آرشیو سه‌شنبه ۲۱‌شهریور ۱۳۹۱، شماره ۵۱۷۴
سیاسی
۲۰

تحریم ملت ایران از دریچه نگاه رهبر معظم انقلاب

عبور از گردنه های سخت

محمد رحمانی

نمی توان از امام خامنه ای سخن به میان آورد و به هوش و درایت ایشان اشاره نکرد، رهبری که همیشه یک قدم جلوتر از دشمنان ملت است، رهبری توانمند که می داند چگونه ایران زمین را از پیچ و خم ها و البته گردنه های سخت و خطرناک عبور دهد و ملت را به قله موفقیت برساند، امام خامنه ای نه تنها در فقه، ادبیات، علوم نظامی، سیاست و... متخصص است، بلکه به خوبی با رسانه و ابزارهای آن نیز آشنا است. نامگذاری سال های اخیر با رویکرد اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب بیش از پیش بر درایت معظم له صحه می گذارد، چرا که ایشان قبل از همه به وقوع جنگ اقتصادی غرب علیه جمهوری اسلامی واقف بودند.

بیانات در دیدار کارگزاران نظام (3/5/91): یک واقعیت این است که نظام جمهوری اسلامی از همه دشواری ها و گردنه های سخت عبور کرده. مگر عبور نکردیم؟ مگر متوقف ماندیم؟ مگر توانستند به جمهوری اسلامی ضربه وارد کنند؟ مگر توانستند به آرمان ها و اصول جمهوری اسلامی خدشه ای وارد کنند؟ نتوانستند. این هم یک واقعیت است. این واقعیت ها باید دائما جلوی چشم ما باشد.

ملت ایران با جان و مال خود در مقابل توطئه های دشمن ایستاده است
بیانات در دیدار شرکت کنندگان در اجلاس جهانی «زنان و بیداری اسلامی» 21/4/1391

آنها نمی فهمند و درک نمی کنند که 30سال است ما را در مقابل تحریم واکسینه کردند. ما 30سال است تحریمیم. ما واکسینه شدیم در مقابل تحریم. تحریم به ما ضربه نمی زند. ملت ایران ایستاد. ملت ایران با جان خود، با مال خود، با عزیزترین عزیزان خود در مقابل توطئه های دشمن ایستاد.

دشمن می خواهد مردم را به ستوه بیاورد
بیانات در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه 7/4/1391

در مقابله با جمهوری اسلامی، همه تلاش خودشان را دارند به کار می برند؛ هدف هم این است که نظام مقدس جمهوری اسلامی را از پشتیبانی مردم از این پشتوانه عظیم محروم کنند. این تحریم ها و اینها که مشاهده می کنید، هدف اصلی اش این است. البته به دروغ ادعا می کنند که هدف تحریم ها، مردم نیستند: می خواهیم به مردم ضربه وارد نیاید. مثل بقیه ادعاهاشان، این هم دروغ و فریب و خدعه است. نه؛ اتفاقا هدف اصلی، مردمند. فشارها برای این است که مردم را به ستوه بیاورند، مردم را دچار مشکلات کنند، تا از نظام جمهوری اسلامی دل ببرند؛ رابطه قلبی آنها با نظام جمهوری اسلامی قطع شود. امروز امریکا همه نیروی خود را متمرکز کرده است برای این که بتواند به خیال خود جمهوری اسلامی را محاصره اقتصادی کند... تلاشی که دشمن می کند، برای این است که بتواند دسترسی جمهوری اسلامی را به این امکانات کاهش بدهد. تلاش مسئولان ما هم این است که این توطئه دشمن را خنثی کنند؛ ان شاءالله موفق هم می شوند، تلاش خوبی هم دارد انجام می گیرد.

تحریم نفرت و دشمنی از غرب را در دل مردم عمیق تر می کند
بیانات در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره) 14/3/1391

تحریم نمی تواند ملت ایران را از حرکت به جلو باز بدارد. تنها اثری که این تحریم های یکجانبه و چندجانبه روی ملت ایران می گذارد، این است که نفرت و دشمنی از غرب در دل مردم ما عمیق تر می شود.

حرکت خصمانه دشمن
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1/1/1391

دشمنان ما از اوایل سال، حرکت خصمانه خودشان را در عرصه اقتصادی نسبت به ملت ایران آغاز کردند؛ اما ملت ایران، مسئولان، آحاد مردم، دستگاه های مختلف، با تدبیرهای هوشمندانه ای توانستند با این تحریم ها مقابله کنند و مواجهه آنها تا حدود زیادی توانست اثر این تحریم ها را خنثی کند و حربه دشمن را کند کند.

می گویند تحریم فلج کننده!
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری 18/12/1391

خب، الآن یک سال است که به قول خودشان تحریم های فلج کننده و چه و چه اعمال می کنند - البته تحریم ما 33 سال است - گفتند هم که هدف، جدا کردن مردم از نظام اسلامی است؛ اما دیدند که مردم آمدند آنجا، به نظام اسلامی رای دادند. رای به هر نامزد انتخاباتی، آمدن پای هر صندوق، رای به نظام اسلامی است.

