|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/2: نشست صريح و صميمي رئيس قوه قضائيه با اصحاب رسانه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22235
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22193 2/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نشست صريح و صميمي رئيس قوه قضائيه با اصحاب رسانهرئيس قوه قضائيه با تاكيد بر حمايت كامل دستگاه قضايي از آزادي مطبوعات، رسانه ها را بازوي كمكي قوه قضائيه در اجراي عدالت دانست و گفت: امروز مقابله با پروژه نااميدسازي دشمن، نيازمند اقدام و عمل همه مسئولان و اميدآفريني رسانه هاست.

به گزارش روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در ديدار مديران مسئول خبرگزاري ها، روزنامه ها، نشريات و پايگاه هاي خبري، با تاكيد بر لزوم تهيه پيوست هاي رسانه اي به ويژه درخصوص پرونده هاي ملي با رويكرد اقناع افكار عمومي را بسيار مهم ارزيابي كرد و گفت: ما رسانه ها را همكاران خود در اجراي عدالت مي بينيم، نه در مقابل خود. اين اطمينان را به رسانه ها مي دهم كه مجموعه دستگاه قضايي از نقد منصفانه استقبال مي كند و آن را در جهت رفع آسيب ها مي داند.

 از حق خود گذشت مي كنيم اما از حق نظام نه

رئيسي درخصوص اعلام رضايت دستگاه قضايي در برخي پرونده هاي مطبوعاتي كه از سوي يكي از مديران مسئول مطرح شد، اظهار داشت: اگر رسانه اي صرفا به دليل انتقاد از دستگاه قضايي تحت پيگرد قرار گرفته باشد، ما گذشت مي كنيم. در مواردي هم كه شاكي خصوصي وجود دارد، همانند ساير پرونده ها تلاش خود را براي اخذ رضايت به كار مي گيريم. اما به هيچ وجه در مواردي كه بحث نظام مطرح است نمي توانيم از حق نظام عبور كنيم.

آزادي رسانه و مطبوعات در گرو رعايت خط قرمزهاي قانوني

وي، حفظ آزادي رسانه و مطبوعات را در گرو رعايت خط قرمزهاي قانوني دانست و گفت: اين از بركات انقلاب اسلامي و خون شهداست كه امروز از موهبت آزادي بيان، قلم، تفكر و انديشه برخورداريم. ما نيز خود را موظف به حمايت از آزادي ها از جمله آزادي مطبوعات و رسانه ها مي دانيم و معتقديم اين امر به نفع كشور و مردم عزيزمان است.

رئيس قوه قضائيه افزود: نقطه مشترك ما با رسانه ها در عرصه مقابله با جنگ رواني و رسانه اي دشمن اين است كه نبايد اجازه بدهيم افرادي با بيان و رفتار و قلم خود، پيام ها و سيگنال هايي ارسال كنند كه موجب اميدواري و طمع دشمن شوند.

رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر ضرورت حفظ آبرو، حرمت و منزلت مردم، از تهيه و تدوين دستورالعمل حفظ كرامت خبر داد و با اشاره به طراحي سامانه اي براي انتشار آراي محاكم، اين امر را موجب اتقان احكام و در نتيجه اجراي هر چه بهتر عدالت قلمداد كرد.

وي درخصوص برخي گلايه ها مبني بر توقيف مطبوعات به دليل عدم رعايت مصوبات شوراي عالي امنيت ملي در حالي كه رسانه ها از آن بي اطلاع هستند، خاطرنشان كرد: اقتضاي عدالت و اصول حقوقي اين است كه همه قوانين، مقررات و دستورالعمل ها ابلاغ شود. بر همين مبنا شوراي عالي امنيت ملي موظف است مصوبات مربوط به مطبوعات را به همه رسانه ها به نحو مقتضي ابلاغ كند و در مقابل، رسانه ها نيز به جهت حفظ امنيت كشور موظف به رعايت آنها هستند.

