آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷، شماره ۱۶۷۶
حقوق
۵

نگاهی به گذشته در امروز

دکتر نوشیروان کیهانی زاده

«آبراه خشایارشا» در یونان

هشتم ماه مه سال 2001 گروه باستان شناسان انگلیسی، ایتالیایی و یونانی اعلام کردند که آبراه خشایارشا را که در سال 480 پیش از میلاد در خاک یونان ساخته شده بود کشف کرده اند.خشایارشا در جریان لشکرکشی خود به اروپا، برای تسهیل عبور کشتی های نظامی ایران از یک سوی شبه جزیره به سوی دیگر آن، آن آبراه را ساخته بود که به مرور زمان در زیر خاک پنهان شده بود. باستان شناسانی که این آبراه را کشف کرده اند، گفته اند که مهارت مهندسان آن زمان در ساختن این آبراه دست کمی از امروز نداشته است.عرض آبراه در قسمت زیرین کمتر از بالابوده و دو کشتی به راحتی از کنار هم می توانستند عبور کنند. طول این آبراه 1600 متر و عرض آن در بالا34 متر بوده است.

زادروز روزنامه نگار برجسته ایران

غلامحسین صالحیار موسس خبرگزاری رادیو - تلویزیون ملی (واحد خبر)، بنیادگذار نخستین خبرگزاری غیردولتی ایران (پرس ایجنت)، دو بار سردبیر روزنامه اطلاعات، نخستین سردبیر روزنامه آیندگان، سردبیر خبرگزاری پارس، از موسسان سندیکای روزنامه نگاران ایران و مولف چندین کتاب از جمله «چهره مطبوعات معاصر» 24 اردیبهشت سال 1311 در تهران پا به عرصه وجود گذاشت و 19 آذر 1383 در 72 سالگی فوت شد.از صالحیار به عنوان روزنامه نگار تمام عیار نسل گذشته یاد می کنند که همه وجود خود را در این راه گذاشته بود، به گونه یی که از دست دادن یک خبر و محروم شدن مردم از آن، وی را بیمار می کرد و گاهی روانه بیمارستان می ساخت. کارشناسان جهانی ژورنالیسم، صالحیار را بزرگ ترین روزنامه نگار ایران در دهه های 1960 و 1970 اعلام کرده بودند.صالحیار در طول عمر روزنامه نگاری خود، هیچ گاه همه شب را نخوابید. او از ساعت پنج بامداد تا 11 شب در روزنامه بود و در دوران سردبیری وی فروش روزنامه اطلاعات به 850 هزار نسخه در روز رسیده بود. تیتر معروف «شاه رفت» را صالحیار نوشت. اوج اخبار رادیو - تلویزیون نیز مربوط به دوران او بود. صالحیار روزنامه نگاری را پس از شرکت در نخستین دوره آموزش روزنامه نگاری ایران، از بهار سال 1335 به عنوان مترجم اخبار بین الملل و همزمان دبیر صفحه هنری روزنامه اطلاعات آغاز کرده بود.

روزی که دومای روسیه انحلال شوروی را غیرقانونی خواند

مجلس نمایندگان روسیه (دوما) در این روز در سال 1996 با تصویب طرحی، انحلال اتحاد شوروی را عملی غیرقانونی اعلام داشت، این اقدام را بی اعتبار خواند و ابطال کرد. این طرح با اعتراض و انتقاد شدید یلتسین رئیس جمهور وقت روسیه که یکی از سه نفر منحل کنندگان شوروی بود روبه رو شد. این طرح هنوز به امضای رئیس کشور روسیه نرسیده است تا لازم الاجرا شود. استدلال اصحاب نظر در امور حکومت (علوم سیاسی) این است که انحلال «اتحاد جماهیر شوروی» و هرگونه تجزیه یک کشور باید پس از تصویب آن در یک رفراندوم و دست کم با دوسوم آرا صورت گیرد، نه با مصوبه پارلمان و اراده روسای دولت ها.