آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
دیپلماسی
۵

خبر

مذاکرات بولتون در لندن با محور برگزیت و برجام

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از ورود به لندن برای سفری دو روزه، اعلام کرد، کشورش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت می کند. به گزارش فارس به نقل از «رویترز»، یک مقام امریکایی گفت بولتون روز دوشنبه به مقامات انگلیسی وعده داد: «ترامپ خواهان این است که خروج موفق انگلیس از اتحادیه اروپا را ببیند» و یک قرارداد تجاری به بریتانیا در این زمینه کمک خواهد کرد. این مقام امریکایی که در این سفر همراه بولتون است، گفت، ترامپ قصد داشت با دولت «ترزا می» نخست وزیر پیشین به توافق تجاری برسد اما دولت او «نمی خواست این کار را انجام دهد. این دولت می خواهد. ما از این بابت بسیار خرسندیم.» او افزود: ترامپ باور دارد، «وقتی پای مذاکره تجاری به میان می آید، اروپا از چین بدتر است؛ فقط از آن کوچک تر است.» «بوریس جانسون» نخست وزیر جدید انگلیس قصد دارد با توافق یا بدون توافق با اتحادیه اروپا، در تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) برگزیت را اجرایی کند. انتظار می رود بولتون از مقامات انگلیسی بخواهد با سیاست امریکا در قبال ایران همسو شوند و فشار بیشتری به تهران اعمال کنند. رویترز روز یکشنبه نوشت: «یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ گفت استدلال بولتون در دیدار با بریتانیایی ها این خواهد بود که اگر لندن برجام را مرده اعلام کند، به تشدید فشار به ایران کمک خواهد کرد، اما بعید است که به این زودی ها چنین تصمیمی [از سوی انگلیس] اتخاذ شود.» به گزارش ایسنا، روز دوشنبه سخنگوی نخست وزیر انگلیس ضمن اشاره به رایزنی نخست وزیر انگلیس و مشاور امنیت ملی امریکا درباره ایران، بار دیگر ثابت بودن موضع کشورش در قبال برجام را مورد تاکید قرار داد. او تاکید کرد: «موضع دولت انگلیس درباره ایران و برجام [توافق هسته ای ایران] تغییر نکرده است.»

تعویق نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، آذربایجان و روسیه

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری روسیه از به تعویق افتادن نشست روسای جمهور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان خبر داد. به گزارش تسنیم به نقل از تاس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد نشست روسای جمهور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به دلایل «فنی» به تعویق افتاده است. نشست حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و الهام علی اف روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان قرار بود روز چهارشنبه در روسیه برگزار شود. مقامات روس هنوز در مورد تاریخ جدید برگزاری این نشست سه جانبه اظهارنظر نکرده اند. نخستین نشست سران ایران، روسیه و آذربایجان در ماه آگوست سال 2016 در باکو و دومین نشست سه جانبه در ماه نوامبر سال 2017 در تهران برگزار شده است.

مخالفت عراق با حضور نظامی رژیم صهیونیستی در خلیج فارس

وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد که کشورش با مشارکت رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی مورد نظر امریکا در خلیج فارس مخالف است. «محمدعلی الحکیم» وزیر امور خارجه عراق با پستی در صفحه توییتر خود تاکید کرد که این کشور با مشارکت نیروهای رژیم صهیونیستی در هرگونه نیروی نظامی برای تامین امنیت حمل ونقل دریایی در خلیج فارس مخالف است. وزیر خارجه عراق افزود که بغداد برای کاهش تنش در منطقه از طریق گفت وگو های آرام تلاش می کند و وجود نیروهای غربی در منطقه را عامل افزایش تنش ها می داند.

تهدید شهروندان امریکایی به دلیل شرکت در کنفرانسی در ایران

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) به کسانی که در کنفرانس افق نو شرکت کرده اند یا قصد شرکت در آن را دارند، مراجعه و آنها را تهدید می کند. به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک اردیبهشت ماه سال جاری ماموران اف بی ای ساعت 30: 6 صبح به در خانه «مایکل مالوف» مقام پیشین پنتاگون در ایالت ویرجینیا رفته و او را تهدید کرده اند که در صورت شرکت مجدد در «کنفرانس افق نو» پیامدهایی در انتظار او خواهد بود. مالوف سال گذشته به شهر مشهد سفر کرده و در این کنفرانس شرکت کرد و امسال نیز به این کنفرانس که در بیروت برگزار خواهد شد، دعوت شده است.

اف بی آی ماه گذشته نیز مامورانی را به خانه یکی دیگر از کارمندان پیشین پنتاگون به نام «اسکات ریکارد» که به عنوان مترجم در نیروی هوایی ارتش امریکا و آژانس امنیت ملی این کشور فعالیت می کرده، فرستاده اند تا نسبت به شرکت در کنفرانس افق نو به او هشدار دهند. «جی. مایکل اسپرینگمن» دیپلمات پیشین وزارت خارجه امریکا فرد دیگری است که اف بی ای با او تماس گرفته و خواستار ادای توضیحاتی درباره حضورش در این کنفرانس شده است اما اسپرینگمن تلفن را قطع کرده و پاسخ نداده است. وزارت خزانه داری امریکا بهمن ماه سال گذشته با تحریم دست اندرکاران کنفرانس «افق نو»، حامد قشقاوی، غلامرضا منتظمی، نادر طالب زاده، زینب مهنا طالب زاده و محمد باقر شیرین به اتهام ارتباط با سازمان جنگ الکترونیک و دفاع سایبری سپاه به فهرست تحریم های خود افزود. وزارت خزانه داری امریکا در بیانیه ای مدعی شد که این سازمان ایرانی مقامات و پرسنل نظامی فعلی و پیشین امریکا را به عنوان بخشی از کمپین مخرب سایبری برای به دست آوردن دسترسی و ترویج بدافزار در سیستم های کامپیوتری هدف قرار می دهد.