|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/2: ميدان جنگ جاي آزمون و خطا نيست !
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22235
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22193 2/3/98 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


ميدان جنگ جاي آزمون و خطا نيست !


نويسنده: ابراهيم كارخانه اي

در حالي كه آمريكا تمامي اهرم هاي اقتصادي و سياسي خود را عليه جمهوري اسلامي ايران به كار گرفته است، ليكن جمهوري اسلامي ايران تاكنون از بخش اعظم توانمندي ها و ظرفيت هاي داخلي در جهت مقابله با آمريكا و رفع مشكلات اقتصادي استفاده نكرده است. موضوعي كه چشم طمع دشمن بيشتر به آن دوخته شده است تا تحريم هاي خارجي. بر اين اساس در حالي كه آمريكا در ايستگاه آخر مقابله با جمهوري اسلامي ايران قرار دارد، ايران قدرتمند اسلامي هنوز در استفاده از امكانات عليه آمريكا در آغاز راه است. يقينا با به ميدان آمدن ظرفيت هاي بالقوه و رفع تحريم هاي اقتصادي داخلي ناشي از سوء مديريت و عدم استفاده صحيح از توانمندي هاي داخلي، چشم طمع آمريكا در چنگ اندازي اقتصادي به جمهوري اسلامي ايران براي هميشه كور خواهد شد و اين نكته اي است كه مقام معظم رهبري بارها تحت عنوان قدرت بازدارندگي بر آن تاكيد فرموده اند. در ذيل به طور مختصر به اين مهم پرداخته مي شود: 

1- بدون شك بخش اعظم گراني هاي موجود هيچ ارتباطي به تحريم اقتصادي دشمن ندارد بلكه ناشي از سوء مديريت و ناكارآمدي دستگاه هاي اجرايي در حل مشكلات كشور است. بررسي هاي دقيق كارشناسي اقتصادي نشان داده است كه تنها 20 درصد مشكلات اقتصادي كشور ناشي از «تحريم اقتصادي خارجي» و 80 درصد آنرا ناشي از «تحريم اقتصادي داخل»  است كه به دليل عدم استفاده صحيح از توانمندي هاي داخلي و به ويژه سوء مديريت بر كشور تحميل مي گردد! بر اين اساس به جاي تكيه بر رفع تحريم هاي خارجي مسئولان امر مي بايست بر رفع تحريم هاي داخلي از جمله موانع رونق توليد در عرصه هاي صنعت، كشاورزي و امور بانكي و...تكيه كنند. بر اين اساس فشار 20 درصدي ناشي از تحريم خارجي بر بدنه اقتصاد كشور تاءثير چنداني نخواهد داشت، ليكن اگر انواع ويروس هاي داخلي با ايجاد عفونت در بخش هاي مختلف موجبات ناتواني اقتصاد را فراهم سازند در آن صورت فشار 20 درصدي ناشي از تحريم اقتصادي خارجي قادر خواهد بود مشكلات جدي بر پيكر اقتصاد كشور وارد سازد و بر همين اساس چشم طمع دشمن به تحريم هاي داخلي دوخته شده است.

2- حال سوال اين است در حالي كه چشم اميد دشمن به تحريم اقتصادي داخلي است؛ چرا برنامه هدفمندي در اين رابطه طراحي و عملياتي نمي شود و كسي پاسخگو نيست؟ چرا تمامي هم و غم مسئولان بر روي فشار 20 درصدي خارجي متمركزاست!؟ چرا با تشكيل تيم هاي قوي كارشناسي در اقدامي بسيجي با بهره گيري از توانمندي نيروهاي جوان، دانا و توانا كه نسل ديروز آنان، مشكل جنگ تحميلي را حل كردند و نسل امروز قادر خواهند بود با همكاري پيشكسوتان اين عرصه، مشكل جنگ تحميلي اقتصادي را حل كنند اقدامي اساسي صورت نمي گيرد!؟ چرا در حساس ترين وزارتخانه ها قوي ترين نيروها و كارآمد ترين نظارت ها بكار گرفته نمي شود!؟ چرا گوش شنوايي براي شنيدن و بها دادن به طرح ها و برنامه هاي جوانان نخبه و صاحب نظران دلسوز در درون كشور وجود ندارد!؟ آيا سزاوار است ملتي كه در طول 40 ساله گذشته در جهت پاسداري از انقلاب اسلامي از بذل خون عزيزترين فرزندان خود دريغ نكرده است به علت ناتواني و سوء مديريت در رفع مشكلاتي كه كليد حل آنها در داخل كشور است در تنگنا قرار گيرد!

