|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/2: بركات علمي انقلاب اسلامي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22239
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22193 2/3/98 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


زلال بصيرت 
بركات علمي انقلاب اسلاميدرباره راز خلافت الهي انسان نظرهاي مختلفي ابراز شده است؛ برخي انسان را مظهر صفات الهي دانسته اند، اما شايد اين پاسخ عرفاني، براي همگان قابل فهم نباشد و شايد اين سوال مطرح شود كه مگر خدا نمي توانست از ملائكه، كساني را بيافريند كه مظهر صفات الهي باشند؟

برخي ديگر نيز اختيار و تكليف را ملاك خلافت دانسته اند،از آنجا كه ملائكه داراي اختيار به آن شكلي كه درباره انسان مطرح است، نيستند، نمي توانند خليفه الله باشند. لذا ملائكه هرگز بين دو گرايش متضاد، مجبور به انتخاب نبودند. به هر حال يك عنصر مطلوبي براي خلافت وجود دارد كه ملائكه فاقد آن مي باشند.

علم، ملاك برتري انسان بر ساير موجودات

 دست كم قسم خاصي از علم ، ملاك برتري انسان نسبت به ملائكه است. يكي از ويژگي هاي انسان علم است. علم، در فرهنگ اسلامي و انساني جايگاه خاصي دارد؛ گويا خداوند، علمي را از طريق اسبابي به جامعه تزريق كرده است كه كامل ترين آن علم، در وجود پيامبر اكرم( صلي الله عليه وآله) است. بر اين اساس از زماني كه پيامبر اكرم مبعوث شد، زمينه رشد علمي براي انسان ها فراهم شد، شرايطي كه تا آن زمان، به اين اندازه فراهم نشده بود.

زمينه رشد علمي، در طول 1400 سال، يكنواخت نبوده، بلكه داراي نوسانات و تحولات زيادي بوده است. بر اساس روند طبيعي، اين علم بايد در حجاز مطرح شده و رشد مي يافت؛ چرا كه محل بعثت و رسالت پيامبر و حتي هجرتشان در آنجا رقم خورد و قاعدتا قومي كه مستقيما با اين معلم سر و كار داشتند، بايد نهضت علمي را راه بيندازند، اما تاريخ خلاف اين را نشان مي دهد.

اهل فارس و ايراني ها استعداد خاصي براي بروز اين ويژگي ها دارند و طبق برخي روايات اگر علم در ثريا (سمبل دورترين نقاط عالم ) باشد، كساني از قوم سلمان فارسي، آن را به دست مي آورند. در واقع چنين روايت هايي ستايش هايي از ايرانياني است كه آمادگي لازم براي بهره مندي از اين علم را دارند؛ علمي كه اگر ملاك خلافت الهي نيست، دست كم ازنشانه هاي خلافت است.

طبق سنت الهي، پديده هاي الهي يكنواخت نبوده و در حال نوسان هستند، ايراني ها در برخي قرن ها، اوج گرفتند و مبتكران و نظريه پردازان، در دوره هايي زياد بودند و در دوره هايي نيز اين روند افول كرد و در منطقه ديگري اين حركت، سريع تر بوده است. البته از آنجا كه علوم داراي شاخه هاي متعددي است، گاه شاخه اي از علوم در منطقه اي و شاخه ديگر آن در منطقه ديگري رشد يافته است، حتي در علوم اسلامي. گاهي فقه در منطقه اي رشد كرده، اما مسائل اعتقادي، كلامي و تفسيري، رشدي نيافته است؛ گاهي نيز اين مسئله برعكس بوده است.

نقش انقلاب در تحول علمي كشور

 يكي از بزرگترين بركات انقلاب اسلامي فراهم شدن زمينه براي تحول علمي در جامعه ايراني اسلامي بود. اگر فعاليت هاي علمي قبل از انقلاب و 40 سال بعد از انقلاب مقايسه شود، بهتر مي توان اين جهش و تحولات كم نظير را بازشناخت. تحولاتي كه در اين چهل سال در كارهاي فكري، پژوهشي، تاليف كتاب و ارائه نظريات و نقدها به نظريات ديگران شده است، قابل مقايسه با قبل از انقلاب نيست.

