|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/2: مذاكره اي كه مذاكره نيست
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22240
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22193 2/3/98 > صفحه 7 (سياست) > متن
 
      


مذاكره اي كه مذاكره نيست


نويسنده: مهدي امام قلي ‎

موضوع ازسرگيري استراتژي هاي قديمي و البته نخ نماي «چماق و هويج»، «قورباغه آب پز» و «پليس خوب، پليس بد» آن هم با كارزار «فشار حداكثري» از سوي آمريكا عليه ايران به يك سال پيش بازمي گردد؛ زماني كه ترامپ، برجام را قراردادي «وحشتناك» خواند و با خروج از برجام اقداماتي مانند دستور بازگشت تحريم ها، تاكيد بر «فشار حداكثري» و لزوم «تغيير رفتار» جمهوري اسلامي، اتخاذ مواضع تهاجمي، تلاش براي تقويت مناسبات خود با كشورهاي عربي، لابي با كشورهاي غربي، تحريم سپاه و تشديد تحريم هاي نفتي، پيشنهاد دوباره براي مذاكره (تعيين 12 شرط ناممكن) و... نهايتا آرايش جنگي و القاي حمله نظامي را در دستور كار خود قرار داد.

پمپئو، وزير خارجه آمريكا در ارديبهشت 97 در يك سخنراني اعلام كرد: «شديدترين تحريم هاي تاريخ را عليه ايران وضع مي كنيم»؛ جان بولتون، مشاور امنيت ملي رئيس جمهور آمريكا هم مرداد 97 در مصاحبه با فاكسنيوز گفت: «ما مي خواهيم فشار بي سابقه اي بر ايران اعمال كنيم. با ما مذاكره كنيد!» همچنين برايان هوك، نماينده ويژه آمريكا در امور ايران در شهريور 97 اعلام كرد: «تحريم هايي كه از ماه نوامبر آغاز خواهد شد با هدف تغيير رفتار ايران تعيين شده است» و ترامپ، رئيس جمهور آمريكا نيز در دي ماه 97 در نشست كابينه خود گفت: «با ادامه فشارها، جمهوري اسلامي براي مذاكره آماده خواهد شد»

بررسي مواضع فريب كارانه و زياده خواهانه سران آمريكايي به ويژه ترامپ، پمپئو، برايان هوك و جان بولتون (مبني بر تهديد به فشار و تشويق به مذاكره) گواهي بر اين واقعيت است كه آنان به قول رهبر معظم انقلاب «احمق هاي درجه يكي» هستند كه نتوانسته اند «تئوري مرد ديوانه» (Madman Theory: تلاش براي نشان دادن خود به عنوان فردي غيرقابل پيش بيني، خطرناك و آماده توسل به زور) و يا «بازي بزدل» (Game of chicken: وانمود كردن به آماده بودن در بدترين حالت ممكن براي ايجاد هراس در طرف مقابل) را به خوبي پياده كنند چه آنكه روزي جمهوري اسلامي را تهديد و تحريم مي كنند و روزي از مذاكره سخن مي گويند؛ روزي براي ما شرط مي گذارند و روزي از شروط ناممكن خود عقب نشيني مي كنند؛ روزي آرايش جنگي مي گيرند و از اعزام ناو و نيرو به خليج فارس سخن مي گويند و روزي ديگر شماره تلفن و جاخالي مي دهند!

بااين حال، برايان هوك، نماينده ويژه آمريكا در امور ايران اويل ارديبهشت ماه سال جاري اعلام كرد: «آمريكا آماده مذاكره با جمهوري اسلامي براي يك توافق جديد و بهتر به جاي برجام است» همچنين پس از اينكه ترامپ گفت: «مايلم ايراني ها با من تماس بگيرند.» پمپئو، وزير خارجه آمريكا و جان بولتون، مشاور امنيت ملي كاخ سفيد در تازه ترين اظهارنظر خود عليه ايران مدعي شدند كه هدف از اين مواضع بازگرداندن ايران به ميز مذاكره است!