در برخورد با فساد هيچ خط قرمزي نداريم

رئيس قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه ما براي اجراي قانون و برخورد با افرادي كه مرتكب فساد شده اند هيچ خط قرمزي نداريم، اظهار داشت: تنها خط قرمز ما، سخن بي دليل و غيرمستند است. در جايي كه يك ادعا مستند به ادله و براهين قطعي و محكمه پسند باشد، بدون آنكه تحت تاثير جريان يا نگاه خاصي باشيم به اين ادعا رسيدگي خواهيم كرد. در اين زمينه فرقي هم بين دانه ريز و دانه درشت قائل نيستيم و با هر دو قاطعانه برخورد مي كنيم.

خبر مدام از وقوع فساد براي مردم اطمينان بخش نيست

رئيسي با بيان اينكه علاوه بر انعكاس نظرات مسئولان در رسانه ها، حرف مردم نيز بايد از طريق رسانه ها به گوش مسئولان برسد، جريان اطلاع رساني را جاده اي دو طرفه توصيف كرد و درخصوص تلقي جامعه از فساد گفت: تلقي فساد فراگير در جامعه، امري نادرست و ناشي از تبليغات گسترده است. اينكه ما مدام خبر از وقوع فساد بدهيم، براي مردم اطمينان بخش نيست بلكه آنجايي مردم اطمينان پيدا مي كنند كه از برخورد با مفسدان و اجراي مجازات ها خبر بدهيم. بناي ما اين است كه در پرونده هايي كه اطلاع رساني آنها الزام قانوني دارد، به نحو اقناعي و تبييني به اطلاع رساني روند رسيدگي و احكام صادره بپردازيم.

وي با اشاره به اجراي پروژه نااميدسازي از سوي دشمن افزود: تنها راه مقابله با اين پروژه، اقدام و عمل مسئولان و اميدآفريني و اطمينان بخشي رسانه هاست. با اميد به آينده و تعامل همه بخش ها، هرچه بيشتر به سمت رضايتمندي مردم و افزايش اعتماد عمومي به نظام و كارآمدي آن گام برخواهيم داشت.

اظهارات مسئولان و اصحاب رسانه

به گزارش ميزان، رئيس قوه قضائيه در اين ديدار به مدت دو ساعت شنونده ديدگاه ها و نقطه نظرات مديران خبرگزاري ها و مطبوعات بود كه بخش هايي از اين نظرات در ادامه مي آيد:

محبيان- خبرگزاري آريا: آزادي بدون عدالت نمي شود و عدالت استثناپذير نيست مردم بايد قبل از ديدن عدالت رفتار و كردار كسي كه عدالت را انجام مي دهد مصداق عدالت ببينند.

رسايي- هفته نامه 9 دي: درست است كه با برادر رئيس جمهور برخورد مي شود با داماد فلاني نيز برخورد مي شود، اما افكار اين احساس را ندارد كه يكي به خاطر عدم اطلاع رساني درست و به موقع است.از طرفي تناقضي كه در برخي احكام است موضوع ديگري است كه جاي توجه دارد ما در مورد مدرك تحصيلي آقاي روحاني 6 شماره گزارش نوشتيم كه در نتيجه شكايت كرد و 3 ساعت دادگاه طول كشيد و بعد از 3 ساعت دادگاه ما را به اتفاق آرا تبرئه كردند، اما افكار عمومي مي پرسد اگر مدرك فلاني درست نيست چرا موضوع رها مي شود.

متقيان- خبرگزاري ايسنا: رويكرد اغنايي به جاي رويكرد قضايي صرف اتخاذ شود. خواهشي كه دارم اين است كه افزايش ظرفيت انتقادپذيري را هم بپذيريد كه كار رسانه انعكاس افكار جامعه است.

پيام تيرانداز- خبرگزاري فارس: مردم سوالات و پرسش هاي زيادي از قوه قضائيه دارند و انتظار اين است كه قوه قضائيه با مردم صحبت كند البته نوع حرف زدن خيلي مهم است. نقد كردن و نقد شنيدن خيلي مهم است به ويژه براي كساني كه قدرت هاي بالايي دارند.

هاشمي- خبرگزاري ايرنا: در كشور ما حفظ آبرو خيلي مهم است و نتيجه اصلي سرمايه اجتماعي حفظ آبرو است و يكي از كاركرد هاي قوه قضائيه حفظ آبروي مردم است لذا فكر مي كنم كه بايد كاري كرد كه اتهام زني و انگ زدن هزينه داشته باشد نه اينكه مورد تشويق قرار گيرد و جبران كردن اين اتهام زني ها بسيار دشوار است اگر قوه قضائيه اهتمام داشته باشد مي تواند در اين خصوص كمك كند.

