|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
تاثير فساد بر توزيع درآمد: رهيافت دادههاي پانل
magiran.com >  فصلنامه رفاه اجتماعي >سال هفدهم، شماره 67 > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال هجدهم
شماره 69
تابستان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 


فصلنامه رفاه اجتماعي ، سال هفدهم، شماره 67عنوان:
تاثير فساد بر توزيع درآمد: رهيافت دادههاي پانل


نويسنده(گان):
پروانه سلاطين،


چکيده:
مقدمه: در ادبيات اقتصادي، فساد مالي سوء استفاده از منابع عمومي در جهت منافع شخصي تعريف شده است. فساد مالي پديده اي پيچيده، چند بعدي و داراي علل و آثار چندگانه است كه در ابعاد گوناگون فرهنگي، سياسي و اقتصادي مطرح مي شود. گسترش كاغذبازي در ديوان سالاريها كه زمينه بروز فساد مالي را فراهم مي كند، ميزان شيوع پرداخت غير قانوني در بين افراد و شركتهاي دولتي براي پيش برد كارها، پرداختهايي كه براي تاثير بر فرايند قانون گذاري انجام مي شود، عدم اعتماد عمومي به درست كاري مالي سياستمداران، پرداختهايي كه براي دست يابي به مجوزهاي صادراتي و وارداتي و همچنين فرار مالياتي صورت مي گيرد، استفاده سياست مداران از بودجه عمومي و در نهايت پرداختهاي غير قانوني كه توسط افراد با نفوذ و همچنين انحصارات در جهت زيان ساير بنگاهها صورت مي گيرد از جمله عوامل مهمي هستند كه وضعيت فساد در كشورها را تعيين مي كنند. وجود فساد مالي سبب تخصيص غير بهينه استعدادهاي جامعه مي گردد. در شرايطي كه فساد مالي در جامعه شايع شود، افراد خصوصا نيروهاي انساني با استعداد به جاي استفاده از خلاقيت و نوآوري خود سعي مي كنند از رهگذر پرداخت رشوه و توافق با مقامات دولتي، اقدام به كسب رانت قانوني يا مجوز دولتي نمايند. حال آن كه اين افراد به طور بالقوه مي توانستند ظرفيت جامعه را از لحاظ پيشرفت فني ارتقا دهند. فساد مالي پديده اي فراگير است كه تمامي كشورها اعم از كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه با آن مواجه هستند. مطالعات متعدد نشان مي دهند كه در كشورهاي در حال توسعه ، كاهش فساد مالي با افزايش نابرابري درآمدي همراه بوده است. در مقابل در كشورهاي توسعه يافته، كاهش فساد مالي منجر به كاهش نابرابري درآمدي گرديده است. در اين راستا هدف اصلي اين مقاله بررسي ميزان تاثيرگذاري فساد مالي بر توزيع درآمد در گروه كشورهاي منتخب درآمد متوسط با استفاده از مدل هاي پانل ايستا و پانل پويا مي باشد.
روش: تحقيق حاضر از نظر هدف يك تحقيق كاربردي، از نظر روش مطالعه علي و از نظر روش تحقيق و ماهيت و شيوه نگرش پرداختن به مساله تحليل ثانويه طولي و استنباطي است. از نظر روش شناسايي و جمع آوري اطلاعات و منابع آماري، روش مورد استفاده روش اسنادي مكتوب، اطلاعات الكترونيكي و فيش برداري مي باشد. در اين مطالعه به اطلاعات آماري موجود در بانك جهاني مراجعه و استناد گرديده است. و با مدل سازي عوامل موثر برتوزيع درآمد با تاكيد بر فساد از رگرسيون هاي چند متغيره و داده هاي پانل و نرم افزارهاي Excel و Eviews استفاده شده است. به كار بردن داده هاي پانل مزيتهايي دارد كه آن را از روشهاي ديگر متمايز مي سازد. داده هاي پانل داراي اطلاعات بيشتر، تغييرپذيري بيشتر، هم خطي كم تر، درجه آزادي بالاتر و كارآيي بالاتر نسبت به سري زماني و داده هاي مقطعي مي باشند. به ويژه اين كه يكي از روشهاي كاهش همخطي، تركيب داده هاي مقطعي و زماني به صورت پانل مي باشد.
