آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
بورس
۹
جنب پل حافظ

استمرار روند ناهمسان شاخص های سهام

دنیای اقتصاد : بورس تهران در معاملات روز یکشنبه هم از الگوی بومی خود دست برنداشت. با وجود برخورد بازار به وقفه ای یک روزه-تعطیلی روز دوشنبه- ارزش معاملات خرد در سطوحی بالاتر از متوسط ماهانه ثبت شد. در عین حال، سرنوشت نامعلوم جنگ تجاری و تداوم فشار بر قیمت مواد خامی چون نفت و فلزات سهم های وابسته در بورس تهران را در مسیر محتاط خود نگه داشت. البته تقویت تقاضا در صنایعی چون پتروشیمی، پالایشی و فلزات افزایش نسبی متوسط قیمت در این گروه ها را در برداشت. با وجود این، همچنان گروه های غیرکالایی، خاصه سهم های کوچک تر در کانون تقاضای بازار قرار داشتند.

از همین رو، طی روز یکشنبه بار دیگر نماگر هم وزن در قیاس با دماسنج اصلی بورس تهران با سرعت بیشتری به رشد ادامه داد به طوری که شاخص هم وزن با اثرگذاری یکسان نمادها صعود بیش از 8/ 0 درصدی را تجربه کرد. این در حالی است که دماسنج اصلی بازار سهام با رشد 570 واحدی (معادل 2/ 0 درصد) همراه شد و در کانال قبلی و روی عدد 255 هزار و 876 واحد جا خوش کرد. از دیگر ویژگی های مهم معاملات روز یکشنبه عقب نشینی سهامداران حقیقی در سمت تقاضا بود. این دسته از معامله گران که حضور متزلزلی را طی این هفته در بازار داشتند، روز یکشنبه غالبا در نقش فروشنده سهم ظاهر شدند تا میزان خروج سرمایه های خرد از دور معاملات طی فصل جاری به رقم 500 میلیارد تومان برسد. فقدان انگیزه با تشدید عدم قطعیت های سیستماتیک را می توان عامل اصلی چنین روندی در جریان سرمایه های خرد در بازار دانست.

در ادامه سیگنال های منفی از جنگ تجاری و گسترش اختلافات به جبهه جنگ ارزی از طرف چین، امکان رشد تقاضا و افزایش معنادار قیمت در سهام شرکت های کالایی را گرفت. فشار بر قیمت سهام این دسته از شرکت های بورسی در شرایطی صورت گرفته که به زعم تحلیلگران، در صورت ثبات قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی، این بخش از بازار سهام از جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار بودند. به نظر می رسد توقف روند نزولی بزرگان کالایی و رشد نسبی قیمت در معاملات یکشنبه ناشی از همین استحکام بنیادی بوده است.

گروه فلزات اساسی یکی از صنایعی است که از ابتدای مرداد ماه تا ابتدای هفته برای 9 روز معاملاتی افت متوسط قیمت را تجربه کرده است. اما روز یکشنبه با چرخش مسیر قیمت بزرگانی چون «فولاد» و «فملی» شاخص این گروه رشد اندک 03/ 0 درصدی را رقم زد. پیش از این شرکت فولاد مبارکه اصفهان طی 9 روز معاملاتی پیاپی رشد ارزش بازار را تجربه نکرده بود و قیمت هر سهم این شرکت طی این مدت بیش از 5/ 5 درصد کاهش یافت. شرایط شرکت ملی مس ایران هم چندان متفاوت نبود و این شرکت هم بعد از شکست مذاکرات چین و آمریکا و اعلام تعرفه 10 درصدی آمریکا روی 300 میلیارد دلار از صادرات چین به آمریکا و عقب نشینی بهای  هر تن مس به کانال 5700 دلار، با افت شدید ارزش بازار مواجه شده بود.

سهام معدنی هم از صنایعی بود که طی مدت اخیر همچون گروه فلزات افت نسبتا شدید شاخص را تجربه کرد. متوسط قیمت ها در این گروه بورسی، روز یکشنبه برای چهارمین روز معاملاتی پیاپی بازهم دچار افت شد تا شاهد عقب نشینی بالغ بر 8 درصدی شاخص این صنعت از ابتدای مردادماه باشیم. در همین رابطه جالب توجه است که به بازدهی 4/ 20 درصدی نماگر این صنعت از ابتدای سال هم اشاره کنیم. این در حالی است که دماسنج اصلی بازار سهام طی این مدت بیش از 43 درصد و نماگر هموزن حدود 102 درصد رشد داشته است. دیگر صنعت کالایی که روز یکشنبه افزایش متوسط قیمت ها را تجربه کرد، گروه فرآورده های نفتی بود. پالایشی ها که طی سه روز معاملاتی پیاپی افت متوسط قیمت ها را تجربه کرده بودند، در روز یکشنبه با رشد حدود 4/ 0 درصدی بخشی هر چند اندک از افت های شدید یک هفته اخیر را جبران کردند.

