آرشیو سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷، شماره ۳۱۷۹
جامعه
۱۲

پشت پرده مجوزهای شکار

در روزهای اخیر خبر صدور مجوزهای شکار در ایران توسط مدیرکل دفتر حفاظت و صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری، موجی از انتقادها را برانگیخت. علت انتقادها و موضع گیری های منفی هم کاملا مشخص است؛ میراث یک سرزمین نباید تاراج شود.

اما موشکافی دقیق تر خبرها نشان می دهد که آدرس ظاهرا اشتباه است! سوال اینجاست که آیا واقعا سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یگانه متولی حیات وحش کشور، این میراث ارزشمند را آن هم به شکل غیرقانونی، غیراخلاقی، غیرشرعی، غیرکارشناسی و البته غیرعرفی به حراج گذاشته است؟ پشت پرده صدور مجوزهای شکار دقیقا چه خبر است؟

افسانه شکار

با مرور بسیاری از خبرها متوجه می شویم که متاسفانه مفاهیم تخصصی به صورت کاملا اشتباه در میان برخی اصحاب رسانه استفاده و حتی نقل قول می شوند. مجوزهای شکار اخیر در ایران برخلاف باور بسیاری از مردم، غیرقانونی نیستند.

در ماده 21، آیین نامه اجرائی قانون شکار و صید مصوب 29/10/1346 و اصلاحیه آن به تاریخ 30/1/1374 آمده: «پروانه های انتفاعی برحسب مورد برای شکار و صید که جنبه حرفه ای یا کسب یا تجارت داشته باشد و همچنین برای پرورش و تکثیر و خریدوفروش و صدور حیوانات قابل شکار و صید و اجزای آن صادر می شود».

واقعیت این است که شکار تروفه را در نقاط متعددی از دنیا، به عنوان یک استراتژی برای حفاظت از حیات وحش و درعین حال به منظور بهبود معیشت های پایدار انتخاب و تعریف کرده اند.

اما با وجود همه اینها باز هم موضوع شکار همیشه چالش برانگیز است، چراکه زمینه ایجاد قطب های مختلف را دارد و در ضمن نباید از یاد برد که نگرانی های کم وبیش بجایی هم در این زمینه وجود دارد که از آن جمله می توان به زیربنای اخلاقی و مهم تر از آن تاثیرات ناشی از فعل شکار اشاره کرد.

اما پیش از همه اینها ابتدا باید مفاهیم اولیه تشریح شوند تا بتوان ریشه سوءتفاهم ها و کژفهمی ها را پیدا کرد و در نهایت هم به قضاوت درست نشست و چاره جویی کرد.

شکار تروفه، به نام شکارچی، به کام حفاظت

شکار تروفه یا شکار به نشانه افتخار، موضوع مباحثات زیادی در طیف های بسیار گسترده است که گاه حتی به نفی کامل هم ختم می شود، اما این نوع از شکار دقیقا چیست؟

شکار تروفه به معنای شکار حیواناتی با ویژگی های مطلوب خاص (مانند داشتن شاخ های بزرگ) است و درعین حال با بخش وسیعی از شکار که در آن هدف استفاده از گوشت جانور هم وجود دارد، هم پوشانی پیدا می کند. بدیهی است که در این ضمن، موارد متعددی از نادیده گرفته شدن قوانین هم می تواند رخ دهد، اما هر شکار تروفه لزوما به معنی نفی قانون یا سوق دادن یک گونه یا حتی یک جمعیت به سمت انقراض نیست.

پاره ای اشتباهات شایع در میان عوام وجود دارد؛ به عنوان مثال گفته می شود که شکار تروفه، مشابه شکار در فضای محدود و ازپیش طراحی شده است یا اینکه شکار تروفه غیرقانونی است یا شکار تروفه منجر به کاهش جمعیت گونه های شاخص، بالاخص پستانداران درشت جثه ای مانند شیر، فیل و کرگدن می شود یا اینکه می توان به آسانی گردشگری و عکاسی از حیات وحش را جایگزین شکار تروفه کرد. اما آیا این گفته ها درست است؟

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آی یو سی ان) تاکید دارد که تمامی موارد مذکور، برداشت های اشتباه و نادرستی هستند.

