آرشیو سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۳۸۹، شماره ۴۶۹۷
ایران فرهنگی
۱۹

تداوم آفتاب

کتاب «تداوم آفتاب» نگاهی نو به شخصیت حضرت آیت الله خامنه ای دارد و بر آن است تا زوایای ناشناخته و کمتر بازگو شده از زندگی حضرت آیت الله خامنه ای را در طول 20 سال رهبری مورد واکاوی قرار دهد.با وجود تنوع موضوعی و نگاه دقیق و کارشناسی بی شک می تواند برای پژوهشگران و دانشجویان و علاقه مندان به رهبر معظم انقلاب مفید و تاثیرگذار باشد.

این اثر که در قالب گفت وگو، خاطره و مقالات تدوین و تنظیم شده است در واقع به مناسبت آغاز بیستمین سال رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و به همت انتشارات موسسه فرهنگی مطبوعاتی «جام جم» فراهم آمده است و از زبان و قلم بزرگان ابعاد گوناگون شخصیت مقام معظم رهبری مورد واکاوی قرار گرفته است.

در یادداشتی که به قلم بیژن مقدم مطلع گفتار این اثر شده، آمده است: «روز وداع با امام روز تلخی بود، اما حقیقتی بود که باید به آن تن می دادیم و به فردایی می اندیشیدیم که راه و نام و خط امام سرمشق اداره کشور باشد. روز وداع تلخ روز تدبیر هم بود. امانت امام باید به بهترین و صالح ترین فرد سپرده می شد و خداوند هم آن روز سرنوشت ساز را با سر انگشت خبرگان ملت رقم زد. بیش از 20 سال از آن روزها می گذرد. 20 سال تدبیر و اداره کشور کافی است تا نگاهی به پشت سر بیندازیم و بدانیم که از چه گردنه های هولناکی عبور کرده و چه فتنه هایی را از سر گذرانده ایم. آن هنگام که مکتب امام در مشی و مرام مردی حسینی تبار تجلی یافت، راه نجات را یافتیم. امروز بر آنیم تا قدردان نعمتی باشیم که حرف های ناگفته و ناشنیده ای درباره اش وجود دارد. به سراغ راویان صادقی رفته ایم که هر یک بخشی از شخصیت وجودی او را به تصویر کشیده اند. از ساده زیستی و مردمداری تا جامعیت در هنر، از نقش او در پیشرفت های بزرگ حوزه علم و حرکت کشور در مسیر توسعه تا توانایی اش در حوزه فقه، از آزاد اندیشی و تحمل نظرات مخالف تا طبع شعر و لطافت روح.»

از جمله گفت وگو هایی که پیرامون شخصیت رهبر معظم انقلاب در این اثر گرد آمده می توان به گفت وگو با دکتر حداد عادل، آیت الله محمدعلی تسخیری، دکتر عماد افروغ، دکتر علی اکبر ولایتی اشاره کرد و مقالاتی از دکتر حمید پارسانیا، دکتر علی ذوعلم، دکتر صادق واعظ زاده را نام برد.

در پایان کتاب هم سروده هایی از رهبر معظم انقلاب به همراه عکس هایی از ایشان گردآوری شده است که این تنوع قالب و حضور قلم و گفتار شخصیت های برجسته علمی – سیاسی در این مجموعه باعث شده اثری در خور توجه و قابل تامل فراهم آید.