سومین صنعت کامودیتی که طی دو هفته اخیر شرایط مناسبی را تجربه نمی کرد گروه شیمیایی بود. البته افت متوسط قیمت ها در دو گروه فرآورده های نفتی و شیمیایی ها به دلیل شرایط متفاوت نفت و مشتقات آن در بازارهای جهانی کمتر از افت متوسط قیمت ها در گروه فلزات اساسی بود. با این حال، نگرانی از وضعیت جهانی قیمت ها این دو گروه را هم مصون از فشار عرضه نگذاشت اما نتوانست متوسط قیمت را طی سه هفته اخیر وارد محدوده منفی کند. پتروشیمی ها که هفته دوم مرداد زیر فشار قرار گرفته بودند بار دیگر به مدار مثبت بازگشتند و رشد 6/ 0 درصدی متوسط قیمت را تجربه کردند. رشد متوسط قیمت ها در نمادهای شیمیایی در حالی بود که صنایع پتروشیمی خلیج فارس در روز یکشنبه بیشترین فشار را بر دماسنج بازار وارد کرد. «فارس» در این روز با افت 5/ 1 درصدی قیمت موجب تاثیر منفی 224 واحدی بر شاخص کل بورس تهران شد.

در همین گروه، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با نماد «تاپیکو»، صورت های مالی حسابرسی شده سالانه خود را روز یکشنبه منتشر کرد. مطابق صورت سود و زیان این شرکت، هر سهم «تاپیکو» سودآوری 433 ریالی داشته که نسبت به گزارش حسابرسی نشده این شرکت تغییرات خاصی را نشان نمی دهد. «تاپیکو» در روز یکشنبه با رشد 2/ 3 درصدی در قیمت هر سهم توانست اثر مثبت 200 واحدی بر نماگر اصلی بورس تهران داشته باشد. به این ترتیب باید منتظر واکنش سهامداران این شرکت به صورت های مالی حسابرسی شده در روز جاری باشیم.در همین صنعت، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در روز یکشنبه مجمع عمومی عادی سالانه خود را برگزار کرد. سهامداران این شرکت در مجمع عمومی تصمیم به تقسیم 150 ریال از 256 ریال سود هر سهم «پترول» گرفتند.

به این ترتیب 59 درصد از سود خالص این شرکت در سال مالی گذشته به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم شد. سهامداران حقیقی «پترول» از اول آذر ماه تا انتهای بهمن ماه سال جاری با توجه به تعداد سهامشان می توانند سود نقدی خود را دریافت کنند. گروه لاستیک سازی که طی چند هفته اخیر به واسطه شایعاتی مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی تخصیص یافته به این صنعت رشدهای بالایی را تجربه کرده است، در روز شنبه هم توانست رشد 8/ 0 درصدی در متوسط قیمت ها را تجربه کند. این در حالی است که قیمت آخرین معامله اغلب نمادهای این گروه نسبت به قیمت پایانی افت داشت. در همین راستا می توان به این نکته اشاره کرد که در بعدازظهر یکشنبه، شرکت کویرتایر بار دیگر گزارش 6 ماهه خود را اصلاح کرد. البته صورت سود و زیان این شرکت نسبت به گزارش قبلی تغییری نکرده است و «پکویر» همچنان با زیان 134 ریالی به ازای هر سهم مواجه است. دارویی ها روز یکشنبه برای سومین روز معاملاتی پیاپی با افت متوسط قیمت ها مواجه بودند. برعکس شدن روند صعودی قیمت سهام شرکت های دارویی پس از آن اتفاق افتاد که معاونت کل وزارت بهداشت از موانع و هزینه های حذف دلار دولتی برای این صنعت خبر داد. به گفته حریرچی، معاون وزارت بهداشت تا زمانی که ارز 4200 تومانی در کشور باشد، اولین اولویت تخصیص آن دارو است. به این ترتیب سهامداران دارویی طی این مدت ترجیح به شناسایی سود و خروج سرمایه از شرکت های دارویی داده اند.