آرشیو یک‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵، شماره ۶۳۵۸
سیاسی
۲

بعد از تشکیل فراکسیون مناطق ترک نشین رخ داد

تصمیم نمایندگان کرد زبان مجلس برای تشکیل فراکسیون

در پی اعلام تشکیل فراکسیون «مناطق ترک نشین» در مجلس، یک نماینده مجلس از تلاش برای تاسیس فراکسیون «کردزبان ها» خبر داد.

همایون هاشمی، نماینده میاندوآب، شاهین دژ و تکاب با اعلام این خبر به ایسنا گفت: نمایندگان کردزبان در مجلس خواستار تشکیل این فراکسیون شده اند تا حقوقی که متعلق به دیگر زبان هاست، برای کردها هم لحاظ شود. به گفته وی، ریشه زبان کردی به هزاران سال پیش باز می گردد و کردها اصیل ترین قوم ایرانی هستند. این نماینده مجلس افزود: نخبگان کرد و اهل اقلم باید برای توسعه کردستان وارد عمل شوند چون برای توسعه و آبادی منطقه نیاز به حضور نخبگان در عرصه است.

این در حالی است که تشکیل فراکسیون های قومی با انتقاداتی روبه رو هستند. اخیرا جمعی از محققان و استادان تاریخ در نامه ای به علی لاریجانی، با اشاره به خبر تشکیل فراکسیون مناطق ترک نشین، تصریح کردند: «تقسیم بندی مجلس شورای اسلامی به دسته‎بندی‎های قومی، در نهایت اقدامی واگرایانه در جهت سست کردن اتصال حلقه‎های زنجیر هویت ایرانی و بسترساز واگرایی ملی از پیکره‎ ایران بزرگ و متحد می‎دانیم.»

انتقاد مشاور لاریجانی

روز گذشته مشاور رئیس مجلس هم تشکیل فراکسیون ترک نشین ها را اشتباه خواند. منصور حقیقت، نماینده اردبیل در مجلس نهم به میزان گفت: بنده از دوستانم در این فراکسیون سوال می کنم که واژه ترک نشین به چه معنا است؟ آیا منظور آنها از به کار بردن واژه ترک نشین در فراکسیون شان ترک زبانی یا ترک نژادی است؟ باید این موضوع را مشخص کنند، دوستان مان باید صراحتا بیان کنند که اگر اقلیت ترکی در بوشهر حضور داشته باشند، این فراکسیون قصد دارد از منافع ترک ها در بوشهر که یک استان فارس زبان است، حمایت کنند؟ آیا آقایان قصد دارند با تشکیل فراکسیون ترک نشینان مجلس از حقوق ترک تبارها در سراسر دنیا حمایت کنند؟

وی افزود: در مفاهیم بخوبی روشن شده است که زبان یک امر اعتباری است و ما می توانیم در یک مقطعی به زبان ترکی صحبت کنیم و در مقطعی دیگر زبان عربی، انگلیسی یا فارسی را برای خود انتخاب کنیم از این رو چه ضرورتی دارد که ما برای امر اعتباری در مجلس فراکسیون تشکیل دهیم.