آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶، شماره ۳۹۹۲
جامعه
۱۲
رو در رو

گفت وگو با مردی که مدعی پیش بینی زلزله است

28 آیتم را از ماهواره می گیریم و زلزله را پیش بینی می کنیم

حمیدرضا خالدی

از مهم ترین دغدغه های شهروندانی که این روزها درجای جای کشور زلزله را تجربه کرده و می کنند این است که واقعا آیا می شود این حادثه طبیعی اما مخرب را پیش بینی کرد؟ واقعیت این است که از ابتدای تاریخ بشری تا امروز هیچ مرجع علمی و کارشناسی و آکادمیکی مدعی نشده که می تواند زلزله را پیش بینی کند. گرچه هر از چند گاهی فردی در گوشه ای از جهان مدعی شده که می تواند با نیروی ماورالطبیعه خاص خود زلزله ها را پیش بینی کند ولی همین ادعاها نیز هیچگاه به تایید مسوولان و کارشناسان نرسیده است. با این وجود چند وقتی است که فردی در مشهد مدعی شده که می تواند با استفاده از داده های ماهواره های جوی، زلزله را پیش بینی کند. وی حتی کانالی تلگرامی نیز راه اندازی کرده که به گفته خودش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز آن را هم گرفته است. علی اصغر برهمند، مدرس دانشگاه با اینکه رشته تحصیلی اش زلزله نیست اما یکی از نخبگان و مخترعان فعال ایرانی است که به گفته خودش بیش از یکصد اختراع ملی و جهانی دارد و تاکنون از چندین کشور جهان مدال های رنگارنگی را برای اختراعاتش دریافت کرده است. وی مدعی است روشی را ابداع کرده که با تجزیه و تحلیل 28 پارامتر زمین شناسی، هواشناسی و نظایر آن می تواند زلزله های مختلفی را پیش بینی کند. وی تاکنون حدود 70 زلزله را در کانال تلگرامی اش پیش بینی کرده است که به گفته خودش بیش از 94 درصد آنها به وقوع پیوسته است. برهمند در پیش بینی های خود اعلام می کند که مثلا ظرف یک هفته یا 10 روز، زلزله ای با قدرت تقریبی فلان ریشتر تا فلان ریشتر، در محدوده منطقه ای که ذکر می کند به وقوع می پیوندد. این تحصیلکرده رشته MBA حتی مدعی است که زلزله های تهران و کوهبندان کرمان و... را نیز پیش بینی کرده بوده است. شاید به همین دلیل باشد که تعداد اعضای کانال وی در طول دو هفته اخیر به بیش از314 هزار نفر افزایش پیدا کرده است. با این وجود کارشناسان زلزله شناسی همچنان وی را فردی شیاد و فرصت طلب می خوانند و مدعی اند که هیچ کدام از پیش بینی هایش پایه و اساس علمی و دقیقی ندارد. ولی اقبال عمومی به پیش بینی های وی چنان رو به افزایش است که حتی مراجع قضایی و اطلاعاتی نیز اعلام کرده اند که وی را به دلیل تشویش اذهان عمومی تحت تعقیب قرار داده اند. در عین حال اما دادستانی استان خراسان رسما از طریق رسانه ها از وی حمایت کرده و اعلام کرده که پس از بررسی های فراوان در مورد پیش بینی های فرد یاد شده، به این نتیجه رسیده که ادعای وی درست است و اشکالی در ادامه فعالیتش نمی بیند. در این خبر دادستانی خراسان حتی پا را ازاین نیز فراتر گذاشته، اعلام کرده که هر گونه کارشکنی در راه فعالیت وی یا ایجاد مزاحمت برای نامبرده، «جرم» تلقی می شود. شاید همین اظهارنظرهای ضد و نقیض باعث شده تا موضوع پیش بینی های وی، یکی از سوژه های علاقه مندان به زلزله و البته خانواده ها باشد. به همین دلیل و به دلیل تکلیفی که به عنوان یک رسانه در انعکاس اخباری که در جامعه رخ می دهد احساس می کنیم گفت وگویی با علی اصغر برهمند، مردی که مدعی پیش بینی زلزله است انجام داده ایم که تقدیم تان می شود. با ذکر این نکته که این گفت وگو نه به معنای تایید ادعاهای وی است و نه رد آنها. بلکه تلاشی است برای رسیدن به حقیقت. به راستی اگر حتی چند درصد احتمال آن وجود داشته باشد که زلزله را بتوان پیش بینی کرد جان چند هزار نفر از انسان ها نجات پیدا می کند!؟

