آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
بورس
۱۰

زمین بازی معامله گران از ابتدای مرداد رصد شد

صف آرایی جدید بازیگران سهام

هدیه لطفی

دنیای اقتصاد : بورس تهران در حالی از ابتدای مردادماه تا روز یکشنبه 20مرداد با نوسانات شدیدی همراه شد که در نهایت بازدهی این بازار در این مدت به 1/ 1درصد رسید. بازیگران بازار نیز تحت تاثیر افت و خیزهای مزبور، جابه جایی های زیادی را در پرتفوی خود تجربه کردند.

به طوری که بررسی آرایش خرید و فروش های صورت گرفته توسط سهامداران حقیقی و حقوقی نشان از آن دارد که در این 14روز کاری، بیش از 65میلیارد تومان نقدینگی به زمین معامله گران عمده منتقل شده است. در این میان خرید و بعضا حمایت حقوقی ها از نمادهای شیمیایی قابل توجه است، به طوری که خالص خرید حقوقی ها در این گروه به 235میلیارد تومان می رسد. درمقابل سهامداران خرد، تمایل زیادی به جمع آوری سهام نمادهای گروه انبوه سازی داشتند، امری که با خالص خرید حدود 60میلیارد تومانی حقیقی ها در این گروه دنبال شد.

بورس تهران در حالی در روزهای اخیر تحت تاثیر عوامل مختلفی به نوسان می پردازد که بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین و بالطبع افزایش ریسک های مربوط به بازار جهانی از این ناحیه سبب شده تا گروه های بزرگ کالامحور بورس تهران، روزهای کم نوسانی را تجربه کنند. این موضوع در خرید و فروش های بازیگران بازار نیز قابل مشاهده است به طوری که حمایت حقوقی ها از نمادهای بزرگ و صنایع کالا محور در روزهای اخیر شدت گرفته است. بر این اساس بیشترین میزان خرید سهامداران عمده از ابتدای مردادماه تا کنون در نمادهای شیمیایی، فلزات اساسی و معدنی صورت گرفته است.

سهامداران خرد اما به جمع آوری سهام کوچک بازار توجه نشان داده اند. در این راستا شایعات پیرامون احتمال تجدیدنظر درخصوص اعطای دلار 4200 تومانی و حذف این رانت ارزی، در خریدهای مزبور بی تاثیر نبوده است. امری که نمادهای گروه دارویی و غذایی را متاثر کرده است. ضمن اینکه با داغ شدن مجدد زمزمه های افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، برخی نمادهای با دارایی ثابت بالا از جمله خودرویی ها بار دیگر مورد اقبال بورس بازان قرار گرفته اند.

حمایت حقوقی ها از نمادهای شیمیایی

همان طور که عنوان شد بخش عمده ای از خریدهای بازیگران عمده از ابتدای مردادماه تا کنون در نمادهای شیمیایی بوده است. به طوری که در نهایت 235میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقوقی این صنعت منتقل شد. در این میان بخش عمده ای از خریدهای صورت گرفته به جمع آوری سهام پتروشیمی نوری تعلق داشت. پتروشیمی نوری در حالی 22تیرماه شاهد عرضه اولیه سهام خود در بورس تهران بود که بعد از 5روز معامله، به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه متوقف و سرانجام در 5مرداد پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تقسیم سود نقدی 650تومانی به ازای هر سهم بازگشایی شد. از این تاریخ به بعد هر سهم «نوری» نوسان چندانی را تجربه نکرد و بعضا با حمایت سهامداران عمده روبه رو شد. به طوری که حقوقی های فعال در «نوری» طی این مدت خالص خرید 100میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان بیشترین خرید و فروش صورت گرفته در این نماد از سوی صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان سهامدار عمده شکل گرفت که برآیند این امر خرید یک میلیون سهمی توسط این حقوقی در نماد «نوری» بود.

پلی پروپیلن جم نیز از دیگر نمادهای مورد توجه حقوقی ها در این گروه بود. به طوری که از ابتدای مردادماه تا کنون حدود 70میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «جم پیلن» جابه جا شد. البته حمایت های صورت گرفته سبب شد تا زیان هر سهم «جم پیلن» در این مدت به 5/ 6درصد محدود شود. در این میان 100هزار سهم مزبور از سوی صندوق سرمایه گذاری ارزش آفرین خریداری شد و در مقابل سهامدار عمده «جم پیلن» یعنی پتروشمیران اقدام به عرضه 2میلیون سهم کرد.

گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و پتروشیمی پارس نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران عمده بودند که هر کدام به ترتیب با خالص خرید 33میلیارد تومانی و 24میلیارد تومانی روبه رو شدند. البته «پترول» با برخورداری از حمایت های سهامداران عمده و جمع آوری سهم توانسته بازدهی 15درصدی را از ابتدای مردادماه تا کنون نصیب سهامداران کند. در مقابل «پارس»، زیان 10درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

معدنی ها و نوسانات منفی

شاخص گروه معدنی فعال در بورس تهران در حالی از ابتدای مردادماه تا کنون با زیان 8درصدی مواجه شده که این گروه، بیشترین نوسان منفی در میان دیگر صنایع فعال در بازار را کسب کرد. در این میان بازیگران بزرگ بازار در جمع آوری سهام این گروه فعال بوده و در نهایت بیش از 62میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این میان بیشترین خرید صورت گرفته در شرکت سرمایه گذاری صدرتامین بود. به طوری که خالص خرید حقوقی ها در این شرکت به حدود 35میلیارد تومان رسید.  نماد «تاصیکو» در این مدت خرید و فروش های متعددی را از سوی حقوقی ها تجربه کرد. به طوری که سرمایه گذاری صباتامین از ابتدای مردادماه تا پایان روز یکشنبه هفته جاری حدود 600میلیون سهم معادل 3درصد از سهام «تاصیکو» را واگذار کرد و در نهایت درصد مالکیت خود را در این نماد به 35/ 7درصد رساند. در مقابل سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، با خریدهای خود توانست به فهرست سهامداران بالای یک درصدی «تاصیکو» وارد شود و در حال حاضر 98/ 2درصد از سهام مزبور را در اختیار دارد.  نماد معاملاتی «کگل» نیز از دیگر سهام مورد توجه سهامداران عمده در این مدت بود که در نهایت خالص خرید 21میلیارد تومانی را از سوی حقوقی ها تجربه کرد.

فلزی ها در کانون توجه معامله گران عمده

گروه فلزات اساسی نیز در این مدت با انتقال 65میلیارد و 600میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی روبه رو شد. البته شاخص این گروه زیان 5/ 4درصدی از ابتدای مردادماه تا کنون را نشان می دهد. به نظر می رسد خریدها و جمع آوری سهام توسط حقوقی ها، مانع از افت بیشتر در این گروه شده است. بیشترین خرید معامله گران عمده اما در دو نماد «فولاد» و «فاسمین» بوده است به طوری که خالص خریدی در محدوده 18میلیارد تومان در کارنامه هر کدام از دو نماد مزبور ثبت شد. روز یکشنبه هفته جاری نیز 2میلیون سهم «فولاد» از سوی موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان وعشایر خریداری شد.