آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
بازار دیجیتال
۱۷
از آن سو

هشدار گوگل درباره بدافزارهای اندرویدی

تیم تحقیقاتی بخش امنیت سایبری شرکت گوگل به تازگی در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی Black Hat لاس وگاس اعلام کردند که میلیون ها گوشی هوشمند و دستگاه اندرویدی به صورت پیش فرض میزبان بدافزارهای خطرناک از پیش نصب شده هستند. از آنجا که اندروید یک سیستم عامل متن باز است به هکرها و مجرمان سایبری اجازه می دهد تا به صورت پیش فرض روی هر اپلیکیشنی که بخواهند، بدافزارهای پنهان نصب کنند که وضعیت این اپلیکیشن ها نیز معمولا تحت بررسی قرار نخواهد گرفت، بنابراین کاربران ممکن است هرگز متوجه خطری که آنها را تهدید می کند، نشوند.

براساس گزارش مجله فوربس، مدی استون، به عنوان یکی از پژوهشگران امنیتی گوگل به تازگی نتایج تحقیقات خود و تیم تحقیقاتی مربوطه را روز پنج شنبه در جریان کنفرانس امنیتی black hat به اشتراک گذاشت و هشدار داد در صورتی که بدافزارها و نقص های امنیتی به صورت پیش فرض در اپلیکیشن های سیستم عامل اندروید وجود داشته باشند و فکری به حال آنها نشود، باید منتظر خطرات و صدمات بسیار بزرگ تر و جبران ناپذیرتری نسبت به قبل باشیم. وی در ادامه سخنان خود همچنین خاطرنشان کرد هکرها و مجرمان سایبری به جای تلاش کردن برای نفوذ به دستگاه هزاران کاربر و متقاعد کردن آنها برای دسترسی دادن به هکرها، تنها کافی است یک شرکت توسعه دهنده اپلیکیشن را به سمت و سوی خود بکشانند تا بتوانند بدافزارهای مورد نظر خود را به صورت پنهان در اپلیکیشن مربوطه قرار داده و نصب کنند و به این ترتیب به هدف خود دست یابند.

دو کمپین از این بدافزارهای بسیار خطرناک تحت عنوان های chamois و triada مدت ها موجب نگرانی شرکت گوگل به عنوان توسعه دهنده سیستم عامل اندروید شده بودند که اقداماتی همچون کلاهبرداری های تبلیغاتی نصب اپلیکیشن های پس زمینه دانلود پلاگین و ارسال پیام های گزاف، همچنین نصب بدافزارهای خطرناکی که اطلاعات شخصی کاربران را به سرقت می برد، انجام می دادند. البته گوگل در تمام این سال ها در تلاش بی وقفه و مداومی سعی کرده تا نفوذپذیری دستگاه های مبتنی بر اندروید را به شدت کاهش دهد. به عنوان مثال گفته می شود در طول یک سال یعنی مارس 2018 تا مارس 2019 میلادی، رصد و بررسی های دقیق گوگل موجب کاهش تعداد گوشی های هوشمند و دستگاه های آلوده به بدافزار chamois از 4/ 7 میلیون به 700 هزار دستگاه شده است.