|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/23: سكوت مرموز رقباي ترامپ
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3474
يك شنبه 23 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3426 23/2/98 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


سكوت مرموز رقباي ترامپ
كانديداهاي حزب دموكرات درباره مسائل بين المللي موضع گيري نمي كنند


بيشترين تعداد نامزد حزب دموكرات براي شكست دادن دونالد ترامپ روانه ميدان رقابت انتخابات رياست جمهوري 2020 شده اند و اين 21 نامزد در مورد همه چيز اظهارنظر مي كنند جز يكي از مهم ترين چالش هاي دوران رياست جمهوري ترامپ؛ سياست خارجي. در اين مدت فقط مي توان برخي موضع گيري هاي برني سندرز و اليزابت وارن در حوزه سياست خارجي را مستثنا كرد. اين 21 نامزد به گونه اي موضع گيري مي كنند كه جز مسائل داخلي آمريكا هيچ موضوع ديگري اهميت ندارد. چنين سهل انگاري اي از سوي نامزدهايي كه بسياري از آنها سابقه فرمانداري، سناتوري و شهرداري دارند و از تجربه مواجهه با مسائل بين المللي برخوردارند، بسيار عجيب به نظر مي رسد. البته آنها به خوبي مي دانند كه راي دهندگان آمريكايي زماني به تحولات بين المللي توجه نشان مي دهند كه مباحثي مانند مبارزه با تروريسم يا حفاظت از مشاغل آمريكايي ها مطرح باشد. در غير اين صورت مسائل داخلي براي راي دهنده آمريكايي اولويت خاصي دارد. سابقه انتخابات هاي گذشته نيز نشان مي دهد كه بيشتر روساي جمهور آمريكا با تكيه بر مسائل داخلي موفق به پيروزي در انتخابات شده اند. با وجود چنين واقعيتي، نبايد اين نكته را ناديده گرفت كه در ميان نامزدهاي دموكرات چهره هايي مانند جو بايدن حضور دارند كه از سابقه زيادي در حوزه بين المللي برخوردارند، اما بايدن هم كمتر در مورد اين گونه مسائل اظهارنظر مي كند و به نظر مي رسد سكوت نسبي در مورد مسائل بين المللي در ميان نامزدهاي حزب دموكرات دو دليل عمده داشته باشد.

اولين دليل اين است كه در شرايط فعلي، ايالات متحده و جهان حساس ترين و خطرناك ترين روزهاي خود را سپري مي كنند. نظم جهاني در بي ثبات ترين وضعيت خود طي حدود 70 سال اخير قرار دارد. چين و روسيه در جايگاه مهم ترين رقباي ايالات متحده، در مقايسه با سال هاي گذشته قدرتمندتر شده اند و طبيعتا چالش هاي جدي تري هم براي واشنگتن و متحدانش ايجاد كرده اند. اتحاديه اروپا به عنوان متحد سنتي آمريكا، اين روزها را بدون رهبري مقتدر سپري مي كند و بحران برگزيت هم موقعيت اروپا را بغرنج تر كرده است. حملات سايبري و مداخله هاي انتخاباتي هم در آستانه انتخابات پارلمان اروپا به دغدغه رهبران اتحاديه اروپا تبديل شده است. آمريكايي ها هم همچنان مشغول مبارزه با طالبان در افغانستان و گروه هاي تروريستي در ديگر نقاط جهان هستند. در چنين شرايطي، پوپوليسم و ديگر وجوه افراط گرايي در نقاط مختلف جهان در حال قدرت گرفتن هستند. در اين ميانه، فجايعي كه تغييرات گسترده اقليمي مسبب آن بوده نيز به مهم ترين عامل مرگ انسان ها در سال هاي اخير تبديل شده است. سياهه چالش هاي امروز جهان به اين موارد ختم نمي شود.

دومين دليل در توجيه اينكه چرا نامزدهاي دموكرات كمتر در مورد تحولات سياست خارجي اظهارنظر مي كنند اين است كه عمده تهديدهايي كه آمريكا در جهان با آن روبه روست، يا زاييده سياست هاي خود واشنگتن است يا واشنگتن آنها را تشديد كرده. بااين حال هنوز هم اميدواري هايي وجود دارد، چراكه با وجود اشتباهات بزرگي كه ايالات متحده در حوزه سياست خارجي خود داشته، خبر خوب اين است كه بسياري از اين تصميم ها و اقدامات اشتباه را مي توان به عقب بازگرداند، اما لازمه آن اين است كه رهبران واشنگتن و مردم آمريكا به طور واحد بخواهند تا با آن چالش روبه رو شده و به بهترين روش آن را حل كنند. براي درك بهتر اين موضوع بايد فهرست چالش هاي بين المللي را به دو گروه تقسيم كرد: ساختاري و مشروط.

