آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
نفت و پتروشیمی
۱۱

آرامکو دومین صورت مالی خود را منتشر کرد

تلاش برای کاهش وابستگی به نفت

دنیای اقتصاد : افت قیمت نفت به کاهش درآمدهای بزرگ ترین شرکت نفتی جهان انجامیده، موضوعی که این شرکت را به تکاپوی متنوع کردن منابع درآمدی خود انداخته است. آن طور که بلومبرگ گزارش می دهد، آرامکو (شرکت دولتی نفت عربستان) روز گذشته به انتشار صورت مالی خود در نیمه اول 2019 اقدام کرد، این دومین صورت مالی این شرکت است که به طور عمومی منتشر می شود و نشان از جدی بودن سعودی ها در تصمیم به فروش سهام این شرکت دارد. بر این اساس، درآمد خالص آرامکو به دنبال افت متوسط قیمت نفت در نیمه اول سال میلادی جاری 12 درصد کاهش یافته و به 9/ 46 میلیارد دلار رسیده است. همزمان با انتشار صورت مالی، اخباری مبنی بر توافق اولیه برای خرید 20 درصد از سهام بزرگ ترین شرکت پتروپالایشی دنیا توسط آرامکو منتشر شد که به اعتقاد بلومبرگ، نشان از تلاش این شرکت برای تنوع بخشی به درآمدهای خود دارد.

سعودی ها حدود سه سال پیش از تصمیم خود برای فروش بخشی از سهام غول نفتی آرامکو خبر دادند. در حالی که اعلام می شد فروش سهام این شرکت تا اواخر سال 2018 انجام خواهد شد، اما سال گذشته پادشاهی عربستان اعلام کرد که تصمیم برای فروش سهام آرامکو را فعلا تعلیق کرده است. با این حال در ماه های اخیر به خصوص بعد از انتشار صورت مالی این شرکت در آوریل 2018 مجددا بحث فروش سهام آرامکو داغ شده است. به گفته تحلیلگران انتشار صورت مالی تلاشی برای جلب اعتماد سرمایه گذاران و شفاف سازی درخصوص فعالیت های این شرکت توسط سعودی هاست. انتشار صورت مالی آرامکو نشان داد که این شرکت با اختلاف زیادی پرسودترین شرکت دنیا است.  به طور مثال در نیمه اول 2019 درآمد خالص آرامکو در حالی 9/ 46میلیارد دلار بوده که شرکت اپل 5/ 31 میلیارد دلار درآمد داشته است. درآمد غول نفتی آمریکایی اکسون موبیل در همین بازه زمانی حدود 5/ 5 میلیارد دلار و شرکت نفتی رویال داچ شل 8/ 8 میلیارد دلار بوده است. غالب درآمد آرامکو از فروش نفت خام کسب می شود، از این رو کاهش 4درصدی قیمت نفت و رسیدن آن به 66 دلار از 69 دلار بر بشکه در کنار افزایش هزینه های خرید و تولید و استهلاک رخ داده است.

در این میان اما خبری مبنی بر تصمیم این شرکت برای خرید 20 درصد از سهام شرکت پتروپالایشی ریلیانس که یک شرکت خصوصی هندی است، منتشر شد. بلومبرگ می گوید، آرامکو به دنبال متنوع کردن درآمدهای خود و همچنین کاهش وابستگی اقتصاد عربستان به درآمدهای نفتی است. آن طور که خالد الدباغ، مدیر امور مالی این شرکت گفته است: «آرامکو قصد دارد در پایین دست، فعالیت های عملیاتی خود را متنوع کند و همچنین به افزایش تولید محصولات پتروشیمی دست بزند.» مدیرعامل شرکت هندی ریلیانس نیز اعلام کرده که «آرامکو 20 درصد از سهام این شرکت که شامل بخش های مختلفی از تجارت نفت تا تولید و فروش محصولات پتروشیمی و همچنین مالکیت پالایشگاهی به ظرفیت 24/ 1 میلیون بشکه در روز است را خریداری خواهد کرد.» شرکت ریلیانس 75 میلیارد دلار ارزش گذاری شده از این رو ارزش سهم 20 درصدی آرامکو از این شرکت به 15 میلیارد دلار خواهد رسید. آرامکو پیش از این با خرید 70 درصد از سهام سابیک، غول پتروشیمی عربستان در جهت تنوع بخشی به درآمدهای خود گام برداشته بود. شرکت آرامکو 10 میلیون بشکه در روز در 6 ماه اول 2019 نفت خام تولید کرده که نسبت به همین دوره در 2018 تغییر کمی داشته است. عربستان سعودی تولید نفت خود را طبق قرارداد کاهش تولید پایین آورده تا عرضه جهانی نفت را کاهش دهد و از قیمت آن حمایت کند. تولید آرامکو بر خلاف بسیاری از شرکت های انرژی دنیا، توسط دولت کنترل می شود و بهره مالکانه و مالیاتی که آرامکو به خانواده سلطنتی سعودی پرداخت می کند، زیربنای اقتصاد عربستان است.