آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
سیاست
۲
امنیت

نیروی هوایی ارتش در مورد کشته شدن دو نفر در محمود آباد بیانیه داد

شلیک هوایی هشدار و مرگ بر حسب اتفاق

برخی رسانه ها روز شنبه خبر دادند که در جریان درگیری در پادگان نیروی هوایی ارتش در منطقه محمودآباد استان مازندران 2 نفر کشته و 4 نفر زخمی شده اند. خبرگزاری فارس همان روز نوشت کسانی که بر اثر درگیری ارتش با برخی محلی های این منطقه کشته شده اند، دو مرد میانسال به نام های احمدپور و منجمیان بوده اند. همچنین خبرگزاری ایرنا نیز بلافاصه اعلام کرد که ماموران این پایگاه هوایی به سوی مردم و مامورانی که قصد اجرای حکم قطعی دستگاه قضایی مازندران را داشتند، تیراندازی کرده اند. در آغاز برخی رسانه ها روایت کردند که اجرای احکام رای دادگستری نسبت به اجرای حق شهرک قصر دریا، نیروی هوایی از اجرای حکم ممانعت کرده و به سمت ماموران و صاحب اراضی شهرک قصر دریا تیراندازی کردند که متاسفانه تعدادی از کارگران شهرک قصر دریا مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

پس از حادثه تیراندازی یعنی صبح 20 مرداد اما احمد حسین زادگان، استاندار مازندران برای برقراری آرامش در محل حادثه و استقرار نیرو به جهت پیشگیری دستورات لازم را صادر و تیم حقیقت یابی را به محل وقوع جرم اعزام کرد. همچنین استاندار و رییس شورای تامین استان مازندران تاکید کرد که با عاملان حادثه درگیری روز شنبه شهرستان محمودآباد به شدت برخورد خواهد شد. احمد حسین زادگان در گفت وگو با ایرنا ضمن ابراز همدردی با خانواده کشته شدگان این حادثه گفت:«نشست شورای تامین استان به صورت فوق العاده با حضور همه اعضا برای بررسی ابعاد این حادثه تشکیل شده است. در نشست شورای تامین استان مازندران ضمن تاکید بر برخورد شدید قانونی با عاملان این حادثه، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح مسوول بررسی ابعاد این حادثه شده است».

به گفته حسین زادگان، معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی به نیابت از استاندار مازندران در نشست شورای تامین شهرستان محمودآباد برای بررسی ابعاد حادثه حضور پیدا کردند و همه ابعاد این حادثه از سوی مسوولان استانی بررسی و با عاملان و مقصران آن نیز به شدت برخورد می شود.

حسین حسین نژاد، معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیز در پی تنش به وجود آمده در اجرای رای قطعی دستگاه قضایی در حوزه سرخرود اعلام کرد:«متاسفانه این اقدام منجر شد، یگان فرودگاه بیشه سر اقدام به تیراندازی به سمت معترضان کند. در این حادثه 2 نفر جان باختند و 4 نفر نیز مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند. بلافاصله بعد از این اقدام شورای تامین استان به ریاست استاندار برای بررسی دقیق وارد جلسه شدند و عوامل و خاطیان این حادثه دستگیر شدند.».

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران اعلام کرد: «دستگاه قضایی نیز با بررسی دقیق موضوع در این زمینه برخورد قاطع خواهد داشت. با عوامل این ماجرا برخورد قانونی منسجم خواهد شد.» حسین نژاد در پایان یادآور شد:«این ماجرا ناشی از اجرای رای قضایی بوده و ارتباطی با مباحث زمین خواری و سیاسی ندارد».

سردار سیدمحمود میرفیضی، فرمانده انتظامی مازندران نیز همان روز ضمن تایید اختلافات ایجاد شده گفت:«درگیری به علت اختلافات بر سر زمین بوده است.» همچنین سرهنگ سیدحسن ابوترابی، رییس اداره روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی از برگزاری جلسه ویژه با حضور یکی از فرماندهان ارتش برای بررسی هر چه بیشتر این موضوع خبر داد و گفت:«پس از بررسی موضوع نتیجه را اعلام می کنیم».

همچنین روز 19 مرداد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در بیانیه ای توضیح داد:«بر اساس ابلاغیه ریاست حقوقی و امور مجلس نیروهای مسلح به شماره 291/1150/3614 در تاریخ 26 اسفند ماه 97 و متعاقبا نامه فرمانده نیروی هوایی ارتش به شماره 48-1/15/4840 در تاریخ 16 مرداد 98 به مراجع مرتبط در سرخرود استان مازندران، صراحتا تصریح شده است «هر گونه خلع ید و رهاسازی اراضی و اماکن تحت اختیار نیروهای مسلح مستلزم رعایت تشریفات خاص قانونی و کسب مجوز از سلسله مراتب سازمانی نیروهای مسلح است».

در این ابلاغیه ها تاکید شده «با توجه به موقعیت حساس کنونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور و اهمیت و حساسیت ماموریت های خطیر نیروهای مسلح در راستای حفظ و حراست از کشور ضمن توقف عملیات اجرایی پرونده مطروحه از هر گونه دستور خلع ید از پلاک های مورد نظر بدون رعایت موارد یاد شده جلوگیری به عمل آید».

همچنین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی بیان کرد:«این در حالی است که به دنبال صدور حکم مبادی ذی ربط مبنی بر تحویل گیری بخشی ار زمین توسط افراد مدعی پس از مراجعه ماموران جهت اجرای حکم خلع ید از قسمتی از اراضی نیروهای مسلح و پس از تنظیم صورتجلسه توسط ضابطین قضایی و ترک محل اجرای حکم، متاسفانه یکی از مدعیان مالکیت، روند اعتراضی خود را به صورت غیرقانونی ادامه داده و با تحریک تعدادی از کارگران خود، موجب دامن زدن به ناآرامی و در نهایت هجوم به سمت پادگان نظامی شد».

در پایان نیز ارتش ضمن ابراز همدردی با کشته شدگان این حادثه و پیگیری آن از مبادی قانونی ذی صلاح مطرح کرد:«در پی این هجوم و در مرحله نخست، مسوولان و کارکنان پادگان در تلاش بودند تا در آرامش و با مذاکره مسالمت آمیز مهاجمان را آرام کنند لیکن به دنبال تشدید التهاب ها و پس از تعرض به منطقه نظامی، تعدادی اقدام به درگیری های نزدیک با عناصر تامین حفاظت فیزیکی کرده و کارکنان و سربازان برای ممانعت از ادامه این تعرض به پادگان با وجود تجهیزات حساس هوایی و جلوگیری از خلع سلاح و احتمال تسخیر پادگان، پس از مجروحیت ناشی از ضرب و شتم، اقدام به شلیک هوایی هشدار کردند که با توجه به وجود زمین های غیرهمسطح متاسفانه برحسب اتفاق دو نفر از افراد حاضر در صحنه درگیری بر اثر اصابت گلوله فوت کردند».