تحقیقات نشان داده که برنامه های شکار تروفه قانونی و درست سازماندهی شده، اتفاقا می توانند نقش مهمی در ارائه مزایای متعدد نه تنها در امر حفاظت از حیات وحش، بلکه حتی در ایجاد رفاه و معیشت بهتر برای بومیان و جوامع محلی که با حیات وحش در ارتباط نزدیک هستند، داشته باشند.

استفتا از فتاوای شرع

خبرگزاری تسنیم به نقل از دفتر اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای پاسخ این پرسش را که شکار حیوانات چه حکمی دارد، این طور نقل می کند: «اگر شکار از نظر قانون ممنوع بود، یعنی اگر منطقه ای به عنوان یکی از مناطق «شکار ممنوع» اعلام شده باشد، شکار در آن منطقه جایز نیست. یا اینکه اگر مسئولان، شکار نوع خاصی از حیوانات را غیرقانونی اعلام کرده باشند، شکار آن حیوان جایز نیست. غیر از اینها شکار یک عمل مباح است».

نظرات کارشناسان حیات وحش

آرش قدوسی، فوق دکترا از دانشگاه هومبولت برلین، درباره صدور مجوزهای اخیر به «شرق» می گوید: «من به شخصه آمار وحوش مناطق و نحوه تخصیص این پروانه ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست را ندیده ام و به همین دلیل تایید یا نفی این حرکت را بدون مستندات کار درستی نمی دانم، اما با توجه به تجربیات بازدید از مناطق و آماربرداری علف خواران در بسیاری از نقاط ایران، به این جمع بندی رسیده ام که بعضی از جمعیت ها امکان شکار محدود (با درنظرداشتن ضوابط علمی برداشت) را دارا هستند، درحالی که در بسیاری مناطق دیگر چنین امکانی وجود ندارد».

قدوسی ضمن اشاره به افزایش آمار شکارهای غیرمجاز در اکثر مناطق ایران و حتی چندبرابربودن این تعداد نسبت به تعداد مجوزهای صادرشده توسط سازمان حفاظت محیط زیست (105 راس) می گوید: «ضربه اصلی به جمعیت ها از جانب شکار غیرمجاز است.

در چنین شرایطی بعضی به فکر ممنوعیت کامل شکار هستند تا بلکه با شکارچیان غیرمجاز هم مقابله شود، اما اگر بخواهیم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، موضوع کمی با این باورهای خام فرق می کند. در ایران و اکثر نقاط جهان، اگر انگیزه برای شکار غیرمجاز مخصوصا در جوامع محلی بالا باشد و حیات وحش هم به صورت سرمایه ملی دیده نشود، آن گاه حفاظت در طول زمان قطعا بازنده خواهد بود».

قدوسی معتقد است که هنر مدیران حیات وحش و حفاظت گران در این است که با ایجاد ارتباط بین شکار مجاز و جوامع محلی، آنان را در مزایای حاصله بهره مند کنند و در طول زمان از میزان شکار غیرمجاز بکاهند. به گفته این کارشناس فوق دکترای حفاظت از حیات وحش، در سال های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست با حمایت از قرق های اختصاصی و تخصیص بخشی از درآمد حاصل از مجوزهای شکار به مناطق (به جای خزانه دولت) و همچنین تخصیص تعدادی از این مجوزها به جوامع محلی، تصمیمات مهمی دراین باره گرفته است، ولی این سازوکارها باید به صورت شفاف با ذی نفعان به اشتراک گذاشته شود و در این راه از تجارب سایر کشورها نیز بهره گرفته شود.

رضا گلجانی، کارشناس حیات وحش از دانشگاه داکوتای جنوبی هم در این زمینه می گوید: «شکار بخشی از فرهنگ و تاریخ ایران است. شکار قانونی نه در قانون، نه در دین و نه در عرف ایران مضموم نیست. جالب اینجاست که حتی چند دهه تابوسازی از شکار هم نتوانسته موثر واقع شود. درحال حاضر شواهد نشان می دهند که به رغم ممنوعیت های سخت گیرانه در مقوله شکار و صید، اتفاقا نرخ شکار غیرمجاز کاهش محسوس نیافته و بالعکس محیط زیست بهای این ممنوعیت ها را جور دیگری پرداخت کرده است. برای مثال کشته و زخمی شدن ده ها محیط بان و شکارچی تنها یکی از ملموس ترین واقعیت هایی است که نمی توان آن را در زیر لوای جوهای احساسی و هیجانی نادیده گرفت یا حتی لاپوشانی کرد».