می خواهند ملت ایران را خسته کنند
بیانات در دیدار اقشار مردم و خانواده شهدا و ایثارگران 10/12/1390

اگر امریکا و غرب و صهیونیسم و سرمایه داران و مفتخوران یهودی وابسته به سازمان صهیونیسم بتوانند ملت ایران را قانع کنند، به زانو در بیاورند، به عقب نشینی وادار کنند، می توانند به دنیا بگویند: ببینید، اینها را که ملت پیشرو بودند، ما سر جای خودشان نشاندیم. هدف این است. همه تلاش ها برای این است. یک روز این را نمی گفتند، کتمان می کردند؛ امروز صریحا و علنا می گویند. می گویند ما می خواهیم تحریم کنیم - تحریم نفت، تحریم بانک مرکزی، تحریم چه، تحریم چه، تحریم چه - به وسیله شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه صادر کنیم، پشت سرش قطعنامه دیگر، پشت سرش قطعنامه دیگر. که چه اتفاقی بیفتد؟ برای این که ملت ایران خسته بشود. عجیب است؛ هرچه گذشته، ملت ایران شادابتر، زنده تر، بااستقامت تر و مصمم تر شده است.

پیشرفت در سایه تحریم
خطبه های نماز جمعه تهران + ترجمه خطبه عربی 14/11/1390

من این جمله را در ادامه نقاط قوت عرض بکنم که ملت ایران توجه داشته باشند همه این پیشرفت های علمی و اجتماعی و فنی در شرایط تحریم اتفاق افتاده است؛ این خیلی مهم است. دروازه های علم را، دروازه های فناوری را بر روی ما بستند، راه ها را مسدود کردند، محصولات مورد نیاز ما را به ما نفروختند و ما اینجور پیشرفت کردیم. این اتفاق ها در شرایط تحریم افتاده است؛ این است که امیدها افزایش پیدا می کند.

تحریم مجازات اسلام خواهی ملت ایران است
خطبه های نماز جمعه تهران + ترجمه خطبه عربی 14/11/1390

امروز غربی ها در مسائل اقتصادی دچار ضعفند، در مسائل سیاسی دچار ضعفند، در تصمیمات بین المللی دچار ضعفند؛ از جمله همین تصمیم به تحریم ما. اینها خواستند در واقع جمهوری اسلامی را، ملت ایران را به خاطر اسلام مجازات کنند. تهدید کردند: تحریم های فلج کننده، تحریم های دردآور! هی گفتند، گفتند. این تحریم ها از دو جهت به نفع ماست: اولا وقتی ما تحریم بشویم، به استعداد و ظرفیت داخلی رو می آوریم، از داخل رشد می کنیم... جهت دومی که این تحریم ها به نفع ماست، این است که اینها همین طور مرتبا در تبلیغاتشان می گویند ما این تحریم ها را می خواهیم بر ایران اعمال کنیم تا ایران را وادار به عقب نشینی کنیم؛ حالامثلا در قضیه هسته ای. پس همه دنیا فهمیدند که این تحریم ها برای فشار بر ایران، برای عقب نشینی در قضیه هسته ای و قضایای دیگر است. خب، وقتی ما عقب نشینی نکردیم، چه اتفاقی می افتد؟ این تحریم ها برای این است که ایران را وادار به عقب نشینی کنند، ایران هم که عقب نشینی نخواهد کرد؛ نتیجه این می شود که هیبت غرب و هیبت تهدیدهای غرب در چشم این ملت های منطقه که قیام کردند، می شکند و عزت ملت ایران و قدرت ملت ایران در چشم اینها زیاد می شود

با تحریم می خواهند در اراده مسئولان رخنه به وجود بیاورند
بیانات در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز 19 دی 19/10/1390

می گویند این تحریم هایی که ما علیه ایران تصویب و اجرا می کنیم - و با عناد کامل دنبال می کنند - برای این است که مردم را خسته کنیم، مردم از صحنه خارج شوند، مردم به نظام اسلامی پشت کنند. یا این کار صورت بگیرد، یا در اراده مسئولان رخنه به وجود بیاید؛ مسئولان در محاسبات خودشان تجدیدنظر کنند. تعبیر آنها این است: می گویند می خواهیم مسئولان جمهوری اسلامی احساس کنند که هزینه تصمیم گیری های آنها بالاست. این یعنی رخنه ایجاد کردن در اراده مسئولان کشور. با همه توانشان، با همه ترفندهایی که بلدند، دارند این دو کار را دنبال می کنند. یا در مردم ایجاد تردید کنند و مردم را از نظام جدا کنند، یا در مسئولان ایجاد تردید کنند و مسئولان را وادار کنند که در تصمیم های خودشان تجدیدنظر کنند. اشتباه کردند؛ هیچکدام را نمی توانند انجام دهند.