آقای برهمند، چند هفته ای است که شما از طریق راه اندازی کانالی تلگرامی مدعی شده اید که می توانید زلزله ها را پیش بینی کنید. اما کارشناسان و مسوولان زلزله شناسی این ادعای شما را رد کرده اند و شما را فردی سودجو معرفی کرده اند. واقعا شما که سواد آکادمیک زلزله شناسی هم ندارید، چطور می توانید زلزله را پیش بینی کنید؟

بله. چرا فکر می کنید پیش بینی زلزله غیر ممکن است؟ شما به پیش بینی های بنده نگاه کنید. ما اعلام کرده بودیم که احتمال درست بودن پیش بینی هایی که می کنیم 70 درصد است. یعنی از هر 100 پیش بینی حدود 70 پیش بینی درست خواهد بود. ولی آمار نشان می دهد از 65 پیش بینی که داشتیم 62 مورد درست بوده است. یعنی چیزی حدود 94 درصد. حالا آقایان هی بگویند فلانی دروغگو و شیاد است! مردم خودشان عقل و شعور دارند و می توانند ببینند چه کسی دروغ می گوید و چه کسی راست! خود آقایانی که می گویند زلزله قابل پیش بینی نیست، حالا اعلام می کنند که قرار است در تهران طی چند هفته آتی زلزله ای 5/7 ریشتری بیاید.

فرض کنیم که شما درست بگویید و بتوانید زلزله را پیش بینی کنید. سوال بعدی اینجاست که واقعا چطور این کار را می کنید؟ نکند اینها به شما الهام می شود؟

همه پیش بینی های ما براساس اصول علمی و با بررسی شواهد موجود انجام می شود. نمی دانم چقدر از سابقه فعالیت های علمی و اختراعاتی که داشته ام، مطلعید. بنده تاکنون بارها و بارها موفق به دریافت مدال های طلای فدراسیون جهانی اختراعات و ابتکارات سوییس در سال 2006 شده ام و در کشورهای دیگری مثل روسیه، کره جنوبی، چین و مجارستان هم در بخش اختراعات مدال طلا گرفته ام. می خواهم بگویم با مسائل علمی و اختراعات کاملا آشنا هستم. حتی به خاطر فعالیت هایم پیش مقام معظم رهبری رفته ام و با ایشان هم دیداری داشته ام. پس چرا فکر می کنید با آدم کم سواد و بی اطلاعی طرفید که می خواهد با انتشار یکسری اکاذیب برای خودش شهرتی و ثروتی به هم بزند؟!

باز هم جواب سوال من را ندادید! چگونه است دانشمندانی که سال هاست روی زلزله کار می کنند، هنوز نتوانسته اند زلزله را پیش بینی کنند و در عوض شما که در این زمینه حتی تحصیلات آکادمیک هم ندارید، به قول خودتان ادعا می کنید که می توانید این پدیده را پیش بینی کنید؟

علت این امر مشخص است. دلیل اینکه دانشمندان زلزله شناسی نمی توانند این پدیده را پیش بینی کنند این است که آنها تک بعدی و تک رشته ای هستند. درحالی که زلزله پدیده ای چندوجهی است. یعنی شما هم باید زمین شناسی بلد باشید و هم هواشناسی و هم ژئوفیزیک و... من شاید در تمامی این رشته ها تخصص نداشته باشم ولی سال هاست که روی پدیده زلزله و دانش های جنبی آن مطالعه می کنم و با اطلاعاتی که از سایر رشته ها دارم موفق به پیش بینی زلزله شده ام.

