آرشیو چهار‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۵، شماره ۳۸۰۱
گردشگری
۱۷
درنگ

پتانسیل های گردشگری درمانی

مهرشاد گلابچی

گردشگری سلامت به عنوان یکی از اشکال گردشگری با قدمتی 2 هزار ساله، شامل انواع مختلفی از گردشگری درمانی یا پزشکی است که در آن گردشگران با هدف اصلی درمان یک بیماری خاص یا انجام عمل های جراحی زیبایی و درمانی به مقاصد خاص سفر می کنند. در این میان مهم ترین مقاصد منطقه عبارت است از اردن، ترکیه، امارات متحده عربی، عربستان و ایران. اردن با تمرکز بالابر گردشگری پزشکی بر بازارهای خاورمیانه و شمال آفریقا توانسته 4درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از این طریق تامین کند. هزینه درمان در اردن تقریبا از کلیه مقاصد گردشگری درمانی پایین تر است. هند نیز به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در گردشگری سلامت، با ایجاد ویزای گردشگری درمانی توانسته است شماری از گردشگران را به خود جلب کند. در این کشور حدود 21 بیمارستان دارای استاندارد JCI وجود دارد. ایران نیز به عنوان یکی از کشورهایی که در چند سال اخیر به این برنامه پرداخته است، در حال ورود به بازار گردشگری درمانی است به طوری که بخش تخصصی در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با عنوان کمیته گردشگری سلامت تعریف شده و چند بیمارستان تخصصی کشور نیز به درمان متقاضیان غیر ایرانی می پردازند.

مسافرت به منظور بهره مندی از خدمات سلامت کشورهای دیگر، برای اقشار مرفه کشورهای در حال توسعه، پدیده جدیدی نیست. در گردشگری پزشکی، هدف گردشگران در ابتدا دریافت درمان های پزشکی، سپس انجام فعالیت های مرتبط با گردشگری است. ایران در کسب درآمدهای ارزی خود به صدور نفت خام متکی است و برای حل مشکلات ناشی از وابستگی درآمدهای ارزی به صادرات نفت، لازم است برای تولید و صدور آن دسته از محصولات و خدماتی که می تواند درآمدهای ارزی ایجاد کند، سرمایه گذاری کند. کشور ما در میان برخی از مجموعه محصولات و خدمات تعریف شده، دارای امکانات و توان بالقوه ای است که با سرمایه گذاری می تواند آنها را به صورت بالفعل تبدیل کرده و به عنوان یک منبع درآمد ارزی مورد استفاده قرار دهد. صنعت گردشگری پزشکی یکی از این موارد است. بر اساس چشم انداز 1404 ایران قصد دارد تا پایان این سال، یعنی 1404، حدود 20 میلیون گردشگر خارجی جذب کند. از مجموع افرادی که به عنوان گردشگر وارد کشورها می شوند، 6 تا 10 درصد را کسانی تشکیل می دهند که برای درمان و استفاده از مواهب طبیعی به کشور سفر می کنند. ایران هم با عنایت به مزیت های خود در گردشگری پزشکی از جمله هزینه پایین و کیفیت بالای خدمات سلامت، تصمیم دارد تا از فرصت های موجود استفاده کند. اما برای بهره برداری از توانمندی های خود در این زمینه با چالش های اساسی روبه روست.

برخورداری از گواهینامه JCI برای اعتبارسنجی مراکز درمانی یکی از مهم ترین مولفه های انتخاب مقصدهای گردشگری درمانی توسط بیماران است و به همین دلیل کشورهای مختلف تلاش می کنند تا تعداد مراکز درمانی بیشتری را مطابق استانداردهای بین المللی آماده سازند تا موفق به دریافت این گواهینامه شوند. در جدول زیر وضعیت کشورهای مختلف از جهت برخورداری از این گواهینامه آمده است. در بین کشورهای منطقه رقبای ایران کشورهایی چون امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ترکیه و برخی کشورها مثل هند، مالزی، اردن هستند که از همسایه های ایران بوده و بازارهایی با هدف مشترک با ایران دارند. این کشورها تعداد قابل توجهی از بیمارستان در سطح جهانی دارند؛ اما متاسفانه تاکنون هیچ یک از مراکز درمانی در کشور ما موفق به دریافت این گواهینامه نشده اند. هر چند عوامل زیادی در این امر نقش داشته است؛ اما به هر حال نبود چنین تاییدیه هایی نوعی نقطه ضعف برای گردشگری سلامت در کشور ما محسوب می شود.

توسعه گردشگری درمانی در منطقه خاورمیانه در سال جاری

درآمد گردشگری درمانی در منطقه خاورمیانه در سال 2006 رقمی معادل 1240 میلیون دلار بوده است که تا سال 2011 به طور متوسط سالانه 7/ 4 درصد رشد داشته است. در منطقه خاورمیانه کشورهای اردن، ترکیه، عربستان سعودی و ایران از مهم ترین مقصدهای گردشگری درمانی هستند. امارات متحده عربی نیز در تلاش است تا خود را به عنوان یک مقصد گردشگری درمانی در منطقه مطرح کند. اردن رهبر بازار گردشگری درمانی در این منطقه است و بیشترین گردشگر و درآمد حاصله را به خود اختصاص داده است. هزینه های پایین درمانی ناشی از تامین زیرساخت ها توسط دولت در این منطقه موجب افزایش تعداد گردشگران شده است. شرایط آسان کننده سفرهای بین المللی مانند ویزا در برخی از کشورهای منطقه مانند امارات و اردن نیز گردشگران را به این منطقه جذب کرده است. افزایش تعداد بیمارستان خصوصی، در کنار عوامل فوق بر افزایش تعداد گردشگران درمانی تاثیرگذار بوده است.پیش بینی می شود که منطقه خاورمیانه تا آخر سال 2016 تعداد 753 هزار گردشگر درمانی را جذب و درآمدی معادل 2 میلیارد دلار ایجاد کند.

نتیجه گیری

ایران به دلیل پایین بودن هزینه های درمانی در مقیاس جهانی مزیت هایی در جذب گردشگرانی با هدف درمان به ویژه از کشورهای همسایه دارد. با توجه به شرایط مطلوب و رفع تحریم ها زمینه برای تبدیل شدن به کشوری پیشرو در گردشگری پزشکی در سطح منطقه برای ایران فراهم شده است؛ اما زیرساخت ها و صنایع وابسته و پشتیبان این صنعت باید تقویت شود. از سوی دیگر، ایران برای حضور در قطب گردشگری منطقه با چالش هایی روبه رو است که عبارت است از: فقدان برنامه ریزی مدون گردشگری پزشکی، حمایت ناکارآمد دولت از گردشگری پزشکی، زیرساخت های درمانی که با توجه به استانداردهای بین المللی و اعتبار بخشی بیمارستان ها نیاز به ارتقا دارند و بسیاری موارد دیگر از جمله فقدان بازاریابی متداول و موثر گردشگری پزشکی.