آرشیو یک‌شنبه ۴ آذر ۱۳۸۶، شماره ۶۱۱
هنر
۱۳
بازار موسیقی

کنسرت های پرجمعیت، آلبوم های پرطرفدار

اگرچه فضای موسیقی کشور به شدت تحت تاثیر کنسرت های متعددی است که بزرگان موسیقی آن را برگزار می کنند اما از آثار درخشان صوتی و تصویری نیز همچنان استقبال می شود. بر همین اساس آلبومموسیقی «پنهان چودل» به آهنگسازی کیخسرو پورناظری و خوانندگی حمیدرضا نوربخش که توسط انتشارات سروش منتشر شده، از جمله آثاری است که این روزها با استقبال فراوانی روبه رو شده است.

گروه موسیقی «شمس» در تابستان سال جاری به همراه سماع گران قونیه به اجرای کنسرت پرداخت که با استقبال فراوانی همراه شد.

آلبوم «سوگواران خموش» که نام خود را از تصنیفی به همین نام اثر «پژمان طاهری» سرپرست گروه «ایرانی» گرفته، نیز در روزهای اخیر جزو آلبوم های پرفروش بوده است. در این آلبوم به جز یک تصنیف از «درویش خان»، آثاری از پژمان طاهری آمده است و در انتخاب اشعار تماما به شعرای معاصری چون «هوشنگ ابتهاج»، «شهریار» و «شفیعی کدکنی» توجه شده است.

اجراهای تمیز گروهی را می توان از ویژگی های بارز این مجموعه برشمرد که تا حدودی آثاری چون «بیداد» اثر گروه «عارف» یا «بوی نوروز» اثر گروه دستان را تداعی می کند و با این که مدیر اجرایی گروه در نوشتار سی دی، اثر را «سرآغازی برای دوره جدید حیات گروه نوازی موسیقی ایرانی در برهه حاضر» دانسته است، اما تاثیر پذیری آهنگسازی و تنظیم از آثار فوق الذکر کاملااحساس می شود. همچنین آوازهای این مجموعه که تماما با سنتور همراهی شده است، گاهی تداعی کننده حال و هوای شیوه «پرویز مشکاتیان» و گاهی «فرامرز پایور» است.

«عطر مهر» به خوانندگی علیرضا افتخاری که توسط مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شده است نیز چون تمامی آثار افتخاری در صدر پرفروش ها قرار گرفت.

آلبوم «غوغای عشقبازان» هم اگر چه در فروش روزهای نخست را ندارد اما همچنان جزو پرفروش هاست.

این آلبوم که بخش دوم کنسرت گروه آوا به خوانندگی «شجریان» در دستگاه شور و آواز افشاری است همزمان با برگزاری کنسرت استاد آواز ایران از طریق شرکت دل آواز منتشر شد.

در همین زمینه «قلندروار» نیز که ماه هاست رکورد فروش آثار موسیقی سنتی را شکسته، همچنان در صدر اخبار پرفروش قرار دارد.

همچنین در حوزه موسیقی متن، فیلم «میم مثل مادر» با استقبال بیش تری نسبت به دیگر آثار در این حوزه روبه رو شده است.

این در حالی است که در حوزه موسیقی پاپ آلبوم «سلام خداحافظ» احسان خواجه امیری جزو پرفروش ترین هاست. او که با اجرای ترانه مجموعه تلویزیونی میوه ممنوعه مورد استقبال قرار گرفت، این روزها خود را برای اجرای کنسرت آماده می کند. در این کنسرت به همراه ارکستر بزرگ 20 قطعه پاپ و پاپ -سنتی را که به صورت تلفیقی است، اجرا خواهد کرد.

با این که یکی، دو ماهی از انتشار آلبوم «ترنج» می گذرد اما همچنان علاقه مندان محسن نامجو از آن استقبال می کنند و بنا به گفته مدیران فروشگاه های موسیقی فروش آن فوق العاده است. «ترنج» ابتدا قرار بود توسط شرکت «آوای باربد» منتشر شود اما سرانجام حوزه هنری آن را منتشر کرد.

البته آلبوم مجوزدار «ترنج» با آن چه مردم پیش از این به صورت غیر مجاز شنیده اند، متفاوت است. چون نامجو تمام قطعات را مجددا ضبط کرده و حتی تنظیم برخی از قطعات را هم تغییر داده است.

آلبوم، عشق، شباب و شیدایی نیز با آن که از خواننده ای نه چندان نامی بهره گرفته است اما این روزها پرفروش ترین آلبوم موسیقی سنتی است که در آن قطعه های قدیمی از استادان مختلف ایران مانند بیگجه خانی، علی اکبر خان شهبازی، وزیری و... گنجانده شده است.

در حوزه آثار بی کلام نیز آلبوم موسیقی«نغمه ساز ضربه آغاز» شامل دونوازی تار و تنبک توسط انتشارات چهارباغ منتشر شده که پرفروش است.