یک قدم هم در مقابل دشمن عقب نشینی نکنید
بیانات در اجتماع مردم پاوه 25/07/1390

راه موفقیت این است که در مقابل دشمن، انسان یک قدم هم عقب نشینی نکند؛ والا یک قدم عقب نشینی در مقابل دشمن، موجب تشجیع دشمن در چنگ انداختن و دست انداختن می شود. جمهوری اسلامی این افتخار را دارد که در طول این سی و دو سال، یک قدم در مقابل دشمن عقب نشینی نکرد. با این که فشار زیاد بود؛ فشار نظامی بود، فشار امنیتی بود، فشار تحریم بود، فشارهای سیاسی بود، فشارهای تبلیغاتی بود، ولی ما عقب نشینی نکردیم. و من به شما عرض بکنم؛ عزیزان من! برادران! خواهران! جوانان آگاه و روشنفکر این منطقه! بدانید ملت ایران و مسئولان کشور بعد از این هم در مقابل باج خواهی و فشار دشمنان، یک قدم عقب نشینی نخواهند کرد.

تحریم ها را به مدت طولانی نمی توانند اعمال کنند
بیانات در دیدار رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت 06/06/1390

امروز دشمنان نظام اسلامی و دشمنان ملت ایران از ابزار اقتصادی دارند علیه ما استفاده می کنند، که نمونه اش همین تحریم هایی است که گفته شد. البته لازم است من تشکر کنم از این مجموعه ای که در مقابل تحریم ها کار می کنند. از همه روش های درست و منطقی و زیرکانه و عاقلانه باید استفاده کرد و استفاده کنید. تحریم ها را خنثی کنید. تدبیر دشمن هیکل مند و لیکن در واقع کم زور را خنثی کنید. وقتی که ما این حجم عظیم ظاهری نظامی و اقتصادی استکبار را در مقابل خودمان مشاهده می کنیم، انسان به یاد گربه کارتون «تام و جری» می افتد! تحرکش زیاد و های و هویش زیاد و حجمش بزرگ، اما نتیجه کارش نه آنچنان که خودش انتظار دارد یا بینندگان انتظار دارند. واقعا همین جوری است. این به زیرکی شما بستگی دارد...این تحریم ها خنثی خواهد شد؛ شما بدانید. اینجور نیست که اینها بتوانند و طاقت بیاورند که این حرکت و این رفتار را مدت طولانی ادامه بدهند؛ این امکان پذیر نیست؛ یعنی دنیا این را نمی پذیرد. امروز دنیا، دنیایی نیست که به حرف امریکا گوش کنند؛ ولو حالانماینده ویژه او به فلان کشور برود، مواخذه کند، چه کند. حالایک چند وقتی این ادامه خواهد داشت، اما این قابل ادامه نیست. البته من چند ماه قبل هم گفتم، امروز هم شما مشاهده می کنید؛ آن چیزی که اینها در اول امسال گفتند فلج کننده، توقع خودشان این بود که در ظرف سه چهار ماه واقعا به فلج برسد. این سه چهار ماه، بیشتر هم گذشت، به فلج که نرسید، هیچی، بحمدالله به تحرک بهتر ما انجامیده. پس جهاد اقتصادی برای این است. یعنی بایستی ان شاءالله یک مجاهدت، یک حرکت هدفمند و هوشمندانه و با توکل به خدای متعال و با اعتماد به حمایت الهی انجام بگیرد.

دروغ می گویند؛ علت تحریم ها، انرژی هسته ای نیست
بیانات در دیدار فعالان بخش های اقتصادی کشور 26/05/1390

ما امسال را «سال جهاد اقتصادی» اعلام کردیم. سیاست استکباری، زمین زدن ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی از راه اقتصاد است. تحریم ها گرچه بهانه اش مسئله انرژی هسته ای است، اما دروغ می گویند؛ عامل طرح مسئله تحریم ها، انرژی هسته ای نیست. شاید یادتان هست، تحریم های عمده ای که سرآغاز تحریم های این کشور بود، آن وقتی بود که اصلا نامی از مسئله هسته ای در این کشور نبود؛ که حالاآن رقم معروفش که البته خیلی تحریم مهمی نبود، اما چون معروف است به تحریم «داماتو» - که کسی به این نام در کنگره امریکا مطرح کرد و دنبالش را گرفتند - مال وقتی است که اصلا مسئله انرژی هسته ای مطرح نبود. هدف تحریم ها، فلج کردن اقتصادی است. البته این افتخار را ملت ایران دارد که 32 سال است دارد این تحریم ها را تحمل می کند.

