آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
فناوری
۱۱

اخبار

رئیس رگولاتوری : باندهای فرکانسی باید برای شبکه 5G  آزاد شود

«نسل پنجم ارتباطی (5G)، فضای ابری (cloud)، بیگ دیتا واینترنت اشیا (IOT) از جمله پروژه هایی هستند که با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع کرده ایم. از آنجایی که این تکنولوژی ها در آینده نزدیک به فاز تجاری می رسند بنابراین ما نیز آنها را تعریف کرده ایم تا از نظر فنی، مقرراتی و قانونی غافلگیر نشویم».به گزارش ایرنا، حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) با بیان مطلب فوق گفت: مصوبه ها و قانون ها بین ناظران ما و پژوهشگاه در مرحله نهایی شدن است که اگر این مقررات در حد کمیسیون تنظیم مقررات باشد حتما در آینده نزدیک انجام می شود و اگر نیاز به سیاستگذاری داشته باشد باید نتیجه مطالعاتی مان را به مرکز ملی فضای مجازی یا مراجع دیگر ارجاع دهیم. فلاح  افزود: زمانی که قرار است سرعت را بالا ببریم، به پهنای باند فرکانسی نیاز داریم که تمام آنها شناسایی شده اند. فرکانسی که برای این شبکه در نظر گرفته شده باندهای یک تا 6 گیگاهرتز هستند. باندهای 700-800 هم که مدتهاست محل مناقشه ما با صدا وسیماست، باندهایی هستند که باید آزاد شوند تا زیرساخت های مورد نیاز نسل پنجم ارتباطی مهیا شود. رئیس رگولاتوری گفت: علاوه بر این باندها، به باندهای فرکانسی دیگری هم نیاز داریم که ممکن است در اختیار بهره برداران دیگر باشد، تحقق این بخش از کار، سخت و زمانبر است. در کنار این مشکلات بهره برداران باندهای 3.5 مگاهرتز، دو اپراتور تلفن همراه نیز هستند که برای همکاری با آنها مشکلی نداریم. وی افزود: باند 1500 نیز یکی از کاندیداها برای این کار است، این باند بهره بردارانی دارد که باید در خصوص آزادسازی فرکانس با آنها به توافق رسید.

ساخت ماهواره سنجشی «پارس 1» تا پایان امسال

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: ساخت ماهواره سنجش از دور «پارس 1» تا اواخر امسال به اتمام می رسد. به گزارش مهر، حسین صمیمی افزود: 4 پروژه اصلی در پژوهشگاه فضایی ایران در حال پیگیری است که شامل ساخت ماهواره های ناهید یک و دو و پارس یک و نیز بلوک انتقال مداری سامان می شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر ساخت ماهواره مخابراتی ناهید یک به اتمام رسیده و مراحل پایانی تحویل به پرتابگر را می گذراند، گفت: ساخت ماهواره سنجشی پارس 1 نیز تا اواخر امسال به اتمام می رسد و طراحی مدل مهندسی پیشرانش ماهواره مخابراتی ناهید 2 نیز به پایان رسیده و تا یک ماه آینده رونمایی می شود.

اندروید،  میزبان میلیون ها بدافزار

به تازگی تیم تحقیقاتی بخش امنیت سایبری شرکت گوگل در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی Black Hat لاس وگاس اعلام کردند که میلیون ها تلفن همراه هوشمند و دستگاه اندرویدی به صورت پیش فرض میزبان بدافزارهای خطرناک از پیش نصب شده هستند. به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش مجله فوربس، مدی استون یکی از پژوهشگران امنیتی گوگل به تازگی نتایج تحقیقات خود و تیم تحقیقاتی مربوطه را در جریان کنفرانس امنیتی black hat به اشتراک گذاشت و هشدار داد در صورتی که بدافزارها و نقص های امنیتی به صورت پیش فرض در اپلیکیشن های سیستم عامل اندروید وجود داشته باشند و فکری به حال آنها نشود، باید منتظر خطرات و صدمات بسیار بزرگتر و جبران ناپذیرتری نسبت به قبل باشیم.