|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/2: «مذاكره با آمريكا سم است» يعني«هسته اي رفت ولي تحريم ها ماند»!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22234
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22193 2/3/98 > صفحه 7 (سياست) > متن
 
      


«مذاكره با آمريكا سم است» يعني«هسته اي رفت ولي تحريم ها ماند»!


نويسنده: مسعود اكبري

رهبر معظم انقلاب- 24 ارديبهشت 98- در ديدار مسئولان و كارگزاران نظام فرمودند:«مذاكره با آمريكا تا وقتي به تعبير حضرت امام آدم نشده سم است ضمن اينكه مذاكره با دولت فعلي اين كشور سم مضاعف است».

ايشان در تبيين اين واقعيت افزودند:«معناي حقيقي مذاكره، معامله و بده بستان است و آنها دقيقا در اين معامله، دنبال نقاط قوت ايران هستند».

برجام يكي از مصاديق روشن «سم بودن مذاكره با آمريكا» و «هدف گذاري واشنگتن در ضربه زدن به نقاط قوت ايران در قالب مذاكره» است.

مقامات ارشد دولت آقاي روحاني در طول مذاكرات هسته اي و حتي پس از امضاي توافق، بدون توجه به كارنامه سياه آمريكا در توافقات بين المللي- كه به «قاتل زنجيره اي توافقات» مشهور بود- مدعي بودند كه «آمريكا به واسطه يك توافق، اعتبار بين المللي خود را خدشه دار نمي كند»! و «امضاي وزير خارجه آمريكا تضمين است»! و «رئيس جمهور آمريكا را فردي مودب! و باهوش! يافتيم»! و...

هفته ها و ماه ها گذشت. ديدارهاي وزراي خارجه ايران و آمريكا- كه براي اولين بار پس از انقلاب اسلامي رخ داده بود- ركورد زد و حتي كار به پياده روي 15 دقيقه اي ظريف و كري رسيد. روحاني و اوباما با يكديگر گفت و گوي تلفني انجام دادند. ظريف و اوباما در حاشيه نشست سازمان ملل لحظات كوتاهي با يكديگر ديدار كردند. ديدارها و ارتباطات مقامات ارشد ايراني و آمريكايي در حاشيه مذاكرات هسته اي به حدي زياد بود كه چندي بعد «علي اكبر صالحي» رئيس سازمان انرژي اتمي اذعان كرد كه دولت روحاني در مذاكرات هسته اي با آمريكا مذاكره مي كرد، نه 1.

برجام امضاء و اجرا شد. بر طبق توافق بايد در مقابل محدوديت گسترده در صنعت هسته اي كشورمان، تمامي تحريم هاي ضدايراني لغو مي شد.

دولت روحاني در اقدامي تامل برانگيز بي آنكه تضمين محكم و غيرقابل تغييري از طرف مقابل بگيرد، به صورت پيش دستانه و تنها ظرف مدت 2 ماه تمامي تعهدات برجامي خود را انجام داد. خروج بيش از 12 هزار سانتريفيوژ از چرخه غني سازي، توقف تحقيق و توسعه براي غني سازي در فردو، بتن ريزي در قلب رآكتور اراك و خروج 9700 كيلوگرم از ده هزار كيلوگرم اورانيوم غني شده زير 5 درصد از جمله اين اقدامات بود كه هزينه هاي سنگيني را در پي داشت.

«جان كري» وزير خارجه دولت اوباما- مهر 96- در يادداشتي در روزنامه واشنگتن پست نوشت: «ايران در توافق هسته اي (برجام) پيشاپيش همه امتيازاتش را پرداخت كرد».

مقامات ارشد دولت تاكيد كردند كه در گام بعدي تمامي تحريم هاي ضدايراني از جمله تحريم هاي بانكي و مالي و نفتي در اولين روز اجراي برجام- دي 94- به طور كامل لغو خواهد شد و نه تعليق. در همان مقطع روحاني در پستي در حساب كاربري خود در توئيتر نوشت:«ايران هيچ توافقي را امضا نمي كند مگر اينكه تمام تحريم هاي اقتصادي در همان روز لغو شوند».

اما تنها حدود 24 ساعت پس از آغاز اجراي تعهدات 1 ذيل برجام در دي 94، آمريكا (در دولت باراك اوباماي مودب! و باهوش!) با نقض فاحش برجام، تحريم هاي جديد ضدايراني را تصويب كرد!، دولت اوباما در ادامه بدون توجه به تعهدات برجامي خود، قانون محدوديت ويزا، قانون تحريمي آيسا و قانون وضعيت اضطراري عليه ايران را تصويب و تمديد كرد. دولت اوباما همچنين در اقدامي غيرقانوني- كه در سال هاي پس از انقلاب اسلامي به هيچ عنوان سابقه نداشت- از حضور نماينده ويژه دولت روحاني در سازمان ملل ممانعت ايجاد كرد و وي را تروريست! ناميد. در همان دولت 2 ميليارد دلار از اموال ملت ايران نيز غارت شد.

