آرشیو سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵، شماره ۳۹۸۴
صفحه اول
۱
یادداشت

واقعیت های نرخ سود

دکتر محمد نادعلی

جناب آقای پورابراهیمی، رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس در اظهاراتی نظارت بانک مرکزی در بازار پول را زیر سوال برده و افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی به سطح 25 درصد را به عنوان یک فاجعه برای نظام بانکی تلقی کرده است. به عقیده ایشان این موضوع نشان از افزایش قابل ملاحظه هزینه تامین مالی در نظام بانکی دارد که با واقعیت های سودآوری در بخش های واقعی اقتصاد فاصله قابل توجهی دارد.

هرچند که در اظهارات جناب آقای دکتر پورابراهیمی به بخشی از واقعیات بازار پول اشاره شده است، اما متاسفانه تحلیل های ارائه شده از سوی ایشان از جامعیت لازم برخوردار نیست. ایشان با نادیده گرفتن نقش سایر اجزای تامین مالی اقتصاد، صرفا شبکه بانکی و به ویژه بانک مرکزی را به عنوان مقصر اصلی نابسامانی های موجود در حوزه تامین مالی اقتصاد معرفی کرده اند که در این خصوص به شرح زیر اظهارنظر می شود:

برخی از خدمات سایت، از جمله مشاهده متن مطالب سال‌های گذشته روزنامه‌های عضو، تنها به مشترکان سایت ارایه می‌شود.
شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 990,000ريال را پرداخت کنید.
همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 60 مطلب از مجلات عضو و دسترسی نامحدود به مطالب روزنامه‌ها نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت از طریق درگاه بانکی معتبر با هریک از کارت‌های بانکی ایرانی انجام خواهد شد.
پرداخت با کارت‌های اعتباری بین‌المللی از طریق PayPal نیز برای کاربران خارج از کشور امکان‌پذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.