توسعه تحریم ها و تنوع تحریم ها در کشور بیشتر شده است؛ جهاد اقتصادی لازم است

البته توسعه تحریم ها و تنوع تحریم ها در سال های اخیر بیشتر بوده، لیکن در مقابل توسعه و تنوع فعالیت های سازنده در کشور، کوچک و ناچیز است. 30 سال پیش که تحریم ها را علیه ما شروع کردند، آن تحریم ها ممکن بود علیه ما کارگرتر واقع بشود تا تحریم هایی که امروز علیه ما دارند تصویب و اجرا می کنند و همین طور هی وعده هم می دهند که بیشترش خواهیم کرد. این معنایش این است که ما در مقابل تحریم ها تدریجا یک حالت ضدضربه پیدا کردیم؛ می توانیم به شکل های مختلف با تحریم ها مقابله کنیم: یا با دور زدن تحریم ها - که شگرد خوب و جالب و ظریفی است و خوب است که دولت و ملت این شگرد را به کار ببرند - یا از جهت رو آوردن به ظرفیت های درونی ای که کار بنیادی و زیربنایی است و حتما باید انجام بگیرد و تا حالاهم انجام گرفته. پس هدف دشمن، زمین زدن جمهوری اسلامی است؛ یعنی زمین زدن ایران اسلامی؛ یعنی زمین زدن ملتی که با حضور خود، با پشتیبانی خود، با حمایت خود، این نظام را تا امروز پیش برده و رشد داده و رونق داده. بنابراین بایستی در مقابلش مجهز بود. جبهه مقابل را باید شناخت، ابزار و سلاح او را باید شناخت و ضد آن سلاح را باید آماده کرد؛ این جهاد اقتصادی می خواهد. جهاد یعنی چه؟ هر تحرکی اسمش جهاد نیست. تحرکی با خصوصیاتی اسمش جهاد است. یکی از خصوصیات این تحرک که اسمش جهاد است، این است که انسان بداند این در مقابل دشمن است؛ یعنی بداند در مقابل یک حرکت خصمانه و غرض آلودی است که دارد انجام می گیرد.

تحریم ها را تحمیل کردند

بیانات در دیدار مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران 16/05/1390

لازمه این تهدیدها این بوده است که نظام ضربه بخورد. البته آنها می خواستند نظام را ساقط کنند - حالااین، دور از دسترسشان بود - لااقل نظام را عقب نگه دارند، کشور را عقب نگه دارند. نظام بر همه این تهدیدها غلبه پیدا کرده است؛ یک نمونه اش جنگ تحمیلی بود، یک نمونه اش حرکات امریکایی ها بود، یک نمونه اش تحریم های گوناگون بود. بعضی از اینها مستقیما از طرف بیگانگان بود؛ مثل تحریم ها. تحریم ها سال های متمادی وجود داشته است، اما سال های اخیر شدت پیدا کرده؛ خودشان گفتند تحریم فلج کننده. چه به کمک سازمان ملل - که در اختیار خودشان بود - و چه مستقلا، این تحریم ها را تحمیل کردند. اینها مربوط به بیگانگان بود، که مستقیما آنها دخالت داشتند.

تلاش شبانه روزی مسئولان، دشمن را از دستیابی به اهداف خود محروم کرد
بیانات در حرم مطهر رضوی در آغاز سال 01/01/1390

از اول سال 89 اینها به خیال خودشان حرکت تحریم ایران را تشدید کرده اند. خودشان در محاسباتشان - که خبرهایش به ما می رسید - صحبت می کردند، می گفتند که این تحریم ها پنج شش ماهه جمهوری اسلامی و ملت ایران را به زانو درمی آورد؛ تصورشان این بود. آنها به فکر بودند که به وسیله تحریم ها کار را آنچنان بر ملت ایران دشوار کنند و دایره را آنچنان بر ملت ایران تنگ کنند که ملت ایران به نظام خودشان، به جمهوری اسلامی معترض شوند؛ هدفشان این بود. یک برخورد هوشمندانه و قدرتمندانه ای با این تحریم ها انجام گرفت و تیغ دشمن کند شد. دشمن نتوانست با این تحریم ها به هدف های خود دست پیدا کند. خوشبختانه با تلاش زیاد، با کار متراکم شبانه روزی، مسئولان در بخش های مختلف توانستند از این عقبه عبور کنند. امروز خود غربی ها اعتراف می کنند، می گویند تحریم ایران دیگر فایده ای ندارد... گفتند بنزین را تحریم می کنیم. یکی از مشکلات کار ما در طول زمان همین بوده است؛ ما کشور تولیدکننده نفت، مبالغ زیادی فرآورده نفت را که بنزین است، از خارج وارد می کردیم. اینها گفتند این نقطه ضعف جمهوری اسلامی است، نمی گذاریم بنزین وارد شود. مسئولان کشور ما، قبل از آن که آنها دست به کار شوند، مشغول تهیه مقدمات شدند. کار به جایی رسید که در تولید بنزین، کشور عزیز ما خودکفا شد؛ این به برکت تحریم آنها بود. «ان الله یوید هذا الدین باقوام لاخلاق لهم». به وسیله تحریم آنها، مسئولان ما به فکر افتادند؛ تلاش کردند، ما از وارد کردن بنزین بی نیاز شدیم.