یعنی با رصد کردن یکسری آثار و علایم طبیعی این کار را می کنید؟

دقیقا... من برای پیش بینی زلزله 28 آیتم طبیعی را چک می کنم و بعد از انجام یکسری محاسبات، اعلام می کنم که فلان جا زلزله ای تا فلان روز رخ خواهد داد. البته با احتمال 70 درصدی و همچنین ضریب خطای یک ریشتر.

و این 28 آیتم را از کجا رصد می کنید؟

از 4 ماهواره این اطلاعات را می گیرم. البته اگر خود این کشورها بدانند که ما از اطلاعات ماهواره های شان برای پیش بینی زلزله استفاده می کنیم، مسلما جلوی ما را می گیرند تا مجبورمان کنند که شیوه محاسبات و پیش بینی مان را به آنها بگوییم یا حداقل پول کلانی بابت این اطلاعات از ما مطالبه خواهند کرد که از توان من خارج است.

می توانید به زبان ساده برخی از فاکتورهایی که با آنها زلزله را پیش بینی می کنید را نام ببرید؟

بله. مثلا از گذشته های دور پدران ما معتقد بودند که وقتی رطوبت هوا به یک حد مشخصی برسد و زیاد شود احتمال وقوع زلزله وجود دارد. ما آمدیم و روی این مساله کار کردیم یا با مطالعاتی که روی تهران داشتیم به این نتیجه رسیدیم که به خاطر بارگذاری های سازه ای و ساختمانی که در این کلانشهر داشته ایم، حرکت پوسته زمین کند شده است! این کند شدن باعث ذخیره شدن انرژی زمین شده است و حالا بعد از مدت ها به یکباره این انرژی می خواهد فوران کند و در قالب زلزله تخلیه شود. یعنی زلزله همین جوری و به یکباره رخ نمی دهد بلکه علایمی دارد. من با استفاده از این علایم می توانم زلزله را از حدود 6 ماه قبل در یک منطقه پیش بینی کنم. ولی متاسفانه دست تنها هستم و از هیچ کجا هم حمایتی نمی شوم. من نمی توانم هزینه های سنگین پیش بینی زلزله را بپردازم؟ الان اگر کامپیوترم بسوزد نمی توانم 15 میلیون تومان بدهم و سیستمی با همان مشخصات که قادر به پردازش اطلاعات من باشد را دوباره بخرم. من یک معلم هستم. قدرت مالی آن را ندارم که دفتری بگیرم و چند نیرو استخدام کنم. برای اینکه پیش بینی هایم دقیق تر باشد باید هر 15 دقیقه یک بار اطلاعات را ثبت کنم. ولی در حال حاضر نمی توانم چون دست تنها هستم و نمی توانم دایما پشت سیستم باشم. با این وجود خیلی از زلزله هایی که اخیرا اتفاق افتاده را به درستی پیش بینی کرده ام. مثلا زلزله کرمان را ساعت یک شب پیش بینی کردیم و ساعت 6 صبح زلزله آمد. یا زلزله اول بوشهر را 2 روز قبل و زلزله اول تهران را 4 روز قبل پیش بینی کردم.

در طول این همه سال در مقابل این همه اعتراض ها و حمله هایی که به شما می شود، کسی هم بوده که کار شما را تایید کند؟

بله. مثلا در زلزله سال 92 اسفراین، مدیرکل بحران استان رسما در گفت وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد که برهمند 48 ساعت قبل زلزله را پیش بینی کرده بود و ما فرصت پیدا کردیم تا شهر را آماده کنیم و همین امر هم باعث شد تا خون از بینی کسی نریزد.