«دونالد ترامپ» نيز در موضوع ايران، مسير اوباما را ادامه داد. وي در تكميل قانون محدوديت ويزاي دولت اوباما، قانون جنجالي محدوديت مهاجرت را امضا كرد؛ ترامپ در ادامه اقدامات ضدايراني اوباما، قانون سياه چاله تحريم- يا همان مادر تحريم ها- را امضاء كرد.

«هسته اي رفت ولي تحريم ها باقي ماند»! اما ماجرا به همين جا ختم نشد. دولتمردان و رسانه هاي زنجيره اي به گونه اي درباره نتايج اقتصادي برجام فضاسازي كرده بودند كه پس از امضاي توافق هسته اي- تير 94-عده اي از مردم به خيابان ها آمده و با در دست گرفتن اسكناس هاي 1000 و 500 توماني در كنار اسكناس يك دلاري، به جشن و پايكوبي پرداختند.

اما ادعاهاي بزرگ درباره «فتح الفتوح برجام»! خيلي زود رنگ باخت. دلار كه تا پيش از امضاي برجام حدود 3 هزارتومان بود در پسابرجام تا حدود 19 هزارتومان نيز افزايش پيدا كرد. اكنون نيز ارزش دلار حدود 14 هزارتومان است. به عبارت ديگر وقتي هسته اي داشتيم، دلار حدود 3 هزارتومان بود و حالا كه هسته اي نداريم دلار حدود 14 هزارتومان است.

در پسابرجام دولتمردان در اظهارات جداگانه بارها تصريح كرده اند كه دستاورد برجام، «تقريبا هيچ» و «نزديك به صفر» بوده است. جمع بندي نتايج برجام از «هسته اي رفت ولي تحريم ها ماند» تا «كاهش ارزش پول ملي كشور» و «كوچك شدن سفره مردم»، حكمت تعبير دقيق رهبر معظم انقلاب مبني بر «سم بودن مذاكره با آمريكا» را بيش از پيش نمايان مي كند.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي -29 مهر 94- در نامه اي حكيمانه و دورانديشانه خطاب به روحاني تاكيد كردند: «جنابعالي با سابقه چند دهه حضور در متن مسائل جمهوري اسلامي، طبعا دانسته ايد كه دولت ايالات متحده آمريكا، در قضيه هسته اي و نه در هيچ مسئله ديگري، در برابر ايران رويكردي جز خصومت و اخلال در پيش نگرفته است و در آينده هم بعيد است جز اين روش عمل كند. اظهارات رئيس جمهور آمريكا در دو نامه به اينجانب مبني بر اينكه قصد براندازي جمهوري اسلامي را ندارد، خيلي زود با طرفداري اش از فتنه هاي داخلي و كمك مالي به معارضان جمهوري اسلامي، خلاف واقع از آب درآمد و تهديدهاي صريح وي به حمله نظامي و حتي هسته اي -كه مي تواند به كيفرخواست مبسوطي عليه وي در دادگاه هاي بين المللي منتهي شود- پرده از نيت واقعي سران آمريكا برداشت...ليكن گشايش اقتصادي و بهبود معيشت و رفع معضلات كنوني جز با جدي گرفتن و پيگيري همه جانبه اقتصاد مقاومتي ميسر نخواهد شد».

«مذاكره با آمريكا سم است» يعني«هسته اي رفت ولي تحريم ها ماند»!


 روزنامه كيهان، شماره 22193 به تاريخ 2/3/98، صفحه 7 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از " مسعود اكبري"

  نگراني براي يك جاسوس و فراموشي هموطنان
مسعود اكبري، كيهان 13/6/97
مشاهده متن    
  توقيف كيهان به اتهام حمايت از جبهه مقاومت!
مسعود اكبري، كيهان 26/12/96
مشاهده متن    
  پليس خوب - پليس بد/ ديروز هسته اي، امروز موشكي
مسعود اكبري، كيهان 26/12/96
مشاهده متن    
  مراقب اين نارنجك دودزا باشيد!
مسعود اكبري، كيهان 9/10/96
مشاهده متن    
  دكتر «محمد تقي اميني» در گفت و گوي اختصاصي با كيهان: مرحوم شايانفر منحرفين مقابل نظام را نجات مي داد و براي آنها كار پيدا مي كرد
مسعود اكبري يگانه، كيهان 29/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي فارس
شماره 2 (پياپي 63)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است