|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/23: نه پول داريم نه كاغذ پشت پرده
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3469
دو شنبه 17 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3426 23/2/98 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


نه پول داريم نه كاغذ پشت پرده
در گفت وگو با معاون مطبوعاتي و مديران مسئول برخي روزنامه ها مطرح شد

برگرفته از: گروه جامعه

گروه جامعه: روزنامه ها و برخي مجلات اين روزها به هر نحوي كه مي توانند و دستشان مي رسد، تقلا مي كنند تا زنده بمانند؛ قيمت را بالا مي برند، صفحات را كم مي كنند يا قطع چاپ را پايين مي آورند. در آخرين خبرها روزنامه ايران 8 صفحه كم كرد و روزنامه همشهري هم اعلام كرد كه تا اطلاع ثانوي در 16 صفحه منتشر مي شود. بحراني كه از حدود دو سال قبل شروع شد و اينك با خروج كاغذ از ليست كالاهاي داراي اولويت ارزي تشديد شد اما به جاي اصلاح شرايط فشارها و آشفتگي ها بيشتر شدند. 

قبلا نگراني ها به حذف تعدادي از نيروهاي رسانه اي محدود بود اما حالا با تعطيلي كامل يك روزنامه بنيان يك هدف و جريان طولاني مدت به خطر افتاده و در كنار آن خانواده ها و زندگي هاي بسياري بر اثر اين بحران از بين مي رود.در مورد تصميمات كارگروه كاغذ تلاش شد تا با حسين انتظامي و سيد محمدرضا دربندي اعضاي كارگروه كاغذ صحبت كنيم كه بعد از تماس هاي مكرر پاسخگو نبودند. 

چرا كاغذ با ارز  4200توماني در گمرك مانده؟
حسين عبداللهي / مديرمسئول روزنامه آرمان

در اين ميان مسئولان مرتبط مي گويند اقداماتي اصلاحي و پيشگيرانه داشته اند و مديران مسئول روزنامه ها حرفشان چيز ديگري است. از شرايط تهيه كاغذ روزنامه فردا و قرض گرفتن كاغذ از دنياي اقتصاد با درميان گذاشتن آبرويشان براي چندمين بار، با «شرق» صحبت كرد: آنهايي كه كاغذ دارند، يا از قبل دارند يا كاغذ پشت پرده دارند؛ چراكه در همين شرايط اگر بخواهيم با قرض گرفتن پول كاغذ كيلويي 18 هزار تومان بخريم هم وجود ندارد.

بيشتر رسانه هاي موثر كشور امروز در شرايط بحراني و در آستانه تعطيلي قرار دارند؛ نمونه واضح تر از كم شدن صفحات همشهري و ايران وجود ندارد كه با وجود شرايط مساعدتر مجبور به كم كردن صفحاتشان شده اند. اگر در اين شرايط روزنامه اي براي دو ماه آينده خود افقي دارد يا از قبل كاغذ داشته يا دست نامرئي پشتشان دارند.

ما هم درباره اينكه چطور در اين شرايط برخي مطبوعات مي گويند از قبل كاغذ داشته اند، مانده ايم.  اين سوال ما نيز هست كه چطور در اين چند ماه اين كاغذ تمام نمي شود. روزنامه ها ناخواسته و برخلاف ميل باطني خود در آستانه نابودي و تعطيلي قرار گرفته اند. من 28سال سابقه حضور در مطبوعات دارم اما هيچ گاه در اين سال ها تا اين اندازه به شرايط بحراني نرسيده بوديم و تاكنون مطبوعات تا اين حد در معرض نابودي نبوده اند و كاملا مشخص است كه دليل اين فشار از بيرون نيست و بايد وضعيت توزيع كاغذ در داخل ساماندهي شود.

لازم است ابتدا ليست افرادي كه كاغذ با ارز 4200 توماني گرفته اند شفاف اعلام شود و بعد بگويند كه چرا بايد كاغذي كه با ارز 4200 توماني وارد كشور شده و الان در گمرك باقي مانده را مي خواهند با ارز نيمايي بفروشند؟ اگر اين كاغذ با همين ارز وارد بازار شود و با كيلويي 15 تا 18 هزار تومان عرضه شود، كدام روزنامه مي تواند خريداري كند؟ حرف ما اين است كه در اين روزها علاوه بر قيمت كاغذ با مسئله نبود كاغذ مواجهيم و حتي اگر با قرض بخواهيم كاغذ كيلويي 18 هزار تومان خريداري كنيم هم وجود ندارد.