مشكلات ساختاري شامل تهديدهاي مربوط به تغييرات جوي، نابرابري ها، پوپوليسم و روند سريع پيرشدن جوامع توسعه يافته مي شود. اين چالش ها نتيجه حركت آهسته تحولاتي است كه مدت هاي طولاني آنها را ناديده مي گرفتيم و اكنون توجه ما به آن جلب شده است. در مورد تغييرات اقليمي مثال هاي زيادي مي توان زد. يافته هاي جديد سازمان ملل نشان مي دهد كه حدود يك ميليون گونه گياهي و جانوري در آستانه نابودي قرار دارند و بحران به اندازه اي جدي است كه حكومت ها به تنهايي نمي توانند در اين مورد كاري از پيش ببرند. اما مجموعه دوم تهديدهايي كه ايالات متحده با آنها روبه روست، ماهيتي كاملا متفاوت دارند. مشكلاتي از قبيل جاه طلبي هاي روسيه و چين، داعش، افغانستان، بحران در ليبي، سوريه و يمن و نيز تنش در روابط ايالات متحده با عربستان و ايران، معلول اقداماتي است كه ايالات متحده انجام داده يا انجام نداده است. البته اين مشكلات صرفا به دليل سياست هاي اشتباه واشنگتن ايجاد نشده اند، اما در مورد تمام اين چالش ها بدون ترديد مي توان گفت كه سيگنال هايي كه از كاخ سفيد ارسال شده و نيز اظهارنظرهاي ترامپ و اطرافيانش باعث وخيم ترشدن موقعيت آمريكا در هركدام از اين چالش ها شده است.

اين چالش ها صرفا در دوره رياست جمهوري دونالد ترامپ ايجاد نشده و اتفاقا ريشه آن را مي توان در سال 2008 و بروز بحران مالي جهاني يافت كه از بازار مالي و مسكن ايالات متحده آغاز شد. تا آن زمان اغلب كشورها از مدل اقتصادي آمريكا الگوبرداري مي كردند، اما چين برخلاف ديگر كشورها و بدون توجه به ركورد آمريكا در ثبت طولاني ترين دوره احياي اقتصادي در تاريخ، مدل اقتصادي آمريكا را بزرگ ترين نقطه ضعف اين كشور مي دانست. با گذشت يك دهه، صحت ديدگاه رهبران پكن بيش از پيش نمايان شد. سوءمديريت آمريكا در عراق و افغانستان نيز مزيد بر علت شد تا يكه تازي و رهبري واشنگتن در تحولات بين المللي كه از پايان جنگ سرد همواره نمايان بود با ترديدها و مقاومت هايي روبه رو شود.

باراك اوباما، رئيس جمهور سابق آمريكا، برخلاف دونالد ترامپ، جانشين خود، عقيده داشت كه براي ممانعت از اتخاذ تصميم هاي مقطعي كه مي تواند منافع آمريكا را با خطر روبه رو كند، بايد برخي سياست ها و رويكردها را مورد بازنگري قرار داد، حتي اگر اين بازنگري ها به معني عبور از خطوط قرمز ترسيم شده از سوي واشنگتن باشد. اين سياست باعث شد تا ايالات متحده كمتر از دهه هاي قبل درگير تحولات بيرون از مرزهاي خود باشد و با روي كارآمدن ترامپ و سياست «اولويت با آمريكا» اين روند با سرعت بيشتري ادامه يافت. ترامپ با خروج از تعهدات بين المللي آمريكا و چشم بستن بر پرونده هاي حقوق بشري، فضا را براي مانور ولاديمير پوتين و ديگر رهبران اقتدارگرا فراهم كرد كه باعث دلسردي متحدان غربي واشنگتن شد؛ به اين ترتيب، اين ديدگاه كه ايالات متحده در قبال تحولات فراتر از مرزهاي خود بي توجه است، هواداران بيشتري يافت. نكته نااميدكننده تر اينكه هركدام از چالش هاي بين المللي و منطقه اي كه دولت ترامپ در آنها حضور داشت، با اتخاذ سياست هايي اشتباه، باعث تضعيف جايگاه و اعتبار واشنگتن شد.

در دو سال اخير، رهبران مسكو و پكن با دستي بازتر و بدون نگراني از واكنش ايالات متحده، سياست هاي مورد علاقه خود را در داخل و خارج از مرزهاي كشورهايشان ازجمله در شرق اوكراين و درياي چين جنوبي اجرا كرده اند.

تاثير اين بي تفاوتي آمريكايي را مي توان در ميان متحدان واشنگتن در خاورميانه ازجمله در عربستان و امارات متحده عربي مشاهده كرد. اين كشورها كه همواره در ميان عمده ترين خريداران تسليحات نظامي از آمريكا قرار داشتند، با ورود ترامپ به كاخ سفيد، بدون نياز به توضيح يا مسئوليت پذيري، سلاح هاي خريداري شده را در جنگ يمن به كار بستند و به تازگي نيز با حمايت نظامي از خليفه حفتر در ليبي، اين كشور را در آستانه بحراني ديگر قرار داده اند.

نكته هشداردهنده در ارتباط با رويكرد ترامپ، اين است كه متحدان غربي آمريكا ساز جدايي سر خواهند داد و نيازي به هماهنگي سياست هاي خود با واشنگتن نمي بينند. متحدان خاورميانه اي آمريكا نيز اقدام به ياركشي منطقه اي كرده و غيرمسئولانه تر از هر زمان ديگري عمل مي كنند و اين مي تواند نشانه بي ثبات ترشدن روابط و تحولات در جهان بحران زده امروز شود.

سكوت مرموز رقباي ترامپ


 روزنامه شرق، شماره 3426 به تاريخ 23/2/98، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي باروري و ناباروري
شماره 3 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است