علامه طباطبايي(ره) نخستين حلقه در اين تحول علمي بود. ايشان مباحث دقيق فلسفي را به زبان فارسي و به صورتي روان و ساده مطرح كرد و با كمك استاد مطهري كتاب اصول فلسفه و روش رئاليسم تاليف شد كه متن ازاستاد و شرح از شاگرد بود؛ اين كار در زماني صورت گرفت كه حتي قابل تصور هم نبود كه يك آخوند دست به چنين كاري بزند و اين امر، آغازي بر جهش يك حركت علمي در حوزه هاي مختلف علوم عقلي بود. تفسيرالميزان نيز در كنار پرداختن به مسائل عقلي، سبب شد تا حركتي جهش گونه در حوزه هاي علميه پديد آيد.

اگر در اين زمينه بيشتر سخن بگويم، متهم به مبالغه گويي يا سخن گفتن بر اساس علايق شخصي نسبت به استادم علامه طباطبايي مي شوم، اما باور بنده اين است كه آنچه گفتم كمتر از يك درصد آن چيزي است كه در واقع رخ داده است. اما به هر حال اين حركت، يك حركت شخصي بود كه مخالفاني نيز داشت؛ ولي پيروزي انقلاب اسلامي، سبب شد اين بركت، عالمگير شود و زمينه رشد آن در همه مدارس فراهم شده و همه كشورهاي اسلامي احساس نياز به اين گونه تحقيقات و پژوهش ها در خود احساس كنند.

وضع حوزه و روحانيت، قبل از انقلاب

به گونه اي در محيط كشور و فضاي فرهنگي جامعه و بخصوص در قشر روشنفكر ترويج شده بود كه گويا وجود طلبه و آخوند در جامعه، بي فايده و به نوعي سربار جامعه است؛ اما بعد از انقلاب، شرايطي فراهم شد كه تصور آن هم ممكن نبود. مثلا اينكه طلبه اي كتابي بنويسد و يك پروفسورخارجي و استاد معروفترين دانشگاه هاي دنيا، بر آن، تقريظ بنويسد، قابل تصور نبود؛ يعني همين طلابي كه آنها را سربار جامعه مي دانستند، درباره عميق ترين مسائل عقلي عالم، اظهار نظر كنند و مورد قبول بزرگترين اساتيد دنيا قرار بگيرند و افكار و نوشته هايشان به زبان هاي مختلف در دنيا ترجمه شود و در دانشگاه هاي مهم دنيا درباره آنها بحث شود. همه اينها،  شاخه اي از بركات انقلاب اسلامي بود كه به دست امام (ره) تحقق پيدا كرد.

اراده خداوند بر اين تحقق يافته بود كه با همت، اخلاص و فداكاري حضرت امام(ره)، درختي غرس شود كه يكي از شاخه هاي آن، پيشرفت هاي علمي باشد. اما بايد توجه داشت، آفتي كه كمابيش تمام اقوام گذشته بدان مبتلا شده اند، جامعه ما را نيز تهديد مي كند و آن فراموشي نعمت هاي الهي و در نتيجه مغرور شدن و تنبلي كردن است؛ اين آفت، سبب افول نعمت و بتدريج از بين رفتن آن مي شود.بايد از نعمتي كه خداوند به ما داده است، بهره ببريم و در حفظ آن و سپس ترويج آن در دنيا كوشا باشيم.

فراهم شدن زمينه تحقيق، پژوهش و تفكر در حوزه علوم عقلي، شاخه باريكي از درخت تناور انقلاب اسلامي است؛ در هيچ زماني زمينه كار در حوزه علوم عقلي، به اين وسعت، فراهم نبوده است. البته زماني وجود داشته كه در منطقه اي، مردم به علوم عقلي توجه داشته و دانشمندان بزرگي هم در آن زمان بوده اند، اما اسباب تحقيق و پژوهش، به اين سادگي ها فراهم نبود.

بيانات آيت الله مصباح يزدي (دام ظله) 

در آيين رونمايي از آثار دائره المعارف علوم عقلي اسلامي؛ قم ؛22/9/97

زلال بصيرت روزهاي  پنج شنبه منتشر مي شود.    

بركات علمي انقلاب اسلامي


 روزنامه كيهان، شماره 22193 به تاريخ 2/3/98، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله الكترونيك پزشكي شيراز
شماره 8 (پياپي 109)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است