با توجه به شرايط بين المللي و داخلي، اين شرايط براي مطبوعات داخلي نوعي كاهش محسوس حضور و اثرگذاري رسانه بر شرايط اجتماعي، سياسي و اقتصادي است. اين شرايط بهترين فرصت براي دشمنان و انتقال مخاطبان مردمي به فضاي مجازي است كه خطرناك است. ما در اين مدت با مسئولان مختلفي جلسه داشته ايم اما كمترين نتيجه را هم نداشته و مسئولان بيشتر دنبال جلسه هستند تا حل كردن موضوعات جلسه!

در عين حال اگر در اين شرايط مطبوعات يكي پس از ديگري تعطيل شوند، ديگر مقصر آن مديران اين مجموعه ها نيستند و ديگر شرايط از دست آنها خارج شده است. اين شرايط به دليل نابساماني بازار است يا انتخابات پيش رو يا هر دليل ديگري، مشخص نيست؛ اما هر دليلي داشته و دارد، فاجعه بار است و عدم مديريت آن در دولت تدبير و اميد بيشتر ناراحت كننده است. فارغ از گرايش سياسي با توجه به شناختي كه از محمود احمدي نژاد دارم، مي گويم اگر اين بحران در دوره مسئوليت او بود، خيلي سريع مسئله را مستقيما پيگيري مي كرد اما مسئولان ما فعلا خواب هستند و به ما هم نمي گويند كه اگر لازم است نباشيم، ما هم خودمان را خسته نكنيم. از نظر من تعطيلي روزنامه ها در واقع قطع كردن شريان ارتباطي مردم با مطبوعات رسمي است و در نتيجه اين اتفاق مردم به دامان فضاي مجازي بدون چارچوب وارد مي شوند و ديگر مسئولان مثل امروز كه مديران مسئول را فرامي خوانند، نمي توانند از فضاي مجازي جواب پس بگيرند؛ پس لازم است بگذاريم نشريات رسمي و مورد اعتبار زنده بمانند.

آمار اعلامي مصرف كاغذ را واقعي مي كنيم
محمد خدادي / معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

جلسات مشترك كارگروه كاغذ هرروز و بعضا با حضور وزير ارشاد برگزار مي شود و در يكي، دو روز آينده به روزنامه هايي كه در شرايط اضطراري هستند، به طور ويژه كمك خواهد شد و براي ادامه كار باقي روزنامه ها در ماه هاي آينده هم برنامه ريزي شده است.

برنامه اين كارگروه سه مرحله براي مديريت وضعيت بازار دارد كه شامل رسيدگي به موارد اضطراري، برنامه ريزي حداقل تا پايان تيرماه براي ادامه فعاليت ساير مطبوعات و در نهايت راستي آزمايي مصرف كاغذ در كشور مي شود.

واقعيت اين است كه حجم ورودي كاغذ در همين مدت بحران كاغذ بيشتر از نياز كشور بوده است اما هنوز نمي دانيم چرا كم آورده ايم؛ اداره كل مطبوعات داخلي در حال بررسي اين بند سوم است تا تيراژ واقعي و مصرف كاغذ همه مطبوعات را محاسبه كنند.

اين شرايط هم به معني نبود نظارت نيست؛تا امروز آمار كاغذ مصرف شده توسط روزنامه ها و ساير مطبوعات اعلامي بوده است و شايد لازم نبوده كه آمار دقيقي محاسبه شود. همان طور كه در بسياري از بخش هاي كشور عدم تطابق آماري وجود داشته، در اين بخش هم وجود داشته اما حالا با توجه به شرايط لازم است اين آمار به روز و واقعي شود تا اگر اختلالي در اين بين وجود دارد، برطرف شود.

