|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
جايگاه واقعي مراقبت بيمار محور در نظام سلامت ايران
magiran.com >  فصلنامه پرستاري، مامايي و پيراپزشكي >سال چهارم، شماره 3 > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال چهارم
شماره 4
بهار 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:
1 پزشکی

?????


 


فصلنامه پرستاري، مامايي و پيراپزشكي ، سال چهارم، شماره 3عنوان:
جايگاه واقعي مراقبت بيمار محور در نظام سلامت ايران


نويسنده(گان):
گلنار قانع، مريم اسماعيلي*،

پست الکترونيک: Esmaeili_m (a) tums.ac.ir


چکيده:

مراقبت جوهره، هسته و عنصر اصلي نظام سلامت است كه منجر به تسهيل ارتقا سلامت و رفاه بيماران مي شود (1). كيفيت در نظام سلامت در قالب ارائه مراقبتي ايمن، به موقع، اثربخش، كارا، عادلانه و بيمار محور تعريف شده است (2). مراقبت بيمار محور يكي از شش محور مطرح شده كيفيت نظام سلامت و يكي از اجزا حياتي توسعه كيفيت مراقبت است كه امروزه به عنوان يك مسئله جهاني مطرح مي باشد (3). همچنين مراقبت بيمار محور عنصر لازم در بهبود و ارتقاء نظام درماني و جلب اعتماد عمومي است كه موجب كاهش متوسط اقامت بيمار در بيمارستان، رضايت بيمار، كاهش هزينه هاي بيمارستاني و در مجموع بهبود وضعيت درماني، پيامدهاي سلامت و كيفيت زندگي بيماران مي شود (2، 4). علي رغم برآيندهاي مثبت مراقبت بيمار محور، همواره موانعي نيز جهت ارائه اين مراقبت وجود داشته است كه شامل فقدان سياست هاي جامع، عدم آموزش كافي در دانشگاه ها و بيمارستان ها، هماهنگ نبودن نقش افراد مختلف در ارائه مراقبت به بيمار، عدم توجه به تمام جنبه هاي بيمار، ارتباط نامناسب بين ارائه دهندگان خدمات بهداشتي و كمبود نيرو مي باشد (4، 5).
امروزه مفهوم مراقبت بيمار محور در مرحله برنامه ريزي در سيستم آموزشي درماني و فرايند اعتباربخشي بيمارستان ها بسيار مورد توجه قرار گرفته است و موسسات بهداشتي و گروه هاي آموزشي مفهوم بيمار محور را در واژگان خود به كار مي برند اما شواهد كمي در رابطه با به كارگيري اين مفهوم به صورت عملياتي موجود است و عدم دستيابي به آن در سيستم هاي مراقبت سلامتي در سراسر دنيا موضوع نگران كننده اي است (5، 6). در نظام سلامت سيستم هاي مديريت كيفيت خدمات ابزار مهمي در جهت استانداردسازي و بهبود كيفيت خدمات مي باشند (5). در اين راستا در نظام سلامت ايران اعتباربخشي از سال 1391 به عنوان الزام وزارت بهداشت در خصوص ارزشيابي بيمارستان ها مورد توجه قرار گرفته است (7). اعتباربخشي يك فرايند ارزيابي خارج سازماني نظام مند جهت بهبود كيفيت و ايمني مراقبت است كه با ارائه استانداردهايي، بيمارستان را به سمت استقرار نظام جامع و سامانمند مديريتي و ترويج فرهنگ بيمار محور، ايمن و با كيفيت هدايت مي نمايد (8). يكي از استانداردهاي مهم اعتباربخشي، بيمار محوري است كه دسترسي به مراقبت و تداوم مراقبت، رعايت حقوق بيمار و خانواده، ارزيابي بيماران، مراقبت از بيماران، مراقبت بيهوشي و جراحي، استفاده و مديريت دارو، آموزش بيمار و خانواده را شامل مي شود (9)؛ بنابراين انتظار مي رود به كارگيري مناسب اعتباربخشي موجب اطمينان از رعايت اصول بيمار محوري در ارائه خدمات، تامين ايمني بيماران و ارتقاي مستمر كيفيت شود (10) اما با وجود كسب درجه 1 و 2 اعتباربخشي توسط بيمارستان ها، معضل بزرگ نظام سلامت مسئله كيفيت و نحوه ارائه ي خدمات بيمار محور است (6، 8، 9).
