آرشیو پنج‌شنبه ۱۳‌شهریور ۱۳۹۳، شماره ۲۱۰۵
جامعه
۱۴

«شرق» از جزییات حضور 11روزه قطار عقاب طلایی دانوب در ایران گزارش می دهد

سفر 5 ستاره گردشگران اروپایی به «قلب پرشیا»

صدرا محقق علی نورانی

خبرگزاری فرانسه هفته گذشته خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه شرکت خط آهن مجارستان قطارهای لوکس این شرکت را وارد مسیر بوداپست به تهران می کند. جزییات منتشرشده از سوی این شرکت حاکی از آن است که قرار است اولین سفر «قطار عقاب طلایی دانوب» که شامل13 واگن لوکس و مجلل با روکش های چوبی که به سبک قطارهای دهه 50 میلادی طراحی شده و با ظرفیت 70مسافر است از روز 23مهر برابر با 15اکتبر از بوداپست راهی تهران شود. این قطار در مسیر خود از مجارستان، رومانی، بلغارستان و ترکیه عبور می کند اما مسیر نهایی آن ایران است. مسافران این قطار پنج ستاره گردشگری 11روز پر از گشت و گذار را در شهرهای توریستی ایران می گذرانند و در نهایت از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) به کشورهای خود بر می گردند. طبق اعلام مسوولان این شرکت، با آغاز پیش فروش بلیت ها تمامی بلیت های اولین سفر قطار عقاب طلایی دانوب فروش رفته و اغلب مسافران آن را اتباع انگلیس و استرالیا تشکیل می دهند. «مارچلابکه» مدیر فروش بخش «نوستالژی» شرکت دولتی خط آهن مجارستان که مجری این پروژه گردشگری است، قیمت بلیت های این سفر را بین 10 تا 23 هزار یورو اعلام و عنوان کرده است که در این قطارها خدمات «پنج ستاره» به مسافران ارایه می شود. شرکت برگزار کننده خبر داده است اگرچه بلیت های 2014 تمام شده است اما برای این قطار پنج سفر دیگر در سال 2015 برنامه ریزی شده است. در همین رابطه محسن پورسیدآقایی، مدیرعامل شرکت راه آهن ایران نیز درباره راه اندازی قطار بوداپست - تهران گفت: «مجارستان برای راه اندازی این قطار با تهران مذاکراتی داشته و به زودی این قطار با توجه به تخفیف هایی که راه آهن داده است در این مسیر راه اندازی می شود. این اقدام طرح بسیار خوبی برای بازدید گردشگران خارجی از ایران است.»طبق اعلام مسوولان اجرای این پروژه گردشگری، در این سفر میهمانداران با ورود به ایران، پذیرایی با مشروبات الکلی را متوقف کرده و فقط نوشابه های غیرالکلی سرو خواهند کرد. ابراهیم فرج پور، رییس جامعه تورگردانان ایران نیز درباره برنامه سفر این قطار به ایران گفته بود که توافق برای انجام این سفر «پس از رایزنی های بسیار» صورت گرفته است. نگاهی به سایت این شرکت نشان می دهد مسوولان قطار عقاب طلایی دانوب در سفر به ایران برنامه مفصل و متنوعی را برای مسافران خود در نظر گرفته اند. در ادامه شرحی از برنامه ها و نحوه معرفی جذابیت های شهرهای ایران که با عنوان قلب پرشیا از آن یاد شده، در این سایت آمده است: در سفر به سرزمین کهن ایران، این تجربه منحصربه فرد به مکان هایی ختم می شود که سال ها روی نقشه گردشگری مهجور بوده اند و به همین دلیل به ندرت توسط گردشگران غربی بازدید شده اند و همین مساله این سفر را بیش از پیش خاص تر می کند.

روز اول، تهران: به محض رسیدن به تهران بلافاصله گردشگران به هتل پنج ستاره اسپیناس (یا هتلی مشابه) منتقل خواهند شد. از شما و دیگر همسفرانتان در این سفر با یک شام خوشامدگویی لذیذ پذیرایی خواهد شد.

روز دوم، تهران: بعد از یک گردش کوتاه در تهران بخشی از وقت را در بازار بزرگ تهران می گذرانیم. بعد از صرف ناهار در یک رستوران محلی از موزه مهیج جواهرات سلطنتی تهران در ساختمان بانک مرکزی دیدار خواهیم کرد؛ موزه ای با تنوع وسیعی از تاج های جواهر که توسط خانواده های سلطنتی قاجار و پهلوی استفاده می شدند. در پایان روز به راه آهن تهران خواهیم رفت تا سوار قطار عقاب طلایی دانوب شویم که برای 9 شب بعدی و ادامه سفر محل اصلی اقامتمان خواهد بود. شما به کابین خود بروید و بعد، همچنان که قطار در شب به سمت مشهد می رود از شام خود لذت ببرید.

روز سوم، مشهد: صبح زود به مشهد می رسیم و این فرصت را خواهیم داشت تا تمام روز در این شهر که حرم مقدس امام رضا(ع) در آن واقع است گردش کنیم. حرم امام رضا(ع) بزرگ ترین مجموعه مذهبی از جهت ابعاد در دنیاست. سری به موزه نادرشاه می زنیم. بعد از صرف ناهار در شهر، از مقبره فرودسی، پدر ادبیات فارسی که بیش از هزارسال پیش می زیسته دیدار خواهیم کرد. شام در راه به سمت جنوب در قطار سرو خواهد شد.