شما که به قول خودتان اینهمه در جهان شناخته شده اید تاکنون از سوی کشورهای خارجی، برای مذاکره در مورد پیش بینی زلزله دعوت نشده اید؟

تاکنون برای اختراعاتی که داشته ام بارها از کشورهای مختلف برای مهاجرت دعوتنامه داشته ام ولی ترجیح داده ام در کشور خودم بمانم. اما هنوز پروژه پیش بینی زلزله ام را برای سایر کشورها مطرح نکرده ام. البته با نامهربانی هایی که دیده ام به زودی طرحم را برای دانشمندان امریکایی خواهم فرستاد تا ببینم نتیجه اش چه خواهد شد.

پس مردم حق دارند که به شما شک کنند! آخر وقتی هنوز نه جایی کار شما را تایید کرده و نه هیچ یک از مسوولان و متخصصان زلزله پیش بینی های شما را قبول نکرده اند، چطور مردم باید به پیش بینی های شما ایمان آورند؟

اثبات این مساله ساده است. هموطنان خوبم، می توانند با مقایسه پیش بینی هایی که انجام می شود، ببینند این پیش بینی ها تا چه حد به حقیقت نزدیک است؟ وقتی ظهر هنگام کسی بگوید شب است و هوا تاریک، شما به سادگی می توانید تشخیص دهید که چه کسی درست می گوید. در اینجا هم هر کسی که شک دارد می تواند پیش بینی های ما را با زلزله هایی که رخ داده مقایسه و خودش قضاوت کند.

شما کانالی دارید که گویا در آن پیش بینی های خودتان را منتشر می کنید. اما مثل اینکه دادستانی شما را به سبب تشویش اذهان عمومی، احضار کرده است. درست است؟

بله. من از حدود 5 سال قبل تصمیم گرفتم کانالی برای اطلاع رسانی پیش بینی هایی که در مورد احتمال وقوع زلزله می کنم دایر کنم. یعنی کانال چیز جدیدی نیست. خوشبختانه این کانال در چند وقت اخیر با اقبال بسیار خوبی از سوی هموطنان روبه رو شده که خودش می تواند دلیلی برای اطمینان و درستی اطلاعاتی باشد که ما منتشر می کنیم. اما خب طبیعی است با زلزله هایی که اخیرا رخ داده اقبال مردم به این کانال زیادتر شده است. حتی الان 11 کانال دیگر به نام من فعالیت می کنند درحالی که هیچ کدام ارتباطی به بنده ندارند. در طول این سال ها بارها از سوی مراجع قضایی و اطلاعاتی احضار شده ام. حتی یک بار ریختند داخل منزل و هر چه داشتم را بردند. ولی در نهایت دادستانی خراسان اعلام کرد که برطبق بررسی های انجام شده برهمند مرتکب جرمی نشده و پیش بینی هایش اشکالی ندارد. البته هنوز هم احضار نهادهای اطلاعاتی ادامه دارد که در حال مذاکره و برگزاری جلساتی با آنها هستیم.

تاکنون با کارشناسان و متخصصین مرکز زلزله شناسی یا ژئوفیزیک هم جلساتی داشته اید؟

بله. اما من هم مرکز زلزله شناسی رفته ام و هم سازمان پژوهش های علمی صنعتی. اما همه بدون اینکه به حرف های من توجهی کنند می گویند در جایی که تاکنون کسی نتوانسته زلزله را پیش بینی کند، غیر ممکن است که شما بتوانید زلزله را پیش بینی کنید. یعنی حتی زحمت شنیدن استدلال ها و تحلیل های من را به خودشان نمی دهند!همه آنها می گویند شما بیا دقیقا به ما شیوه جمع آوری اطلاعات و محاسبات و روشی که کار می کنید را بگویید تا ما ببنیم چه تصمیمی باید بگیریم.