نتايج مطالعات متعددي بيانگر آمادگي نسبي بيمارستان ها براي اجرا استانداردهاي اعتباربخشي مي باشند (6، 9، 10). بااين حال، نتايج مطالعاتي ديگر نيز نشان مي دهد كه نظام سلامت ايران با برخي از چالش ها، از جمله موقعيت موسسه مسئول اعتباربخشي، مبناي قانوني، عدم تعريف مناسب و دقيق روش هاي اجرايي براي استانداردهاي اعتباربخشي و عدم وجود تركيبي خوب از موسسات شركت كننده در روند اعتباربخشي مواجه است كه به عنوان يك شكاف بزرگ مطرح مي باشند (11، 12). همچنين اعتباربخشي در ايران تاكيد زيادي بر اسناد و مدارك دارد به گونه اي كه ممكن است بسياري از سياست هاي توسعه يافته در عمل اجرا نشود و به نظر مي رسد كه جنبه هاي سرمايه گذاري در فرايند اعتباربخشي، مراقبت هاي بهداشتي را از اهداف باليني اوليه خود از جمله بيمار محور بودن منحرف نموده است. همه اين موارد مي تواند توجيهي به عدم ارتباط منطقي بين درجه اعتبار بيمارستان ها و كيفيت خدمات بيمار محور ارائه شده باشد؛ بنابراين اين سوالات مطرح مي شود كه به چه ميزان صدور گواهينامه اعتباربخشي، شواهدي معتبر براي كيفيت و ارائه مراقبت بيمار محور ارائه مي دهد؟ آيا بيماران و خانواده ها به عنوان دريافت كنندگان مراقبت در فرايند اعتباربخشي موردتوجه قرارگرفته اند؟ جايگاه واقعي مراقبت بيمار محور در سيستم نظام سلامت ايران با درجات اعتباربخشي عالي چگونه است؟
نقش مهم و موثر اعتباربخشي در جهت ارتقاء كيفيت در جنبه هاي مختلف غيرقابل انكار است اما گويا مهم ترين بعد ناديده گرفته شده در ارائه خدمات باكيفيت؛ محوريت بيمار است. به عبارتي مي توان گفت كه نه تنها مفهوم اعتباربخشي نيازهاي اصلي بيماران و همراهان را تامين نمي كند، بلكه بيشتر عاملي است كه سازمان را نسبت به رقبا متمايز مي سازد. در فرايند اجرايي اعتباربخشي بيمارستان ها، بيمار محوري جايگاه واضح، مشخص و يكپارچه اي ندارد. درحالي كه بيمار محوري در اعتباربخشي يك مفهوم راهبردي و استراتژيك است كه بايد فراتر از كاهش خطاها و شكايات و ارزيابي هاي دوره اي جهت كسب درجه اي باشد (2، 12)؛ بنابراين در نظام سلامت كشور بايد به صورت اساسي مفهوم و فرهنگ مراقبت بيمار محور شناسايي و پايه گذاري شود تا از اين طريق بتوان در جهت ارائه مراقبت باكيفيت و رضايت بيماران گامي برداشت. در اين راستا همگام با اجرا استانداردهاي اعتباربخشي، توجه به زيرساخت هاي آموزشي، باليني، پژوهشي به ويژه در زمينه رعايت ايمني و بيمار محوري جهت كسب اطمينان از عملكرد مناسب سازمان هاي ارائه دهنده خدمات سلامت ضروري است. در جهت اصلاح وضعيت موجود فرايند اعتباربخشي توصيه مي شود قبل از برنامه ريزي جهت ارزيابي تاثير اعتباربخشي و صدور گواهينامه براي بيمارستان ها، تجزيه وتحليل دقيق تر و پوياتر از شواهد موجود در مورد اينكه كدام يك از مولفه هاي اعتباربخشي بيشترين تاثير را در فراهم آوردن نتايج بيمار محور و كيفيت بالا دارد؛ صورت گيرد. همچنين فرهنگ بيمار محوري بايد به گونه اي در فرهنگ سازماني نهادينه شود كه اين مفهوم اساسي در تمام استانداردهاي بيمارستاني شامل فرايندها و پيامدهاي ارائه مراقبت همه گروه هاي پزشكي و پيراپزشكي نمايان باشد و فقط مختص پرستاران نباشد.کليدواژگان:
مراقبت بيمار محور، نظام سلامت، ايران


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انسان و محيط زيست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 59)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است