كاغذ با ارز دولتي به دست  مصرف كننده واقعي نرسيد
عليرضا بختياري / مديرمسئول روزنامه دنياي اقتصاد

كاغذ نيز مانند ساير كالاها به دليل مشكلات ناشي از اقتصاد كلان كشور دچار مشكلاتي شده است. كاغذ جزء كالاهاي گروه اول بود كه به آن  ارز چهارهزارو 200 توماني تعلق مي گرفت؛ بنابراين عملا كاغذ وارداتي بايد  با قيمت پنج هزارتومان تا پنج هزارو 300 تومان به دست مصرف كننده مي رسيد، به همين منظور نيز كارگروهي در وزارت ارشاد تشكيل شد كه نقش توزيع آن را بر عهده گرفت؛ اما شواهد نشان مي دهد اين كار به خوبي انجام نشده است و احتمالا كاغذ هاي وارداتي به دست مصرف كننده واقعي نرسيده و مشكلاتي را براي مطبوعات به وجود آورده است.

دو بحث دراين باره وجود دارد؛ يكي اينكه مقداري كاغذ با ارز چهارهزارو 200 تومان وارد شده و هنگام ترخيص دچار مشكل شده است؛ يعني واردكننده بايد براساس ارز نيمايي آن را ترخيص كند و مابه التفاوت آن را بپردازد. ديگري اينكه كاغذهاي وارداتي به دست مصرف كننده واقعي نرسيده است كه البته من فكر مي كنم براي واردات كاغذ ارز تعلق گرفته و كاغذ زيادي هم وارد كشور شده اما كاغذ وارد شده به دست مصرف كننده اصلي نرسيده است.

اگر بنا باشد به كاغذ يارانه تعلق بگيرد، بايد روي آن نظارت دقيقي شود تا به دست نشريات و روزنامه هايي برسد كه واقعا چاپ مي شوند و روي كيوسك هاي روزنامه فروشي مي روند و مشخص است كه مصرف كننده واقعي هستند.

اگر ترتيبي داده شود كه توزيع درست شكل بگيرد، مشكل مطبوعات دست كم براي امسال حل مي شود؛ اما واقعيت فعلي اين است كه بيشتر نشريات دچار مشكل و كمبود كاغذ هستند و برخي ممكن است در روز هاي آينده فعاليتشان متوقف شود. البته ما در روزنامه دنياي اقتصاد به دليل مصرف بالاي كاغذي كه داريم، نمي توانيم به صورت روزانه آن را خريداري كنيم و هميشه مصرف شش ماهمان را از بازار تامين مي كنيم؛ اما بسياري از نشريات شرايط ما را ندارند و دچار مشكل شده اند.

 مطبوعات در شرايطي به دليل نبود و گراني كاغذ دچار مشكل شده اند كه در شرايط فعلي كشور نقش مهمي مي توانند در اطلاع رساني ايفا كنند، درحال حاضر فضاي كشور به گونه اي است كه به تحليل و اطلاعات درست و ايجاد فضاي درست اطلاع رساني بيش از هر زمان ديگري نياز دارد.

ضربه سنگين به پيكره مطبوعات
منصور مظفري / مديرمسئول روزنامه آفتاب يزد

در اين موقعيت حساس رسانه ها نقش مهمي ايفا مي كنند كه متاسفانه بحراني كه در حوزه كاغذ ايجاد شده، ممكن است به نقشي كه رسانه ها مي توانند ايفا كنند، ضربه بزند. اگر روزنامه را به انسان تشبيه كنيم، كاغذ جسم آن و مطالبي كه نوشته مي شود، روح آن است، اگر جسم ناراحت و ناقص باشد، روح هم در عذاب خواهد بود؛ متاسفانه بايد بگويم روزنامه ها در خطر هستند و مديريت درستي درباره وضعيت كاغذ در كشور وجود ندارد. 

هنگامي كه نرخ ارز متلاطم شد و كاغذ نيز به تبع آن تحت تاثير گراني ها قرار گرفت، در وزارت صمت كميته اي در اين زمينه تشكيل شد كه نماينده هايي از بانك مركزي، وزارت صمت، وزارت ارشاد و نمايندگاني از بخش خصوصي به ويژه انجمن مديران روزنامه هاي غيردولتي حضور داشتند تا بحران كاغذ را مديريت كنند كه متاسفانه اين كميته از وزارت صمت به وزارت ارشاد منتقل شد و نتوانست ماموريتي را كه دولت به آن داده بود، انجام دهد.

