آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
بانک و بیمه
۱۲

سکه 30 هزار تومان افت کرد

دلار به کف 98 خورد

دنیای اقتصاد : در دومین روز کاری هفته، سکه و دلار دومین افت متوالی را تجربه کردند و هر کدام به سوی سطوح حمایتی حرکت کردند. روز یکشنبه، شاخص ارزی 90 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 هزار و 700 تومان رسید. آخرین بار دلار در اواخر تیرماه چنین سطح قیمتی را تجربه کرد تا این اتفاق در سال 98 برای دومین بار در بازار رخ داده باشد. اگر قیمت در روزهای آتی به زیر سطح یاد شده برود، زمینه ساز ثبت رکورد کاهشی جدیدی در بازار خواهد شد، عاملی که می تواند انتظارات کاهشی را در بازار فعال تر کند. البته روز یکشنبه در مقطع کوتاهی قیمت دلار حتی تا سطح 11 هزار و 600 تومانی نیز پایین رفت اما در آن جا با حمایت معامله گران توانست بخشی از ارزش خود را بازیابد.

باید دید این به معنای تغییر مسیر کاهشی بازار به سوی افزایشی ها از روز سه شنبه (امروز) خواهد بود یا روند کاهشی ابتدای هفته در روزهای بعد نیز ادامه خواهد یافت.   به گفته فعالان، فضای بازار روز یکشنبه کم معامله بود و کمتر معامله گری تمایلی به خرید داشت؛ در حالی که برخی از فعالان کاهش حجم معاملات را به تعطیلات عید قربان و بسته بودن بازارهای همسایه نسبت می دادند، گروه دیگری اذعان می کردند که معامله گران بزرگ کنار نشسته اند و در انتظار آغاز به کار بازار متشکل ارزی اند. روز یکشنبه شایعاتی در بازار وجود داشت که بازار متشکل ارزی از هفته آینده کار خود را آغاز خواهد کرد و برخی چنین جوسازی می کردند که معاملات در این بازار زیر مرز 11 هزار تومانی آغاز خواهد شد. عده ای نیز افت قیمت دلار را به نبود تقاضا در بازار نسبت می دادند. گروهی عنوان می کردند در آستانه عید قربان حتی تقاضای مسافرتی خاصی نیز وارد بازار نشده است. در مجموع افت قیمتی دلار در 2 روز ابتدایی هفته به 3 متغیر تعطیلی بازارهای همسایه و کاهش حجم معاملات در بازار داخلی، شایعات پیرامون آغاز به کار بازار متشکل ارزی با قیمت های پایین تر از بازار آزاد و نبود تقاضای خاص برای اسکناس در بازار نسبت داده شده است.  در این میان، صرافی های بانکی نیز روز یکشنبه رفتار معقولی داشتند؛ آنها سعی نکردند با جوسازی قیمتی زمینه ساز افزایش دامنه نوسان کاهشی در بازار شوند و قیمت های خود را در نزدیکی نرخ بازار آزاد تنظیم کردند.  در روزی که دلار به کف حمایتی سال 98 برخورد کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز از مرز 4 میلیون و 200 هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت. روز یکشنبه، سکه تمام بهار آزادی 30 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و به بهای 4 میلیون و 160 هزار تومان رسید. سکه روز شنبه نیز با کاهش 40 هزار تومانی از مرز 4 میلیون و 200 هزار تومانی پایین رفته بود. 2 روز افت پیاپی موجب شد که سکه تمام بهار آزادی به سطح حمایتی 4 میلیون و 150 هزار تومانی نزدیک تر شود. البته فعالان باور دارند حمایت محکم پیش روی سکه مرز 4 میلیونی است. یکی از عواملی که می تواند از سکه تمام بهار آزادی در برابر افت بیشتر قیمت حمایت کند، ادامه بهای افزایش اونس در بازارهای جهانی و بازگشت به بالای مرز هزار و 500 دلاری است. اونس طلا هفته گذشته یکی از مهم ترین عواملی بود که به جداسازی مسیر سکه از دلار کمک کرد ولی در 2 روز ابتدایی هفته جاری به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، سکه تنها از افت قیمت دلار خط گرفت و به همراه آن راه کاهشی را در پیش گرفت. اونس طلا هفته گذشته در محدوده هزار و 440 دلار آغاز به کار کرد ولی به یکباره تا مرز هزار و 500 دلاری بالارفت، عاملی که موجب رشد 3 درصدی سکه در بازار داخلی شد؛ آن هم در شرایطی که دلار طی یک هفته 7/ 0 درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

البته همچنان بسیاری باور دارند معامله گران سکه روند بهای دلار را جدی تر از اونس دنبال خواهند کرد. این عده اعتقاد دارند درصورتی که افت دلار با همین شیب ادامه پیدا کند، حتی افزایش بهای اونس نمی تواند تغییری در مسیر سکه ایجاد کند. تنها شاید بتواند موجب کاهش شدت افت بازار سکه شود.