آرشیو شنبه ۲۵ مهر ۱۳۸۸، شماره ۱۹۴۸۷
تصویر روز
۱۰

نمایش و بررسی «به کبودی یاس» در کانون فیلم معناگرا اولین فیلم واقعگرایانه درباره سرداری شهید

نود و یکمین نشست کانون فیلم معناگرا با نمایش و نقد و بررسی فیلم «به کبودی یاس» با حضور دست اندرکاران تولید این فیلم و کارشناسان درسینما فرهنگ برگزارشد. به کبودی یاس روایت سینمایی یکی از اسوه های مقاومت در هشت سال دفاع مقدس است و به روزهای پایانی حیات نورانی او می پردازد. این فیلم در جشنواره بیست وهفتم فیلم فجر برنده سیمرغ های بهترین فیلم از نگاه ملی و بهترین جلوه های ویژه شد. با این حال هنوز به اکران عمومی درنیامده است.

کارگردان فیلم «به کبودی یاس» گفت: دراین فیلم هیچ گونه اغراقی وجود ندارد و هرچه هست کاملامنطبق بر واقعیات زندگی شهید برونسی است.

اردکانی، کارگردان فیلم درباره شکل گیری ایده ساخت فیلم «به کبودی یاس» گفت: حدود 4سال پیش به همراه جمعی از سینماگران خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم که ایشان توصیه کردند راجع به شهیدانی مانند برونسی و دیگر سرداران جنگ فیلم هایی ساخته شود که متعاقب آن صفارهرندی، وزیر ارشاد سابق پیشنهاد ساخت فیلم زندگی شهید برونسی را به من داد که پذیرفتم.

اردکانی درباره فرم روایت به کبودی یاس بیان کرد: یکی از انتخاب های سخت ما انتخاب فرم روایت بود.

وی افزود: ما نمی خواستیم با انتخاب روایت خطی از دید دانای کل و قهرمان سازی به زندگی شهید برونسی بپردازیم. نمی خواستیم راجع به شهید غلو کنیم چون معتقدم زندگی آن بزرگواران آنقدر ارزشمند است که نیازی به غلو نیست، به همین دلیل فرم روایت متقاطع را انتخاب کردم.

وی افزود: فیلم متشکل از قصه یحیی، ستار، رضا، حامد و شهید برونسی بود که وجه اشتراک همه آنها تاثیرگذاری برونسی بود. سرانجام چهار قصه، تبدیل به یک قصه شد و آن را تا آخر پیش بردیم. تلاش من این بود که خیلی به سمت غلیظ شدن احساسات نرویم و بگذاریم تماشاگر خودش برونسی را قبول کند.

وی تصریح کرد: در زندگی هر کسی، مقاطع مختلفی وجود دارد. زندگی شهید برونسی هم مستثنی نیست. دوران نوجوانی، جوانی، مهاجرت از نیشابور به مشهد و... ولی من می خواستم ویژگی های شخصیتی او را معرفی کنم، نه اطلاعات زندگی او را و از این رو چند ماه آخر شهادت او را انتخاب کردم که این مقطع دوران گذشته وی را که تبدیل به خصلت و شخصیت در او شده بود نیز نشان می داد.

داوود عین آبادی، بازیگر نقش شهید برونسی در فیلم به کبودی یاس نیز گفت: این فیلم اولین کار سینمایی من بود.

وی افزود: قبل از آن در کارهای نمایشی وتئاتر فعالیت می کردم.

ابراهیم اصغری، تهیه کننده فیلم به کبودی یاس نیز دراین برنامه بیان کرد: اوایل سال گذشته بعد از تحقیقات مفصل، نگارش فیلمنامه به پایان رسید و اواخر تابستان با حمایت بنیاد سینمایی فارابی کلید خورد. به اصرار دوستان سعی کردیم ساخت فیلم را درمدت کوتاهی به انجام برسانیم تا برای جشنواره فیلم فجر آماده شود و بعد از شرکت در جشنواره یک تدوین مجدد روی آن صورت گرفت فیلم کوتاه شد.

وی در رابطه با اشاره به سختی ها و شیرینی های ساخت فیلم به کبودی یاس، توضیح داد: در مرحله پیش تولید می دانستیم که این اولین فیلم واقع گرایانه، راجع به یکی از فرماندهان شهید جنگ تحمیلی است و مطمئنا خانواده، دوستان و هم رزمان آن شهید هستند و اگر فیلم خلاف واقع پرداخت شود مورد نظر نقد قرار خواهدگرفت و دیگر اینکه، می خواستیم این واقعیت را باورپذیر کنیم.

وی افزود: بخش شهری فیلم را درمشهد فیلمبرداری کردیم و لوکیشن های جنگ در شهرک سینمایی دفاع مقدس ضبط شد.

او ادامه داد: یکی از سختی های کاراین بود که عملیات هایی که شهید برونسی در آن حضور داشتند بدر، خیبر و چهارراه خندق بود، به طوری که این مناطق عملیاتی در جنوب کشور نیز دیگر وجود ندارند؛ به طور مثال چهارراه خندق درکشور عراق قرار دارد و توسط بمباران های فراوان صدام به کلی تغییر کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم چهارراه خندق را برای اولین بار در شهرک سینمایی دفاع مقدس بازسازی کنیم.

اصغری گفت: سردار اخوان معاون شهید برونسی مشاور ما برای ترسیم واقعیت های زندگی این شهید بود. او آخرین بازمانده چهارراه خندق است و در آخرین ساعات قبل از شهادت برونسی با او بوده است.

سپس عبدالله اسفندیاری، مدیرحوزه فیلم معناگرا در بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: این فیلم به لحاظ فنی با کاستی هایی همراه است اما نکته مهمتر آن موضوع فیلم است که راجع به یکی از شهدای دفاع مقدس است. ما شهیدان گمنام یا صاحب نام زیادی داریم که ناگفته های زیادی درباره زندگی آنها وجود دارد. صحنه های ساده زیستی و مردمی بودن شهدا را که می بینیم فکر می کنیم افسانه است و فاجعه همین جاست که ما چه کرده ایم و چرا آنقدر از این سرداران شهید دور شده ایم که آن واقعیت های بلورین را امروز به سختی باور می کنیم.

وی در مورد معناگرایی این فیلم توضیح داد: دراین فیلم معناگرایی درتحول شخصیت ها و اخلاص و ایثار وجود داشت. درصحنه ای که ستار میوه مسموم شده را می خواهد به برونسی بدهد و دستی که نمی دانیم متعلق به کیست بشقاب میوه را پرت می کند و بعد می بینیم که ستار پسر شهیدش را یک لحظه می بیند، البته اگر اینگونه صحنه ها در حالت ابهام باشد اثرگذارتر است.

رضا محمدی، مجری و منتقد نیز در پایان این نشست گفت: هم اکنون در سینمای غرب ما شاهد این هستیم که بدون انگیزه و نگاه فردی جنگ را به تصویر می کشند و از رسانه سینما برای مظلوم نمایی خود و تفکرات سیاسی شان بهره می گیرند.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های سینمای دفاع مقدس پرداختن به فرهنگ مقاومت ایثار و شهادت است که آن را از سینمای جنگ در جهان متمایز می سازد و ما تا دیر نشده باید خاطرات رزمندگان را برای ثبت در تاریخ و انتقال به نسل جوان آماده کنیم.