آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
سیاست
۳
تا انتخابات

اختلافات در جناح اصولگرا همچنان ادامه دارد

در مزرعه پیاز، همه سر هستند

هرچه به ماه های برگزاری انتخابات مجلس یازدهم نزدیک می شویم، ازسوی نهادهای مجری و ناظر در این انتخابات خبرهای بیشتری به گوش می رسد. چنان که انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، گفته است: «ظرفیت و توان برای برگزاری الکترونیکی شدن انتخابات بالاست، چون زمان کمتری نیاز دارد و از تخلف نیز جلوگیری می شود.» او درادامه تاکید کرد که در استان تهران به دنبال این هستیم که ظرفیت الکترونیکی شدن را محقق کنیم. وزارت کشور نیز به عنوان مجری این انتخابات، از برگزاری نخستین دوره آموزشی مجریان و دست اندرکاران انتخابات یازدهمین دوره مجلس و اولین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان در روز 23 مردادماه خبر دارد. در این میان برخی چهره های سیاسی نیز به مساله «ائتلاف» به عنوان سازوکاری برای ورود به رقابت های انتخاباتی پرداختند.

توصیه انتخاباتی پزشکیان

هفته گذشته بود که علی ربیعی، سخنگوی دولت، پیروی از شرایط برگزاری انتخابات دوره اول مجلس را اولویتی دانست که دولت تلاش دارد تا در انتخابات یازدهم مورد پیگیری قرار دهد. با فاصله ای چند روزه، امروز مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس دهم نیز با بیانی دیگر بر این موضوع تاکید کرد. پزشکیان گفت: «اگر بخواهیم تمامی سلایق و همه ملت را به پای صندوق های رای بکشانیم، باید اجازه دهند نمایندگانی از تمامی سلایق در انتخابات شرکت داشته باشند.»به گفته محمدرضا تابش، نایب رییس فراکسیون امید مجلس نیز یکی دیگر از لوازم برگزاری مشارکت حداکثری در انتخابات روشن شدن وضعیت نظارت شورای نگهبان بر صلاحیت کاندیداها است. تابش در گفت وگویی که با ایسنا داشت، در این خصوص گفت: «اصلاح طلبان همیشه قانون را مبنای کار خود قرار داده و شورای نگهبان را از اقدامات فراقانونی و سلیقه ای پرهیز داده اند.» او در ادامه افزود: «امیدواریم شورای نگهبان تحت تاثیر فشارهای فراقانونی در تایید و رد صلاحیت ها قرار نگیرد.»

مصباحی مقدم: در مزرعه پیاز همه سر هستند

هر روز خبری جدید از جریان اصولگرا به گوش می رسد. یک روز خبر از ائتلاف نواصولگرایان در میان است، یک روز ماجرای لیدری این جریان خبرساز می شود و روز دیگر عدم ائتلاف نیروهای این جریان سوژه داغ خبرگزاری ها و منابع خبری است. البته اینکه فردای آن روز، موضوع ائتلاف، لیدری یا عدم ائتلاف هرچه بود، تکذیب می شود، خود جای شگفتی دارد. در آخرین اظهارنظرها در این خصوص غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت وگویی با ایرنا به محورهای اصلی مشکلات و مصائب اصولگرایان پرداخته است. او در این مصاحبه نیز همچون دیگر مواردی که درخصوص حضور اصولگرایان در انتخابات صحبت کرده، به محورهای مشخصی اشاره می کند که شامل نقش آیت الله مهدوی کنی در همگرایی میان اصولگرایان، علل شکست اصولگرایان در انتخابات 92 و 96، مصائب ارایه یک لیست واحد، عدم ائتلاف شورای ائتلاف و «جمنا»، لزوم داشتن برنامه جهت شرکت در انتخابات است. سخنگوی جامعه روحانیت مبارز همچنین به مساله وحدت تشکل های اصولگرایان و به طور مشخص پیوستن «جمنا» به «شورای وحدت» پرداخت و 4 اصل محوری را پایه ائتلاف و همگرایی اصولگرایان برشمرد و گفت: «هر شخص و گروهی چهار اصل محوری اسلام، امام(ره)، ولایت فقیه و قانون اساسی را بپذیرد، می تواند گردهم آمده و تفاهم کند» البته مصباحی مقدم در ادامه گفت که 12 بند ایجابی و 12 بند سلبی هم در منشور اصولگرایی اعلام شده که اگر شخصی به این 24 بند پایبند باشد، او را انقلابی و اصولگرا می دانند. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نقد عدم دستیابی به این همگرایی، به واقعیتی انکارناپذیر در جریان اصولگرا پرداخت و با اشاره به بخشی از شعر یک شاعر عرب، گفت: «قوم من همه رییس هستند، مزرعه پیاز را دیده اید که همه سرند»

ابراهیم نیکو: جریان سوم پیروز نخواهد شد

عبور از اصلاح طلب و اصولگرا را می توان با دوم رویکرد نگریست؛ رویکرد اول گویای آن است که این عبور از براندازی می گوید و به کل، ساختار جریان های سیاسی فعلی را نمی پذیرد. رویکرد دوم از جریان سوم صحبت می کند و اعتدالیون و نیروهای مستقل را مطرح می کنند. اما گفته های اخیر ابراهیم نیکو، نماینده سابق مجلس به هیچ کدام از این دو رویکرد تعلق ندارد. آنجا که می گوید: «اینکه گروهی فارغ از جناح بندی اصلاح طلب و اصولگرا بخواهد در انتخابات نقش آفرینی کند، شکست خواهد خورد.» این نماینده اصولگرای مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه در کشور ما متاسفانه احزاب به معنای واقعی کلمه وجود ندارند، گفته است: تا زمانی که این شرایط برقرار است فعالیت های گروه ها برای جلب رای جامعه، عوام فریبانه خواهد بود.

میرزایی: از نظر مردم مجلس ناکارآمد است

جلال میرزایی، رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس نیز گفته است: «اصلاح طلبان نباید فرض را بر این بگذارند که مردم فقط به آنها اعتماد ندارند چراکه نظرسنجی ها نشان می دهد که از نظر مردم مجلس ناکارآمد است و تفاوتی بین اصولگراها و اصلاح طلب ها نیست.» نماینده اصلاح طلب مردم ایلام در مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه «اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو باید بر روی راهکارها برای برون رفت از وضعیت کنونی تمرکز کنند»، به فشارهایی که بر اصلاح طلبان وارد می شود، اشاره کرد و این فشار را اولا ازسوی مطالبه گری مردمی و در ثانی، ازجانب نیروهای جریان اصولگرا عنوان کرد و درنهایت، راه حل خروج از این وضعیت را توجه به افراد توانمندتر که پایبند کار تشکیلاتی هستند، عنوان کرد.

ناب گرایی یا ائتلاف اصلاح طلبان با اعتلالیون

وکیلی، عضو هیات رییسه مجلس درخصوص برنامه ها و استراتژی حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم به فارس گفت: «دو نگاه در حال حاضر وجود دارد؛ اینکه آیا ما با رویکرد ائتلافی یا ناب گرایی در انتخابات ظاهر خواهیم شد... گروهی هم همچنان معتقد هستند که شرایط کشور به گونه ای است که باید خط ائتلاف را پیش ببریم.» به گفته وکیلی، ناب گرایی یعنی باید با هویت اصلاح طلبی در انتخابات شرکت کنیم. وکیلی البته به پیش شرط دیگری نیز اشاره کرد و آن شاخصه های تهیه لیست انتخاباتی است که به احتمال زیاد تعیین آن بر دوش کمیته پایش در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان خواهد بود.