يافته ها : نتايج حاصل از برآورد مدل با استفاده از روش اثرات ثابت و گشتاور تعميم يافته در گروه كشورهاي منتخب در دوره زماني 2013-1996 نشان مي دهد فساد مالي تاثير مثبت و معناداري بر ضريب جيني به عنوان شاخص توزيع درآمد در گروه كشورهاي منتخب درآمد متوسط دارد. همچنين ساير نتايج مدل نشان مي دهند كه با افزايش نرخ بيكاري در گروه كشورهاي منتخب، ضريب جيني افزايش و توزيع درآمد نابرابر گرديده است. با بهبود فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) و افزايش توليد ناخالص داخلي واقعي از مقدار ضريب جيني در گروه كشورهاي منتخب درآمد متوسط كاسته شده و توزيع درآمد بهبود يافته است. گسترش فناوري اطلاعات و ارتباطات سبب بهبود دسترسي به جريان آزاد اطلاعات، افزايش توليد و بهبود توزيع درآمد مي گردد. در تخمين پويا تورم تاثير مثبت و معنادار و درجه باز بودن اقتصاد تاثير منفي و معناداري بر ضريب جيني به عنوان شاخص توزيع درآمد داشته است. افزايش سطح عمومي قيمت ها، سبب كاهش دستمزد واقعي و كاهش قدرت خريد قشر حقوق بگير و افزايش نابرابري درآمدي مي گردد. تورم و درجه باز بودن اقتصاد در تخمين ايستا رابطه معناداري با ضريب جيني در گروه كشورهاي منتخب درآمد متوسط ندارند.
بحث: در زمينه تاثير فساد مالي بر رشد اقتصادي و توزيع درآمد دو نظريه رقيب و متعارض وجود دارد. گروه اول تئوريهايي هستند كه فساد را به مثابه نيرويي مي دانند كه با ايجاد اختلال در تخصيص بهينه كالاها، هدايت نخبگان جامعه به رانت جويي، كاهش مشروعيت دولتها در ايجاد نهادهاي حامي بازار به عملكرد مناسب بازارها آسيب مي رساند و از اين رهگذر موجبات كاهش رشد و توسعه اقتصادي را فراهم آورده و توزيع درآمد را نابرابر مي سازد. در نظريه ديگر، فساد با دور زدن قوانين و بوروكراسيهاي نابجا و ناكارآمد بازارها، كارگزاران بخش خصوصي را به كاهش هزينه هاي توليد و افزايش سرمايه گذاري با كمك مصاديق فساد مالي ترغيب نموده، درنتيجه موجبات رشد و توسعه اقتصادي و توزيع عادلانه تردرآمد را فراهم مي آورند. نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد كه در گروه كشورهاي منتخب درآمد متوسط نظريه گروه دوم صادق است. با توجه به نتايج اين مطالعه استفاده از ابزارهايي مانند پرداخت يارانه به گروه هاي كم درآمد، اخذ ماليات از گروه هاي پردرآمد، اصلاح نظام مالياتي و جلوگيري از فرار ماليات، كنترل تورم، توجه به تامين اجتماعي در جهت بهبود توزيع درآمد، تلاش و برنامه ريزي به منظور بهبود فضاي كسب و كار و كاهش حجم و اندازه دولت و ايجاد شرايط لازم براي مشاركت بيشتر بخش خصوصي، كاهش بخش غيررسمي اقتصاد، بازرسي و كنترل بيشتر بر اجراي قوانين و مقررات، تلاش در جهت روشن سازي قوانين و مقررات و رفع برداشت هاي شخصي از آنها، ساده سازي مقررات و استفاده از تجربه كشورهاي موفق توصيه مي گردد.

کليدواژگان:
پانل ديتا، توزيع درآمد، ضريب جيني، فساد، كشورهاي درآمد متوسط


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
آرشيو اين مجله
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي زيست پزشكي طب توليد مثل
شماره 11 (پياپي 106)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است