با يك حساب سرانگشتي مي توان فهميد در سال گذشته يك كيلوگرم كاغذ با ارز آزاد وارد كشور نشد و تمام كاغذ ها با ارز سه هزارو 800 توماني يا چهارهزارو 200 توماني وارد كشور شده است؛ اما اكنون ما كاغذ را در بازار آزاد 15 هزار تومان خريداري مي كنيم يا واردكننده اي كه ارز چهارهزارو 200 توماني را دريافت كرده، آن را بين مطبوعات توزيع نكرده است و در بازار آزاد به فروش رسانده يا نشريه اي كه مصرف كاغذ نداشته است، بيش از اندازه كاغذ خريداري كرده و مابقي آن را در بازار آزاد به فروش مي رساند. متاسفانه ارز دولتي به دليل نبود مديريت صحيح باعث ايجاد رانت براي عده خاصي شده و مطبوعات را به مرحله اي رسانده است كه رو به تعطيلي مي روند كه اين ضربه سنگيني به پيكره مطبوعات است.

بدون كاغذ با ارز 4200 تومان شاهد مرگ روزنامه ها هستيم
مهران كرمي / مديرمسئول روزنامه همشهري

روزنامه همشهري روز گذشته به دليل بحران كاغذ در 16 صفحه به چاپ رسيد و تازماني كه شرايط تغيير نكند، اين وضعيت ادامه دارد. در يك سال قيمت كاغذ هفت برابر شد، درحالي كه ما نهايتا قيمت روزنامه ها را مي توانيم دو يا سه برابر افزايش دهيم. متاسفانه اگر بحران كاغذ به همين صورت ادامه داشته باشد، بايد با برخي از روزنامه ها خداحافظي كنيم. در شرايط تورم مردم كالاهاي لوكس و كمتر مورد نياز را حذف مي كنند كه متاسفانه روزنامه و مطبوعات از جمله كالاهايي هستند كه با گراني و تورم از سبد خريد حذف مي شوند.

اگر كاغذ را دلالان توزيع كنند، مشكلات همچنان ادامه خواهند داشت. تعداد معدودي روزنامه در كشور منتشر مي شوند كه حدودا بين 25 تا 30 روزنامه هستند، درصورتي كه براساس اخبار غيررسمي حدود 300 روزنامه يارانه كاغذ دريافت مي كنند؛ كاغذ اين روزنامه ها كجا رفته است؟

راهكار پيشنهادي ما اين است كه خود مطبوعات يا در بخش واردات يا توزيع كاغذ نماينده اي داشته باشند تا نظارت دقيق تري روي آن صورت بگيرد. وارد كنندگان تاكنون كاغذ را با ارز دولتي وارد كرده اند، طبق تعهد بايد پنج هزار تا پنج هزارو 300 تومان آن را در اختيار مطبوعات قرار دهند؛ اما هنگامي كه زمزمه هايي شد كه كاغذ در سامانه ارز نيمايي قرار مي گيرد، دلال ها كاغذ هايشان را احتكار كردند تا قيمت جديد اعلام شود و كاغذهايي را كه قبلا با ارز دولتي وارد كردند، ترخيص نكردند يا در انبار احتكار كردند تا در روز هاي آينده با قيمت بالا آن را به فروش برسانند و كمبود كاغذ نيز به همين دليل است. اگر ديگر ارز چهارهزارو 200 توماني به كاغذ تعلق نگيرد، بايد شاهد مرگ برخي از روزنامه ها باشيم، به دليل اينكه برخي از روزنامه ها در اين شرايط با كاغذ 15 هزار توماني نمي توانند به  فعاليت خود ادامه دهند يا براي ادامه فعاليت بايد تعدادي از نيروهاي خود را تعديل كنند، تيراژ را كاهش دهند يا تعداد صفحاتشان را كم كنند؛ متاسفانه ما در روزنامه همشهري نيز با همه اين گزينه ها مواجه هستيم.

نه پول داريم نه كاغذ پشت پرده


 روزنامه شرق، شماره 3426 به تاريخ 23/2/98، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهشهاي روان شناختي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است