آخوندي- روزنامه وطن امروز: رسانه هاي زيادي در كشور از مبادي قانون مجوز گرفتند و فعال هستند و عملكرد آنها ديده مي شود و نظارت مي شود، اما ده ها رسانه ديگر در فضاي مجازي دارند كه هر كاري كه دلشان مي خواهند مي كنند و معلوم نيست مسئول آنها كيست و بعضا اثر كار آنها بيشتر از رسانه هاي رسمي است فكر مي كنم قوه قضائيه بايد روي اين موضوع كار كند.

كرمي- روزنامه همشهري: شرايط كشور ما به گونه اي است كه تلقي فساد فراگير مي شود و انتظار اين است كه برخورد قوه قضاييه در برخورد با فساد يك برخورد بدون تبعيض باشد.مواردي كه هست اينكه اين تلقي را در جامعه ايجاد مي كند كه ابزار مبارزه با فساد، در جهت مسائل سياسي است.

ايمانجاني- روزنامه فرهيختگان: يكي از موضوعاتي كه سبب ارتقاي اعتماد اجتماعي مي شود شفافيت قوه قضائيه است.

اميني- خبرگزاري موج: در قوه قضائيه ضعف رسانه اي مشهود است و بعد از تذكر مقام معظم رهبري در اين رابطه نيز اتفاق خاصي رخ نداد. قوه قضائيه بايد اعتماد خود را به رسانه ها افزايش دهد و از كاركرد آنها بيشتر استفاده كند.

مفتاح- پايگاه خبري فردا: ضرورت اتخاذ تدابيري براي كاهش ورودي پرونده ها به محاكم قضايي و به رسميت شناختن بيشتر مجوز هاي رسمي رسانه ها در محاكم احساس مي شود.

اشتري- فعال رسانه اي: بايد سازوكاري در قوه قضائيه ايجاد شود تا از رسانه هاي افشاگر فساد حمايت شود، سازوكارهايي نظير تعيين يك دستيار ويژه يا ايجاد قوانين حمايتي.

گنجي- روزنامه جوان: مقام معظم رهبري مي فرمايند قوه قضائيه بايد پرچمدار آزادي هاي سياسي و اجتماعي باشد، اين فرمايش حضرت آقا بسيار هوشمندانه است؛ اما تاكنون دستورالعملي در اين رابطه نديده ايم.

عبدالهي- روزنامه آرمان: مديريت مردمي و تعامل شما با رسانه ها بايد از سوي دادستان ها و روساي دادگستري نيز مورد توجه قرار گيرد و آنها نيز با افكار عمومي ارتباط بيشتري داشته باشند.

زكي زاده-خبرگزاري دانا: با وجود لزوم چتر حمايت قضايي از اقدامات رسانه ها، نبايد اجازه داد كه برخي خبرنگاران در پوشش خبرنگاري اقدام به جاسوسي كنند.

محمدي، مدير سايت عصر ايران: گارد قوه قضائيه بايد باز شود و نقدپذيري در دستگاه قضايي بايد احيا شود.

شفيعيان- انصاف نيوز: اگر در موارد استثنايي توقيف رسانه ها اجتناب ناپذير بود بايد به جاي اين مجازات، مجازات هاي جايگزين نظري جريمه نقدي، توقيف چند روزه، جريمه شخص حقيقي مثلا مديرمسئول يا محروميت از انتشار آگهي هاي دولتي لحاظ شود.

صدري نيا- از خبرگزاري دانشجو: بايد توجه داشت كه پركاري مسئولان قضايي بعضا موجب مي شود آنها از افكار عمومي دور بيفتند و مواضعي را مطرح كنند كه موجب سوءاستفاده شود لذا ضرورت دارد در انتصابات قوه قضائيه به ويژه كساني كه در اين دستگاه صاحب تريبون هستند، وسواس صورت گيرد و افرادي انتخاب شوند كه با افكار عمومي آشنايي دارند.

نشست صريح و صميمي رئيس قوه قضائيه با اصحاب رسانه


 روزنامه كيهان، شماره 22193 به تاريخ 2/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است