آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
آینده نگر بازار
۲۰

شاخص سهام رشد کرد؛ دلار و سکه عقب نشستند

روز آرام سه بازار

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام

تکرار الگوی بازدهی در بورس

معاملات بورس تهران طی روز یکشنبه با رشد 2/ 0 درصدی شاخص کل پایان یافت. معامله گران در این روز از الگوی دوجبهه ای حاکم بر بازار سهام پیروی کردند: محافظه کاری در خرید و فروش سهام مرتبط با بازار جهانی و تقاضای قوی تر در طیف وسیعی از سهام غیروابسته که عمدتا هم جزو گروه های کوچک تر دسته بندی می شوند. گسترش جبهه های جنگ تجاری همچنان سهام مرتبط بورسی را تحت فشار خود گرفته و متعاقبا بخشی از نقدینگی آزادشده از این محل، راهی سهم های چابک تر شده است. تشکیل این الگو در روز یکشنبه باعث شد که شاخص هموزن با سرعت بیشتری به حرکت صعودی خود ادامه دهد. در عین حال، وقفه یک روزه معاملات بورس تهران(تعطیلی دوشنبه) سهامداران حقیقی را به احتیاط بیشتر فراخواند.

بازار ارز

برخورد دوباره دلار به کف

بازار ارز طی روز یکشنبه برخلاف رشد سهام عقب نشست. نرخ هر دلار آمریکا در این روز 90 تومان دیگر افت کرد و به سطح 11 هزار و 700 تومان رسید. شاخص ارزی کشور با عقبگرد روز یکشنبه برای دومین بار در سال جاری به رقمی دست یافت که آن را از شانزدهم بهمن سال قبل تجربه نکرده بود. حدود یک ماه پیش بود که دلار در ملاقات با نرخ های نیما به ارتفاع 11 هزار و 700 تومان رسیده بود. همین امر امکان جذب تقاضای غیرتجاری و حرکت دلار تا آستانه ورود به کانال 13 هزار تومانی را فراهم کرده بود. اما تداوم مدیریت آشتی جویانه بازارساز با نرخ های آزاد و عقب نشینی تقاضای غیرتجاری در کنار عدم شوک سیاسی، عامل کاهش دوباره دلار به کف نیم ساله شد.

بازار سکه

سکه در منگنه دو اهرم ناهمسو

سکه هم که روز شنبه راه خود را از اونس جهانی جدا کرده بود، در جریان معاملات یکشنبه نیز همصدا با بازار داخلی ارز به افت خود ادامه داد. سکه بازان روز یکشنبه هر سکه را با قیمت 4 میلیون و 160 هزار تومان معامله کردند و به این ترتیب، افت 30 هزار تومانی را برای این فلز گرانبها رقم زدند. سکه هفته قبل همگام با صعود اونس جهانی طلا به سطحی فراتر از 1500 دلار، رشدهای مقطعی را تجربه کرد. اما شکست مرز روانی در بازار ارز و عقبگرد دلار به زیر سطح 12 هزار تومان، سکه را هم وادار به عقب نشینی کرد. تقابل نیروهای موثر بر بهای سکه سبب شد تا حباب منفی در این بازار عمق 8 درصدی خود را حفظ کند.