خب چرا این کار را نمی کنید؟

من 10 سال است که برای رسیدن به این نقطه و اصلاح این روش پیش بینی، زحمت کشیده ام. چه تضمینی وجود دارد که بعد از فاش کردن شیوه کارم، طرحم لو نرود؟! آن وقت دست من به کجا بند خواهد بود؟ خیلی ها معتقدند که این موج زلزله هایی که در جای جای ایران در حال اتفاق افتادن است، نتیجه دستکاری انسان از طریق شیوه هایی مثل آزمایش های نظامی یا استفاده از «هارپ» است. به نظر شما، این همه زلزله پشت سر هم در ایران عجیب نیست؟

من اصلا چنین استدلال هایی را قبول ندارم. این رویه در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. کشورهایی مثل استرالیا، نیوزیلند، مالزی، و... به دلیل اینکه پوسته محکمی ندارند، شاهد زلزله های متعددی هستند. اما از آنجایی که ما چندان علاقه ای به مطالعه اخبار جهان نداریم، از اخبار زلزله در دیگر کشورها بی خبریم. به هر حال به خاطر فعل و انفعال های زمین شناسی، موجی از زلزله ایران را در برگرفته و باعث شده تا هر روز شاهد زلزله ای جدید در گوشه ای از کشور باشیم. در مورد «هارپ» هم معتقدم هیچ دستگاهی نمی تواند زلزله ای مانند زلزله کرمانشاه را ایجاد کند. زلزله ای که معادل 700 تا 1350 بمب اتمی بود.

اشاره ای داشتید به اینکه از 6 ماه قبل می توانید زلزله را پیش بینی کنید. اگر اینچنین است پس چرا همان موقع اعلام نمی کنید؟

اگر همان 6 ماه قبل اعلام کنم، منتقدین می گویند فلانی همین طوری یک چیزی می گوید... چون به هر حال در طول 6 ماه، بالاخره در آن منطقه زلزله ای خواهد آمد. برای همین من منتظر می شوم تا به زمان زلزله نزدیک شویم و بعد اعلام می کنم.

کلا چند سال است که روی زلزله کار می کنید؟

حدود 10 سال است که به طور حرفه ای و مستمر روی این پدیده کار می کنم. پیش از این هم، 5 سالی در حال دانش اندوزی و جمع آوری اطلاعات پراکنده بودم. یعنی چیزی حدود 15 سال در این عرصه فعالیت داشته ام.

در مورد تهران چطور بعد از زلزله اصلی، نتوانستید پس لرزه های آن را مشخص کنید؟

برای پیش بینی پس لرزه های کوچک تر، باید در محل حضور داشته باشم و آزمایش هایی بکنم تا بتوانم آنها را پیش بینی کنم. به همین دلیل نمی توانم از مشهد پس لرزه ها را پیش بینی کنم. اما در عین حال ادعا می کنم اگر دولت از من حمایت کند و امکانات در اختیارم بگذارد، می توانم با حضور در محل و حفر چاه های گمانه زنی و نصب سنسور، دمای زمین را لحظه به لحظه اندازه بگیرم و زلزله در هر نقطه ای از جمله در تهران را 48 ساعت قبل از وقوع، پیش بینی کنم.

خودتان در چه رشته ای تحصیل کرده اید و مدرک تحصیلی تان چیست؟

من مدرک کارشناسی ارشد MBI دارم و دکترای افتخاری از مجارستان. در حال حاضر نیز علاوه برکارهای پژوهشی عضو شورای پژوهشی دانشگاه علمی- کاربردی استان خراسان هستم و سابقه بیش از 30 سال تدریس دارم.

پیش بینی هایم درست است

اثبات اینکه پیش بینی های من درست است یا نه ساده است. هموطنان خوبم، می توانند با مقایسه پیش بینی هایی که انجام می شود، ببینند این پیش بینی ها تا چه حد به حقیقت نزدیک است؟ وقتی ظهر هنگام کسی بگوید شب است و هوا تاریک، شما به سادگی می توانید تشخیص دهید که چه کسی درست می گوید. در اینجا هم هر کسی که شک دارد می تواند پیش بینی های ما را با زلزله هایی که رخ داده مقایسه و خودش قضاوت کند.