آرشیو سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، شماره ۳۹۲۵
صفحه اول
۱
سرمقاله

سخن در بعد از احضار است

دکتر علی مطهری ( نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی)

جناب آقای صادق لاریجانی، رییس محترم قوه قضاییه در پاسخ به سخنان جناب آقای رییس جمهور در انتقاد از احضارهای زیاد قوه قضاییه، احضارها را امری دارای الزام قانونی دانسته اند به این معنی که اگر گزارش یا شکایتی وجود داشته باشد قوه قضاییه باید احضار کند.

این مطلب پذیرفته است اما سخن در صرف احضار نیست بلکه بیشتر در بعد از احضار است و قاعدتا مقصود رییس جمهور نیز همین بوده است.

سخن در این است که وقتی مثلا خبرنگاری توسط دادسرای رسانه به نحو نامناسبی بازداشت می شود، بعد از آن تا مدتی حتی خانواده او از محل نگهداری او اطلاع ندارند و در حالی که طبق قانون اساسی باید ظرف 24 ساعت تفهیم اتهام شود و سپس کیفرخواست برای او صادر و به دادگاه ارسال شود، مدت طولانی برخلاف قانون در بازداشت انفرادی باقی می ماند به این امید که تحت فشار روحی و جسمی اعترافی در جهت اتهام خود انجام دهد، نه اینکه ابتدا دلایل و اسناد متقنی وجود دارد و بعد او بازداشت می شود.

نمونه آن بازداشت آقای ساسان آقایی، روزنامه نویس است که بیش از یک ماه است در بازداشت به سر می برد یا خانم هنگامه شهیدی که بیش از شش ماه در بازداشت به سر برد و سرانجام با زور اعتصاب غذا از زندان آزاد شد، بدون آنکه کوچک ترین سند یا دلیلی در اثبات اتهام او به وی ارایه کنند.

تا کی باید ما نمایندگان مجلس خصوصا نمایندگان تهران ملجا و پناه خانواده های این بازداشت شدگان باشیم و پی درپی به ما مراجعه کنند در حالی که کار زیادی هم از ما برنمی آید.

رییس محترم قوه قضاییه که هر چند وقت یک بار درباره سیاست جهانی و برجام و مسائل خاورمیانه اظهارنظر می کنند و البته این کار در ذات خود مذموم نیست بلکه مفید است، خوب است که هر چند وقت یک بار نیز شخصا در جمع خبرنگاران یا دانشجویان حاضر شوند و به سوالات گوناگون آنها پاسخ دهند و این کار را خلاف شان خود ندانند. ما از علی علیه السلام بالاتر نیستیم که در زمان خلافت خود فرمود از من در پنهان و آشکار انتقاد کنید.