خیال می کردند به واسطه تحریم ها بخش های مختلف می خوابد
بیانات دردیدار فرماندهان وخلبانان نیروی هوایی ارتش 19/11/1389

ما در بخش هایی از بخش های صنعتی کشور مبتلاشدیم به تحریم. تحریم کنندگان خیال کردند حالاکه تحریم کردند، این بخش ها خواهد خوابید؛ اما برعکس شد. تحریم موجب شد که جوانان ما به فکر بیفتند که خودشان آنچه را که دشمن نمی خواهد به ما برسد، تولید کنند. تولید کردند، در مواردی بهترش را تولید کردند؛ کم هزینه تر، سبکتر، کارآمدتر. در نیرو اینجوری حرکت کنید. این، شامل فرماندهان محترم، شامل مسئولان محترم بخش های گوناگون، شامل مجموعه پرسنل - بخصوص شما و بخصوص جوان ها - همه می شود.

امریکا برای تشدید تحریم دچار بیش فعالی شده است
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری 25/06/1389

امروز، همه وسایل ارتباطی را به کار گرفتند؛ وسایل سیاسی را به کار گرفتند؛ وسایل فرهنگی را به کار گرفتند؛ وسایل اقتصادی را به کار گرفتند، برای این که تحریم ها در حق ایران کهنه نشود و وسط راه از کار نیفتد. دولت امریکا یک مامور عالیرتبه اقتصادی و پولی خودش را مخصوصا مامور این کار کرده که این همین طور وظیفه اش این است که کمیته هایی را هدایت کند، به این طرف و آن طرف دنیا مسافرت کند، با سران و رهبران کشورها تماس بگیرد و دائم کشورهای دیگر را علیه ایران وادار کنند. این بیش فعالی نظام استکبار و جبهه مقابل نظام اسلامی، امروز به نظر من بارزترین حوادث است.

امروز در مقابل یک فشار جهانی قرار داریم
بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 16/06/1389

ما امروز در مقابل یک فشار جهانی قرار داریم. دشمنی وجود دارد در دنیا که می خواهد با فشار اقتصادی و با تحریم و با این کارهایی که شماها می دانید، سلطه اهریمنی خودش را برگرداند به این کشور. هدف این است. یک کشور به این خوبی، با این همه منابع، منابع طبیعی، با این موقعیت سوق الجیشی، با همه امکانات، زیر نگین یک قدرتی در دنیا بوده؛ یک روز انگلیس ها بودند، یک روز امریکایی ها بودند - در واقع نظام سلطه، دستگاه سلطه، امپراتوری سلطه. حالاامریکا یک گوشه ای از این امپراتوری است- اینها مسلط بودند بر این کشور؛ انقلاب دست اینها را کوتاه کرده. سلطه می خواهد برگردد به این کشور. همه این تلاش ها برای این است. مسئله انرژی هسته ای بهانه است. آن کسانی که خیال می کنند اگر ما مسئله انرژی هسته ای را حل کردیم، مشکلات حل خواهد شد، خطا می کنند. مسئله انرژی هسته ای را مطرح می کنند، مسئله حقوق بشر را مطرح می کنند، مسائل گوناگون را مطرح می کنند، که اینها بهانه است. مسئله، مسئله فشار است، می خواهند یک ملت را به زانو در بیاورند؛ می خواهند انقلاب را زمین بزنند. یکی از کارهای مهم همین تحریم اقتصادی است. می گویند ما طرف مان ملت ایران نیست! دروغ می گویند؛ اصلا طرف، ملت ایران است. تحریم برای این است که ملت ایران به ستوه بیاید، بگوید آقا ما به خاطر دولت جمهوری اسلامی داریم زیر فشار تحریم قرار می گیریم؛ رابطه ملت با نظام جمهوری اسلامی قطع بشود. هدف اصلا این است. البته ملت ما را نمی شناسند؛ مثل همه موارد دیگر محاسبات شان غلط اندر غلط است. از نظر نظام سلطه، گناه بزرگ ملت ایران این است که خودش را از زیر بار سلطه آزاد کرده. می خواهند مجازات کنند به خاطر این گناه، که چرا خودت را از زیر بار سلطه، ای ملت! آزاد کرده ای. این ملت راه را پیدا کرده. اصلا محاسبات شان اشتباه است؛ نمی فهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند می کنند. خب، اما فشار می آورند؛ فشار اقتصادی از راه تحریم ها.

باید اقتصاد مقاومتی را به وجود آوریم
بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 16/06/1389

ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور به وجود بیاوریم. امروز کارآفرینی معناش این است. دوستان درست گفتند که ما تحریم ها را دور می زنیم؛ بنده هم یقین دارم. ملت ایران و مسئولان کشور تحریم ها را دور می زنند، تحریم کنندگان را ناکام می کنند؛ مثل موارد دیگری که در سال های گذشته در زمینه های سیاسی بود که یک اشتباهی کردند، یک حرکتی انجام دادند، بعد خودشان مجبور شدند برگردند، یکی یکی عذرخواهی کنند. چند مورد یادتان هست لابد دیگر. حالاجوان ها نمی دانند. در این 20-10 سال اخیر، از این کارها چند بار انجام دادند. این دفعه هم همین جور است. البته تحریم برای ما جدید نیست، ما 30 سال است تو تحریمیم. همه این کارهایی که شده است، همه این حرکت عظیم ملت ایران، در فضای تحریم انجام گرفته؛ بنابراین کاری نمی توانند بکنند. خب، ولی این دلیلی است برای همه مسئولان و دلسوزان کشور که خود را موظف بدانند، مکلف بدانند به ایجاد کار، به تولید، به کارآفرینی، به پر رونق کردن روزافزون این کارگاه عظیم؛ که شور ایران حقیقتا امروز یک کارگاه عظیمی است. همه خودشان را باید موظف بدانند.