گلجانی در ادامه می افزاید: «راه حل برون رفت از چالش چندین ده های مدیریت شکار و صید در ایران رجوع به علم و دانش مدیریت حیات وحش است. علم مدیریت حیات وحش که در اواسط قرن بیستم ابداع شد، علمی است که درصدد است تا بین تقاضاهای انسان و نیاز جمعیت های حیات وحش تعادل برقرار کند؛ به نحوی که بهره برداری و بهره مندی انسان از حیات وحش کمترین تاثیر بر بقای جمعیت های حیات وحش را داشته باشد و درعین حال باعث تضمین بقای آنها در درازمدت هم شود».

اما گلجانی نحوه تخصیص مجوزهای شکار را زیر سوال برده و این طور جمع بندی می کند: «این نحوه مجوزدادن برای شکار لزوما به نفع حیات وحش و مردم ایران نیست چراکه براساس الگوهای مدون پیش بینی کننده انجام نمی شود. الگوهای مدون پیش بینی کننده نشان می دهند که از چه مقدار از جمعیت های مختلف و از چه گروه های سنی و در چه مناطقی می توان به شکل پایدار بهره برداری کرد؛ بنابراین بدون چنین الگوهایی نمی توانیم با قاطعیت علمی بگوییم که این شکارکردن ها آیا برای حیات وحش مفیدند یا خیر».

شکار در فصل زادآوری حیات وحش

آرش قدوسی فصل زاد و ولد علف خواران در ایران را بین نقاط سردسیر و گرمسیر با اختلاف چند هفته متفاوت عنوان می کند و می گوید: «در نقاط گرمسیر این فصل عموما به پایان رسیده بنابراین صدور مجوز شکار در مناطق گرمسیر در هفته گذشته ارتباطی با فصل زاد و ولد ندارد. اما به صورت سنتی، فصل شکار در ایران در نیمه سرد سال انجام می گیرد و به نظر من سازمان حفاظت محیط زیست برای صدور مجوز بعد از فصل زاد و ولد باید با تشکیل کارگروهی تخصصی از نقطه نظرات مختلف، مزایا و معایب این تغییر را بسنجد و نتایج تصمیمات این کارگروه را به صورت شفاف اعلام کند. مدیریت حیات وحش بحثی است کاملا علمی و تخصصی و امکان آزمون و خطا در آن در بسیاری موارد وجود ندارد».

جمع بندی

مرور دیدگاه های کارشناسی نشان می دهد که مخالفت های کورکورانه، عدم ارزیابی درست و صرفا تکیه بر جوهای احساسی تا چه اندازه می تواند برای حیات وحش آسیب رسان و مخرب باشد. ارائه بیانیه های احساسی مانند ممنوعیت یکپارچه برای شکار در کشور، شرایط را نه تنها بهتر نخواهد کرد بلکه حتی بر وخامت حال این بیمار محتضر نیز خواهد افزود.

تنها کشورهایی که درحال حاضر ممنوعیت کامل شکار در آنها اعمال می شود، دو کشور هند و کنیا هستند. جالب اینجاست که آمارها نشان می دهد از زمان ممنوعیت شکار در این کشورها وضعیت حیات وحش آنها بهتر نشده بلکه برای مثال در کشوری مانند کنیا حتی 70 درصد جمعیت های حیات وحش نیز کاهش یافته اند.

در آخر اینکه برآیند حاصله از سال ها ممنوعیت های شکار غیرمجاز در کشورمان نشان داده است که نه تنها جمعیت های حیات وحش از آسیب های فراوان گزند دیده اند، بلکه حتی آمار درگیری محیط بان ها با شکارچی ها نیز چندین برابر شده است. وطن نوروزی، محیط بان قیر و کارزین استان فارس که چهار سال پیش ناخواسته باعث مرگ یک شکارچی شد و اکنون هم به قصاص محکوم شده، محیط بانی است که در مواجهه با یک شکارچی متخلف زندگی اش دگرگون شد. سوال اینجاست که چند محیط بان دیگر ایران تاب ایستادگی در برابر فشارهای ناشی از شکار غیرمجاز را دارند؟ بدیهی است که زمان به نفع حیات وحش و محیط بانان کشورمان نیست، باشد که مسئولان دفتر شکار و صید و سایر دغدغه مندان حیات وحش از تصمیمات عجولانه و خام پرهیز کنند.