در سيستم تابعيت از جانب پدر، تابعيت خود به خودي براي نسل هاي متوالي داريم. ممكن است تا 10 نسل حتي اگر بگذرد، فردي كه پدر پدربزرگ پدربزرگش ايراني بوده تابعيت كشور ما را اخذ كرده و با حضور در كنسولگري ايران شناسنامه اخذ كند».

تسهيل شرايط تابعيت در لايحه دولت

بعد از معاون حقوقي رئيس جمهوري، نوبت به سخنگوي كميسيون حقوقي رسيد تا از موافقت با اين كميسيون كه لايحه دولت در آن تصويب شده بود، حرف بزند. حسن نوروزي گفت: طبق گزارش وزارت خارجه، جامعه آماري كه با آن روبه رو هستيم 40 هزار فرزند بدون شناسنامه است و آمار 500 هزار تا يك ميليون نفري صحيح نيست. وقتي صحبت هاي موافقان و مخالفان تمام شد، فريادها چهار صحن بهارستان را پر كرد؛ فريادهايي كه به معني راي مثبت به لايحه بود. حتي صداهايي از سوي هيئت رئيسه مجلس در همين راستا به گوش مي رسيد. در نهايت كليات لايحه «اصلاح قانون اعطاي تابعيت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي» تصويب شد. به گفته جنيدي، بعد از تصويب اين لايحه، دستورالعمل اجرائي تابعيت بايد بر عهده وزارت امور خارجه گذاشته شود. لايحه دولت اصلاح قانون تابعيت مصوب سال 85 كه يك ماده واحده است، جايگزين ماده واحده قانون پيشين خواهد شد. بر اساس اين لايحه، كساني كه از مادري ايراني و پدري خارجي متولد مي شوند، مي توانند به درخواست مادر ايراني خود، به تابعيت ايراني دربيايند. حتي در صورت تقاضانكردن مادر نيز اين افراد مي توانند بعد از رسيدن به 18سالگي، خودشان تقاضاي تابعيت بدهند كه در صورت نبود مشكل امنيتي كه تشخيص آن با وزارت اطلاعات است، تابعيت ايراني مي گيرند. 

اولويت مهم اجتماعي

 لايحه دولت شرايط اعطاي تابعيت را براي كساني كه از مادر ايراني زاده مي شوند، تسهيل مي كند؛ شرايطي كه پيش از اين در قانون تعيين تكليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي مصوب سال 85، دشواري هاي زيادي ازجمله نياز به مراجعه به كشور پدر را داشته؛ آن هم درحالي كه خيلي از اين افراد حتي پايشان به سرزمين پدري نرسيده است. اين موضوع را سياوشي كه با خانواده هاي درگير، جلساتي داشته است، گفته بود. سلحشوري نيز دختري را مي شناخت كه به دليل نداشتن شناسنامه نمي توانست ازدواج كند. او مي گويد: «اين ضرورت سال هاست احساس مي شد و نمايندگان استان هاي مرزي ازجمله خراسان به شدت دنبال آن بودند». سلحشوري ادامه داد: «بحث هويتي اينها، مهم ترين مسئله بود. تعريف اينها از خود و بازتعريف خودشان در جامعه دچار مشكل بود. از طرف ديگر از حقوق اوليه شهروندان نيز محروم بودند. در تحصيل و مسائل بهداشتي دچار مشكل بودند. حتي در دعاوي كه پيش مي آمد، هيچ حقي نداشتند. خوشبختانه با همكاري دولت، مجلس و كميسيون حقوقي و قضائي مجلس، اين اتفاق افتاد. اگر از برنامه ششم توسعه كه بحث عدالت جنسيتي را در آن مطرح كرديم بگذريم، اين مهم ترين لايحه دولت در حوزه زنان است». در اين ميان، برخي گفته بودند چنين لايحه اي اولويت شرايط كنوني كشور نيست. سلحشوري اين نقد را اين طور پاسخ داد: «اين يكي از اولويت هاي مهم اجتماعي كشور بود. توجه برخي فقط معطوف به حوزه اقتصادي است، در حالي كه اين لايحه از بروز آسيب هاي عديده اجتماعي جلوگيري مي كند».

به گفته نمايندگان، مهم ترين لايحه دولت در حوزه زنان در مجلس تصويب شد. درست است كه جامعه آماري بدون شناسنامه ها مخدوش است، با اين حال اين جامعه مي تواند هويت خود را پس بگيرد. از سوي ديگر، فرزندان حاصل از ازدواج زناني ايراني با مردان خارجي، در هر نقطه از دنيا، در صورت تمايل مي توانند به تابعيت سرزمين مادري خود را درآيند.

 استقبال سازمان ديده بان حقوق بشر از مصوبه مجلس ايران

 ايرنا: مديركل بخش خاورميانه و شمال آفريقاي سازمان ديده بان حقوق بشر روز گذشته با استقبال از تصويب كليات لايحه اعطاي حق شهروندي به فرزندان بانوان ايراني الاصل، ابراز اميدواري كرد ديگر كشورهاي خاورميانه نيز به زودي اقدام مشابهي انجام دهند. سارا لياه ويتسون در پيامي توييتري نوشت: در انتظار تصميم و اقدام مشابه ديگر كشورهاي منطقه خاورميانه و شمال آفريقا مانند اردن، لبنان، عربستان سعودي، امارات متحده عربي و قطر هستيم. او در اين پيام افزود: ايران پس از سال ها مبارزه كنشگران، تصميم نهايي را در اين باره گرفته است. ديده بان حقوق بشر خود را به عنوان سازمان بين المللي غيردولتي مستقر در نيويورك معرفي كرده است كه در حوزه هاي حقوق بشري، فعاليت هاي پژوهشي و دفاعي مي كند.

حق تابعيت به مادران ايراني رسيد


 روزنامه شرق، شماره 3426 به تاريخ 23/2/98، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " اميرمحمد حسيني"

  «علوي» در كميسيون امنيت ملي در پاسخ به سوال نمايندگان: رويكرد وزارت اطلاعات جذب نخبگان است
اميرمحمد حسيني، شرق 6/3/97
مشاهده متن    
  عكس و سلفي در امام زاده صالح
اميرمحمد حسيني، شرق 18/1/97
مشاهده متن    
  اصلاح طلبان بايد دنبال آدم سفيد بگردند / نگراني از آينده فضاي سياسي و اجتماعي كشور در نشست اتحاد ملت
اميرمحمد حسيني، شرق 28/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تامين اجتماعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 50)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است