در داخل مراکزی از دشمن الهام می گیرند
بیانات در دیدار کارگزاران نظام 27/05/1389 من یک اشاره گذرایی بکنم به آنچه که دشمن انجام می دهد. برنامه هایش اینهاست: فشار اقتصادی، تهدید نظامی، جنگ روانی برای اثرگذاری بر روی افکار عمومی؛ هم در داخل کشور، هم در سطح بین المللی؛ اینها کارهایی است که دارند می کنند. ایجاد اختلال سیاسی و خرابکاری در داخل. بلاشک هستند در داخل، مراکزی که الهام می گیرند از دشمن؛ با هدایت دشمن، با الهام از دشمن، اینها مشغول کارهایی هستند؛ «ان الشیاطین لیوحون الی اولیائهم لیجادلوکم». هستند بلاشک، مراکزی وجود دارند. در کنار همه این کارها، امریکایی ها شعار مذاکره را هم از دست نمی دهند! حالاتحریم های یکجانبه هم هست، قطعنامه هست، تهدید نظامی هم هست، اما مذاکره هم مطرح می شود؛ هی مکرر در مکرر: ما حاضریم با ایران بنشینیم مذاکره کنیم! خوب، این تدابیر جبهه مقابل ما، تدابیر در واقع دشمن ما، هیچکدام جدید نیست. به نظر من یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، این است که هیچکدام از اینها جدید نیست، که بی سابقه باشد. تحریم ها سابقه 30 ساله دارند و تهدید نظامی هم در همه دوره های قبل از این دوره وجود داشته است.

تحریم و زورگویی را کنار بگذارند با امریکا هم مذاکره می کنیم

بیانات در دیدار کارگزاران نظام 27/05/1389

ما با چهره ابرقدرتی مذاکره نمی کنیم. ابرقدرتی را بگذارند کنار، تهدید را بگذارند کنار، تحریم را بگذارند کنار، برای مذاکره یک هدف و نهایت مشخصی فرض نکنند که باید مذاکره به آنجا برسد. من در چند سال قبل در شیراز، در سخنرانی عمومی اعلام کردم، گفتم ما قسم نخورده ایم که تا آخر مذاکره نکنیم؛ مذاکره نمی کنیم، به خاطر این عوارض است؛ به خاطر این است که اینها مذاکره کننده نیستند؛ اینها می خواهند زور بگویند؛

تحریم ها را تبدیل به فرصت کنید
بیانات در دیدار کارگزاران نظام 27/05/1389

آنچه که لازم است به آن توجه شود، این است که این حملات، این دشمنی ها جدید نیست و جمهوری اسلامی هم در مقابل همه اینها تدابیری دارد. در مقابل تحریم، خوشبختانه مسئولان تدابیر بسیار مستحکم و خوبی گرفتند. من درخواست کردم از رئیس جمهور محترم که وزرای اقتصادی بیایند گزارش بدهند؛ آمدند آنچه را که در مقابل قطعنامه شورای امنیت - که تحریم هست - و بعد تحریم های یکجانبه امریکا و اروپا تصمیم گیری کردند، گفتند، که تصمیم گیری های بسیار درستی است؛ کارهای بسیار خوبی است و ان شاءالله تصمیم مسئولان بر این است که این تحریم را تبدیل کنند به فرصت. واقعا هم باید همین جور باشد که به یک فرصت تبدیل شود.

زورگویان بدانند که نمی توانند انقلاب را بلرزانند
بیانات در دیدار فرمانده و پرسنل نیروی هوایی ارتش 19/11/1389

امروز هیچ نظامی در دنیا نیست که این همه علیه او کار تبلیغاتی بکنند، کار سیاسی بکنند، فشار اقتصادی وارد کنند، تحریم وارد کنند و او بتواند این جور مستحکم بایستد؛ چنین چیزی در دنیا وجود ندارد. اما این نظام ایستاده است، بعد از این هم خواهد ایستاد؛ این را همه بدانند. نه امریکا، نه صهیونیسم، نه مجموعه مستکبران و زورگویان عالم، نه با وسایل سیاسی، نه با وسایل اقتصادی، نه با تحریم، نه با تهمت، نه با تحریک ایادی خود در داخل، نخواهند توانست اندکی این انقلاب را بلرزانند.

