آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
صفحه آخر
۱۶
گزارش

«مغزهای کوچک زنگ زده» فاتح دومین دوره جشن آکادمی سینماسینما

نوید محمدزاده: من پسر خوب سینمای ایرانم

عصر روز شنبه 19 مردادماه هتل انقلاب میزبان اهالی سینما بود که برای برگزاری دومین دوره از جشن «سینماسینما» دور هم جمع شده بودند. جواد یحیوی که اجرای برنامه را به عهده داشت همان ابتدای برنامه از کیوان کثیریان دبیر جشن دعوت کرد تا درباره روند برگزاری این رویداد سینمایی و نحوه انتخاب آثار که به خصوص در بخش انتخاب چهره سال طی روزهای گذشته حاشیه هایی به همراه داشت توضیحاتی ارائه دهد. کثیریان گفت: ما یک بخش مهم به نام چهره سال داریم که 207 روزنامه نگار سینمایی در آن شرکت کردند و به طور آزاد به هر چهره سنیمایی که احساس کردند در سینمای ایران موثر بوده رای دادند. ما امروز 10 نفر اول را معرفی می کنیم، نامزدی وجود نداشت که از میان آنها انتخاب شود بنابراین انصراف دوستان در سیستم ما نمی گنجید. با احترام به این عزیزان خصوصا آقای انتظامی 10 نفر اول که با ذکر دلیل از سوی روزنامه نگاران انتخاب شده اند معرفی می شوند. دبیر این جشن درباره تفاوت ساختار جشن امسال، با سال گذشته هم گفت: «امسال آکادمی به 86 نفر رسید و امیدواریم سال بعد تعداد اعضای آکادمی به صد نفر برسد. واقعا باید از آقای عیاری که راهنمای ما هستند و اجازه می دهند سایه شان بالای سر ما باشد تشکر کنم.» مراسم با معرفی نامزدها و برندگان در بخش های مختلف وارد قسمت اصلی اش شد. در بخش اهدای جوایز، جایزه بهترین فیلم کوتاه در رقابت با بچه خور(محمد کارت)، تشریح (سیاوش شهابی)، تو هنوز اینجایی (کتایون پرمر و محمد روحبخش)، دریای تلخ (فاطمه احمدی)، گسل (سهیل امیرشریفی)، مثل بچه آدم (آرین وزیر دفتری) به «ماچ سینمایی» ساخته کریم لک زاده تعلق گرفت.

مستندها و اولین ها

جایزه بهترین فیلم مستند هم در رقابت با فیلم های مستندی چون «اسرار دریاچه» (آرمین ایثاریان)، «اکسدوس» (بهمن کیارستمی)، «پرسپولیس؛ شیکاگو» (ارد عطارپور)، «خاتمه» (مهدی و هادی زارعی)، «خرامان» (آرش اسحاقی)، «فریاد رو به باد» (سیاوش جمالی و عطا مهراد) به «بهارستان، خانه ملت» ساخته بابک بهداد تعلق گرفت. دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلمساز اول هم به ترتیب به پویا بادکوبه برای فیلم «درساژ» و محمود غفاری کارگردان «شماره 17 سهیلا» تعلق گرفت.

یک عمر عشق

در ادامه جشن کلیپی درباره واروژ کریم مسیحی پخش شد که امسال تندیس مهرگیاه «پاسداشت یک عمر عشق به سینما» به این سینماگر اعطا شد. ابراهیم حقیقی و سعید پورصمیمی هم چند دقیقه ای درباره اهمیت حضور کریم مسیحی درسینمای ایران سخنرانی و از کم کاری او گلایه کردند. این کارگردان صاحبنام ایرانی هم در صحبت های کوتاهی از آکادمی تشکر کرد و در ادامه گفت: «سینما برای ما چوبی است که بندباز آن را در دست گرفته و روی طناب راه می رود اگر چوب را از او بگیرند زمین می خورد. سینما را از آدم هایی مثل من بگیرند نمی دانیم چه کنیم. ما با سینما بزرگ شدیم و خواهیم مرد. امیدوارم فرصت دیگری پیش بیاید کار دیگری بسازم.»

پسر خوب سینما

جایزه بخش بازیگران اما متفاوت از جشنواره های دیگر همچون جشنواره فجر و... بود. در بخش انتخاب بهترین بازیگر زن زهرا داودنژاد بازیگر «شماره 17 سهیلا» در رقابت با سایر نامزدها یعنی سارا بهرامی (دارکوب)، سحر دولتشاهی (عرق سرد)، باران کوثری (عرق سرد)، باران کوثری (عصبانی نیستم)، نگار مقدم (درساژ)، شبنم مقدمی (خجالت نکش)، مهتاب نصیرپور (آستیگمات)، شیرین یزدانبخش (آشغال های دوست داشتنی) گوی سبقت را ربود و این جایزه را از آن خود کرد. در بخش مردان هم، انتخاب نوید محمدزاده به عنوان بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» نشان از این داشت که انتخاب این فیلم در جشنواره فیلم فجر سال 96 و همچنین جشن حافظ انتخابی سلیقه ای نبوده و می شود این انتخاب ها را مهر تاییدی بر استقلال و البته کیفیت یک فیلم دانست. حسن معجونی هم که در جشن حافظ امسال نامزد دریافت بهترین بازیگر شده بود از جشن سینماسینما دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. نوید محمدزاده هم به این انتخاب و درستی آن صحه گذاشت و گفت: «خیلی خوشحالم که در این جشن هستم و برای دومین بار است که در دومین دوره این افتخار نصیب من شده که مورد تایید کاردرست های سینما قرار می گیرم». محمدزاده با اشاره به هومن سیدی گفت: «هومن این پنجمین جایزه ای است که برای آن نقش می گیرم، فجر هم دست من نبود. نمی دانید چقدر هر سری به من انگیزه می دهید. من پسر این سینما هستم و پسر خوبی هستم و سعی می کنم مسیرم را بهتر ادامه بدهم.» جایزه بهترین فیلمنامه نویسی هم در رقابت مانی حقیقی (خوک)، رضا درمیشیان (عصبانی نیستم)، حامد رجبی (درساژ)، هومن سیدی (مغزهای کوچک زنگ زده)، محمود غفاری (شماره 17 سهیلا)، پیمان معادی (بمب؛ یک عاشقانه) و حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست (شعله ور) به محسن امیریوسفی و فیلم «آشغال های دوست داشتنی» تعلق گرفت. اما 207 نفر از خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر 10 چهره موثر سینما را انتخاب کردند که از میان آن ها در نهایت نرگس آبیاراین جایزه را به خانه برد. جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم هم به هومن سیدی و سعید سعدی برای فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» تعلق گرفت. جایزه ای که آلبوم افتخارات هومن سیدی و فیلمش را تکمیل کرد.