آرشیو چهار‌شنبه ۳۱‌شهریور ۱۳۸۹، شماره ۲۹۵۰
فرهنگ و هنر
۵

دفاع مقدس، اهالی سینما را دور هم جمع کرد

رضا استادی

جشنواره یازدهم فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس، یکشنبه شب با تجلیل از جوان ها و پیشکسوت های سینمای جنگ پس از 5 سال تعطیلی افتتاح شد.

این جشنواره تا پنجشنبه این هفته در تهران و شهرستان ها ادامه دارد.

مراسم افتتاحیه با سخنرانی کوتاه «محمد خزاعی» دبیر جشنواره آغاز شد. دبیری که توانست انواع و اقسام چهره های سینمایی و هنری از فرهاد توحیدی گرفته تا علیرضا سجاد پور و محمد مهدی عسگرپور را کنار هم قرار دهد. پس از آن سخنان مرحوم «رسول ملاقلی پور» پخش شد که با استقبال شدید حاضران مواجه شد.

در ادامه این مراسم نیز از خانواده آن مرحوم تقدیر شد.

سردارمحمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان یکی دیگر از حاضران در این مراسم بود. او با توصیف معارف دفاع مقدس به گنجینه ای تمام نشدنی گفت: سازمان بسیج مستضعفان آماده است تمام استطاعت خود را برای پشتیبانی از سینمای دفاع مقدس به میدان آورد، او به این نکته هم اشاره کرد که برگزاری این جشنواره اولین قدم در این راه است.

پس از آن نوبت به بزرگداشت «محمدحسین حقیقی» یکی از پیشکسوتان سینمای دفاع مقدس رسید و جایزه او را محمدمهدی عسگرپور رئیس خانه سینما، علیرضا سجادپور مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد و محمد خزاعی دبیر جشنواره اهدا کردند.

حقیقی پس از دریافت جایزه اش گفت: آنچه باید مورد تقدیر قرار بگیرد، سینمای دفاع مقدس است. در واقع یادبود حقیقی یادبود سینمای جنگی است که با وجود تمام بی مهری ها در این مدت زنده مانده است.

او جایزه اش را به موزه سینما هدیه کرد.

برنامه پس از آن با اجرای قطعه شعری توسط علیرضا عصار ادامه یافت و پس از آن جوایز بخش فیلمنامه کوتاه اقتباسی، فیلمنامه سینمایی ویدئویی اقتباسی، فیلمنامه سینمایی و اقلام تبلیغی اهداء شد.

پس از اهدای جایزه جوان ها نوبت به بخش اهدای جوایز تصویر انقلاب رسید. این بخش به برگزیدگان 30 سال سینمای انقلاب اختصاص داشت. خسرو سینایی برای فیلم «هیولای درون» به عنوان بهترین کارگردان این بخش شناخته شد.

این کارگردان در سخنانی با بیان این که بعد از 25 سال دوباره نام این فیلم مطرح می شود، گفت: من امیدوارم بتوانم صدای همکارانم را به مسوولان برسانم، به سینماگران اعتماد کنید. آنها هم مثل شما این جامعه و مملکت را دوست دارند و می خواهند خدمت کنند.

در این بخش فیلم «ترن» به عنوان بهترین اثر شناخته شد و هادی مشکات تهیه کننده این فیلم جایزه اش را دریافت کرد. در این بخش جایزه ویژه ای هم به زنده یاد امیر قویدل کارگردان فیلم «ترن» تعلق گرفت.

اعلام اسامی برگزیدگان سینمای دفاع مقدس که براساس یک نظرسنجی صورت گرفته بود، از دیگر بخش های این مراسم بود. ابراهیم حاتمی کیا برای «آژانس شیشه ای»، رسول ملاقلی پور برای «سفر به چزابه»، احمدرضا درویش برای «دوئل» و عزیزالله حمید نژاد برای «هور در آتش» به عنون بهترین کارگردان معرفی شدند.

در بخش فیلمنامه نیز ابراهیم حاتمی کیا برای «آژانس شیشه ای»، بهرام بیضایی برای «باشو غریبه کوچک» و رضا مقصودی برای«لیلی با من است» به عنوان فیلمنامه نویسان برگزیده انتخاب شدند.

بازیگران برگزیده این بخش نیز پرویز پرستویی، خسرو شکیبایی و رضا کیانیان بودند و فیلم های «آژانس شیشه ای»، «سفر به چزابه»، «لیلی با من است» و «هور در آتش» هم به عنوان آثار برگزیده سینمای دفاع مقدس شناخته شدند.

رضا ایرانمنش، جعفر دهقان، قاسم زارع، جهانبخش سلطانی، اسماعیل سلطانیان، حسن عباسی، مهدی فقیه، اصغر نقی زاده و سید جواد هاشمی بازیگران برگزیده دفاع مقدس بودند.

این مراسم با پخش مناجات سیدمرتضی آوینی و نورافشانی در محوطه باز تالار وحدت به پایان رسید.

مهدی مسعودشاهی، شفیع آقامحمدیان، مسعود ده نمکی، فرهاد توحیدی، انسیه شاه حسینی و... از دیگر حاضران در این مراسم بودند.