آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
اقتصادی
۴

یک مسئول در وزارت صمت تشریح کرد

جزئیات نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی

مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت از نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی خبرداد.

محمدرضا کلامی در گفت وگو با خبرگزاری فارس، درباره نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی، اظهارداشت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف شده است تا قیمت چای وارداتی را با ارز 4200 تومانی را احصا و اعلام کند. وی افزود: همچنین این سازمان مکلف شده است، تا فهرست موجودی و صاحبان محموله های چای ترخیص شده با ارز 4200 تومانی را به ستاد تنظیم بازار اعلام کند.

مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت افزود: مقرر شده تا این چای از طریق شبکه های مشخصی توزیع، مانند هیئت های مذهبی برای مصارف ماه های محرم و صفر ، آموزش و پرورش، اتحادیه های کارمندی و کارگری و یا فروشگاه های زنجیره ای توزیع شود که به زودی در رابطه با آن اطلاع رسانی انجام می شود.

کلامی اظهار داشت: تمام ترخیص کنندگان محموله های چای با ارز 4200 نیز برای رفع تعهد ارزی خود مکلف به اخذ قیمت مصوب از سازمان حمایت و شبکه توزیع از دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار با درج قیمت مصوب بر روی کالا هستند.

وی افزود: در ضمن کالای چای به فهرست کالاهای مشمول توزیع برای مصارف هیئت های مذهبی در ایام محرم و صفر علاوه بر برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و گوشت مرغ اضافه شده است.

گفتنی است، وزارت جهادکشاورزی باید سیاست خودکفایی در محصولات کشاورزی پرمصرف را ادامه دهد. یکی از این محصولات، چای است که بخش زیادی از مصرف مردم، وارد می شود و این بهانه ای است به دست مافیای واردات، تا با بالا بردن قیمت چای به بهانه افزایش نرخ ارز، سوداگری کند.