آرشیو یک‌شنبه ۶ امرداد ۱۳۹۲، شماره ۱۷۹۳
ورزش
۱۰

برودپیک، توهم مجوز و متولی کوهنوردی

عباس محمدی

در این یادداشت کوشیده ام این نکته را بیان کنم که در میان مسوولان فدراسیون کوهنوردی و بسیاری از کوهنوردان و دیگر افراد جامعه، این تصور نادقیق وجود دارد که کوهنوردی کشور دارای یک «متولی» است و صعودها به دو دسته مجاز و غیرمجاز (!) تقسیم می شود. واقعیت اما این است که نزدیک به صد درصد مجموع برنامه های کوهنوردی کشور به دست مردم و سازمان های مردم نهاد انجام می شود و فدراسیون کوهنوردی نقشی در مدیریت این فعالیت ها ندارد. بنا بر این، طرح قضیه متولی گری و صدور مجوز برای کوهنوردی (در داخل یا بیرون از کشور) اساسا بلاموضوع است. در هیچ کجای همین اساسنامه کنونی فدراسیون های ورزشی که پر از ایراد است و بنا به الزام کمیته جهانی المپیک باید تغییر کند تا فدراسیون ها صورت غیردولتی یابند، نیامده است که فدراسیون«متولی» ورزش است.

برخی از خدمات سایت، از جمله مشاهده متن مطالب سال‌های گذشته روزنامه‌های عضو، تنها به مشترکان سایت ارایه می‌شود.
شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 700,000ريال را پرداخت کنید.
همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب از مجلات عضو و دسترسی نامحدود به مطالب روزنامه‌ها نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت از طریق درگاه بانکی معتبر با هریک از کارت‌های بانکی ایرانی انجام خواهد شد.
پرداخت با کارت‌های اعتباری بین‌المللی از طریق PayPal نیز برای کاربران خارج از کشور امکان‌پذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.