روز چهارم، کرمان و بم: امروز به کرمان خواهیم رسید که در آن بازار قدیمی، موزه و حمام گنجعلی خان و یک قهوه خانه قرن نوزدهم را خواهیم دید. برای ناهار به قطار بازخواهیم گشت تا به شهر بم در جنوب شرق کرمان برویم که اواسط عصر به آنجا خواهیم رسید. ارگ بم یکی از بزرگ ترین ارگ های خشتی دنیا بود که دوهزار سال قدمت داشت؛ شهر ثروتمندی که در راه تجاری پاکستان قرار داشت. متاسفانه زلزله ای عظیم در سال 2003 که 26هزارنفر را کشته بیشتر شهر را نابود کرد.

روز پنجم، راین و ماهان: بعد از صبحانه در شهر راین پیاده خواهیم شد. قلعه دوهزارمتری راین پایین کوه پوشیده از برف هزار در استان کرمان واقع شده است؛ قلعه عظیمی از خشت و گل که تا زلزله 2003 تنها بم از آن بزرگتر بود. راین تمام عناصر معماری قلعه های بیابانی را دارد و تا 150 سال پیش زندگی در آن جریان داشت و بسیار خوب حفظ شده است. این قلعه یکی از جالب ترین مکان ها در ایران است. از راه جاده به ماهان می رسیم که باغ شازده و عمارت هایش و ساختمان شاهانه ای از قرن 19، آنجا قرار دارد.

روز ششم، یزد: از شهر یزد به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان نام برده می شود که بیش از سه هزارسال قدمت دارد و ما یک روز را در آن خواهیم گذراند. تور ما شامل آتشگاه زرتشتیان و برج های خاموش، میدان امیرچخماق و مسجدجامع است که عالی ترین کاشی های پارسی (قرن 14) را داراست و سر آخر موزه آب را خواهیم دید. ناهار در هتل باغ مشیر سرو می شود که باغ اناری دوست داشتنی دارد (یزد به شهر انار شهرت دارد). غروب به قطار باز می گردیم و راهی اصفهان می شویم.

روز هفتم، اصفهان: این شهر پرجاذبه که از 1598 تا 1722 پایتخت پارس بوده دوهزارو500سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است. اصفهان، به عنوان شاهراهی در تجارت بین المللی و دیپلماسی، غنایی از زبان ها، مذاهب و آداب دارد. این شهر به خاطر ملیله دوزی و خاتم کاری، بناهای تاریخی بزرگ و زاینده رود، رودخانه زندگی بخش آن، شهرت دارد که به شهر زیبایی می بخشد. اصفهان مملو از بهترین مکان های ایران است و امروز ما یک روز کامل را در آن خواهیم گذراند و از کلیسای وانک در محله ارمنی ها دیدن می کنیم. پس از صرف ناهاری سنتی به سوی میدان نقش جهان می رویم که یک سایت میراث جهانی یونسکو است و در میان میدان های ساخته بشر دومین از نظر بزرگی است که قصر عالی قاپو و مساجد شیخ لطف الله و شاه در آن قرار دارند.

روز هشتم، شیراز و تخت جمشید: وقت صبحانه به شیراز، پایتخت فرهنگی پارس می رسیم با قدمتی بیش از چهارهزار سال. اینجا به عنوان شهر شاعران، ادبیات و پرندگان خوش آوا و گل ها شناخته می شود. باغ ارم، آرامگاه حافظ و دروازه قرآن را قبل ازظهر می بینیم. ناهار در رستوران درجه یکی در شیراز سرو می شود و سپس از راه جاده ای کوتاه به بقایای تخت جمشید و نقش رستم می رویم. تخت جمشید که 550 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده تا زمان تخریب آن توسط اسکندر در 330 قبل از میلاد پایتخت فارس بوده است.

روز نهم، کاشان: صبح خود را در شهر باستانی کاشان آغاز می کنیم که در آن باغ فین، قدیمی ترین باغ ایران از سال 1590 (میراث جهانی یونسکو) قرار دارد. تپه های باستانشناسی سیلک را در نزدیکی آن می بینیم که حدود هشت هزارسال قدمت دارند. خانه های تاریخی بروجردی و طباطبایی مربوط به قرن 19 را خواهیم دید، پس از ناهار در یک رستوران درجه یک می توانیم- قبل از بازگشت به قطارمان - از بازار قدیمی و شگفت انگیز کاشان بازدید کنیم.

روز دهم، شوش: قبل از سحر قطار از درود خارج می شود و سفری در کوه ها را آغاز می کند تا پس از ناهاری زودهنگام به شوشتر برسد. قدمت تاریخی سازه های آبی شوشتر به 590 سال قبل از میلاد برمی گردد و هنوز آب شهر شوشتر را تامین می کند. پس از آن به چغازنبیل می رویم که متعلق به 1250 قبل از میلاد است و سپس قبل از صرف شام در قطار در شهر باستانی شوش گردش می کنیم. آخر شب در راه شمال به سمت تهران پایان سفر قطار عقاب طلایی دانوب را در قطار جشن می گیریم.

روز یازدهم، تهران: امروز صبح کاخ گلستان (میراث جهانی یونسکو) و صحن آخرین شاه ایران را با مرمرهایی که با الهام از کاخ ورسای با آیینه تزیین شده اند خواهیم دید. بیشتر بناهای آجری و موزاییکی، بازمانده از قرن19 و عصر قاجار است. عصر قبل از شام باشکوهمان، وقت آزاد است. شب در هتل بین المللی اسپیناس (یا هتلی مشابه) اقامت می کنیم.

روز دوازدهم، تهران: پس از صبحانه شما برای پرواز های بازگشت، به فرودگاه منتقل خواهید شد.