|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
حد بهينه فعاليتهاي دولت و رفاه اجتماعي در ايران طي سالهاي 1354-1391: رويكرد سري زماني غيرخطي
magiran.com >  فصلنامه رفاه اجتماعي >سال هفدهم، شماره 67 > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال هجدهم
شماره 69
تابستان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 


فصلنامه رفاه اجتماعي ، سال هفدهم، شماره 67عنوان:
حد بهينه فعاليتهاي دولت و رفاه اجتماعي در ايران طي سالهاي 1354-1391: رويكرد سري زماني غيرخطي


نويسنده(گان):
يونس نادمي، علي مفتخري،


چکيده:
مقدمه: يكي از اهداف دولتها از جمله دولت ايران در دنياي امروز افزايش رفاه اجتماعي مردم است و لذا دولتها از طريق مداخلات در اقتصاد از جمله افزايش مخارج دولت به دنبال دستيابي به چنين هدفي هستند اما ممكن است نتوانند در دستيابي به چنين هدفي موفق باشند. اندازه دولت يا نسبت مخارج دولت به توليد ناخالص داخلي يكي از شاخصهاي دخالت دولت در اقتصاد است كه حدود و اندازه آن يكي از مسائل مهم در بسياري از تحقيقات اقتصادي بوده است. در همين راستا هدف از اين مقاله بررسي نحوه اثرگذاري ميزان و حدود فعاليتهاي دولت يا اندازه دولت بر رفاه اجتماعي در اقتصاد ايران در بازه زماني 1354-1391 است.
روش: در اين تحقيق، با مدل سازي عوامل موثر بر رفاه اجتماعي با تاكيد بر تاثير اندازه دولت، مدل رگرسيون آستانه اي براي اقتصاد ايران برآورد شده است. مدل آستانه اي مدلي است كه در آن از يك مقدار آستانه به بعد رفتار پيش بيني شده توسط مدل به نوعي تغيير جهت مي دهد. در اين مقاله، اندازه دولت متغير آستانه است كه با برآورد حد آستانه اندازه دولت، حدي از اندازه دولت مشخص مي شود كه ميزان اندازه دولت را به دو رژيم اندازه بزرگ و كوچك دولت تقسيم مي كند. سپس ميزان تاثير اندازه دولت در دو رژيم اندازه بزرگ و كوچك دولت بر رفاه اجتماعي برآورد مي شود.
يافته ها : حد آستانه اندازه دولت 29 درصد برآورد شده است كه آزمون خودپردازي هانسن نشان مي دهد آستانه برآورد شده معنادار است و مدل داراي آستانه است. بنابراين مدل آستانه اي داراي دو رژيم اندازه دولت بزرگ و كوچك است كه تمايز اين دو رژيم با حد آستانه 29 درصد مشخص شده است به اين معنا كه هنگامي كه اندازه دولت كم تر از 29 درصد است در رژيم دولت كوچك هستيم و هنگامي كه اندازه دولت بيشتر از 29 درصد است در رژيم اندازه دولت بزرگ قرار داريم. ضريب متغير اندازه دولت نيز در دو رژيم اندازه دولت كوچك و بزرگ اثرات متفاوتي بر شاخص رفاه اجتماعي داشته است بدين صورت كه در رژيم اندازه دولت كوچك، افزايش اندازه دولت تاثير معناداري بر شاخص رفاه اجتماعي نداشته است اما پس از افزايش اندازه دولت و عبور از حد آستانه 29 درصد و قرار گرفتن در رژيم اندازه دولت بزرگ، افزايش اندازه دولت تاثير منفي و معناداري بر شاخص رفاه اجتماعي داشته است. بنابراين اندازه دولت تاثيري غيرخطي و آستانه اي بر شاخص رفاه اجتماعي داشته است. همچنين، وقفه اول رفاه اجتماعي در هر دو رژيم اندازه دولت كوچك و بزرگ تاثير مثبت و معناداري بر رفاه اجتماعي داشته است. علاوه بر آن، در رژيم اندازه دولت كوچك، افزايش درجه باز بودن اقتصاد تاثير معناداري بر سطح رفاه اجتماعي نداشته است اما با گسترش اندازه دولت و قرار گرفتن در رژيم اندازه دولت بزرگ، درجه باز بودن تاثير مثبت و معناداري بر رفاه اجتماعي داشته است. نهايتا، نرخ بيكاري در رژيم اندازه دولت كوچك تاثيري معنادار بر رفاه اجتماعي نداشته است درحالي كه در رژيم اندازه دولت بزرگ تاثير بيكاري بر رفاه اجتماعي منفي و معنادار بوده است.
بحث: بي معني بودن اثر اندازه دولت بر رفاه اجتماعي در رژيم اندازه دولت كوچك، به دليل خنثي شدن اثرات مثبت و منفي اندازه دولت بر رفاه اجتماعي است كه در اين رژيم چون دولت هنوز خيلي در اقتصاد مداخله نكرده است اثرات مثبت همچون ارايه كالاهاي عمومي و استخدامهاي دولتي و اثرات منفي مخارج همچون ناكارايي مخارج دولت و تقويت رانت جويي همديگر را خنثي كرده است و برآيند تاثير اندازه دولت بر رفاه اجتماعي بي معني بوده است اما در رژيم اندازه بزرگ دولت تاثيرات منفي اندازه دولت بر تاثيرات مثبت آن غلبه كرده است و موجب تاثير منفي اندازه دولت بر رفاه اجتماعي شده است. در رژيم دولت بزرگ به دلايلي چون اثر ازدحامي يا برون راني، رانتجويي گسترده ناشي از حضور دولت بزرگ، ناكارايي مخارج عمراني دولت و كاهش بهره وري نيروي كار در بخش دولتي به دليل استخدامهاي غيرضروري در بخش دولتي همگي موجب تضعيف رشد اقتصادي مي شوند و درنتيجه رفاه اجتماعي را كاهش مي دهند. گذشته از آن حضور پررنگ دولت از طريق افزايش مخارج و درنتيجه افزايش مازاد تقاضاي كل از يك طرف و ايجاد كسري بودجه و تامين آن از طريق استقراض از بانك مركزي موجبات ايجاد تورم را فراهم مي كند كه تورم موجب بدتر شدن توزيع درآمد مي شود و لذا رفاه اجتماعي از اين طريق نيز كاهش مي يابد. مبتني بر نتايج تحقيق پيشنهاد مي شود به منظور افزايش رفاه اجتماعي لازم است اندازه دولت كوچك تر شود كه در اين راستا اجراي صحيح سياستهاي كلي اصل 44 قانون اساسي در واگذاري مالكيت به همراه مديريت به بخش خصوصي واقعي - (نه خصولتي) - توصيه مي شود.

کليدواژگان:
اقتصاد ايران، اندازه دولت، رفاه اجتماعي، رگرسيون آستانهاي


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري نفت و گاز
شماره 4 (پياپي 704)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است