با این همه تهدید و تحریم توانسته ایم به پیش رویم
بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) 14/03/1389

انقلاب در طول این 30 سال از موانع بسیاری گذشته است - در تاریخ انقلاب ها که انسان نگاه می کند، این همه موانع در راه یک ملت و یک انقلاب بسیار بندرت دیده می شود و انقلاب ها معمولا پشت این موانع می مانند و خود را تسلیم دشمن می کنند - و با این همه تهدید، با تحریم، با انواع و اقسام دشمنی ها و حیله ها و کارشکنی ها توانسته است پیش برود، قله ها را فتح کند؛ همچنان چشم به قله های بالاتری دارد و همچنان با قدرت پیش می رود. می خواهند این انگیزه را از ملت ایران بگیرند. من به جوانان عزیزمان؛ جوانان دانشگاهی، جوانان حوزوی، جوانان فعال در صحنه صنعت یا کشاورزی یا علم یا هنر عرض می کنم: شما در نیمه راه هستید و آنچه از راه گذرانیده اید، با مشکلات بسیار بزرگی مواجه بوده است؛ اما توانسته اید. آن نیمه دیگر راه و آن بخش باقیمانده راه را - که دشمن می خواهد نگذارد شما آن نیمه اصلی، نیمه آخر را طی کنید و به قله ها برسید - با عزم راسخ می توانید دنبال کنید. شما می توانید؛ همچنانی که ثابت کرده اید که می توانید.

دست به دست هم باید کشور را از وابستگی اقتصادی نجات داد
بیانات در دیدار مردم و عشایر شهرستان نورآباد ممسنی

همه کارها را کرده اند؛ به این نتیجه رسیده اند که بلکه بتوانند ملت ایران را در یک توطئه اقتصادی گرفتار کنند... راهکار هم این است که ملت ما دست به دست هم بدهند و کشور را از وابستگی اقتصادی نجات بدهند. انقلاب، ما را از وابستگی سیاسی نجات داد. در راه استقلال اقتصادی هم کارهای زیادی شده است؛ اما همت همه ملت ایران از قشرهای مختلف را می طلبد تا کشور بتواند از لحاظ اقتصادی کاری بکند که دیگر تهدید به تحریم و محاصره اقتصادی معنا پیدا نکند. این خطاب به همه ملت است، فقط خطاب به مردم ممسنی نیست؛ همه باید دست به دست هم بدهند. این کشور سرمایه های انسانی فراوانی دارد؛ سرمایه های مادی فراوانی هم دارد. با سرمایه گذاری لازم، با برنامه ریزی درست و متین و با پشتکار و جدیت، ما خواهیم توانست در مدت یک برنامه مشخصی، کاری بکنیم که دیگر کشور در عرصه اقتصادی دنیا از تحریم اقتصادی و محاصره اقتصادی، هیچ باکی نداشته باشد. این وظیفه ملی ماست، باید انجام بدهیم. هرکسی می تواند نقش داشته باشد. سرزمین وسیع و امکانات فراوانی هم داریم.

ما مردم مسرفی هستیم
بیانات در خطبه های نماز عید سعید فطر 21/07/1386

ما مردم مسرفی هستیم؛ ما اسراف می کنیم؛ اسراف در آب، اسراف در نان، اسراف در وسایل گوناگون و تنقلات، اسراف در بنزین. کشوری که تولید کننده نفت است، وارد کننده فرآورده نفت - بنزین - است! این تعجب آور نیست؟! هر سال میلیاردها بدهیم بنزین وارد کنیم یا چیزهای دیگری وارد کنیم برای این که بخشی از جمعیت و ملت ما دلشان می خواهد ریخت و پاش کنند! این درست است؟! ما ملت، به عنوان یک عیب ملی به این نگاه کنیم. اسراف بد است؛... این که می بینید بعضی از فضول های خارجی، دولت های خارجی، دائم و دم به ساعت، چندین سال است که ملت ما را تهدید می کنند که تحریم می کنیم، تحریم می کنیم، تحریم می کنیم - بارها هم تحریم کرده اند - به خاطر این است که چشم امیدشان به همین خصوصیت منفی ماست. ما اگر آدم های اهل اسراف و ولنگاری در خرج باشیم، ممکن است تحریم برای آدم مسرف و ولنگار سخت تمام بشود؛ اما ملتی که نه، حساب کار خودش را دارد، حساب دخل و خرج خود را دارد، حساب مصلحت خود را دارد، زیاده روی نمی کند، اسراف نمی کند. خوب، تحریم کنند. بر یک چنین ملتی از تحریم ضرری وارد نمی شود. این نکته را از ماه رمضان به یاد نگه داریم و ان شاءالله عمل کنیم.

امروز جنگ، جنگ اقتصادی است
بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 01/01/1386

جنگ اقتصادی هم یکی دیگر است. می خواهند ملت ایران را از لحاظ مسائل اقتصادی در تنگنا قرار دهند. من عرض می کنم میدان برای تحرک اقتصادی ملت ایران باز است. با سیاست های اصل 44 که ابلاغ شد و دولت هم مجدانه دنبال این است که اینها را تحقق ببخشد و باید هم دنبال کند، میدان کار اقتصادی باز است؛ نه فقط برای افرادی که ثروتمندند، حتی برای آحاد مردم. سال 86 و شاید تا یکی دو سال بعد رویکرد دولت و رویکرد فعالان کشور باید رویکرد اقتصادی باشد. ما می توانیم اقتصاد خودمان را شکوفا کنیم. تهدید می کنند که تحریم می کنیم. تحریم نمی تواند به ما ضربه ای بزند. مگر تا حالاتحریم نکرده اند؟ ما در حال تحریم به انرژی هسته ای رسیده ایم؛ ما در حال تحریم به پیشرفت های علمی رسیده ایم؛ ما در حال تحریم به این سازندگی های وسیع در کشور رسیده ایم.