سوال اساسي آن است كه هدف ترامپ از طرح مذاكره و سياست هاي كهنه و پوسيده چماق و هويج چيست؟ به نظر نگارنده پاسخ را مي توان در موارد زير جست وجو كرد؛ هجمه رواني و رسانه اي در فضاي بين المللي، امتيازگيري و اختلاف افكني در داخل، ايجاد محدوديت هاي برجامي، ايجاد محدوديت در توان موشكي و دفاعي جمهوري اسلامي، ايجاد مانع در عمق راهبردي و نفوذ منطقه اي ايران و تقويت رژيم هاي مخالف جمهوري اسلامي مانند اسرائيل، عربستان و امارات است.

به طور مثال انديشكده صهيونيستي اسرائيل بگين-سادات در مرداد 97 در تحليلي پيرامون پيشنهاد رئيس جمهور آمريكا براي مذاكره با ايران گزارش داد كه اين پيشنهاد با هدف اختلاف افكني در داخل ايران ارائه شده و بخشي از برنامه بولتون قبل از ورود به كاخ سفيد بود. اين انديشكده عنوان كرد: «هدف ترامپ و سعودي ها مذاكره با ايران نيست؛ تجزيه ايران است»

همچنين در شهريورماه 97 بود كه جان كري، وزير خارجه دولت قبلي آمريكا (كه خود در كتاب خاطراتش شيوه فريب دادن هيئت مذاكره كننده ايراني را روايت كرده است) با «خطرناك» خواندن سياست دولت كنوني اين كشور در قبال ايران، گفت «دونالد ترامپ» نشان داد حق با كساني بود كه مي گفتند آمريكا قابل اعتماد نيست!

البته پاسخ باربارا اسلاوين، كارشناس ارشد انديشكده شوراي آتلانتيك نيز جالب است. وي در گفت وگويي با يادآوري سخنان متناقض رئيس جمهوري آمريكا درباره كره شمالي مي گويد: «آيا در پس آن راهبردي نهفته است؟ به نظرم بعيد باشد. فراموش نكنيد كه وي دوست دارد مركز توجه افكار عمومي باشد و با روحاني عكس بگيرد. او دوست دارد كه نشان دهد يك دولتمرد قدرتمند است. مطمئنم ترامپ به دنبال انحراف افكار عمومي از موضوع دردسرساز دادگاه رئيس ستاد انتخاباتي خود در ويرجينيا است.»

و اين تحليل ها همه در حالي بود كه برخي دولتي ها و مدعيان اصلاحات كه طي يك سال گذشته همواره به دنبال سرپوش گذاشتن بر سوء مديريت اقتصادي بوده اند تلاش كردند با آدرس غلط دادن و مطرح كردن سايه خيالي جنگ، همه مشكلات را به برجام گره زده و از لزوم مذاكره حرف بزنند.

از اين رو بود كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با مسئولان و كارگزاران نظام فرمودند: «مذاكره با آمريكا تا وقتي به تعبير حضرت امام آدم نشده سم است ضمن اينكه مذاكره با دولت فعلي اين كشور سم مضاعف است.»

رهبر انقلاب در تبيين اين واقعيت فرمودند: معناي حقيقي مذاكره، معامله و بده بستان است و آنها دقيقا در اين معامله، دنبال نقاط قوت ايران [مسائل موشكي و عمق راهبردي در منطقه] هستند.»

قابل توجه آنكه مقام معظم رهبري با اشاره به برخي كه مي گويند مذاكره با آمريكا چه عيبي دارد، فرمودند: «البته در عقلاي ما كسي دنبال مذاكره نيست، مردم هم كه دنبال مذاكره نيستند، فقط برخي گوشه كنار حرفي مي زنند.»

مذاكره اي كه مذاكره نيست


 روزنامه كيهان، شماره 22193 به تاريخ 2/3/98، صفحه 7 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از " مهدي امام قلي ‎"

  واقعيت هاي فراروي جنبش هاي دانشجويي در سال جديد
مهدي امام قلي ‎/دبيرسياسي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان مستقل، ايران 17/1/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 43)، پاييز 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است