آرشیو سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵، شماره ۲۱۳۶۷
اخبار کشور
۳

عذرخواهی سخنگوی دولت بابت حقوق های نجومی با چاشنی فرافکنی!

سخنگوی دولت با ابراز تاسف از پرداخت حقوق های چند صد میلیونی به برخی مدیران دولتی گفت: از مردم و همه همکاران مان عذرخواهی می کنیم و مطمئن هستیم با اصلاح قانون اجازه چنین پرداخت هایی را در آینده نخواهیم داد.

محمدباقر نوبخت با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره حقوق های نجومی (غیرمتعارف) برخی مدیران بانک ها و بیمه ها بیان کرد: یک فیش حقوقی نبود بلکه دریافت موردی بود که از دو محل تشکیل می شد.

وی ادامه داد: یکی مربوط به سلسه مطالباتی براساس رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بود و بخش دیگر مربوط به یک فوق العاده خاصی بود که باید با موافقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام می شد و سازمان آن را موجه نمی دانست.

معاون رئیس جمهور با اشاره به حساسیت و پیگیری های مکرر رسانه ها نسبت به این فیش ها ادامه داد: از اینکه به این موضوع توجه می کنند باید بسیار خرسند باشیم و کاری نداریم که آیا به این حقوق یک مدیر عامل، بیشتر پرداختند یا به فساد سه هزار میلیارد تومانی؟

نوبخت با تاکید بر اینکه منتقدان می توانند انتقاد کنند گفت: ما باید به اشکالات به دقت رسیدگی کنیم.

وی ابراز داشت: هفته پیش پس از ابلاغ قانونی بودجه سال 95، مقرر شد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ارتباط با ضوابط اجرایی آن اقدام کند و رئیس جمهور هم بر لزوم دقیق و شفاف بودن آن تاکید کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در ضوابط اجرایی که هفته گذشته تصویب شد نکات جدیدی وجود دارد، افزود: متاسفانه در قوانین و مقررات ما فقط قانون مدیریت خدمات کشوری نیست که همه حقوق ها و مزایا را تعریف می کند بلکه طبق ماده 117 همین قانون برخی از دستگاه ها مستثنی هستند.

نوبخت ابراز داشت: برای جلوگیری از سوءاستفاده از قوانین خاص، در ضوابط اجرایی جدید تاکید شد هر کس در هر اداره ای قرار دارد و از مقررات خاصی پیروی می کند باید حتما از شورای حقوق و دستمزد سازمان مدیریت و برنامه ریزی مجوز بگیرد.

وی اضافه کرد: به دستور رئیس جمهور در ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 95 همه راه های سوء استفاده احتمالی در پرداخت حقوق بسته شد.

نوبخت با اشاره به اینکه بیش از 99 درصد از کارکنان دولت با حقوق های کاملا متعارف و قانونی خدمت می کنند، گفت: اگر برخی از دستگاه ها مانند بانک یا بیمه که از مقررات خاص تبعیت می کنند بخواهند هر نوع اضافه پرداختی را داشته باشند براساس ضوابط اجرایی باید تحت کنترل باشند تا این اتفاق تکرار نشود.

وی افزود: همه وزرا به دستور رئیس جمهور موظف شدند دستگاه های زیر مجموعه وزارتخانه های متبوع خود را بررسی کنند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم کار خود را در این زمینه آغاز کرده است.

نوبخت در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا مدیران عامل بانک ها تغییر می کنند؟ خاطرنشان کرد: براساس تاکید رئیس جمهور، دولت به هیچ وجه متخلفان را تحمل نمی کند.

گفتنی است نوبخت در این برنامه طی اظهارنظری عجیب بانک مذکور را خصوصی معرفی کرد، در حالی که این بانک دولتی بوده و مدیرعامل آن از سوی وزیر رفاه و کار تعیین می شود.