جاده خاکی خودمان بهتر از جاده آسفالته خارجی است
بیانات در دیدار مهندسان و محققان فنی و صنعتی کشور 05/12/1383

بنابراین قهر و ناهمدلی و کج تابی دنیای غرب با ما، به ضرر ما تمام نشد. بعضی ها این را به عنوان یک فاجعه در نظر می گیرند و می گویند تحریم اقتصادی پدر تکنولوژی ما را درمی آورد. بله، ممکن است جاده آسفالته را از جلوی انسان بگیرد، اما همیشه جاده آسفالته خوب نیست؛ گاهی هم جاده هایی که انسان به دست خودش کشیده و مسیرش را روی آن طی می کند، برای محکم کردن عضلات انسان خیلی مفیدتر است؛ گاهی هم راه را میانبر می کند. جاده آسفالته ای که دیگران کشیده اند، ما را به جاهایی می برد که کشنده های آن جاده می خواستند. اگر بخواهیم خودمان جاده بکشیم، گاهی جاده میانبر می کشیم و راه میانبر می زنیم.

هیچ فردی از افراد این کشور حق معامله بر روی فناوری هسته ای را ندارد
بیانات در دیدار کارگزاران نظام 11/08/1382

این دانش ارزشمند را نه دولت، نه مسئولان، نه سازمان انرژی اتمی و نه هیچ فردی از افراد این کشور حق ندارد که از دست بدهد و روی آن معامله کند؛ قطعا معامله ای هم صورت نگرفته و نخواهد گرفت. البته اگر آنهایی که وارد این گفت و گو با مسئولان جمهوری اسلامی شدند، بخواهند با جمهوری اسلامی سر این قضیه به چالش بیفتند و زیاده طلبی کنند، همه چیز به هم خواهد ریخت و قطعا از جمهوری اسلامی تو دهنی خواهند خورد و بلاشک ما در این زمینه مطلقا حاضر به دادن هیچ امتیازی نخواهیم بود. ما این فناوری و آنچه را که بحمدالله در بخش های مختلف کشور عزیزمان از پیشرفت های چشمگیر علمی و تحقیقی به دست آورده ایم، باید حفظ کنیم.

تحریم اقتصادی می کنند تا کارها به آسانی سامان نگیرد
بیانات در دیدار مردم قم 19/10/1381

می خواهند از یک طرف از اجرای احکام اسلامی با طرق مختلف مانع شوند و فشار اقتصادی جهانی و تحریم اقتصادی را بر این ملت تحمیل کنند، برای این که نگذارند کارهای درست به آسانی به سامان برسد؛ از یک طرف هم تبلیغ کنند که دیدید نظام اسلامی نتوانست! این همان جنگ روانی دشمن است.

با کسانی که چشم شان دنبال پول است تحریم ها را دور می زنیم
پیام به مناسبت روز تجلیل از شهدا و ایثارگران 05/07/1375

اما علی رغم وجود آن سیاست ها، کسانی که چشم شان دنبال پول و معامله است، در دنیا زیادند. آنها خیال می کنند که تحریم تسلیحاتی و... موثر واقع می شود؛ خیر. ما در وسط جنگ و تحریم اقتصادی، چیزهای ممنوع و محرم و آن میوه های - به خیال آنها - بهشتی را از جاهای فراوانی به دست می آوردیم و امروز هم به دست می آوریم. گیرم که نتوانیم به دست آوریم، آنها را می سازیم؛ لیکن با توجه به تضییقاتی که در این زمینه وجود دارد، آنچه را که داریم باید قدر بدانیم.

تحریم ها ملت ایران را متوحش و متزلزل نمی کند
بیانات در جمع نیروهای شرکت کننده در مانور بزرگ ولایت 03/03/1375

تحریم و محاصره اقتصادی از سوی رژیم ایالات متحده امریکا و هر رژیم دیگری، ملت ایران را متزلزل نمی کند؛ نظام جمهوری اسلامی را متوحش نمی سازد و بر زندگی مردم ما هیچ اثری نمی گذارد. ملت ما، ملتی بیدار، زنده، مستقل و متکی به نفس است. چگونه می توانند چنین ملتی را با این تهدیدها بترسانند؟! اگر دو، سه برابر این تحریم هم نسبت به ملت ایران اعمال شود، این ملت، استقلال خود را از دست نمی دهد. ملت ایران، ملتی شجاع، کارآمد و قدرتمند است. می ایستد، می سازد، روز به روز تلاش می کند و خود را بیش از پیش مستغنی از دیگران می سازد. این ملت تهدیدپذیر نیست.