آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
صفحه آخر
۱۶

شهروند مجازی

یگانه خدامی

هشتگ

#شاملو

گفت و گوی محسن یزدی قائم مقام شبکه سه با خبرگزاری مهر هم کاربران ایرانی را به واکنش واداشت.

توجه به حرف های یزدی به دلیل صحبت های او درباره احمد شاملو و مستند قدیس بود که زمان پخش آن، انتقادهای زیادی به همراه داشت. یزدی در این مصاحبه گفت: «به شکستن بت هایی مثل شاملو ادامه می دهیم. شکستن این بت ها از اهداف این شبکه است. شاملو حتی به شجریان هم توهین کرد.» این حرف ها باعث شد بحث آن مستند دوباره داغ شود و خیلی ها با هشتگ شاملو به آن بپردازند: ساما: «من نمی فهمم شاملو کجا بته!؟ شاعری تاثیرگذار تو مسیر شعر فارسی بود. اینها اول خودشون ازش بت می سازن و بعد خودشون تبر بر می دارن که بشکننش.شاملو به اندازه خودش مطرحه به نظرم.»، محمدرضا صداقت: «با حرف قائم مقام مدیر شبکه سه در مورد بت شکنی و شاملو و این احساس وظیفه و رسالت در این راه ناخواسته فکر می کنم حضرات حذف نود و فردوسی پور را هم با همین دید بت شکنانه انجام داده اید.»، لیلا به طلب: «به شکستن بت های قبلی ادامه می دهیم و بت های جدید خودمون را می سازیم.»، علی ذوالقدر: «اگر شاملو در عرصه ادبیات این کشور بت باشه هم کسی می تونه بشکندش که توانمندتر باشه در اون عرصه و آثار بهتری داشته باشه برای ارائه.»، امیر: «بت شکنی؟ هیچ وقت طرفدار آقای شاملو نبودم اما کاش برای این بت شکنی از سواد خودتون استفاده کنید و دست به دامن ممنوع الکاری مثل جناب براهنی نشید.

حرفای تقطیع شده و قضاوت پوچ تونم زمانی که فرد مقابل در قید حیات نیست تا دفاع کنه فقط ضعف شما رو نشون می ده.»، لنی: «چه خوب. حتما ادامه بدین.

بعد از قدیس جست و جو و فروش کتاب های شاملو بیشتر شد.»، اس ام زد: «به علم کردن چه بت هایی خواهید پرداخت؟»، احسان: «خداروشکر فهمیدیم هدف شبکه سه چیه. به این میگن رسانه ملی. هدف شون کارآفرینی یا ایجاد روحیه خودباوری ملی نیست.

هدف شون شکستن شاملو است!»، سلمان رمضانی: «قدیس مستندی یک طرفه بود ولی دروغ و سندسازی نبود. کاری با هدف اینها ندارم ولی واقعا توسط برخی ها هاله دور شاملو کشیده می شه و ازش قله ای بلند در ادبیات ساخته می شه.

قدیس نشون می ده که نظر خیلی از اهالی ادبیات و فرهنگ ایران برخلاف اینه.»

ماجرا

ادعاهایی درباره فاجعه منا

مرتضی رکن آبادی برادر شهید رکن آبادی؛ دیپلماتی که در منا شهید شد یکشنبه شب در برنامه جهان آرا در شبکه افق حرف هایی زد که بازتاب زیادی داشت و می شود گفت که جنجالی شد.

او گفت:«مسئولان ما برای اینکه راه حج باز شود سال گذشته در عربستان امضا دادند و پذیرفتند که مقصر فاجعه منا ایرانی ها بودند.»

این ادعا به نظر بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی ادامه زیر سوال بردن وزارت امور خارجه و دیپلماسی کشور بود و خیلی ها از این جهت به آن پرداختند.

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری هم در توئیترش نوشت: «برادر گرامی جناب آقای رکن آبادی. سلام علیکم. آیا برای ادعای خود دلایل، شواهد یا مستنداتی دارید؟ مدیر محترم شبکه افق آیا در این شبکه راهنمای عملی برای میزبانان برنامه های زنده در مواجهه با ادعاهای قابل مناقشه میهمانان وجود دارد؟»

بعضی از نظرات کاربران را درباره این موضوع بخوانید: ریحانه: «مسئولان یعنی کی دقیقا؟ از چه ارگانی؟ وزارت خارجه، حج و زیارت یا چی؟»، فرهاد: «قصد دفاع از دولت روحانی رو ندارم اما بار اولی نیست که افق نشینان در رسانه ملی که میلی اداره می شود با بیان این جمله کلیدی که «اسنادش موجود است و اگر لازم شد ارائه می دهند» دست به افشاگری علیه دولت می زنند.

مگر می شود منتقدان سندی علیه رقیب داشته باشند و برای انتشارش صبر کنند؟»، جلال برزگر: «اکانت هایی که حرف برادر شهید رکن آبادی درباره حادثه منا را فرصتی برای توهین و تخریب دستگاه دیپلماسی و شخص ظریف دانسته بودند با روشن شدن مربوط بودن مذاکرات حج به بعثه و سازمان حج و نه دیگران احتمالا در حال خجالت کشیدن هستند.اول فکر و بعد توئیت را باید تمرین کرد.»، مهدی آتشی: «چه خوب می شد یه بار برای همیشه دولت بیاد تو یه برنامه زنده با مدرک و سند کل ماجرای منا و پیگیری های انجام شده و نتایج رو مفصل تشریح کنه. مشکل دولت اینه که فقط می پرسه. هیچ وقت پاسخگو نیست.»، میثم: «آخه ایشون چیکاره مملکته؟ به صرف برادر شهید بودن که نمی شه ازش قبول کرد. ایشان مگه جزو هیات مذاکره کننده حج بودن؟»، امین روحانی: «قابل باور نیست. همین طور رو هوا که طرف بگه منبع دارم؟ تا زمانی که منبع ایشون با اسناد این موضوع رو فاش نکنن اصلا حرف زدن درباره اش و مانور دادن روش ضایع کردن خود آدمه. حتی اگر برای شما قابل باوربوده باشه.»