3- اكنون زمان آن فرارسيده است در پي اتمام حجتي قاطع مديراني كه قادر نيستند مشكلاتي را كه در دستگاه هاي تحت مديريت خود وجود دارد حل كنند با كناره گيري از مسئوليت، جاي خود را به نيروهايي پرتواني بدهند كه با ارائه برنامه عملياتي قوي، متعهد مي گردند در سريعترين زمان ممكن مشكلات ناشي از سوء مديريت و عدم استفاده صحيح از توانمندي هاي موجود را حل كنند. مديران مستعفي هرگز تصور نكنند كه با كناره گيري از مسئوليت به حيثيت و جايگاه آنها در جامعه لطمه وارد مي گردد؛ بلكه بر عكس به علت شجاعت و ترجيح مصالح نظام بر منافع فردي، جايگاه آنها در نزد ملت ايران ارتقاء خواهد يافت و كساني كه با توجه به اتمام حجت در مسئوليت خود باقي مي مانند مي بايست متعهد گردند قاطعانه و در سريعترين زمان ممكن نسبت به رفع موانع و مشكلات موجود در حوزه مديريتي خود اقدام كنند و در صورت عدم توانايي در رفع مشكلات عزل و به عنوان بي كفايت و ضربه زننده بر اعتماد ملي به مردم معرفي شوند. اين شيوه برخورد قاطعانه موجب مي گردد از اين پس نيروهاي ناتوان و ناكارآمد، داوطلب مسئوليت هاي سنگين نشوند و تنها نيروهايي به ميدان مديريت كشور جرات ورود پيدا كنند كه از توانمندي لازم براي حل مشكلات كشور برخوردار باشند. بايد ديوار مديريتي كشور را بالا برد تا هر بي كفايتي قادر نباشد به راحتي از آن بالا برود و بر دامنه مشكلات مردم بيفزايد!

4- شكي نيست كه «ميدان جنگ جاي آزمون و خطا نيست» اكنون وقت آن است كه قوي ترين فرد هر دستگاه اجرايي در راس آن دستگاه قرار گيرد. اين اقدام دقيقا در نقطه مقابل استراتژي دشمن است كه تلاش مي كند مديران ضعيف و ناكارآمد بر نيروهاي قوي و كارآمد مسلط گردند. در طول 40 سال گذشته، هر بخشي كه قوي ترين نيروها در راس كار قرار گرفته موجبات پيشرفت، اقتدار و افتخار كشور فراهم گرديده است و برعكس، بخش هايي كه نيروهاي ضعيف در مصدر آن قرار گرفته اند چشم طمع دشمن به آنجا دوخته شده است. فلذا كليد اصلي رفع مشكلات كشور را مي بايست باانتخاب قوي ترين نيروها در راس دستگاه هاي اجرايي كشور جستجو كرد تنها در اين صورت است كه با شكوفايي توانمندي ها، تمامي ظرفيت هاي بالقوه كشور در چرخه پيشرفت كشور و در مسير رفاه جامعه قرار مي گيرد. 

5- شوراي عالي هماهنگي اقتصاد مقاومتي به عنوان «اطاق تصميمات اضطراري نظام اسلامي» ميبايست به منظور رفع تحريم اقتصادي داخلي 80 درصدي، توجه به اين مهم را در راس برنامه هاي خود قرار داده و با به ميدان آوردن قوي ترين نيروهاي نخبه، جوان و صاحب نظر از تشكل هاي مختلف هيئت هاي انديشه ورز در قالب تشكيل كارگروهاي تخصصي جهادي در قلب دستگاه هاي اجرايي كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري است موجبات رفع مشكلات اساسي كشور را فراهم سازند و در صورت لزوم دستگاه ها از توانمندي شوراي عالي هماهنگي اقتصاد مقاومتي براي رفع موانعي كه در حيطه اختيارات آنها نمي باشد استفاده كنند

چنين اقدامي روحي انقلابي و نفسي تازه بر كالبد مديريتي كشور خواهد دميد و با ورود نيروهاي توانمند و جوان و با برنامه عملياتي جهادي، تمامي اميد هاي دشمن نقش بر آب خواهد شد و گام دوم انقلاب با قدرت آغاز خواهد گرديد. 

6- الزام مديران ارشد دستگاه هاي اجرايي به عزم راسخ و قاطع براي حل مشكلات مردم با راهكار رفع تحريم هاي اقتصادي داخلي و يا واگذاري مسئوليت به فرد واجد شرايط، كليد واژه اصلي اين حركت اصلاحي و انقلابي است كه مي بايست زير نظر رئيس هر قوه قاطعانه پيگيري گردد در غير اين صورت رفع مشكلات اساسي كشور هرگز با خواهش، توصيه، دستور و هشدار حل نخواهد شد و خسارات ناشي از ادامه كار مديران ضعيف و ناتوان در حل مشكلات كشور متوجه كساني خواهد بود كه فرصت ادامه فعاليت خسارت بار را براي آنان فراهم ساخته اند!

*نماينده دوره هاي هفتم و نهم مجلس شوراي اسلامي

ميدان جنگ جاي آزمون و خطا نيست !


 روزنامه كيهان، شماره 22193 به تاريخ 2/3/98، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از " ابراهيم كارخانه اي"

  ضرورت رويكرد جهادي در مديريت دولت
ابراهيم كارخانه اي*، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  غبار سوء مديريت بر چهره پاك انقلاب
ابراهيم كارخانه اي*، كيهان 30/5/97
مشاهده متن    
  مذاكره مجدد يا ورود به ميدان تير دشمن؟!
ابراهيم كارخانه اي*، كيهان 21/5/97
مشاهده متن    
  بلندگوي جنگ در دست دشمن!
ابراهيم كارخانه اي*، كيهان 15/5/97
مشاهده متن    
  منتقدان دلسوز، مديران ناشنوا و مشكلات اقتصادي مردم
ابراهيم كارخانه اي*، كيهان 7/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است